Naprosto osvětleno

24. dubna 2012 v 21:06 | Robka |  Nezařazené
Hollywoodský herec Liev Schreiber si v roce 2005 vyzkoušel, jaké to je ujmout se režie filmu - no a z tohoto prvního pokusu se vyklubal nadmíru zajímavý snímek s názvem Naprosto osvětleno. Jeho děj se odehrává na Ukrajině (ovšem s českými reáliemi) a popisuje s lehkým úsměvem, hořkosladkým humorem i vážným morálním poselstvím putování amerického "spisovatele" Jonathana Safrana Foera za tajemstvím jeho původu.
Jonathan je vášnivý sběratel vzpomínek - nevynechá jedinou možnost si je hmatatelně zdokumentovat. Ve své sbírce schraňuje nejrůznější bizarní předměty, které patřily kdysi členům jeho rodiny - od fotografií, až po babiččin umělý chrup. Ovšem je tu jedno bílé místo, které teprve musí být osvětleno - vybledlý obrázek z války, zobrazující Jonathanova židovského dědečka se záhadnou dívkou Augustinou. Nikdo neví, kdo vlastně byla - ví se jen to, že se díky ní dědeček dostal šťastně do Ameriky, kde založil rodinu.
Jonathan (v podání Elijaha Wooda) z Ameriky vyrazí do Lvova na Ukrajině, kde již na něj čekají jeho průvodci, kteří mu budou pomáhat v pátrání. Starý a slepotu předstírající děda Alexander Perchov (kdysi dělal průvodce Židům, hledajícím své předky na Ukrajině a od těch dob je nesnáší), jeho vůdčí fenka jménem Sammy Davis Junior Junior a vnuk Alex (skvěle ho ztvárnil frontman kapely Gogol Bordello Eugen Hutz, mimochodem rodilý Ukrajinec). Ten se má zhostit role překladatele, protože coby zástupce mladé generace jakžtakž vládne angličtinou, a proto také zafunguje jako uvítací výbor. Vyjevený a upjatý Američan jen vytřeštěně hledí na střapatého mladíka v teplákovce, který ho halasně vítá na nádraží za doprovodu trumpet - a když uzří vozidlo, kterým budou celou cestu absolvovat, spadne mu čelist. Vysloužilý trabant, na místě řidiče spící děda se slepeckými brýlemi a na zadním sedadle rozvalená fena Sammy Davis Junior Junior, která doprovází celou scénku hrozivým vrčením - to by snad odrovnalo i otrlce. Ještě aby ne toho kluka amerického, co má fóbii ze psů (tohle je navíc sabaka pomatená). Ovšem zde platí jiná pravidla, takže chtě nechtě musí nastoupit a bláznivá cesta začíná.
Cílem jejich pátrání je zapomenutá ves Tračimbrod, místo, kde se Jonathanův děda s Augustinou setkal. Děj se tedy odehrává v rovině roadmovie, na cestě, která má na Ukrajině jiná měřítka, než v Americe. Úsměvné příhody, vykreslující rozdílnost povah východní a západní civilizace, dodávají filmu kouzlo a neotřelý humor.
Druhá rovina příběhu je dramatická - to když je Tračimbrod nalezen. Poznání, že vesnice dávno neexistuje, že byla Němci zničena a srovnána se zemí, je pro všechny šokující. Staré rány z války se otevřou a Alexův děda si vybaví otřesný zážitek, kdy sám stál proti hlavni zbraně německého vojáka.
Nedaleko v poli stojí osamělý domek a v něm žije stará, bělovlasá žena. Její domek je to poslední, co z Tračimbrodu zbylo. Ona žena je pak vodítkem pro zbytek příběhu a podává neuvěřitelně emotivní výpověď o hrůzách války, o genocidě Židů a o tom, jakou roli hrála v životě Jonathanova dědečka. A nejen v jeho...

Tento film jsem vyhledala cíleně proto, že v něm hraje Hutz - do té doby jsem ho znala jen jako zpěváka, kytaristu a frontmana ulítlé kapely Gogol Bordello. Jeho civilní a naprosto přirozený projev mu dodává neskutečnou šťávu, podobně jako muzika, která ho provází. Trochu škoda je, že se snímek nenatáčel přímo na Ukrajině - veškeré scenérie pochází z České republiky. Ale tento malý nedostatek vyvažuje přítomnost tamního ducha a atmosféry, což je obsaženo i v jazyce. Ano, ve filmu uslyšíte celkem často ruštinu, což pro mě nebyl problém, protože jsem se ji mnoho let učila.
Prolínání žánru komedie a dramatu se děje nenásilnou formou - lehce vplouvá z jednoho do druhého. Citlivá výpověď o hrůzách války mě zasáhla mnohem víc, než kdyby byla ve filmu podána typicky teatrálním hollywoodským způsobem. I když Liev Schreiber je Američan, přesto má jeho film v sobě něco, co je nám Slovanům blízké.
Film Naprosto osvětleno určitě není filmem, který se bude líbit všem. Je ale snímkem, který rozhodně stojí za pozornost a pokud vás osloví, tak si jej určitě zamilujete.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Pokud se ti článek líbil, klikni:-)

tady

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama