Robert Plant slaví 60té narozeniny + přání

20. srpna 2008 v 0:01 | Robka |  60.narozeniny
Robert Anthony Plant se narodil 20. 8. 1948 ve West Bromwich v hrabství Staffordshire a vyrůstal v západní části Midlands ve venkovském městečku Kidderminster. Když mu bylo patnáct, začal rozvíjet své hudební zájmy a hrál s různými skupinami. Jeho rodiče ho v této zálibě příliš nepodporovali, chtěli, aby se věnoval studiu a našel si seriózní zaměstnání. Robert, přes počáteční neúspěchy a střídání různých skupin, v roce 1966 dostal nabídku od společnosti CBS Records, která hledala nové talenty, aby nahrál tři singly s kapelou Listen. Vydání singlu You Better Run byl bohužel propadák a nahrávka nevzbudila pozornost ani u fanoušků, kupujících si desky.
Robert z toho byl znechucený, ale nevzdal se. V roce 1967 ho CBS Records požádala, aby nahrál s Listen zbývající dva singly. Byl v tom ovšem háček-CBS vybrala skladby, které měl nahrát, sama a jedna z nich, Our Song, byla přearanžovaná italská balada, ke které někdo napsal anglický text. Robert byl tehdy z této skladby v rozpacích a ukázalo se, že jeho tušení bylo správné- deska se singlem se špatně prodávala a ani rozsáhlá kampaň na její podporu nebyla úspěšná.
Robertovi se vidina hudební kariéry rozplývala a tehdy se podřídil naléhání rodičů a začal navštěvovat účetnický kurz. Po dvou týdnech ho ovšem opustil a naplno se vrátil k muzice. Hrál v té době s partou Band of Joy, kde se spřátelil s Johnem Bonhamem. Kapela ovšem neměla valný úspěch. Sice se hodně snažili, ale nikdy se jim nepodařilo získat nahrávací kontrakt. Nakonec se rozpadli.
V roce 1967 Robert pracoval na stavbě, rozléval asfalt na West Bromwich High Street a za vydělané peníze si kupoval alba svých oblíbenců Moby Grape, Buffalo Springfield a Love. Touha prorazit ve světě hudby ho však neopustila. Dal sám sobě čas do svých dvaceti, pokud by do této doby neprorazil, asi by se nikdy nestal zpěvákem.
Došlo ovšem k tomu, že na sklonku léta 1968 dával jistý Jimmy Page dohromady novou kapelu a potřeboval zpěváka. Samozřejmě Planta neznal, ale dostal doporučení, že by se na něj měl podívat. Plant tehdy měl koncert v pedagogické škole nedaleko Birminghamu a Jimmy byl jím okamžitě nadšen. Později prohlásil, že mu Robert se svým hlasem připadal jako gymnastický šampion, mohl s ním dělat cokoli a vždycky to znělo fantasticky. Po koncertě ho pozval k sobě domů. Robert byl samozřejmě šťastný, že ho Page oslovil a uvědomoval si, že tohle by mohl být zásadní zlom v jeho životě. Page s Plantem si velmi dobře porozuměli, nejen po stránce hudební, ale i po lidské stránce měli mnoho společného. Od začátku mezi nimi fungovala jakási zvláštní telepatie, Robert si například u Jimmyho doma vytáhl všechna alba, která mu jeho hostitel chtěl pustit.
Na místo bubeníka v nové kapele doporučil Robert Jimmymu svého starého kámoše Johna Bonhama a ten po krátkém váhání(byl zrovna na turné) souhlasil. Page přizval ještě Johna Paula Jonese, kterého znal z dřívějších dob a kapela byla na světě. Tak začala skvělá kariéra Roberta Planta jako zpěváka jedné z největších kapel v dějinách - Led Zeppelin. Jeho hlas se stal poznávacím znamením této skupiny, každý ze čtyř muzikantů byl fenomenální a tohle spojení jim zaručilo celosvětový úspěch.
Nahráli společně deset alb, ale v roce 1980 se rozpadli. John Bonham, zvaný Bonzo, se opilý zadusil zvratky v domě Jimmyho Page. Tomuto předcházely ještě také četné tragédie Robertova osobního života- v roce 1975 měl dopravní nehodu na Rhodu, při níž se vážně zranil on i jeho manželka Maureen a v roce 1977 mu zemřel pětiletý syn Karac. V roce 1980 se zhroutil i jeho profesní život, jako zpěváka Led Zeppelin.
Nějaký čas zůstal v ústraní se svou rodinou a přáteli, ale pomalu se probouzela jeho touha zpívat a tak v roce 1981 dal dohromady kapelu, se kterou koncertoval v malých klubech v Anglii, přesně jako v dobách svých začátků. V roce 1982 vydává své první sólové (a velmi úspěšné) album Picture at Eleven, které mu také musel ohodnotit Jimmy Page - člověk, jehož úsudku vždy důvěřoval.
Od té doby Robert vydal už deset sólových alb, kromě nich také dvě alba s Jimmym Pagem a také hostoval na jeho projektu Outrider. Jeho kariéra je velmi úspěšná.
Je to bez všech pochybností jeden z nejlepších rockových zpěváků světa - ne-li nejlepší. Ale to je věc vkusu, pro mě je ovšem Robert Plant na vrcholu žebříčku a jeho hudba a hudba Led Zeppelin mě fascinuje už hezkou řádku let. Stala se už takovou mou drogou; poslouchám ji, když je mi smutno, nebo mám problémy a vždycky mi pomohla. Byla bych šťastná, kdyby Robert na svém turné navštívil Českou republiku. Samozřejmě se těším na to, že vydá určitě ještě nějakou desku.
Měla jsem možnost( a obrovské štěstí) vidět koncert Roberta Planta 2x a můžu bez přehánění říct, že strčí do kapsy mnohem mladší muzikanty. Energie z něj doslova sálá a dokáže neskutečně pozitivně nabít.
Přeji mu, aby mu nadšení a elán vydržely ještě hodně dlouho a aby nás, fanoušky, potěšil ještě nějakou pěknou deskou. Všechno nejlepší!!!!!!!!
Copyright © Robka - plant.blog.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 quazgaa quazgaa | E-mail | 20. srpna 2008 v 22:45 | Reagovat

Jo taky myslím, že by ještě něco mohl vydat a jeho NÁDHERNÝ hlas je prostě superrrrrrrr. Už asi nikdy nebude nikdo lepší...Jinak oslava je super!!!Takovéto blogy by se měly cenit zlatem!!...:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama