Led Zeppelin se zavřeli do studia, ale bez Planta

28. srpna 2008 v 17:09 | Robka |  Led Zeppelin Info
Londýn - Prosincový koncert po takřka dvacetileté pauze zřejmě nabudil klasiky hardrocku natolik, že se trio instrumentalistů stáhlo do studia, aby začalo pracovat na novém materiálu.
Kytarista Jimmy Page, basák John Paul Jones a bubeník Jason Bonham už absolvovali několik nahrávacích sessions a skladby z nich vzešlé by prý mohly být základem nového alba. Alespoň tak to okomentoval v rozhovoru detroitskému rozhlasu 94.7 WCSX o generaci mladší Bonham.
"V tuto chvíli jen vím, že se úžasně bavím tím, že můžu jammovat s těmi dvěma úžasnými muzikanty a pracovat s nimi na novém materiálu," řekl syn původního bubeníka Led Zeppelin Johna, který svého otce v comebackové sestavě nahradil.

Jisté pochybnosti o novém osudu Led Zeppelin ovšem vzbuzuje fakt, že zpěvák Robert Plant se žádné ze zkoušek neúčastnil a ani se na skládání nových skladeb nepodílel.
Ze všech členů kapely, a vlastně i v porovnání s většinou generačních souputníků, preferuje experimentálnější počiny. V polovině devadesátých let se vrhnul do fúzování s marockou hudbou a world music obecně, do finále to dotáhl na albu Mighty Rearranger z roku 2005, kde vedle etnických rytmů zní i blues.
Plant už na jaře odmítl comebackové turné a vyrazil na koncerty s bluegrassovou zpěvačkou a houslistkou Alison Kraussovou. Spolu loni natočili ceněné album Raising Sand, které se dokonce ucházelo o britskou cenu Mercury, na kterou jsou obvykle nominované trendy kapely.
Mladý Bonham se sice nad novými Zeppelin rozplývá, že "je to pro mě úžasná věc a vždy jsem o ní snil" - ovšem záhy zdrženlivě dodává: "Ještě to ale bude chtít hodně vyjasňování a vyjednávání, než bude moct vzniknout album."
Kdyby se tak ale skutečně stalo, úspěch by byl zaručený. Zvlášť v dnešní době reunionů, kterým nahrává i fakt, že z podstaty nových trendů distribuce hudby se už nerodí nové globální superhvězdy.
Jimmy Page naposledy využil katalogu Led Zeppelin při závěrečném olympijském ceremoniálu v Pekingu, kdy společně s Leonou Lewis předvedli Whole Lotta Love - coby symbol přemostění mezi Pekingem a Londýnem, kde se odehrají příští letní hry.
Opětovný zájem o Led Zeppelin vzbudil jejich loňský prosincový koncert, který představil původní trojici Led Zeppelin, jež se společně na jednom pódiu objevila poprvé od roku 1988. Staré časy se vracejí, jásal ostrovní tisk.
Koncert byl oficiálně věnován památce Ahmeta Ertegüna, zemřelého spoluzakladatele firmy Atlantic, u které Led Zeppelin vydávali svá komerčně úspěšná alba. Ta také necelý měsíc před koncertem - 12. listopadu - vydala zatím poslední kompilaci hitů Mothership, na den přesně, kdy kompletní katalog Led Zeppelin začal být dostupný v internetových obchodech včetně iTunes.
Okamžitě po oznámení termínu vystoupení v londýnské O2 Areně nastala mela a na stránky se k registraci chtělo přihlásit 20 milionů fanoušků. Milion z nich nakonec postoupil do slosování o 20 tisíc vstupenek.
Koncert zároveň odstartoval nový trend registrace během předprodeje lístků, který má na britských ostrovech zabránit kšeftování se vstupenkami na černém trhu, jelikož o živá vystoupení je tam obecně enormní zájem. Systémem předregistrace se pojistili i organizátoři festivalu Glastonbury a s podobnými opatřeními se mohli setkat také čeští návštěvníci Toma Waitse.
No nevím, co si tím chtějí kluci dokázat, je mi jasné, že se jim zalíbilo být středem pozornosti médií po prosincovém koncertě, ale určitě už nikdy nevytvoří nic, co by se dalo srovnat s jejich bývalými alby. Myslím, že Plant si bude stát za svým, a nepůjde do toho. A pokud do toho nepůjde Plant, tak z toho stejně nic nebude.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | 11. září 2008 v 21:12 | Reagovat

A kdo jim bude zpívat?

Bez Roberta to mají předem prohraný...

2 Robka Robka | Web | 11. září 2008 v 21:49 | Reagovat

Máš naprostou pravdu, taky si to myslím...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama