Duben 2013

Patty Griffin & Robert Plant - Ohio (oficiální video)

29. dubna 2013 v 21:38 | Robka |  Robert Plant & a další
Zapomněla jsem se podívat do kalendáře, abych zjistila, kdo má dnes svátek. A ani jsem nemusela, protože mi nejméně tři lidi připomněli, že je Roberta.:-)
A tak jsem se rozhodla, že i když o tom neví, oslavím jeho svátek alespoň uvedením nového klipu Ohio z chystané desky American Kid od Patty Griffin, kde Robert zpívá doprovodný vokál. Musím říct, že klip se mi velmi líbí, je takový jednoduchý a přitom hezky udělaný. Společně s hudbou tvoří zasněný celek - hezky vypadá prosvětlování i barvy, zkrátka si myslím, že spolu vše perfektně koresponduje. Mám ráda Patty jako zpěvačku, je mi příjemný její projev a tahle písnička je taková zadumaná, jemná a citlivá. Těším se na celé album, které vyjde už za týden. Tak všechno nejlepší k svátku...

Mainstream?

29. dubna 2013 v 17:29 | Robka |  Téma týdne
Pro jedny téměř vulgární výraz, pro druhé téma k zamyšlení. Pro mě jako hudbymilovného člověka výzva k úvaze o tom, co to vlastně mainstream je, odkdy se stává obyčejná hudební skladba mainstreamovou a jestli můžeme mainstreamem nazvat vše, co je populární.

Jsme sami sebou?

27. dubna 2013 v 19:37 | Robka |  Téma týdne
Jsme vůbec sami sebou? Tolik se necháváme ovlivnit okolím, reklamou, tím, co se nám servíruje v televizi, rádiu, na billboardech, plakátech obchodů... dokážeme si ještě uchránit své vlastní já?
Člověka formuje v životě spousta vlivů - od rodiny počínaje, přes školu, zaměstnání, přátele, politickou situaci, média - to vše se odráží v naší osobnosti. Hodně záleží na tom, v jaké rodině jsme vyrostli, co nám předala za hodnoty, jak nás formovala. Někdy se rodiče přehnaně snaží implantovat dítěti své sny a touhy, které sami nebyli schopni uskutečnit a zcela potlačují jeho osobní přání jako naivní a hloupá. Prostě berou dítě jako pokračování sebe sama, jako zrcadlo, v němž se budou zhlížet a skrz nějž budou zažívat uspokojení z úspěchu. Přece když se to nepovedlo mi, musí se to povést alespoň mému následníkovi a bude to pak vlastně skoro totéž!

Řečnická otázka

25. dubna 2013 v 19:49 | Robka |  Téma týdne
Proč zrovna já - toť otázka, na níž lze nahlížet z mnoha úhlů. Asi jedno z prvních vysvětlení prapůvodu této otázky najdeme v hluboké minulosti, kdy se lidé sdružovali do skupin, které jim měly zajistit pocit bezpečí a ochrany. Stejně jako zvířata žijí ve stádech a tlupách, jelikož je větší pravděpodobnost, že takto organizováni přežijí útok predátora, tak i lidé ve větším počtu měli jakous takous jistotu, že medvěd, co přišel v noci na návštěvu do jejich jeskyně, neroztrhá je, ale někoho slabšího a hloupějšího. A nebo někoho, kdo bude mít prostě smůlu. Smolař už samozřejmě nemohl zvolat ono obligátní: "Proč zrovna já?" a to hned ze dvou důvodů. Za prvé mu to nedovolil rychlý útok medvěda, kterýžto se mu spolehlivě zakousl do krční tepny a za druhé, i kdyby to ještě stihl, znělo by jeho zvolání pravděpodobně: "O oa á?" jelikož pralidé neuměli vyslovovat souhlásky.

Patty Griffin v květnu vydá nové album American Kid

21. dubna 2013 v 10:01 | Robka |  Info
Od vydání desky Children Running Through uplynulo už šest let a Patty Griffin oznamuje vydání nového alba s originálním materiálem, které vyjde 7. května prostřednictvím New West Records.

Griffin uvedla, že American Kid bylo napsáno na počest jejího otce a je to také první album s kořeny zcela ve zvuku Americana music. Představí se na něm duo North Mississippi Allstars, bratři Luther a Cody Dickinsonovi (mimochodem, NMA byli předskokany na turné Roberta Planta a Band of Joy), záznam byl pořízen v Memphisu a produkce se ujal Craig Ross.

Patty Griffin představila jednu z nových písní také v rádiovém vystoupení v Austinu, kde zahrála spolu s Robertem Plantem. Píseň se jmenuje Ohio a jak zní si můžete poslechnout níže.

Výběr roku 1983

20. dubna 2013 v 22:40 | Robka |  Hity let minulých
Poslouchejte, vybírejte, hlasujte! Rok 1983 je zde!

Vítězná skladba roku 1982

20. dubna 2013 v 9:07 | Robka |  Hity let minulých
Datum v kalendáři mě upozornilo na to, že je třeba ukončit anketu, vybírající nejlepší skladbu roku 1982. A výsledek mě velmi potěšil. Zatímco jsem byla pár dnů mimo dosah, zvrtlo se hlasování ve prospěch mého favorita a já tak mám zase o něco větší důvod k radosti. Takže si pojďme zrekapitulovat výsledky, jak už je zvykem a podívejme se, jak si jednotlivé songy vedly a kdo tedy nakonec zvítězil.

Květinová kultura

19. dubna 2013 v 21:47 | Robka |  Téma týdne
"Jedeš-li do San Francisca, nezapomeň si dát květinu do vlasů...", zpívá se v jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších písní Scotta McKenzieho. Stala se z ní hymna hippies, květinových dětí, které se vzbouřily proti konvencím i tomu, jak jejich rodiče vedou svět. Nezapomínejme, že v té době probíhala válka ve Vietnamu, proti níž mládež brojila a i když válku nezastavila, alespoň dávala patřičně najevo, co si o zbytečném krveprolití myslí.


Jimmy Page & Robert Plant - Irvine At Meadows

16. dubna 2013 v 22:01 | Robka |  Robert Plant & Jimmy Page
Dnes tu mám něco pro ty z vás, kteří máte rádi koncerty Roberta Planta společně s Jimmym Pagem. Teprve nedávno jsem objevila na Youtube kompletní záznam vystoupení z kalifornského Irvine, jež se uskutečnilo 3. října roku 1995. Prozradím, že si ho můžete opatřit jako DVD a užít si tak lahůdkovou dvouhodinovou porci muziky Led Zeppelin, oživenou orientální sekcí The Egyptian Pharaos. A pokud byste snad měli zájem přečíst si, co jsem o DVD psala před dvěma lety, podívejte se na recenzi. Snad vás neodradí detailní rozbor všech skladeb - což si nemůžu odpustit - a navnadí vás k poslechu. I když, nejlépe to asi zvládne samo video. Hezký poslech!

Zázraky bez čekání

14. dubna 2013 v 20:57 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Já chci všechno okamžitě,
žádné dlouhé čekání!

Počkej chvíli, moje dítě,
nehoň mě bez ustání.

Tři s ... Sophií Hunger

14. dubna 2013 v 9:09 | Robka |  Nezařazené
Pokračuji na svých hudebních toulkách, ke kterým vás pravidelně zvu - a je jen na vás, zda se ke mně připojíte. Budu samozřejmě jen ráda, pokud na nich budu mít společníky; přijměte tedy pozvání na cestu za švýcarskou písničkářkou Sophií Hunger.

Kam spěcháš, holčičko?

12. dubna 2013 v 21:04 | Robka |  Téma týdne
V posledních týdnech Českem otřásla neobyčejně brutální vražda mladé dívky z Jihlavska, což díky podrobným a nechutným informacím bulvární TV Noha jistě už každý do detailu ví. Není účelem tohoto článku přihřívat si polívčičku na cizím neštěstí, chtěla jsem se pouze zamyslet nad tím, v jakém rozporu je fyzické a psychické dospívání dnešních dětí i nad rolí rodičů při jejich výchově, ovlivněné pokřiveným obrazem médií.
Hned na úvod bych měla uvést, že píšu tento článek z pozice rodiče, který vychoval dvě děti (dnes jsou obě dospělé) a zažil tedy třikrát na "vlastní kůži" tu děsnou nemoc mládí, zvanou pubertu. A samozřejmě i onu nedočkavost, která ji provází - touhu si všechno vyzkoušet na vlastní pěst co nejdřív, pomyšlení, že jsem nejchytřejší a že se mi nic nemůže stát.

Robert Plant, Jimmy Page a Najma Akhtar - The Battle of Evermore

11. dubna 2013 v 23:17 | Robka |  Robert Plant & Jimmy Page
Ze série Unledded z roku 1994 mám mnoho oblíbených verzí písní Led Zeppelin a jednou z nich je i The Battle of Evermore. V originále na čtvrtém albu Led Zeppelin z roku 1971 zpívá druhý hlas s Robertem Sandy Denny, bývalá vokalistka Fairport Convention. V roce 1969 skupinu opustila, nato založila vlastní pod názvem Fotheringay, která však zanikla po vyjití prvního alba. Nadále se věnovala sólovým projektům, hostování (například v Lou Reiznerově verzi rockové opery od skupiny The Who Tommy), v roce 1973 se zúčastnila světového turné opět s Fairporty, na němž zpívala i vlastní skladby. Zemřela po pádu ze schodů a následném krvácení do mozku v roce 1978 v pouhých 31 letech.
Najma Akhtar, která Sandy v roce 1994 zastupovala, je britskou zpěvačkou asijského původu. Její znělý, exotický hlas odpovídá Robertovu jasně a čistě - přitom však sama Najma vystupuje skromně, jakoby se bála svou přítomností narušit posvátné souznění kapely. Krásná skladba, provedení i atmosféra! A pokud vás zajímá český překlad textu, klikněte si na odkaz.
Na niněru hraje Nigel Eaton, druhý kytarista je Porl Thompson

Kdo neumí čekat, tomu ujede autobus

10. dubna 2013 v 21:20 | Robka |  Téma týdne
Je pravdou, že v dnešní době se čekání moc nenosí. Vždyť si jen uvědomme, jak na nás odevšad útočí diktát doby, že vše, na co si jen vzpomeneme, můžeme mít hned. Čekat na něco je v některých případech skoro hanlivý výraz pro člověka, který je in.

Tajemství královských šípů

4. dubna 2013 v 21:11 | Robka |  Téma týdne
V pokoji sálalo útulné teplo z otevřeného krbu. Před ním seděla na lavici stará žena s prošedivělými vlasy a mírnýma, dobrotivýma očima a z každé strany se k ní tulilo jedno vnouče. Mladšího chlapce s buclatými, naducanými tvářičkami babička objímala na klíně, starší, bystrý asi sedmiletý hoch, se důvěrně opíral o její rameno. "Babičko, povídej nám pohádku!" zaprosil mladší vnouček. "Ano, prosím, povídej!" přidal se starší. Babička se pousmála a pohlédla z okna. Venku už byla tma, jen od padajícího sněhu probleskovala skrz okenice jemně narůžovělá záře. Přitáhla děti blíž k sobě a mladšího pohladila po neposedných, světlých vláscích. "Tak dobře. Budu vyprávět, ale vy budete tiše poslouchat, ano? A slíbíte mi, že pak už půjdete spát."
"Ano, ano, budeme poslouchat a budeme tiši!" volali chlapci jeden přes druhého. A babička se dala do vyprávění...