Nine Lives

12. ledna 2011 v 20:22 | Robka |  Nine Lives
V dnešním článku bych chtěla připomenout zde už vzpomínaný boxset Roberta Planta Nine Lives. Jeho vydání v listopadu roku 2006 přineslo fanouškům nejen celou dosavadní diskografii Roberta pěkně pohromadě v luxusním balení, ale také v maximální možné zvukové kvalitě. Navíc je všech devět alb rozšířeno o dříve nevydané nahrávky - záznamy živých vystoupení, B strany singlů, demo verze a dodatečně zremixované verze písní. To vše je doplněno šedesátistránkovou knížkou, ve které se nachází spousta raritních fotografií a také podrobný rozbor hudby všech alb - mapuje celou hudební kariéru Roberta Planta do roku 2005, kdy vyšel fenomenální Mighty Rearranger.
Jako bonus je přidáno DVD, na kterém je asi hodinový rozhovor s hlavním protagonistou, průběžně doplňovaný informacemi jeho přátel a kolegů - Phila Collinse, Tori Amos, Ahmeta Erteguna, Rogera Daltreye, Lennyho Kravitze. Na tomto DVD se taky můžete podívat na všechny hudební klipy, chronologicky seřazené podle data vydání.
Na Nine Lives můžeme dobře sledovat hudební vývoj a rozmanitou tvorbu Roberta Planta, která už dávno překročila hranice rodných Zeppelin. I když na některých albech občas vzpomene na minulost, přesto je dobře vidět v celé retrospektivě jeho dráhy, jak se jeho tvorba neustále vyvíjela a nabalovala na sebe stále nové a nové vlivy. Jediné, co zůstalo celou dobu nezměněno, je jeho jedinečný hlas. Hlas Roberta Planta zůstane neomylným poznávacím znamením, nikdy nezaměnitelným s někým jiným. A to samo o sobě není tak úplně samozřejmé; vždyť znáte ten pocit, kdy hned nepoznáte zpěváka v nahrávce.
Dnes jsem pro vás vybrala jedno sestříhané video z DVD Nine Lives, které představuje průřez tvorbou Roberta Planta. Je na něm dobře vidět, že za těch mnoho let na sólové dráze se mu povedlo stvořit silné písně, které mají pevné místo v historii hudby. A také je vidět, že mu nechyběla odvaha pouštět se do projektů, které možná nejsou komerčně přitažlivé, ale zato zajímavé a obohacující - tím narážím na účast Roberta a Justina Adamse na festivalu v Timbuktu v lednu 2003.
Zkrátka Nine Lives je dokonalý portrét umělce Roberta Planta do roku 2006. Bylo by zajímavé, kdyby po čase byl vydán podobný boxset, kde by byly přidány další dvě (?) alba. Mozaika by byla doplněna o další hudební barvy, kterým se Robert věnuje v současnosti.
Teď bych snad mohla přistoupit k onomu videu, ovšem, jak je už zvykem, není možno ho zde vložit. Budete si proto za ním muset přestoupit na Youtube. Snad vás to neodradí a kouknete se na to. Ve čtvrté minutě můžete vidět malý kousek vystoupení z Timbuktu a také scény ze zákulisí festivalu - mimo jiné tu, ve které Robert hraje na akustickou kytaru před tuarežským stanem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pokud se ti článek líbil, klikni:-)

tady

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama