Nová kniha J. Moravčíka: osudy slavných osobností world music

24. srpna 2009 v 18:09 | Jirka |  Hudební
Hudební publicista Jiří Moravčík vydává velice zajímavou knihu Když píseň tluče křídly do oken, v níž nenajdeme nic jiného, než příběhy umělců z oblasti World Music. Přišel jsem na ní listováním stránek Colours of Ostrava (colours.cz). Dále v článku si o ní něco můžete přečíst..

***
Osudy šestnácti slavných osobností world music v nové knize publicisty Jiřího Moravčíka
Máme radost z toho, že vám můžeme doporučit skvělou knížku, která každého milovníka world music a poutavých příběhů určitě potěší: autor textů o zahraničních kapelách v materiálech Colours of Ostrava, publicista a znalec etnické hudby, Jiří Moravčík, sepsal šestnáct neobyčejných osudů slavných osobností z této čím dál oblíbenější hudební oblasti. Kniha s názvem "Když píseň tluče křídly do oken" nabízí portréty vycházející z původních rozhovorů s umělci z celého světa - příběh portugalské zpěvačky Marizy se například proplétá s historií stylu fado, Mari Boine poodkryje tajemství severských šamanů, Oki Kano popíše rituální medvědí zabíjačku, Faiz Ali Faiz čtenáře zavede do súfistických svatyň Pákistánu, Bonga zavzpomíná na časy, kdy utíkal před tajnou policií a Emmanuel Jal před smrtí, které se během bojů jen tak tak vyhnuli také členové tuarežské skupiny Tinariwen. S Yasmin Levy se vrátíme do středověké říše Al-Andalus, Lila Downs představí kulturu mexických Indiánů, Susheela Raman způsob, jak nakrmit krokodýly a malijská bluesová dvojice Amadou & Mariam nabídne recept na věčnou lásku. "Je to šestnáct důkazů, že současná hudba nepostrádá silné příběhy odvíjející se na pozadí historických událostí. Jde o lidi, kteří považují v nejednom případě hudbu za způsob ochrany vlastní existence," vysvětluje Jiří Moravčík. Příběhy doplňují originální fotografie Yvetty Stránské a Ivana Prokopa. "Nic z nebe nespadlo. Ani world music, hudba bez hranic. Existovala tu už dávno, minimálně od chvíle, kdy o sebe lovci mamutů do rytmu křísli dvěma kameny. Snad jen, že zní docela jinak než běžná evropská popmusic a v hitparádách po ní budete pátrat marně," uzavírá Jiří Moravčík. Kniha vyšla u nakladatelství Galen, kde si ji lze také za zvýhodněnou cenu objednat. Více informací na www.world-music.cz a http://www.galen.cz/idistrik/obchod/titdetail.php?titul_id=4088.
Kniha obsahuje profily slavných osobností world music: Mari Boine (Norsko), Eliza Carthy (Anglie), Mariem Hassan (Západní Sahara), Oki Kano (Japonsko), Mariza (Portugalsko), Yasmin Levy (Izrael), Tim Eriksen (USA), Amadou & Mariam (Mali), Faiz Ali Faiz (Pákistán), Tinariwen (Mali), Lila Downs (Mexiko), Tanya Tagaq (Kanada), Bonga (Angola), Susheela Raman (Anglie/Indie), Oumou Sangare (Mali), Emmanuel Jal (Súdán).
Jiří Moravčík (1959) - hudební publicista na volné noze věnující se world music a tradiční hudbě. Vedle spolupráce s mnoha hudebními magazíny (UNI, Harmonie, F&C) své články uveřejňoval také v Reflexu, Respektu a denním tisku. Mnoho let uvádí své pořady na stanici Český rozhlas Vltava a v Českém rozhlase Hradec Králové. Spolupracuje s domácími hudebními festivaly Colours of Ostrava, Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou, Na jednom břehu Hradec Králové aj. V roce 2004 vydal knihu "Keltská hudba" a v roce 2006 "V tlamě afrického krokodýla". Společně s Yvettou Stránskou a Ivanem Prokopem je autorem webové stránky www.world-music.cz.
***
Už teď vidím, jak se sluní v naši knihovně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ChRisTL ChRisTL | Web | 24. srpna 2009 v 18:19 | Reagovat

✈ zakímavý ;-)

2 o´sharková o´sharková | Web | 24. srpna 2009 v 20:41 | Reagovat

To vypadá dobře,u nás ji ale stejně nebudou mít.

3 Robka Robka | Web | 24. srpna 2009 v 20:43 | Reagovat

Já myslím, že to půjde objednat přes net,právě u toho nakladatelství Galen

4 o´sharková o´sharková | Web | 25. srpna 2009 v 22:37 | Reagovat

snad jo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama