Červen 2009

Live in Womad - Whole Lotta Love

30. června 2009 v 16:44 | Robka |  Robert Plant & a další
Tak bych tady chtěla zavzpomínat na festival Womad 2009, kde hostoval Robert Plant Justinu Adamsovi a Juldehu Camarovi. Bohužel to teď asi na delší dobu vypadá, že tohle bude jeden z mála koncertů, kterých se Robert účastnil, protože letos nemá v plánu vyjet na turné. Já jsem tady už před nedávnem psala, že Justin Adams s Juldehem se objeví na festivalu Respect, který proběhl minulý víkend v Praze. Moc jsem tam chtěla jet, jenže nakonec mi to nevyšlo. Takže proto jsem vyhrabala alespoň tuhle, podle mě originální, překopávku Whole Lotta Love.

Stairway to Heaven backwards

20. června 2009 v 15:59 | Robka |  Led Zeppelin Info
Určitě už jste všichni slyšeli o "tajné smlouvě s Ďáblem", kterou podle legengy tři členové Led Zeppelin(Robert, Jimmy a Bonzo) uzavřeli, aby tak získali slávu a úspěch.Píseň Stairway to Heaven, puštěná pozpátku, údajně obsahuje podprahové satanistické promluvy. Dokonce v roce 1982 byla píseň podrobena zkoumání některých baptistických kněží, aby v ní nalezli prosby k Satanovi. Někteří členové výboru tvrdili, že jasně slyšeli slova"I live for Satan" a Led Zeppelin byli prohlášeni za pomahače ďábla a vyznavače temných mocností. Hodně těmto fámám napomohlo to, že Jimmy Page se vážně zabýval okultismem a byl fascinován magií.Robert Plant později tvrdil, že žádná smlouva s ďáblem neexistovala a že to celé je nesmysl. Možná ho tyhle fámy nakonec znechutily natolik, že píseň odmítal zpívat a vůbec k ní měl odpor. Ale je docela zvláštní, že v tom textu (když je puštěný pozpátku) opravdu můžete zaslechnout slova jako Satan...ale může to být jen náhoda. Já jsem si to včera poprvé pustila, vždycky jsem o tom jen četla, a zapůsobilo to na mě docela hrozivě. Ale jelikož jsem celkem racionálně uvažující člověk, tak se utvrzuju v tom, že jde opravdu jen o náhodu. Schválně, co si o tom myslíte vy?Festival v poušti

18. června 2009 v 20:50 | Robka |  Píšu vám
Tak si tu v poslední době kecám sama pro sebe, jak se zdá a to mi vůbec nebrání v tom , napsat další článek. Došlo mi DVD Festival in the Desert. Původně jsem čekala, že to bude obrazový a zvukový materiál k stejnojmennému albu a o to víc jsem byla překvapená, když jsem zjistila, že jde o dokumentární film, zachycující celou atmosféru festivalu uprostřed písečných dun, plného exotické hudby a lidí, převážně Tuaregů, kteří tolik fascinovali Roberta Planta a Justina Adamse. Ve filmu zazní několik písní, mimo jiné i francouzští Lo´Jo a Robert s kapelou Strange Sensation, kteří byli na pódiu jedinými Evropany. Za pozornost stojí také kapela Blackfire, což jsou indiáni z kmene Navahů, kteří hrají docela slušný rock. No a samozřejmě Tinariwen, drsní válečníci s elektrickými kytarami. Ten dokument je úžasný, ovšem nepředpokládám, že by si to někdo z vás, kteří tenhle článek budete číst, koupil. Ale aspoň by si někdo z vás mohl zkusit stáhnout to cd(to je ale utopie, co?)

Kladivo Bohů - Stephen Davis

17. června 2009 v 19:53 | Robka |  Hudební
Tak jsem se jí konečně dočkala! Té knihy, o které jsem zatím jen slýchala a která vyšla v originále už v roce 1985 - Kladivo Bohů. Teď máme možnost i my, anglicky nemluvící (a tudíž neschopni nějakého kloudného překladu) si přečíst tuto úžasnou knihu. Já jsem si ji koupila v úterý a už jsem notně za polovinou. Musím říct, že ta kniha mě ohromila. Tolik nových informací jsem fakt nečekala. Myslela jsem si, že o Led Zeppelin už toho vím dost, ale tahle kniha mě přesvědčila, že mě Zeppelini nepřestanou nikdy překvapovat. Podle mě kniha přináší jiný pohled na kapelu, než Schody do nebe od Richarda Colea(cestovního manažera LZ), který se v ní zaměřil na líčení různých výtržností, které páchal hlavně on a John Bonham. Neříkám, že v knize Kladivo Bohů tyhle historky nenajdete. Ale pokud máte dobře nastudovány Schody, tak si jistě všimnete rozdílů, hlavně co se týče líčení povah jednotlivých členů, jejich chování a nakonec i těch veselých historek. Například Roberta Cole popsal jako nervózního vzteklounka, který se rád předvádí a vyvyšuje nad ostatní členy kapely. V Kladivu je Robert naopak popsán jako "milý a srdečný kluk z vesnice", tak si vyberte, čemu chcete věřit.
Jedno je ale jisté: při čtení téhle nové knihy jsem si vzpomněla na takový citát, který jsem kdysi kdesi četla a ve kterém se říká: Led Zeppelin jsou něco jako náboženství nebo druidismus - pokud je zbožňuješ, nehledáš na nich žádnou mouchu.
Knihu bych doporučila k přečtení opravdu každému vnímavému člověku, kterému něco říká muzika. Čte se lehce - jedním dechem a obsahuje i několik dosud nepublikovaných fotek. A nepočítejte s tím, že ji budete číst jen jednou a pak ji odložíte; budete se k ní stále vracet a rádi se necháte unést do světa hudby a tajemna Led Zeppelin.

Led Zeppelin - zkouška

8. června 2009 v 19:00 | Robka |  Led Zeppelin fotky
Fotka ze zkoušky, Knebworth 1979. Všimněte si, jak jim to tady sluší.