Srpen 2009

Babe I´m Gonna Leave You

31. srpna 2009 v 19:50 | Robka |  Led Zeppelin videa
Babe I´m Gonna Leave You - Danmark radio 1969
Tahle je tak krásná...


Náše chlupaté

31. srpna 2009 v 16:29 | Jirka |  Naše fotky a výtvory
A je načase vám představit dalšího člena naší rodiny. Našeho psa Ríšu (9). Je to trochu trdlo, ale má každého rád. V naší rodince přebývá už devět let a myslím, že si nemůže stěžovat. Dále v článku je pár jeho fotek...

Leadbelly

30. srpna 2009 v 19:29 | Robka |  Legendy

Leadbelly

Legendární černý písničkář pocházející z amerického státu Louisiana. Narodil se 29. 1. 1889, vlastním jménem Huddie Leadbetter. Kytarista, zpěvák, pianista, hráč na mandolínu, akordeon a foukací harmoniku. Stylově velice široce zaměřený (především blues a folk ale i spirituály, pracovní písně, kabaretní popěvky, C&W, ukolébavky…).

Začíná vystupovat kolem r. 1901, v letech 1901 - 1910 pracuje v Texasu, poté doprovází zpěváka Blind Lemona Jeffersona. V letech 1918 - 25 a 1930 - 35 je vězněn. V r. 1935, kdy se odpykával trest v Angole, byl objeven Johnem A. Lomaxem. Následuje vystupování v newyorských klubech a nahrávání pro kongresovou knihovnu. V té době hraje i s dalšími písničkáři (např. Josh White, Woody Guthrie, Sonny Terry & Brownie McGhee atd.). Zemřel 6. prosince 1949.

Mezi písně, které sám napsal a které se později proslavily patří m.j. Goodnight Irene (v r. 1950 velký hit v podání Weavers), Rock Island Line a Cottonfields.


Leadbelly - Where Did You Sleep Last Night?
Tuhle písničku už určitě každý z vás někdy slyšel v podání kapely Nirvana.
Leadbelly - Gallis Pole


Gallows Pole

29. srpna 2009 v 13:29 | Robka a Jirka |  Led Zeppelin texty


Gallows Pole, nádherná písnička, původem lidovka, kterou zpopularizoval Leadbelly, vyšla na albu Led Zeppelin III. Jak originální, tak přeložený text i s písničkou najdete dále v článku...


Black Dog - z DVD No Quarter

27. srpna 2009 v 19:49 | Robka |  Videoklipy

Black Dog (Unledded)
Zase trochu jiná verze, ta rida v té písničce zní zajímavě...Koncerty 2009

26. srpna 2009 v 18:59 | Robka |  Akce
Dneska jsem se dívala na přehled koncertů v Česku a našla jsem pár zajímavých tipů:
24. 9. Tori Amos - Kongresové centrum Praha info zde
22. 10. The YardBirds - Retro Music Hall Praha info zde
11. 12. Gogol Bordello -Incheba Arena Praha info zde
Je to sice žánrově hodně rozdílné, ale každý z těch koncertů by mě svým způsobem lákal. Z těchto tří jsem naživo viděla jen Gogoly a byl to fakt nářez. Takže by nebylo od věci si to zopakovat. Ale Gogoli teď k nám jezdí dost často, letos koncertovali na Rock for People a věřím, že určitě ještě přijedou. Takže, kdybych si měla vybrat, tak bych asi chtěla vidět YardBirds.

Radiohead

25. srpna 2009 v 21:49 | Robka |  Rock
Včera jsem si vzpomněla, že v Praze měli v neděli koncert Radiohead. Úplně mi to vypadlo z hlavy, což je nepodstatné, protože bych stejně nemohla jet. Ale Lucčina kamarádka tam byla a nadšeně básnila...Trochu mě mrzí, že jsem tak skvělý koncert kapely, kterou si ráda poslechnu, prošvihla, ale co už se dá dělat...
Dlouhé roky čekalo Česko na premiérový koncert britských Radiohead, kteří každou svou deskou
znovu vymezují hranice mezi alternativní hudbou a popem. Kdo se vypravil s velikými očekáváními v neděli na pražské Výstaviště, musel uznat, že ne vždy platí pravidlo "velká očekávání - ještě větší zklamání". Byl to strhující, déle než dvě hodiny trvající hudební i vizuální příběh. Jestli měla akce nějaké mouchy, pak lezly po bedrech organizátorů.
Může se to zdát trochu paradoxní. Skupina, jejímž hlavním tématem je pád, bolest a strádání, slavila v neděli triumfální vítězství. Když vám stojí v zádech tak oddané armády fanoušků (v Praze šlo spíše o podpůrný sbor čítající 18 tisíc hlav) určitě to máte snazší. Zabijácký efektivní organismus v čele s Thomem Yorkem, naprosto odevzdaným emocím v každém verši - tak lze charakterizovat přístup, který je skutečně hodně vzdálený od pouhého profesionálního přehrání repertoáru. Navíc přivezli i zajímavá překvapení.Pokračování dále v článku.


Radiohead - Creep
moje oblíbená

AC/DC Baby Please Don't Go

24. srpna 2009 v 18:49 | Robka a Jirka |  Rock
Tohle je verze AC/DC na píseň Muddyho Waterse: Baby Please Don't Go. Dívejte se!

Nová kniha J. Moravčíka: osudy slavných osobností world music

24. srpna 2009 v 18:09 | Jirka |  Hudební
Hudební publicista Jiří Moravčík vydává velice zajímavou knihu Když píseň tluče křídly do oken, v níž nenajdeme nic jiného, než příběhy umělců z oblasti World Music. Přišel jsem na ní listováním stránek Colours of Ostrava (colours.cz). Dále v článku si o ní něco můžete přečíst..

Muddy Waters

23. srpna 2009 v 19:59 | Robka |  Legendy
Muddy Waters

Dnes je neděle, a to znamená, že budeme pokračovat v našem seriálu o legendách. Tentokrát jsem si vybrala bluesmana Muddyho Waterse (vlastním jménem Mc Kinley Morganfield). Narodil se 4. 4. 1915 v Rolling Fork ve státě Mississipi(tam se narodili snad všichni).
Jeho hudba měla zásadní význam pro celou stylovou oblast rhythm´n´blues. Zpěvák, kytarista, skladatel, hráč na foukací harmoniku. Jako kytarista je Muddy Waters ovlivněn Robertem Johnsonem a Charley Pattonem. Byl mistrem hry v technice zvané "bottleneck"

V 15 letech (r. 1930) měl 1. taneční skupinu. V letech 1941 - 42 nahrával pro americkou Kongresovou knihovnu (práce Alana Lomaxe). V r. 1943 odjíždí do Chicaga. O rok později přechází na elektrickou kytaru a v barech hraje m.j. s Big Bill Broonzym a Sonny Boy Williamsonem. V r. 1947 začíná nahrávat pro společnosti Aristocrat a Chess. V dalším roce má R&B hit I Can´t Be Satisfied. Od r. 1951 vede vlastní skupinu, v níž se objevují m.j. pianista Otis Spann, harmonikář Little Walter, basista Willie Dixon a kytarista Jimmy Rogers. V r. 1958 je na zájezdě v Anglii a má následný vliv na tamější R&B soubory (Alexis Korner, Rolling Stones, Yardbirds, Manfred Mann, Cream atd.).Muddy tehdy obrátil na víru především dva významné anglické hudebníky - Alexise Kornera a Cyrila Davise a udělal z nich doživotní vyznavače blues. V roce 1960 s nimi vystoupil v pořadu televize BBC Trad Tavern. To nakonec vedlo k založení vůbec první bluesové kapely v Anglii - Blues Incorporated Alexise Kornera a Cyrila Davise. V květnu už mezi členy uskupení patřil například i vokalista Mick Jagger,bubeník Charlie Watts a baskytarista Jack Bruce.
V roce 1963 je Waters hvězdou putovního American Folk Blues Festivalu. Za zlomová jsou považována rockem ovlivněná alba Electric Mud (1968) a After The Rain (1968). V letech sedmdesátých často vystupuje i s bílými rockery, např. s Johnny Winterem, Bandem (1976), nebo s Ericem Claptonem(1979)


Muddy Waters umírá 30. dubna 1983 ve st. Illinois. Ještě na sklonku života obdržel celkem 6 cen Grammy.

Long Distance Call

Baby Please Don´t Go

Pokud se chcete o Muddy Watersovi dozvědět víc, doporučuji navštívit tento blog. Jinak text v tomto článku je z větší části převzat z osobností.

Whole Lotta Love - new singer?

23. srpna 2009 v 13:49 | Robka |  Pro zajímavost
Dnes jsem tak trochu brouzdala po youtube a objevila jsem tohle video. Hned mě napadlo, že se s vámi o něj musím podělit. Vypadá to, že tahle dáma by byla adekvátní náhražkou Roberta Planta v případě reunionu Led Zeppelin:-)(ale zas mě nesmíte brát moc vážně:))
A ještě Dazed and Confused - je úžasné, jak se do toho vžívá
a ta skvělá improvizace nakonec:-)

Robert Plant & Strange Sensation - Going to California

22. srpna 2009 v 10:09 | Robka |  Robert Plant & Strange SensationNádherná píseň Going to California, nemohla jsem odolat a musela jsem to tady dát. Je to prostě srdeční záležitost a mi se dneska chce tak trochu smutnit a dojímat se.

61.narozeniny

19. srpna 2009 v 23:59 | Jirka
Dívejte se, jak Robert má rád dorty :-D

Jak zajisté všichni dobře víme, dneska slaví Robert 61.narozeniny. A co bychom to byli za lidi, kdybychom jeho narozky neoslavili krásným malým přáníčkem...no, i když tohle není zrovna malé. Je to mega show, kterou si zaslouží jako jeden z mála. Ono by se to nerozvinulo do tak velké oslavy, kdyby si jednoho krásného dne za comp nesedla Robka, ale stalo se, takže místo toho, abych jí to vymluvil, udělal jsem web. Takže hromady a hromady textu (nejen to) s krásným designem, jak jinak, na vás čeká zde. Ať se vám to líbí a ať oslavíte narozeniny Roberta, jako my...i když, tak asi ne! :-D :-D

Willie Dixon

16. srpna 2009 v 20:13 | Robka |  Legendy
Willie Dixon

Dnes se budeme věnovat jednomu z významných
bluesmanů a autoru mnoha slavných bluesových skladeb, jménem Willie Dixon. Narodil se ve Vicksburgu v Mississippi(jak jinak) 1. 7. 1915. Začínal jako zpěvák v gospelových skupinách, poté se stěhuje do Chicaga, kde se stává boxerem. Jeho první nahrávky pocházejí z konce 30. let, kdy měl vlastní pop-jazzovou skupinu Five Breezes (hrával na kontrabas). Po válce sestavuje nejprve Four Jumps Of Jive a poté hraje v Big Thre Triu(společně s Baby Doo Castonem, Olle Crawfordem nebo Bernardem Dennisem) V období let 1951 - 1971 je zaměstnán ve vydavatelství Chess Records jako producent, muzikant a skladatel. V té době pomohl v kariéře i Chucku Berrymu a Bo Diddleymu. Po odchodu od Chess zakládá vlastní značku. Zemřel 29. ledna 1992 v Kalifornii.
Tento hudebník inspiroval mnoho skupin a také Led Zeppelin si od něj pár skladeb "vypůjčili". Problém byl v tom, že Dixona neuvedli jako autora, a tak došlo i na soudní žaloby, jako například v případě Bring It On Home, nebo Wholle Lotta Love(která hojně čerpala z jeho písně You Need Love) My si tady pustíme na ukázku píseň I Can´t Quit You Baby, která pochází také z dílny Dixona a kterou Led Zeppelin vydali na svém debutovém albu v roce 1968.

tohle je Willie DixonI Can't Quit You Babe v podání Led Zeppelin (live).

Plant místopředsedou fotbalového klubu

16. srpna 2009 v 14:59 | Jirka |  Info
Wolverhamptom Wanderers(sportovní fotbalový klub) na internetu zveřejnila zprávy o tom, že Robert Plant dosáhl funkce místopředsedy klubu, jenž on podporoval po dobu několika let. Plant byl oficiálně zvolen v sobotu, 15.srpna 2009. Je nutno podotknout, že Plant je velkým fotbalovým fanouškem a toto zvolení ho potěšilo.