Justin Adams

17. ledna 2010 v 18:40 | Robka |  Kolegové muzikanti

Ode dneška vám na těchto stránkách budu představovat nějaké, podle mě zajímavé, umělce a jejich projekty z oblasti world music. A začnu tento týden hned s jedním, který má souvislost s Robertem Plantem - Justinem Adamsem.
Na úvod - Justin Adams je anglický kytarista, jako dítě však žil v Jordánsku, Libanonu a Egyptě. Pochází z rodiny diplomata. Poprvé jsem se s jeho jménem setkala, když Robert Plant v roce 2005 vystoupil v Praze se svou kapelou Strange Sensation. Justin Adams totiž právě v této kapele hrál na elektrickou kytaru. Kromě toho hraje i na takové nástroje, jako je bendir, nebo tehardant. Kdo z vás sledoval minulý pátek koncert Roberta Planta v televizi, měl možnost vidět a slyšet Justina v akci.
O egyptskou a arabskou hudbu se zajímal už v mládí, později vystřídal také jiné styly a jako kytarista prošel několika kapelami (Blyth Power a The Imposibble Dreamers).
Celá 90. léta strávil pak ve skupině Jaha Wobbla Invaders Of The Heart. Vydali spolu sedm alb a Justin se seznámil s celou řadou zajímavých osobností, například s Brianem Enem, Nataschou Atlas, s níž natočil album Halim, se Sinéad O´Connor, které hostoval na albu Faith and Courage.
V té době Adams natáčel hudbu k filmu Kin, který byl zasazený do Namibie.
Neminulo ho rovněž pozvání do studia Petera Gabriela Real World. Zde se setkal s leadrem kapely Afro Celt Sound System Simonem Emmersonem a vznikl projekt Ghostland. Ještě s Johnem Reynoldsem a držitelkou ceny BBC pro mladého muzikanta roku 97, houslistkou a aranžérkou Caroline Dale, smíchali atmosféru arabské pouště a irské melodie z 8. století se západoafrickými rytmy. Ghostland, se zpívajícími Nataschou Atlas a Sinéad O'Connor pak obdrželo nálepku 'world ambient'.
Natascha Atlas - Andeel - Halim
V roli producenta se zasloužil o světový úspěch pouštního blues nomádské skupiny Tinariwen, kterou objevil na prvním ročníku dnes již legendární akce Festival in the Desert. Na třetím ročníku tohoto festivalu produkuje album Festival in The Desert a podílí se také na vzniku stejnojmenného dokumentárního filmu. Natáčení se zúčastní Robert Plant, Ali Farka Toure, Tinariwen, Oumou Sangare a další.

S Robertem Plantem Adams nahrál dvě alba, Dreamland a Mighty Rearranger. Zatímco první z nich je album písní převzatých (například od Boba Dylana), ovšem zahraných s velkou dávkou psychedelie a arabských melodií, Mighty Rearranger je album původní a vyniká velkou dávkou pestrosti.

V roce 2007 začal Justin Adams spolupracovat s Juldeh Camarou, zpěvákem a hráčem na jednostrunné africké housle ritti , které prý dokáže rozeznít jako bluesovou harmoniku a vzápětí jako keltské housle. Třetím členem této unikátní sestavy je mistrovský hráč na arabské perkuse, Salah Dawson Miller a společně vydali album Tell No Lies, které bylo překvapivě pokřtěno vloni v červnu na festivalu Respect v Praze.
V září 2009 vychází další Justinův projekt Les Triaboliques (už jsem o něm psala tady)
kterého se účastní i Ben Mandelson a Lu Edmonds. Zde si můžete poslechnout ukázky z tohoto pozoruhodného alba.

Justin Adams, Juldeh Camara & Robert Plant na festivalu Abu Dhabi (2009)

Tady je jedna ukázka z koncertu Les Triaboliques v Kazani v roce 2008
(jediná, kterou jsem objevila)
V textu jsou použity informace z těchto stránek.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 o´sharková o´sharková | Web | 18. ledna 2010 v 19:48 | Reagovat

Popravdě justina adamse jsem znala jenom po jméně a výdycky jsem si v souvislosti s ním vybavila spíš bryana adamse *sytdí se*.Ty orientální prvky jsou krásné.

2 Robka Robka | 18. ledna 2010 v 20:36 | Reagovat

Já jsem ho znala po jméně, ale měla jsem ho zafixovaného jako kytaristu Roberta, až jsem pak začla zkoumat, co ještě dělal a nestačila jsem zírat. Je to borec. Škoda, že se o něm zas tak moc neví.

3 Benjamin Tais Amundssen Benjamin Tais Amundssen | E-mail | Web | 5. ledna 2011 v 19:13 | Reagovat

Děkuji za krásný článek. Část jsem použil pro doplňující info o Various Artists album, kde má tato dvojice jednu píseň. Uvedl jsem tam zdroj.

4 Robka Robka | Web | 5. ledna 2011 v 20:09 | Reagovat

[3]: Díky za pochvalu. Moc mě potěšila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama