Led Zeppelin - Historie

26. července 2008 v 19:23 | Robka |  Led Zeppelin Info
Led Zeppelin vznikli na troskách skupiny Yardbirds, ve které působil od roku 1966 Jimmy Page. The Yardbirds byli doslova líhní skvělých britských kytaristů, prošli jimi Clapton, Beck a nakonec i Jimmy Page, který s nimi ovšem začínal jako baskytarista. Po krátké době si s Chrisem Drejou vyměnili nástroje a Jimmy se stal jedním z kytaristů Yardbirds. Jako jedna z mála skupin pak měli dvě sólové kytary, na tu druhou hrál Jeff Beck.
V roce 1968, přesněji řečeno začátkem června, se Yardbirds rozpadli. Ve skupině to už delší dobu nefungovalo, jejich hudební zájmy se rozcházely. Ze čtveřice muzikantů zůstali jen dva - Jimmy Page a Chris Dreja. A ti se rozhodli pokračovat, protože jim bylo líto opustit dobré jméno kapely.
Spolu s manažerem Peterem Grantem se rozhodli doplnit sestavu a pokračovat v činnosti.
Jako první člen nové sestavy se přihlásil studiový muzikant a všeuměl John Paul Jones. Měl spoustu zkušeností, navíc ovládal řadu nástrojů a byl i dokonalý aranžér. Jimmy se s ním znal z četné spolupráce v nahrávacích studiích a to rozhodlo. Dalším v pořadí byl zpěvák Robert Plant. Původně chtěl Jimmy Terryho Reida, ale ten už měl závazky jinde a doporučil mu tohoto mladého a zatím neznámého zpěváka. 20. července 1968 se šli Jimmy, Chris Dreja a Grant podívat na jeho koncert, který se konal v hale Teacher Training College v Birminghamu. Shodli se na tom, že Robert Plant bude pro ně ideálním zpěvákem, nejenže skvěle zvládal výšky, měl i cit pro rytmus a přirozené vystupování na jevišti. Říká se, že Chris Dreja z Planta byl nadšený o něco méně, než ostatní, ale po krátké diskusi se shodli na tom, že to s ním zkusí.
Robert Plant doporučil na místo bubeníka svého kámoše Johna Bonhama a ten po dost dlouhém přemlouvání - po několika telegramech a jednom adresovaném do místní hospody - souhlasil.
Chris Dreja v té době nově vznikající formaci opustil a vrhl se na dráhu fotografa ( jeho fotografie zdobí i obal prvního LP Led Zeppelin) tak se naplno vrhli do práce.
Je nutno dodat, že Jimmy měl ve výběru partnerů pro svou kapelu šťastnou ruku, všichni si výborně rozuměli po všech stránkách. K první zkoušce došlo v suterénu Gerrard Street Soho v Londýně. A už k legendě patří, že první věc, kterou tady měli hrát, byla yardbirdsovská "Train Kept A-Rollin" Těžko říct, jestli to tak bylo, jisté je, že od začátku jim to výborně šlapalo, i přesto, že hlavně Robert a Bonzo byli hodně nervózní, hlavně z toho, že mají hrát s tak zkušenými muzikanty, jakými byli Jimmy a Jonesy.
Ve studiu Barnes v Londýně bylo od 27. září za pouhých devět dnů nahráno první album kapely - prozatím fungující pod názvem New Yardbirds. Uměleckou i finanční stránku alba měl kapelník Jimmy Page pevně v rukou, proto také album financoval z vlastní kapsy. Nepotřeboval, aby mu do muziky mluvili šéfové nahrávacích společností.
První vystoupení po nahrání alba zajistil Grant v klubu Marquee v pátek 18. října 1968. V tomto klubu a další večer na univerzitě v Liverpoolu naposledy vystupovali jako Yardbirds.
Ovšem ani název New Yardbirds nebyl zrovna to pravé ořechové, protože stále přitahoval fanoušky, kteří chodili na koncerty Yardbirds před pár lety, a oni přitom už hráli úplně jiné věci.
Co se týče názvu Led Zeppelin, traduje se, že ho vymysleli John Entwistle a Keith Moon z The Who. Ti dva totiž v roce 1966 vážně uvažovali o odchodu z Who a chtěli vytvořit novou skupinu s Jeffem Beckem a Jimmy Pagem. Při tom žertovali, že pokud se takové spojení vůbec uskuteční, půjde k zemi jako olověný balon, což je slovní hříčka pro něco, co skončí úplnou katastrofou. Pageovi se nápad zalíbil a zároveň ho nadchla představa něčeho lehkého a zároveň těžkého.
Tak tento nápad využil pro pojmenování kapely, jen balon vystřídala vzducholoď Zeppelin a v původním názvu Lead - olověný, vypustili písmenko a, to proto, aby tlustí Američani nekomolili jméno kapely. Oficiálně byl název Led Zeppelin přijat 22. října 1968.
Už před vydáním první desky (v USA 12. 1. 1969, v Anglii až v březnu) se Led Zeppelin vydali na své první turné po Spojených Státech. V těchto počátcích se museli spokojit s rolí předkapely slavnějších kolegů, ovšem jejich hvězda stoupala strmě vzhůru a brzy kralovali pódiím sami. Koncerty, nabité energickou a dunivou muzikou, se postupně prodlužovaly až na čtyři hodiny.
V průběhu ledna 1969 se během turné začal rodit materiál druhého alba - texty vznikaly po nocích v hotelových pokojích a nahrávalo se, kde se jen dalo. Studií, jejichž služeb Led Zeppelin využili, bylo devět a to způsobilo, že práce na albu byla hektická a náročná. Zejména Jimmy Page v nich trávil spoustu času, pracoval na mixech a často cestoval s nedokončenými pásky z jednoho studia do druhého, aby docílil alespoň částečné shody zvuku.
Album bylo dokončeno v srpnu 1969 a 22. října vydáno v USA. V Británii vyšlo jen s několikadenním zpožděním a stejně jako "jedničku" ho vydala společnost Atlantic Records. Hned po vydání se usadilo v čele žebříčků na obou stranách Atlantiku a v Británii v něm setrvalo dlouhých 138 týdnů. Na obalu jsou fotky členů kapely vsazeny do staré fotografie německých pilotů z 1. světové války. Znázorňuje rovněž vzducholoď na hnědém podkladu, proto mu fanoušci přezdívali "Hnědá vzducholoď".
V listopadu 1969 vyšla jako první singl z druhého alba Led Zeppelin v Británii skladba Whole Lotta Love s Living Lovin Maid na druhé straně, ovšem po týdnu byla stažena. Led Zeppelin se pak po celou kariéru obešli bez singlů a bez propagace v televizi a hitparádách. Přesto prodali více než padesát miliónů alb.
Po chaotickém nahrávání druhé desky, jež vznikala takřka "za pochodu" si Zeppelíni umínili, že příští album musí vzniknout v daleko větší pohodě. Proto zvolili úplně opačný postup - Robert Plant a Jimmy Page se uchýlili do soukromí chaty v Bron-Yr-Aur ve velšských kopcích, kde dokonale vzdáleni běsnícím davům a civilizaci skládali většinu materiálu pro třetí album a také pro alba další. Vznikly zde i základy nejslavnější písně nejen Led Zeppelin, ale též celé rockové historie - Stairway To Heaven, vydané ovšem až na "čtyřce".
Tento postup skládání v klidu venkova se jim natolik osvědčil, že si po příjezdu zamluvili starý opušťěný dům v Hampshire, který se jmenoval Headley Grange, kde třetí album dokončili. Pohoda a intimita při nahrávání se promítla i do hudby samotné - album odráželo venkovskou atmosféru a skladby si pohrávaly s akustickými motivy. Ovšem tento odklon od zavedeného soundu kapely, která se zapsala do povědomí hlasitou a údernou muzikou, znamenal také vlnu kritiky, která se na Zeppeliny sesypala po vydání alba v říjnu 1970. Ti se ovšem nedali zviklat a pokračovali v zavedeném způsobu tvorby i na dalším albu - slavné a legendární "Čtyřce". Vyšla v listopadu 1971 a obsahovala takové pecky, jako Black Dog, nebo akustickou nádheru Going To California a především nejúspěšnější Stairway To Heaven.
Skupina vždy měla hlavní základnu svých posluchačů v USA, kde nepřetržitě lámala návštěvnické rekordy: 1973 v Tampě 57 000, 1977 v Silverstone 76 000 diváků. Její vystoupení 1973 v Madison Square Garden (NYC) bylo zfilmováno a v souvislosti s premiérou filmu vyšel 1976 i dvojalbový soundtrack The Song Remains the Same.
V roce 1974 uvedla skupina v život svou gramofonovou společnost Swan Song, kde dala příležitost mj. skupinám Bad Company, Detective a Pretty Things a sólistům M. Belové, D. Edmundsovi a svému favoritovi R. Harperovi, jemuž věnovala i píseň Hats Off To Harper na 3. LP (Led Zeppelin III.)
Po žánrově rozmanitém albu Houses Of The Holy (1973) debutovali Led Zeppelin na své značce dvojalbem Physical Graffiti s nejlepšími snímky Custard Pie, Trampled Under Foot a Kashmir, kompozičně i zvukově pojatými stejně grandiózně jako skladba Achillest Last Stand z následujícího LP Presence (1976).
V roce 1977, kdy byla souboru předána mimořádná cena Ivora Novella za vynikající přínos britské hudbě, se naplnilo obtížné období Roberta Planta(předtím - 1975 - se vážně zranil spolu s manželkou Maureen při autonehodě v Řecku): 26.7.1977 neočekávaně zemřel jeho šestiletý syn Karac (Plant má kromě něj ještě o 4 roky starší dceru Carmen) - pro něho byla napsána skladba All My Love, vydaná na posledním albu In Through The Out Door.
Skupina proto přerušila své koncertní turné v USA a na pódium se vrátila až 1979, přestože Plant 1978 pohostinsky vystoupil se skupinou Little Acre v Birminghamu, s D. Edmundsem v Londýně a skupinou Dr. Feelgood ve španělské Ibize.
V roce 1979 skupina rozvinula blues-hard rockový koncept své hudby na albu In Trough The Out Door s dominujícím zvukem syntezátorů J. P. Jonese a kytarového syntezátoru Roland Jimmyho Page.
Na prahu další dekády, do jejíhož hudebního vývoje by Led Zeppelin nepochybně rovněž promluvili, umírá John Bonham (25.září 1980- opilý se udusil zvratky) a skupina se poté rozhodla ukončit činnost.
Poté vyšla deska Coda 1982, která obsahuje dříve nevydaný materiál, natočený při studiových frekvencích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké album LZ máte nejraději?

Led Zeppelin I. 14.5% (8)
Led Zeppelin II. 10.9% (6)
Led Zeppelin III. 30.9% (17)
Led Zeppelin IV. 14.5% (8)
Houses Of The Holy 5.5% (3)
Physical Graffiti 10.9% (6)
Presence 7.3% (4)
In Trough The Out Door 1.8% (1)
Coda 3.6% (2)

Komentáře

1 quazgaa quazgaa | E-mail | Web | 15. srpna 2008 v 10:55 | Reagovat

A není to jedno?Všechny jsou geniální...

2 Robka Robka | Web | 16. srpna 2008 v 14:09 | Reagovat

No, to jsou!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama