Ostrava Jazz Night 2012

21. ledna 2012 v 11:18 | Robka |  Akce
Série očekávaných koncetů ostravského Jazz Night Festivalu je na spadnutí! Všech pět koncertů jarní části festivalu proběhne v legendárním klubu Parník v centru Ostravy od února do června 2012 a bude jako vždy hostit špičková jména světové hudební scény.
Jako první se už 10. února představí formace hvězdných Američanů Black Stone Raiders.
Jejími členy jsou kytarista a zpěvák Jean Paul Boullery (spolupracoval s Milesem Davisem), baskytarista Darryl Jones (Miles David, Rolling Stones od roku 1993 dosud) a bubeník Will Calhoun (Living Colour, B. B. King). Jedni z nejlepších světových hudebníků se představí také o den dříve, to jest 9. 2. 2012, v pražském Lucerna Music Baru, kde zahrají v rámci koncertní série Prague International Bluenight, a poté zamíří také do Brna, kde vystoupí 13. února v klubu Fléda. Na všech vystoupeních se můžete těšit na originální směs rocku, junglu, jazzu a funku, jakou jste ještě neslyšeli. Hudebníci představují zcela nový projekt, který vznikl díky hudebnímu souznění všech zúčastněných. K názvu kapely Darryl Jones dodává: "Jméno Black Stone Raiders je odvozeno od Chicagského gangu Black Storm Rangers. A protože jsem byl černým členem Rolling Stones, tak proto ten název." Dá se tedy předpokládat, že české publikum budou čekat nezapomenutelné zážitky - ať už navštíví ostravský, pražský, či brněnský koncert. Lístky na akci jsou již v přeprodejích v ceně od 350,- do 450,- Kč. Zakoupit je můžete zde, zde a zde. Stačí si jen vybrat, kde to budete mít nejblíž. A doporučuji tuto akci nepřehlédnout!


Black Stone Riders live in Salzburg 2011

***

Dalším v pořadí bude březnové vystoupení vynikajícího kanadského baskytaristy Alaina Carona. Tento muzikant u nás vystoupil v roce 2004 na koncertě jazzové legendy, kytaristy Mika Sterna, ale znám je především jako člen skupiny s názvem UZEB, se kterou vydal deset alb a jejímž členem byl dlouhých 16 let. K hudbě se dostal už v útlém věku sedmi let a od čtrnácti let se aktivně věnuje hře na baskytaru. Jeho vzory byli Ray Brown, Scott Lafaro z Bill Evans Trio, Miles Davis, Paul Jackson a další. Ovlivněn byl i jazzovým a rockovým baskytaristou Jacem Pastoriusem, který se významně zasloužil o popularizaci bezpražcového stylu hry. Mnozí jej považují dokonce za nejlepšího hráče na basu.
Od roku 1993 se vydal Alain Caron na dráhu sólisty a přes své velké vytížení se rovněž věnoval výuce hry nejen doma, ale i v Evropě. Hrál rovněž s kapelou Le Band, s Didierem Lockwoodem a dalšími. V roce 2005 vydal album Alain Caron: 5, na kterém prokázal své skvělé schopnosti skladatele a aranžéra. Koncert Alaina Carona, který bude zajisté lahůdkovou událostí pro hudební fajnšmekry, se v ostravském Parníku uskuteční 7. března v 20:00 hodin. V Praze to bude o den dříve a lístky se budou pohybovat v ceně okolo 350,- Kč.Double Agent - Alain Caron: 5
***
V dubnu si připomeneme odkaz pianisty Esbjorna Swensona z kapely E. S. T.. Vystoupí další člen této formace, bubeník a zpěvák Magnus Ӧstrӧmm. Ten v loňském roce vydal své první sólové album, nazvané Thread of Life, které bylo nahráno v Stockholmském studiu Atlantis ve spolupráci s Andreasem Hourdakisem na kytaru, Gustafem Karlӧfem na klávesy a Thobiasem Gabrielsonem na basu. Přesně v tomto složení vystoupí celá kapela i na ostravském Jazz festivalu, takže se určitě můžeme těšit na skladby z výborné nové desky. Jak to celé bude asi znít, si můžete poslechnout v ukázce:


zdroj fotky

Afilia Mi
***
Květen bude patřit uskupení Ernie Watts Quartet. Jeho základem je samotný Ernie Watts, světoběžník, jehož hudební výboje a energie, kterou do hudby vkládá, jsou neoddělitelným pojítkem kapely.Watts se za svou hudební kariéru podílel na více než pětistech nahrávkách a získané dvě ceny Grammy dokazují, že je světově uznávanou hvězdou.

Kvartet ve složení Ernie Watts (saxofon), Christof Saenger (piano), Heinrich Koebberling (bicí) a Rudi Engel (kontrabas) společně koncertuje již mnoho let. Prozatím poslední album jim vyšlo v loňském roce, má název Oasis a bylo velmi dobře přijato odbornou veřejností i posluchači. Podíváme se na živý záznam z vystoupení z roku 2011:


***

No a poslední koncert jazzové série se uskuteční 2. června ve 20:00 hodin a bude to vystoupení proslulého bubeníka Omara Hakima a pianistky Rachel Z, kterou si vybral samotný Peter Gabriel v roce 2002 k natočení alba UP a následné koncertní šňůře. Omar Hakim se na scéně pohybuje už více než třicet let a za tu dobu spolupracoval s takovými jmény, jako Miles Davis, se kterým natočil tři alba. Byl na turné se Stingem či Madonnou. U nás se před několika lety objevil i coby člen doprovodné kapely Richarda Mullera.


Omar Hakim se během let vypracoval na muzikanta, pro kterého není problém zahrát v mnoha různých stylech, proto patří mezi nejžádanější studiové bubeníky světa. Jeho koncert tak bude skvělou tečkou letošního Jazz festivalu. Podívejte:***

Doufám, že jste si z bohaté nabídky vynikajících koncertů vybrali alespoň jeden, který byste rádi navštívili. Pokud ano, přeji vám hezkou zábavu a pokud ne, alespoň si pusťte videa. Krásný poslech vám přeji.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Pokud se ti článek líbil, klikni:-)

tady

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama