Červen 2013

Samba Touré - Albala

30. června 2013 v 15:07 | Robka |  Alba
Mali se stále zmítá v nestabilitě po vojenském převratu, který sever země ponechal napospas islámským extremistům. Tragické detaily snad nepotřebují příchuť senzace v zahraničním tisku, účinek těchto událostí je zřejmý v hudbě, kterou v nelehké době produkují malijští hudebníci. Jedním z těch, co vydal album jako odpověď na násilí, nenávist, nespravedlnost a falešnou víru, je právě Samba Touré.

Robert Plant & Sensational Space Shifters - Babe, I'm Gonna Leave You

29. června 2013 v 22:01 | Robka |  Robert Plant & a další
Zvu vás na výlet do Texasu, kde nerostou jenom růže, ale taky se tam odehrávají skvělé koncerty. Zde jedna ochutnávka tmavomodrého blues v podání Roberta Planta s kapelou - na akustickou kytaru hraje Liam 'Skin' Tyson.

Odchod

28. června 2013 v 18:50 | Robka |  Téma týdne
Zastrčený lokál na předměstí byl poloprázdný, mezi několika štamgasty tiše jako stín proplouval číšník s netečným, unaveným výrazem. Naučeným pohybem přejížděl zvolna po stolech vlhkým utěrákem a rozmazával kolečka od pivních sklenic do fantaskních obrazců. Servírka za barem se zasněně dívala skrz kouřovou clonu do okna, ozdobeného krátkou zažloutlou záclonkou. Poklidné odpoledne, venku horko k zalknutí, viděla se spíš někde na plovárně s přítelem. Ale co naplat, dnes vyšla směna na ni.

Chtěla bych...

25. června 2013 v 19:54 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Chci býti topolem,
nebo radši břízou,
havrany nad polem,
ve větvích mízou.

Kruté probuzení

23. června 2013 v 14:51 | Robka |  Téma týdne
Procitl a s pocitem neuvěření se rozhlížel kolem sebe. Nalevo stála vyřezávaná komoda s leštěnou deskou, na níž se pěkně vyjímala váza s čerstvými pivoňkami. Nasál vzduch do nozder a lapal po jejich omamné vůni. Zavřel oči, zatřepal hlavou, a pak je znovu vytřeštil. Nebylo pochyb, opravdu byl v nějakém pokoji. Vůbec netušil, jak se tam dostal.
Vedle něj se pod bělostnou pokrývkou ozvalo lehké povzdechnutí. Pomalu otočil hlavu a pohlédl vedle sebe. Blonďatá dívka ležela jen pár centimetrů vedle něj a její modré oči na něj vesele pomrkávaly.

Výběr roku 1985

23. června 2013 v 10:04 | Robka |  Hity let minulých
Milí přátelé, příznivci ankety a hudební fanoušci! Jsem ráda, že vám můžu letos už popáté přiblížit hudbu osmdesátých let. Rok 1985 je pro mě, coby fanouška Led Zeppelin, zajímavý hlavně z jednoho prostého důvodu - v tomto roce totiž vydali alba všichni zbylí členové skupiny a navíc se poprvé od svého rozpadu v roce 1980 sešli na celosvětové charitativní akci pro Afriku Live Aid. Budeme mít tedy možnost podívat se na stadion do Philadelphie a navíc si i poslechnout některé novinky, které pro nás Robert Plant, Jimmy Page a John Paul Jones v tomto roce připravili.
Dále jsem vybrala několik zajímavých skladeb, které se v žebříčku toho "nejlepšího" sice neobjeví, ale přesto stojí za zmínku. Abych řekla pravdu, tento rok je na známé a dobré písně celkem úrodný a je těžké vybrat jen deset kousků. Proto jsem článek rozdělila na dvě části. V první budou vybrané hity a v té druhé, kterou vám doporučuji, jsou kromě těch, na něž se nedostalo, i ty skladby, o kterých jste třeba ještě neslyšeli. A o to právě jde - aby se dostaly do povědomí, protože si to podle mého mínění zaslouží. Tak hezký poslech a dobrý zvuk!

Vítězná skladba roku 1984

22. června 2013 v 22:16 | Robka |  Hity let minulých
Vážení, je čas se opět podívat pravdě do očí a zjistit, kdože to vyhrál onen pomyslný souboj roku 1983. Ano, pohlédla jsem pravdě přímo do jejích zákeřných zraků a zjistila jsem, že tento rok si nijak vaši oblibu nezískal.
Co se týče součtu hlasů, je jich pouhých 65. Ano, čtete správně. Vidím to na nějakého šotka, který mi tu předešlých pár měsíců rozdával hlasy a teď ho to přestalo bavit.
Ale to nic nemění na situaci. Musíme teď zjistit, kdo z té malé hromádky urval nejvíc bodíků a kdo stane na stupni vítězů. Budu dnes stručná a uvedu jen první tři místa.
Bronz si odnáší.... Van Halen se skladbou Jump. Devět hlasů.
O hlas víc má Slade a Run Runaway. Tedy stříbro.
A zlato v hrdle má Robert Plant. Dostal šestnáct hlasů (z toho je jeden můj, přiznávám) a jeho písnička Rockin' At Midnight tedy postupuje dál.
Neumístily se kapely takových jmen, jako Metallica, Queen, Deep Purple, ba ani Marillion, Hüsker Dü, nemluvě už o Bruce Springstienovi a Nicku Caveovi. Snad tedy ten příští rok bude slibnější. A teď už si dáme... třeba další hit z alba Honeydrippers: Volume One, který se jmenuje Sea of Love. Videoklip je opravdu úsměvný. Hezký poslech!

Počasí je vděčné téma

20. června 2013 v 21:49 | Robka |  Píšu vám
Taky je vám tak horko, potíte se, dusíte se vlastní šťávě, umíráte žízní a bolí vás hlava? Ne? Tak to buďte rádi. Na druhou stranu je počasí a stavy s ním spojené ideální námět na článek, jak jsem tak měla možnost vidět. Počasí je neutrální téma, můžete si zanadávat bez politických kontextů a osobních výčitek. Vždyť za to nikdo nemůže, to je jasné. A vždycky se najde důvod, proč je hnusně.
Buď je moc zima nebo moc horko, moc sucho či moc mokro, nebo popřípadě příliš fouká. Jo to za našich mladých let nebylo, říkají staroušci. To byla v zimě zima, na jaře tál sníh a v létě tak akorát na koupání, semtam nějaký ten vlahý deštík a večer bouřka z tepla.
Ale dneska? Doba ledová se střídá s globálním oteplováním, vážení. V květnu jsme vytahovali ze sklepů přídavné radiátory, gamaty a karmy byly v permanenci a majitelé domů se ocitli ve válečné vřavě mezi stoupenci tepla a těmi, kteří si navlečou svetr a radši to vydrží. Ono to taky není zadarmo, víme, paninko? Aby se nám příští rok nad účty za teplo neprotočily panenky! A odpůrci zase jednohlasně řvou: "Když na to nemáte, tak nebydlete!" No vážně, i tento zcestný názor jsem ještě tak před třemi týdny zaslechla.

Teď tedy milovníci tropů mohou být spokojeni. Mohou, ale kolikrát nejsou. Ono je horko až moc. Přespříliš. Vděčné téma pro naše novináře z tn.cz, kteří mají zase chvíli o čem psát. Jak přežít vedra... jak se postarat o čtyřnohého mazlíčka, aby neexnul, proč ho nesprchovat studenou vodou a jako bonbónek si můžete vychutnat zpověď neznámé prsaté krásky o tom, proč se opaluje nahoře bez. Léto budiž pochváleno!

Ovšem nejen tyto optimistické zprávy si můžete přečíst. Včerejší moravskoslezské noviny nabízely fotografie tornádem zničeného Krnova. To si pohazovalo střechami domů, jako by byly z perníku. Všechno se točilo v jednom velkém víru a lidé si hleděli zachránit holý život.
Tak jako před pár týdny při povodních. Počasí si dělá, co chce a my mu neporučíme. Neporučíme větru, dešti... Nezbývá než se s tím smířit a brát to jako daň. Daň za pohodlný život, za to, že zmáčkneme tlačítko televizoru a vmžiku zjistíme, co se děje na druhé straně zeměkoule. Daň za to, že se můžeme potit v domech z panelů, daň za to, že nám teče voda z kohoutku a když stiskneme vypínač, rozlije se po místnosti studené světlo úsporné žárovky.
Zvykli jsme si mít všechno na povel, ale jedna věc se nám zatím naštěstí nedaří. Mít počasí na dálkové ovládání. Dovedete si představit ten chaos? To by byla teprve globální katastrofa!

Kočičina aneb chudáci zvířata

17. června 2013 v 21:51 | Robka |  Téma týdne
My, lidé, míváme často ve zvyku používat zvířecí pojmenování - a to hlavně ve spojitosti s chováním, či vlastnostmi, které nejsou zrovna důkazem všech ctností. Tak se třeba říká, že se někdo válí jako vepř, ožral se jak to prase, kejhá jako husa, vymýšlí kraviny, koniny a kokotiny (kokot znamená ve staročeštině kohout), či snad ptákoviny, prasečiny, sviňárny, slepičárny, bejkárny a voloviny. Míváme z toho psinu, občas někomu naskočí husina, vymýšlí opičárny, nebo mu rovnou opice sedí na rameni. A taky semtam trpíváme kočičinou. No řekněte, jak k tomu ta ubohá zvířata přijdou?

Robert Plant : Dreamland

16. června 2013 v 9:52 | Robka |  Pokus o recenze alb
Dnes je to právě jedenáct let, co vyšlo po delší odmlce sólové album Roberta Planta s jeho novou kapelou Strange Sensation. Jmenuje se Dreamland, což v českém překladu znamená Země snů - a už z jeho přebalu na nás shlíží bájná Siréna, držící v ruce harfu a vábící námořníky do svých osidel. Přesně tak vábí hudba na albu mé uši k poslechu a k tomu, abych se odpoutala od reality a zcela se ponořila do Arábií načichlých melodií skladeb a emocemi překypujícího zpěvu.

Sara Tavares - Balance

13. června 2013 v 22:30 | Robka |  World music
Na dnešní večer se úplně hodí píseň portugalské písničkářky Sary Tavares Balance. A proč? Ze dvou důvodů - ten první je, že je to jedna z těch zpěvaček, jež chci vidět na festivalu Colours. A ten druhý - upozornila mě na ni dcera, která k podobné hudbě tíhne (má to asi po mě). No a dcera právě dnes opustila nejen hranice naší republiky, ale i Evropy, a vydala se daleko do světa. Tak doufám, že se jí bude v zemi koření, velehor, buddhistických klášterů a chrámů líbit a že se vrátí v pořádku a se spoustou zážitků.

Všichni jsme lidé

12. června 2013 v 22:02 | Robka |  Téma týdne
Začnu poněkud zeširoka, za což se předem omlouvám, ale je tu pár věcí co mě neskutečně štvou (a věřte, že mě napadá daleko peprnější výraz).

Led Zeppelin - Stand By Me

9. června 2013 v 21:56 | Robka |  Led Zeppelin audio
Devítidenní turné po Japonsku Led Zeppelin naplánovali na říjen roku 1972 a během těch devíti dnů stačili odehrát šest koncertů. Bylo to těsně po nahrávání alba Houses of the Holy, takže se v playlistech objevily i žhavé novinky z nové desky. Šlo o The Song Remains the Same a Rain Song, a také hráli už dříve uvedené Over the Hills and Far Away a Dancing Days.
My dnes nebudeme poslouchat žádnou z těchto písní, jak vás asi napadlo při pohledu na název článku. Přeneseme se do Ósaky dne 9. 10. 1972, kde nadšenému davu fanoušků odehráli Led Zeppelin skvělý koncert. V meddley Whole Lotta Love zazněla hezká řádka vzácně uvedených kousků, jako kupříkladu Milk Cow Blues, Leave my Woman Alone a It Must Be Love, po níž předvedl Jimmy Page pár riffů ze Satisfaction od Stounů. A poté už následovaly přídavky - prvním byla známá skladba B. E. Kinga Stand By Me. Skvělý rozjezd k závěrečnému vyvrcholení a vynikající Plantova hlasová forma. Tak si to užijte a hezký poslech!

Povodně aneb češtinářský koutek

9. června 2013 v 9:47 | Robka |  Téma týdne
Náš jazyk je bohatý jako starý strom. Kmenem jsou mu slova, která se rozbíhají do košaté koruny přidáváním mladých větviček v podobě předpon a přípon, kořen prastarého stromu tvoří zase nezměnitelný slovní základ. Občas se na něj naroubují nové cizokrajné štěpy, jejichž význam ne vždy dobře chápeme a používáme. Bývají jen na ozdobu a libují si v nich hlavně lidé, kteří chtějí ostatním předvést svůj obrovský rozhled a přebujelou inteligenci (neboli česky chytrost).
My se pro dnešek spokojíme pouze se slovy českými, a protože máme jako téma týdne povodně, bude základním kořenem těchto slov základ "vod".

Rokia Traoré - Beautiful Africa

8. června 2013 v 22:57 | Robka |  Alba
Mílovými kroky se blíží sezóna letních festivalů a my doma se jako každoročně připravujeme na "naše" Colours of Ostrava. Příprava spočívá ve výběru z pestrého programu a následném poslechu interpretů, kteří nás zaujali. Ani nevadí, že máme s Jirkou odlišný vkus - nakonec si oba přijdeme na to své a ve výběru koncertů prosazujeme demokratické principy. Atmosféra festivalu nás vždy pohltí a v závěru býváme spokojeni oba.

Ale abych se přiznala, pokaždé se snažím do programu "propašovat" své oblíbence z Afriky, to jest hudbu, které Jirka příliš neholduje. Jsem ráda, že se každoročně objeví na Colours několik kvalitních interpretů z různých koutů tohoto kontinentu, kteří přináší tak trochu "jiné" zážitky. Ať už jde o energická a strhující velká vystoupení, nebo komorní a s diváky těsně propojené koncerty na menších scénách. Letos je jedním z mých favoritů - nebo tedy spíš favoritkou, neboť jde o ženu - Rokia Traoré.