Soundstage Robert Plant & Strange Sensation

20. července 2008 v 21:47 | Robka |  DVD, dokumenty
Tento záznam byl natočen 16. září 2005 v Chicagu a vydán v říjnu 2006 na DVD pod názvem Soundstage : Robert Plant & Strange Sensation. Strange Sensation je skupina muzikantů, se kterými Robert Plant hrál od roku 2001 do 2007, kdy se rozhodl změnit styl hry a začal spolupracovat s americkou bluegrassovou zpěvačkou Alison Krauss.
Strange Sensation tvoří tito hudebníci: Justin Adams, kytarista, mimo jiné hráč na bendir, tehardant a baskytaru - zkrátka všestranný člověk. Je to původem Angličan, žil však dlouhá léta v Egyptě, Libanonu a Jordánsku. Hrál i s leadrem kapely Afro Celt Sound System Simonem Emmersonem v projektu Ghostland. Zasloužil se také o světový úspěch skupiny Tinariwen, které objevil na prvním ročníku akce Festival in The Desert v Mali.
John Baggot - býval spoluhráčem britských triphopových Portishead, působil v Massive Attack a také skládal filmovou hudbu. Ve skupině Strange Sensation hraje na klávesy.
Clive Deamer - bubeník a hráč na bendir. Jeho jméno se objevilo letos na novém albu Jeffa Becka "Emmotion&Commotion" (najdete zde) , hrál na albu francouzské písničkářky Berry "Mademoiselle" (info zde) a také v Portishead.
Billy Fuller - baskytarista
Skin Tyson (vl. jménem Liam Tyson) - kytarista (akustická a elektrická), hrál ve skupině Cast.
Za šest let existence skupiny nahráli společně dvě alba, Dreamland a Mighty Rearranger. První z nich bylo vydáno v roce 2002 a je složeno z větší části z coververzí oblíbených hudebníků Roberta Planta.
Druhé album Mighty Rearranger z roku 2005 je autorské a je to také album, ze kterého zaznělo na záznamu z DVD pět písní. Album získalo dvě nominace na ceny Grammy.
A ještě jen pro zajímavost - Justin Adams 24. listopadu 2010 vystoupil v pražské Akropoli se svou nynější kapelou Les Triaboliques. Jejími členy jsou kromě něj Lu Edmonds a Ben Mandelson.Playlist:
No Quarter
Shine It All Around
Black Dog
Freedom Fries
Four Sticks
Tin Pan Valley
Gallow's Pole
Enchanter
Whole Lotta Love
+ bonusy
Hey Joe, Girl From The North Country (Bonus track) přehrát zde
Morning Dew, 29 Palms (Bonus video) zde a zde
29 Palms(Live On Top Of The Pops 1993), Big Log (Live On Top Of The Pops 1983)
***
Červeně označené písně jsou z alba Mighty Rearranger.
S tímto repertoárem koncertovali také dvakrát v ČR; poprvé 8. 4. 2005 v Praze a podruhé 23. 7. 2006 na festivalu Colours of Ostrava.
***
Stručné hodnocení koncertu:
Robert Plant měl vždy mimořádně šťastnou ruku při výběru svých spoluhráčů. A nejen to. Líbí se mi jeho přístup k hudbě celkově. Tento člověk nepotřebuje opakovat to, co už tady jednou bylo, on se může směle pustit do všeho, co se mu zdá být dobré. Jeho hudební rozsah posledních dvaceti let je přitom neuvěřitelný. Stačí se podívat na jeho současnou tvorbu.
V roce 2005 se skupinou Strange Sensation "objevoval" world music, kombinoval rockové riffy s elektronikou a výsledkem bylo mimořádně zdařilé album Mighty Rearranger, jehož část máme možnost na záznamu slyšet. Celý koncert je podán s velkou dávkou muzikantského entuziasmu a s překvapivými inovacemi, hlavně v provedení starých zeppelinovských písní. Robert Plant i jeho kapela dokazují, že i letité hity se dají zahrát nově a jinak a přitom neztrácí nic ze svého kouzla. Dobrým příkladem budiž závěrečná Whole Lotta Love, která je okořeněná orientálními motivy a přitom burácí ostrými hardrockovými riffy. Projev Roberta Planta je střídmější - ví, co si může s hlasem dovolit a nepouští se do žádných experimentů a závratných výšek. Jeho zpěv i vystupování nepostrádají velké charisma a vyzrálost.
Co se týče nových písní - jsou podány svěže a rozhodně nenudí. Výkony celé vynikající kapely jsou vyrovnané, hrají s nadšením a nesnaží se v žádném případě napodobovat někdejší Robertovu domovskou skupinu.
Souhrnem - je to skvělý koncert plný překvapení. Velmi kladně bych hodnotila video i po stránce technické - skvělý zvuk a výborná kamera. Jediná vada na celém záznamu je jeho délka - je prostě příliš krátký. A bohužel je to i jediný oficiální záznam koncertu Roberta Planta na DVD, který u nás lze sehnat. Takže díky za tohle po všech stránkách mistrovské dílo.
A pokud někdo příliš lpí na původním provedení zeppelinovských písní a nevoní mu novátorský přístup Roberta a jeho kapely, nechť si vytáhne staré desky Zeppelinů a neremcá...
***
Nejlepší momenty koncertu:
Black Dog
Freedom Fries
Tin Pan Valley
Whole Lotta Love
***
DVD se za velmi příznivou cenu 199,- Kč dá zakoupit zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama