Sonny Boy Williamson

9. srpna 2009 v 19:59 | Robka |  Legendy


Dnes se v našem cyklu o legendách budeme věnovat Sonny Boyi Williamsonovi.
Tento černošský zpěvák a hráč na foukací harmoniku se narodil 11. března 1908 ve státě Missisippi.
Začínal v místních rozhlasových programech jako discjockey, hodně cestoval a hrával převzaté věci například od Roberta Johnsona nebo Howlin´Wolfa.. Vystupoval pod různými jmény, např. Little Blue Boy, Willie Williams, Willie Miller, Willie Rice atd. Později začíná používat jméno Sonny Boy Williamson II. Důvodem byl jiný černý bluesman a hráč na foukací harmoniku John Lee "Sonny Boy" Williamson (1914 - 1948), populární na přelomu 30. a 40. let.
První nahrávky vznikají počátkem 50. let. V r. 1954 se stěhuje do Chicaga (předtím strávil jistý čas v Detroitu), kde přiležitostně vystupuje i se skupinou Muddy Waterse. Na značce Chess nahrává bluesové hity jako např. Don´t Start Me Talking nebo Fattening Frogs For Snakes. Širokému uznání se mu dostává v 60. letech. Velkou popularitu získává v Evropě, kde se v r. 1963 objevuje na zájezdovém turné s American Folk Blues Festivalem.Rok nato se vrátil a nahrával s avantgardními anglickými kapelami, jako byly Yardbirds a Animals. Znal legendárního Roberta Johnsona a jeho učitelem byl Johnsonův nevlastní syn Robert Jr. Lockwood. Byl tak živoucím pojítkem mezi lidovým blues 30.let a moderní hudbou let šedesátých.
Nahrávání, při kterém se setkali Sonny Boy a Jimmy Page zorganizoval manažer Yardbirds, Giorgio Gomelsky. Do studia byli ještě přizváni klávesista Brian Auger, bubeník Mick Waller a další mladí angličtí bluesmani. Sonny Boy prý otevřel láhev skotské, jednou s nimi přehrál repertoár a rovnou se začalo nahrávat. Jimmy se zmohl na sólo v "I See a Man Downstairs" a v "Little Girl". O tomto nahrávání se později Sonny Boy vyjádřil nelichotivě, prý Yardbirds za moc nestáli.
Pro pobavení tady dám historku, která se údajně stala v roce 1965. Sonny Boy Williamson tehdy koncertoval v Birminghamu a na koncert se přišel podívat i Robert Plant. Byl jeho velkým fanouškem a tak, když se mu naskytla příležitost, dostal se do zákulisí a ukradl jednu z jeho harmonik. Nevím, co na to říkal sám velký Sonny Boy, ale Robertovi to umožnilo být v přímém kontaktu se svým idolem.
Sonny Boy Williamson umírá v červnu 1965. Byl uveden do bluesové síně slávy v roce 1980.
Bye Bye Bird, fascinující ukázka umění Sonnyho Boye Williamsona


A tady už ukázka spolupráce s Yardbirds


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama