Zase jsme o rok starší a krásnější

19. února 2012 v 19:04 | Robka |  Naše fotky a výtvory
Tak jsem si trochu povzdechla nad tím, jak ten čas letí. Člověk se ani nenaděje a zase je o rok starší. Tedy, dva lidi jsou o rok starší - dcera a moje maličkost.
Tento víkend jsme oslavily naše narozeniny. Dcera přijela domů na prodloužený víkend, já si vzala v pátek dovolenou a pustily jsme se do příprav. V pátek jsme vyrazily do centra - já obstarat maso na sváteční oběd a Lucie ke kadeřníkovi. V Praze, kde momentálně přebývá, by ji ostříhání stálo určitě nejmíň tisícovku a u nás tahle sranda přijde na polovinu, tak proč toho nevyužít. Hned vypadala jako holčička (to ona pořád).


I s Jirkou jsme ještě předtím vyrazili do krásné kavárny u Daniela v centru Ostravy. Je tam stylové prostředí třicátých let a moc příjemné posezení. Jenže jaké bylo naše překvapení, když jsme tam dorazili a zjistili, že je téměř plno! V pátek bylo u nás velice nevlídné počasí, sněžilo a tak stejný nápad jako my mělo víc lidí. Nakonec nám jeden zdvořilý Angličan uvolnil místo u většího stolku - a já mu samozřejmě (než jsem se vzpamatovala) hezky česky poděkovala.
Tam vám ale mají dobrot! Člověk si skoro nemůže vybrat. Jirka vsadil na osvědčenou Trigu - což je velký kus medovníku se šlehačkou, velké dobré kafe (můžete si vybrat) a sklenička džusu. My holky jsme si daly svařené vínko s rybízovým likérem a specialitku - kaštanové pyré se šlehačkou. Vůbec jsme netušily, jak bude chutnat a nakonec - i když jsme tedy musely hodnou chvíli čekat - jsme se rozplývaly nadšením. Neumím popsat, jak bylo fantastické, ale kdybyste se náhodou octli u Daniela, směle vám ho doporučuji.
Pak mi zbývalo koupit maso. Chtěla jsem udělat svíčkovou omáčku a na tu je potřeba hovězí - samozřejmě ne pravá svíčková, protože ta stojí (podržte se) kolem šesti stovek za kilo. Volím proto levnější variantu - roštěnku. Je to krátké maso, měkké a dobré a cenově poměrně dostupné. Měla jsem štěstí, že většina lidí kupovala na neděli bůček - poslední kousek roštěnky se mi povedlo uchvátit. Ostatní suroviny už jsem měla doma a tak se mohlo vařit.
Večer jsme si udělaly citronovo-colovou vodní dýmku, k tomu vínko a já se s vervou pustila do práce. Jako dezert jsem tentokrát zvolila jednoduchou variantu dortu, který jsem si našla na internetu - tvarohovo-jogurtový s meruňkami. Vypadal opravdu jednoduše a lákavě a nakonec i tak chutnal.
Použila jsem na něj tři balíčky sušenek Club, které jsem kdysi úplně zbožňovala ( a zbožňuju je pořád), trochu másla, jeden tvaroh, meruňkový a smetanový jogurt, meruňkový kompot, balíček plátkové želatiny, jeden balíček dortové želatiny a trošku cukru. Bylo to jednoduché jak facka: sušenky jsem rozdrtila, drť promíchala s máslem, upěchovala do formy a dala na chvíli na mražák. Pak jsem si rozmixovala tvaroh, oba jogurty a větší část okapaných meruněk z kompotu, nachystala podle návodu plátkovou želatinu a šoupla ji do té směsi. Nalila jsem to na sušenkový korpus a nechala v lednici ztuhnout. Druhý den se jen na vrch nakrájel zbytek meruněk, zalil dortovým želé a nahoru ozdobil ztuženou šlehačkou. Mňam.
***
Už není...
Hlavně jsem ale v pátek vařila tu svou proslavenou svíčkovou, na kterou jsme se všichni těšili. U toho jsme s Lucií stačily probrat kdeco, protože se teď moc často nevidíme - ale znáte to, když se sejdou dvě baby, tak to stojí za to. I kdyby se viděly každý týden, pořád mají o čem drbat. Omáčka se mi při tom debatování povedla, maso bylo měkké podle očekávání a já byla navýsost spokojená.
Moc nemám ráda oslavy, na kterých jsem ve středu zájmu - tedy oslavenec - ale naštěstí se to kompenzuje tím, že s Lucií máme narozeniny v rozmezí několika dnů. Takže se pozornost pěkně rozprostře na nás obě a je to lepší. Nerada taky přijímám gratulace - jako to obligátní hodně zdraví, štěstí a peněz a tak. Ale ono to bez toho nejde a já vím, že mi všichni rodinní příslušníci přejí jen to nejlepší. Teď jsem si vzpomněla na bráchu, který jako malý byl docela svéráz a když měli psát ve škole (asi ve třetí třídě) nějaké přáníčko k Vánocům, tak napsal jen tak mimochodem: Přeji vám mnoho dobra i zla. A když jsme se tomu podivili, tak s vážnou tváří řekl, že to tak přece musí být - v životě je dobro i zlo.
Toho dobra i zla si všichni ještě užijeme....
Nakonec se nám tedy narozeniny vyvedly. Jídlo všem chutnalo - je to ale sranda, jak se všichni třepou na ten žvanec. A já jako kuchařka jsem se zase jednou blýskla a udělala jsem kromě té dobré omáčky i domácí knedlíky. Tak jsem se musela pochválit.
S Lucií jsme si řekly, že si nebudeme dávat žádné dárky, protože... ale to vám zatím neprozradím. No ale víte jak to je - stejně se něco koupí. Dostala jsem od své dcerušky krásné botky - ne žádné střevíčky, ale trekové obutí na túry. Z těch jsem měla opravdu obrovskou radost. Moji rodiče mi věnovali už dřív penízky - ale chytře mi je nedali do ručky, nýbrž jejich správou pověřili Jirku. No a já si za ty peníze po dlooouhé době nakoupila pár pěkných a praktických kousků oblečení - stejně jsem ale dostala sodu za to, že ty hadříky byly moc sportovní. To mě ale musí drazí rodičové omluvit, mám takové pohodlné věci nejradši.
Jirka mi koupil něco od hudby a naši mi jako překvápko donesli ještě župánek. Já totiž chodím doma v županu ráda a Lucie na mě prozradila, že už ten můj starý vypadá dost hrozně. A tak jsem dostala krásný, měkoučký a heboučký (jako myší kožíšek). A samozřejmě jsme obě dostaly ještě květiny. Jsou moc pěkné - jen škoda, že Lucie si tu svou nevzala s sebou domů. Nechala mi ji tady - tak na ni budu koukat a budu si připomínat ty tři hezky strávené dny, kdy jsme byli zase všichni pohromadě.

Vidíte, že bez župánku už neudělám ani krok...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Pokud se ti článek líbil, klikni:-)

tady

Komentáře

1 Madrak Madrak | 20. února 2012 v 17:50 | Reagovat

Dort vypadal tedy lákavě! Oboum oslavenkyním, vše nejlepší! Oběma Vám to náramně sluší.

2 Robka Robka | Web | 20. února 2012 v 19:43 | Reagovat

[1]: Děkujeme za pochvalu!

3 Switch Switch | Web | 21. února 2012 v 20:25 | Reagovat

Opožděně vše nejlepší ka narozeninám :-) A přeji mnoho dobra i zla :-)

4 Robka Robka | Web | 21. února 2012 v 20:48 | Reagovat

[3]: Děkujeme:-) Doufám, že toho dobra bude víc, než toho zla.

5 Lucka Lucka | 22. února 2012 v 8:12 | Reagovat

Tak ještě jednou vše nejlepší, Gábinko!

6 Robka Robka | Web | 22. února 2012 v 15:36 | Reagovat

[5]: Děkuji, Lucinko.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama