Muddy Waters

23. srpna 2009 v 19:59 | Robka |  Legendy
Muddy Waters

Dnes je neděle, a to znamená, že budeme pokračovat v našem seriálu o legendách. Tentokrát jsem si vybrala bluesmana Muddyho Waterse (vlastním jménem Mc Kinley Morganfield). Narodil se 4. 4. 1915 v Rolling Fork ve státě Mississipi(tam se narodili snad všichni).
Jeho hudba měla zásadní význam pro celou stylovou oblast rhythm´n´blues. Zpěvák, kytarista, skladatel, hráč na foukací harmoniku. Jako kytarista je Muddy Waters ovlivněn Robertem Johnsonem a Charley Pattonem. Byl mistrem hry v technice zvané "bottleneck"

V 15 letech (r. 1930) měl 1. taneční skupinu. V letech 1941 - 42 nahrával pro americkou Kongresovou knihovnu (práce Alana Lomaxe). V r. 1943 odjíždí do Chicaga. O rok později přechází na elektrickou kytaru a v barech hraje m.j. s Big Bill Broonzym a Sonny Boy Williamsonem. V r. 1947 začíná nahrávat pro společnosti Aristocrat a Chess. V dalším roce má R&B hit I Can´t Be Satisfied. Od r. 1951 vede vlastní skupinu, v níž se objevují m.j. pianista Otis Spann, harmonikář Little Walter, basista Willie Dixon a kytarista Jimmy Rogers. V r. 1958 je na zájezdě v Anglii a má následný vliv na tamější R&B soubory (Alexis Korner, Rolling Stones, Yardbirds, Manfred Mann, Cream atd.).Muddy tehdy obrátil na víru především dva významné anglické hudebníky - Alexise Kornera a Cyrila Davise a udělal z nich doživotní vyznavače blues. V roce 1960 s nimi vystoupil v pořadu televize BBC Trad Tavern. To nakonec vedlo k založení vůbec první bluesové kapely v Anglii - Blues Incorporated Alexise Kornera a Cyrila Davise. V květnu už mezi členy uskupení patřil například i vokalista Mick Jagger,bubeník Charlie Watts a baskytarista Jack Bruce.
V roce 1963 je Waters hvězdou putovního American Folk Blues Festivalu. Za zlomová jsou považována rockem ovlivněná alba Electric Mud (1968) a After The Rain (1968). V letech sedmdesátých často vystupuje i s bílými rockery, např. s Johnny Winterem, Bandem (1976), nebo s Ericem Claptonem(1979)


Muddy Waters umírá 30. dubna 1983 ve st. Illinois. Ještě na sklonku života obdržel celkem 6 cen Grammy.

Long Distance Call

Baby Please Don´t Go

Pokud se chcete o Muddy Watersovi dozvědět víc, doporučuji navštívit tento blog. Jinak text v tomto článku je z větší části převzat z osobností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama