K čemu jsou pěvecké soutěže?

25. ledna 2012 v 20:41 | Robka |  Píšu vám
A máme to tu zase - v únoru se spouští další soutěž o "Nejkrásnější hlas Česka a Slovenska". Tentokrát prý hlavním kritériem pro výběr soutěžících bude hlas a ne vizáž - tak nevím, ale mám za to, že vzhled nemá s hlasem nic společného. Ale chtěla jsem napsat v krátkosti svůj názor na tyto soutěže.
Myslím, že jsme jimi už přesyceni - televizní stanice se předhánějí v předvádění "úžasných" talentů, o kterých po pár týdnech od odvysílání není slechu ani dechu. Myslím, že jediné, co mají tyto soutěže zajistit, je zvýšit příjem televizí za reklamy, které tvoří větší polovinu vysílacího času. Pomoci nějak k hudební kariéře opravdu talentovaným lidem - to je jen utopie. Tyto soutěže většinou produkují ve finále skvělé (i méně skvělé, ale o to víc skvěle vypadající) zpěváky, kteří se snaží přesně papouškovat slavné hity pop music. Technicky dokonalé pěvce, kteří jsou od počátku vystaveni pocitu, že se z nich rodí velké hvězdy a přesně v tom pocitu jsou utvrzováni na své "cestě soutěží" - řvoucí davy prepubertálních holčiček a omdlévající fanynky v prvních řadách jsou toho důkazem. Lidi, kteří nemají dost schopností prosadit své nápady a nechají se snadno ovlivnit - to jsou konečné produkty těchto soutěží. Po některých se slehla zem takřka okamžitě a snad jen pár z nich se skutečně udrželo v povědomí - vzpomenu si jen na Anetu Langerovou, původně šedou myšku, která ale dokázala své chlebodárce pořádně potrápit vlastním názorem.
Je to všude na světě stejné - z hudby se stala disciplína, ve které soutěží jedinci, postižení vírou ve vlastní výjimečnost. Stala se z ní soutěž krásy a měřítko vkusu malých holčiček, které posílají svým vyvoleným hlasy. Jestli to tak půjde dál, bude hudební trh přesycen produkty těchto rádoby zpěváků, na nichž se budou pakovat vydavatelské firmy. Děti jsou přece jen dobrou kupní silou - bude stačit vyrobit hvězdu a pak ji naplácnout třeba na penály a tašky do školy, na obaly sešitů a trhák je zaručen. Prachy taky. Ale kde zůstala hudba?
No nic, v tomto ohledu jsem možná staromódní. Nebudu sledovat žádnou novou Superstar, protože to považuju za ztrátu času. Je to jen vata, která ucpe prázdné místo v už tak ubohé programové nabídce. Je to jen příležitost k většímu zviditelnění pro kreatury (jako je Rytmus, nebo Michal David a další). Je to jen oblbování lidí v tom, že hledáme někoho výjimečného. Ne - jsou v tom jen peníze, nic jiného.
Myslím, že většina opravdových zpěváků, kteří si svou cestu ke slávě vyšlapali sami, by v podobných soutěžích pohořela. No dovedete si třeba představit mladého Roberta Planta v X Factoru? Já ne.
Whole Lotta Love - Robert Plant vs. Francesca Michielin (šestnáctiletá italská výherkyně X Factoru, mimochodem právě včera vydala album, jehož singl je na prvním místě v italském žebříčku).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pokud se ti článek líbil, klikni:-)

tady

Komentáře

1 Madrak Madrak | Web | 25. ledna 2012 v 20:44 | Reagovat

Jako je toho moc. Sice skvělá příležitost mladých muzikantů jak se projevit, ale stejně vždy v těch soutěžích jde i o vzhled. Rozhodujou to ječící dvanáctileté holky, které jsou do celých souteží poblázeněné.

2 ann-ihilation ann-ihilation | Web | 25. ledna 2012 v 20:57 | Reagovat

Pane jo, zrovna jsem nad tím taky nedávno uvažovala, protože mě to nehorázně štve. Už takhle se většina rádoby hudby nedá poslouchat, protože některé věci podle mě nemají hlavu, natož patu, ale tohle je taková třešnička na dortu. Přiznávám se, že jsem na první Superstar ze zvědavosti koukala a právě Anetu i celkem beru, protože své slávy využívá pro charitu a podobně (kéž by bylo víc takových lidí). Jenže člověk se chce podívat třeba na film a všude běží tyhle ptákoviny, pořád dokola to samé - trapní soutěžící, pár co jich něco umí a trapná porota. Nejvíc mě ale udivuje, že se na to lidi dívaj :D Ještě u třináctek bych to pochopila, ale ty přece nejsou celá sledovanost, achjo národ zabedněnců..A s tím Robertem ses trefila přímo do černého, ti praví talentovaní lidé se prosadí sami a myslím si, že v tom je i mnohem větší kouzlo - dát dohromady s pár přáteli kapelu, psát vlastní věci, začít někde na malých koncertech a nakonec okouzlit víc a víc lidí. Tak třeba si to lidi nakonec uvědomí...I když :))

3 Robka Robka | Web | 25. ledna 2012 v 21:05 | Reagovat

[2]: Ono tam v televizi stejně nic není, a tak lidi, co jsou zvyklí koukat na cokoli, si to zapnou - a hele mámo, tuhle písničku znám. A dobře to zpívá ten kluk:-) Jo a ještě je tahákem Hvězdná pěchota - radujme se, že jsou na světě ještě větší blbci.
Kdo chce něco v hudbě dokázat, tak do takových soutěží neleze, podle mě. Dneska je ale pořád těžší prorazit a okouzlit lidi, jak hezky říkáš.

4 kiki kiki | 27. ledna 2012 v 11:22 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím. Z podobných soutěží se mi přiznám se mnohdy dělá až špatně a vlastně si to v článku řekla úplně za mě, takže co k tomu dodat. Snad jen to že se řítíme někam, kde se nám to určitě líbit nebude a snad si to nechci ani představovat. A s tím Robertem - no v X factoru si ho tedy opravdu představit nedovedu!!!

5 Robka Robka | Web | 27. ledna 2012 v 19:36 | Reagovat

[4]: Tyhle soutěže vlastně s hudbou nemají nic společného - to je na tom ten vtip. Ještěže můžeme stisknout kouzelné tlačítko a vypnout je.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama