Podceňovaní kytaristé část druhá - Doug Boyle, Nile Rodgers a Porl Thompson

23. října 2010 v 20:02 | Robka |  Kolegové muzikanti
Dnešní večer zasvětím opět tématu, které jsem načala před dvěma týdny a tím budou podceňovaní kytaristé. Dalo by se říct, že jen velmi málo hráčů se vypracovalo natolik, že se stali světoznámými a oslavovanými a spolu se zpěváky se vyhřívají ve světle reflektorů. Nakonec dnes jsem zde vkládala novou anketu o nejlepšího kytaristu všech dob a když se podíváte na většinu takových anket a žebříčků, najdete tam jen notoricky známá jména. Přitom existuje tolik výborných hráčů, kteří mají mnohdy široký stylový záběr a skvělou techniku hry. Půjdeme se dnes na některé z nich podívat. Půjde ovšem o kytaristy, kteří byli nějak spojeni s tvorbou Roberta Planta.

Prvním z nich je Doug Boyle. Narodil se 6. září 1962 v Buckhurst Hill v Essexu. Kytaru vzal poprvé do ruky v jedenácti letech, kdy se učil hrát podle notových zápisů, později napodoboval hru Hendrixe, Johna McLaughlina a dalších slavných kytaristů. V letech 1987-1992 působil jako hráč v kapele Roberta Planta a podílel se na tvorbě alb Now and Zen, Manic Nirvana; zahrál si dokonce i na albu Fate of Nations (jen jako host v jedné písni). V roce 1996 se připojil k britské progresivní rockové skupině Caravan, u níž zůstal až do roku 2003. V roce 2009 mu vyšlo první sólové album "The third rail", jehož ukázky můžete poslouchat tady. Významná je také současná spolupráce s Nigelem Kennedym, se kterým absolvoval evropské turné. O Nigelovi jsem už psala zde a oba vlastně také spojuje spolupráce s Robertem Plantem - jejich jména se objevila svorně na obalu alba Fate of Nations.

Caravan - Doug Boyle hraje kytarové sólo
poslouchejte dobře, přibližně v 2:46 se k němu přidají housle.
***
Dalším takovým jménem, které můžeme letmo spojit i s Robertovou sólovou dráhou, je Nile Rodgers. Tento prvotřídní hráč se narodil 19. září 1952 v New Yorku. V devatenácti letech hrál s kapelou Apollo Theater s takovými hudebníky, jako Aretha Franklin, Parlament Funkadelic, Ben E. King a Cadillacs. Chtěl mít ale vlastní skupinu, proto v roce 1977 stvořil Chic. Jejich první singl Dance Dance Dance se ocitl v Top 10, následovaný Everybody Dance and Le Freak, který se stal jedním z nejprodávanějších.
Nile Rodgers ovšem především proslul jako producent. Spolupracoval například s Sister Sledge, Dianou Ross, Jeffem Beckem, Davidem Bowie, Madonnou, Duran Duran, Mickem Jaggerem, INXS a spoustou dalších. Co se týče spolupráce s Robertem Plantem, došlo k ní v roce 1984, při nahrávání alba The Honeydrippers. Kromě toho, že na něm hraje na rytmickou kytaru, převzal také roli koproducenta. Album bylo takovou vzpomínkou na staré zašlé časy, kdy rock'n'roll vládl hudebnímu světu.

Chic & Nile Rodgers - Le Freak
***
Dnes posledním kytaristou, o němž si tady něco povíme, je Porl Thompson. Narodil se 8. listopadu 1957 v Anglii. Tento hráč je součástí původní sestavy The Cure, v roce 1979 ale kapelu opustil pro rozdílné názory. Vrátil se k nim v roce 1983 a pomohl nahrát alba The Top,The Head on the Door, Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me, Disintegration and Wish a ještě další čtyři živá alba. Kromě kytary hrál i na saxofon a klávesy.
V roce 1994 definitivně opustil The Cure a spojil se s Robertem Plantem a Jimmym Pagem při nahrávání jejich projektu No Quarter a následném turné. Objevil se také ve skupině Roberta Planta Strange Sensation a nahrával s ním sólové album Dreamland. Pak byl ve skupině nahrazen Skinem Tysonem. Mimoto, že je to výborný kytarista, proslul také svým malířským uměním.
Tady si můžete jeho některá díla prohlédnout.

***
The Cure - A Night Like This (The Head on the Door) live 1987

***

Robert Plant & Jimmy Page - The Evening (Carouselambra) 11. 3. 1995
zde hraje taky Porl Thopson, i když ho není moc vidět...
To bude pro dnešek všechno a těším se na příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 karaipuku karaipuku | E-mail | Web | 23. října 2010 v 20:42 | Reagovat

Tady se člověk nenudí,zase spousty nových informací díky a hezký večer.

2 Robka Robka | Web | 23. října 2010 v 20:46 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že se tu nenudíš:-). A tobě taky hezký večer.

3 Natalie "pappy" Simonon (6655321) Natalie "pappy" Simonon (6655321) | Web | 24. října 2010 v 8:03 | Reagovat

skvelý článok :) Doug Boyle ma okúzlil,tá gitara si lak lenivo pospevuje ale je to také čisté...inač nad tou anketou som rozmýšlala pekne dlhú dobu čo dat...tak rada by som dala chucka berryho,lenže sú lepší takže som sa nakoniec rozhodla pre Jimmiho Hendrixa :) a vážne bol iggy na colours?beriem jeho hudbu,ale...na nejaké jeho bláznenie mi už príde aj tak starý...tento syndrom Micka Jaggera sa mi nepozdáva :D

4 Robka Robka | Web | 24. října 2010 v 8:11 | Reagovat

[3]: Iggy byl na Colours, ale jeho koncert jsme neviděli celý, protože jsme seděli na tribuně a strašně pršelo a byla zima, tak jsme to potom vzdali. Jinak jsem o tom i psala a mám asi dvě nepříliš dobré fotky z toho koncertu, kde je spíš vidět ten dav fandů, kteří na koncertě byli. Iggy je cvok a pořád stejný, ale mě to zas tak moc neoslovuje, takže mě ani moc nemrzelo, že jsme to neviděli celé.
Jinak díky za hlas v anketě a hlavně za to, že jsi nad ním přemýšlela.

5 Robka Robka | Web | 24. října 2010 v 8:13 | Reagovat

http://www.colours.cz/ucinkujici/kapely/46-iggy-the-stooges
Jinak je o tom něco přímo na oficiálkách Colours

6 habala habala | Web | 26. října 2010 v 20:01 | Reagovat

Taky děkuju za nový informace.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama