Tim Buckley

25. října 2009 v 17:29 | Robka |  Inspirace a vlivy
Předtím, než napíšu svůj obvyklý článek o legendách, bych vám chtěla objasnit pár věcí. Když jsem založila tuhle rubriku, bylo mým cílem dávat tady legendy, se kterými měli alespoň částečně co do činění Led Zeppelin a Robert Plant. Díky tomu, že ležím neustále v knihách Kladivo Bohů a Příběh skupiny a její hudby, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých souvislostí, o kterých jsem předtím měla jen matnou představu. Takže tahle rubrika je jakési objevování, má velký význam i pro mě, protože mě nutí vyhledávat si informace i o méně známých a zapomenutých interpretech (nejen o nich, samozřejmě). Zejména Robert Plant měl (a má) zálibu v těch ne úpně provařených muzikantech a taky udělal za svou kariéru hodně coververzí právě od nich, nebo se nechával jejich hudbou inspirovat.
Takže jsem si třeba vyhledávala původní autory z desky Raising Sand, nebo Dreamland a tak jsem taky objevila Tima Buckleyho.
Tim Buckley určitě je legendou, ale myslím, že u nás nebude moc lidí, kterým jeho jméno něco řekne. Možná budou znát spíš jeho syna Jeffa. Jeho tvorba je spíš určena pro užší okruh posluchačů a je to hudba, kterou si musíte vychutnat beze spěchu, což je možná právě problém dnešní doby.

Tim Buckley ( narozen 1947 v USA) patří mezi velké rockové zpěváky z šedesátých let. Ve své tvorbě čerpal z psychedelického rocku, jazzu a progresivní hudby a za svůj krátký život se mu podařilo vytvořit pozoruhodné dílo. Jeho hlas měl multioktávový rozsah a byl schopen jak ohromné síly, tak i velké citové výmluvnosti až po mučivě smutný nářek.
V devatenácti vydal své debutové album s názvem Tim Buckley, na kterém se autorsky podílel i Larry Beckett. O rok později vydal své nejlepší album Goodbye and Hello. Tohle album se jako jediné dostalo do Top 200, kde dosáhlo nejvýš na 171 pozici, Buckley byl umělec, který spíš oslovoval underground.
Třetí album, Happy Sad, bylo jazzově laděno a uzavíralo triumvirát nahrávek, které jsou od něj nejdostupnější.
Koncem šedesátých let se Buckley věnoval převážně modernímu jazzu a jeho dalším odnožím.
V roce 1969 vydal album Blue Afternoon a za pár měsíců poté album Lorca, každé vyšlo pod jinou značkou. Byla to téměř komerční sebevražda, každé z těchto alb rušilo vliv těch předešlých a mátlo zbývající fanoušky.
V roce 1970 vydal album Starsailor, kde pravděpodobně nejlépe předvedl své hlasové schopnosti a také konečně našel zlatou střední cestu mezi dostupností a jazzovými improvizacemi.
V tomto období byl jeho přístup tak nekomerční, že bylo ohroženo jeho obchodní přežití. V této době si vydělával na živobytí jako taxikář, ale též na chvíli flirtoval s filmem.
Od roku 1972 mu vyšly ještě tři studiová alba, ale bývají označovány jako méně působivá a významná v jeho tvorbě. Snad jedině album Greetings from LA bylo označováno jako nejlepší z této závěrečné fáze.
Tim Buckley zemřel v roce 1975 na předávkování heroinem, těsně po ukončení turné. Jeho syn Jeff Buckley částečně navázal na jeho tvorbu, když v roce 1994 debutoval s albem Grace. V květnu 1997 se utopil.
Článek je můj vlastní výtvor, pokud ho chcete kopírovat, pak pouze se zdrojem!
fotogalerie
Phantasmagoria in Two - Goodbye and Hello(live z roku 1967)

Song to the Siren - Starsailor

Song to the Siren - Robert Plant a The Strange Sensations
Nádherná písnička!
Cover na ni udělalo víc zpěváků, ale myslím, že Robertovi se to povedlo úplně nejlíp. On je totiž mistr v předávání emocí a jeho hlas je na tohle jak stvořený:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 o´sharková o´sharková | Web | 26. října 2009 v 15:54 | Reagovat

Teho tedy neznám :I .Písničky super:) ,hezky zpívá-teda oba hezky zpívají a článek-smekám !!

2 Robka Robka | Web | 26. října 2009 v 15:57 | Reagovat

Díky, jsem se snažila, ale mě to baví, takže ...:-))

3 PEARLSosa PEARLSosa | E-mail | Web | 17. července 2011 v 0:41 | Reagovat

The <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> are important for people, which would like to ground their organization. By the way, this is very comfortable to get a small business loan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama