Srpen 2013

Výběr roku 1987

28. srpna 2013 v 11:24 | Robka |  Hity let minulých
Anketa je už od včerejška v provozu, a tak si jen ve zkratce uděláme malou přehlídku alb a písní, které vyšly v roce 1987. Jak už jsem psala v článku, uvádějícím osmdesátá léta, byla to doba nástupu nových technologií a postupného procesu odcizování hudebníků a fanoušků. A také doba, která sázela na uhlazenější zvuk i vzhled protagonistů a kromě nových tváří nabízela i reinkarnaci hudebních hvězd z předešlých dekád, přicházející do osmdesátek s novou image Jedněmi z těch nejznámějších byli Rolling Stones, v osmdesátých letech proslulí zejména souboji mezi dvěma hlavními "kameny" v kapele - Keithem Richardsem a Mickem Jaggerem. Rok 1987 je zastihl v mezičase, kdy se věnovali sólovým kariérám (Keith se stal v roce 1987 jednou z hlavních postav dílka režiséra Taylora Hackforda Hail Hail Rock'n'roll a Mick vydal průměrné album Primitive Cool).

Koncem osmdesátých let můžeme na hudební scéně sledovat určitý chaos. Vyznat se v této nepřehledné době je nemožné a znát všechno, co v té době vyšlo, to už je nadlidský výkon. Rock, zahalený do hávu diska, r'n'b, hip-hop, elektronická taneční hudba, sladký popík i vlasatý heavy metal a hardcore, britské kytarovky a spousta různých subžánrů existují v osmdesátých letech vedle sebe bez jakýchkoliv informací o historických kontextech a souvislostech. Hudba této doby sází na konzumenty, je spotřebním zbožím stejně jako oblečení a móda, kterou udávají populární hvězdičky, stejně jako jejich životní styl. Osmdesátky jsou vlastně jakýmsi pokusem zadupat do země to staré a přijít s něčím novým, což se ovšem ne vždy povedlo.

My si teď poslechneme skladby, které jsem zařadila do ankety. Jde o tracky z alb známých a slavných kapel či autorů, které přežily do dnešních dnů a mnohdy jsou tím nejlepším, co daní umělci vyprodukovali. Nebo snad tím nejprodávanějším, jako třeba v případě Guns n Roses, nebo U2? Každopádně jde o písně, které se vryly do paměti nejen generaci, vyrůstající v osmdesátých letech, ale i těm, co přišli později.


Má "bezdomovecká" zkušenost

27. srpna 2013 v 13:59 | Robka |  Téma týdne
Jak lehce se odsuzuje člověk na dně, jak lehce vyvolá slzy falešného soucitu, nebo naopak vlnu odporu a nepochopení! Pro ty, kteří z pohodlí svých načančaných domovů sledují ty podivné postavičky, hrabající se v odpadcích a válející se ve špíně a prachu u cest, je těžké pochopit, že ne každý má v životě stejné šance a ne každému při jeho startu padla šťastná karta. A pak taky to, že nejsme všichni stejní a každý z nás nemá potřebu žít podle pravidel společnosti.

Vítězná skladba roku 1986

25. srpna 2013 v 8:09 | Robka |  Hity let minulých
Rok 1986 je za námi a mým úkolem je seznámit vás s výsledky hlasování. Radost udělám všem příznivcům Metallicy (zdravím Ann-Ihilation), která v tomto roce suverénně porazila o několik desítek hlasů všechny ostatní nasazené kapely. Ty si v jejím stínu ani neškrtly.

Tak tedy první místo a třicet hlasů získala Master of Puppets a postupuje do konečného souboje.
Na druhém místě se sedmi hlasy skončili tito interpreti: R.E.M s Fall On Me, Peter Gabriel a Red Rain, Van Halen se skladbou Why Can't This Be Love a raritka Kerosene od Big Black.
Třetí místo obsadil Paul Simon a píseň Graceland ze stejnojmenného úspěšného a kvalitního alba. Šest hlasů.
Čtvrtí jsou Run-DMC, rapující v rytmu Aerosmith. Stejnojmenná klasika z jejich alba Toys In The Attic zde přejmenovaná na Walk This Way má čtyři hlasy.
Pátá příčka patří Depeche Mode a Beastie Boys, kteří získali svorně po třech hlasech.
A jeden jediný hlas mají australští Midnight Oil a jejich slavný rádiový hit Beds Are Burning.


Takže, milí přátelé, tak jste hlasovali a rok 1986 už je minulostí. Připomeneme si ho naposledy skladbou, která se v žebříčku neobjevila a schválně, zkuste hádat, komu patří. Napovím, že zpívá Paul Rodgers. Hezký poslech!

Gogol Bordello - Pura Vida Conspiracy

24. srpna 2013 v 21:42 | Robka |  Alba
Pozitivně naladění Gogol Bordello vždy dokázali způsobit v myslích posluchačů zmatek - jejich rozjuchaný hospodský punk, nakažlivé melodie v rytmu poskakování zdivočelé kobyly a zpěv charismatického frontmana Eugena Hutze fungovaly stejně dobře jak na koncertech, tak i na deskách.

Vyznání životu

23. srpna 2013 v 21:56 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Můj živote, miluji tě,
i když se nemám jak prase v žitě,
přesto, že klacky pod nohy mi házíš,
radost z tebe mi tím nepřekazíš.

U příležitosti narozenin Roberta Planta

20. srpna 2013 v 0:42 | Robka |  Oslavy
Dnes, 20. srpna 2013, slaví pětašedesátiny Robert Plant. Dobrá příležitost k ohlédnutí za téměř padesátiletou hudební dráhou člověka, který pomáhal formovat jednu z nejzásadnějších kapel v rockových dějinách a jehož eklektická sólová tvorba se nesnažila těžit z bývalé slávy Led Zeppelin, naopak se jí často záměrně vyhýbala.

Život v hrsti

17. srpna 2013 v 18:28 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Zachytit jej chceš do dlaně,
jak zrnka písku, jak kapky rosy,
však on ti vzápětí prohnaně
protéká prsty k nohám bosým.

Dobrý den, jsem Život

17. srpna 2013 v 8:55 | Robka |  Téma týdne
Dobrý den, dovolte, abych se vám představil. Jsem Život, přesněji řečeno Život Lidský. To na úvod, aby nevznikla mýlka, protože Život má mnoho podob a já jsem jen jednou z nich.
Být Lidským Životem není vůbec snadné, to mi věřte. Je na mě nahlíženo z různých úhlů pohledu a v každém koutě světa mám jinou cenu. Jsou země, kde neznamenám vůbec nic nebo jen velmi málo a tam lidé žijí s vědomím, že mě mohou kdykoli ztratit. V těchto zemích jsou mé kvality zcela odlišné od toho, co znáte. Stávám se cestou bolesti a hladu, válek a utrpení. I pro mě samotného je nelehké dívat se na ty, kteří od narození zápasí na mém rozhraní. Ale nemohu s tím nic dělat - jsem pouze stavebním kamenem, základem, na němž každý člověk staví sám podle toho, kde a komu se narodil.

Angel Dance official

12. srpna 2013 v 22:45 | Robka |  Robert Plant & Band of Joy
Připadá mi to tak nedávno, kdy jsem rozechvěle vytahovala ze schránky kartonovou obálku z Amazonu, skrývající uvnitř nejnovější album Roberta Planta Band of Joy. A přitom to budou za chvíli tři roky. Poslední dobou si dost často přehrávám úvodní skladbu a uvažuji o tom, jak čas letí.
Singl Angel Dance je původním dílem mexické skupiny Los Lobos, která ji nahrála na album The Neighborhood v roce 1990. Autoři David Hidalgo a Louis Perez se objevili také v oficiálním klipu k verzi Roberta Planta a kapely Band of Joy - Hidalgo v roli řidiče a Perez coby spolujezdec v starém americkém automobilu, vezoucím na zadním sedadle bývalého zpěváka Led Zeppelin. Ten se jen veze...,ale když se zaposloucháte do orientálně laděného zvuku a naléhavého hlasu, zjistíte, že Robert Plant s kapelou udělali pro Los Lobos víc než jen to, že prostě nahráli coververzi. Díky ní se totiž o této poměrně málo známé a doceněné kapele dozvědělo minimálně několik set tisíc Robertových fanoušků, kteří si album koupili, nebo zhlédli klip. A to je docela dobrá přátelská služba.

Nastupte si, prosím, máme společnou cestu

10. srpna 2013 v 15:58 | Robka |  Téma týdne
Oč lépe jsme na tom my, městští lidé, oproti vesničanům! Nejen že máme hromadnou dopravu - ale ty možnosti, které skýtá! Buď pochválen, kdo vymyslel tento způsob cestování městskou džunglí.
Každý, kdo denně pospíchá na tramvaj, autobus či metro, si je jistě vědom netušených možností, které mu tento způsob cestování skýtá. Kromě toho, že má možnost souznění s davem osob majících stejný cíl, jsou tu ještě další klady, na něž bych ráda upozornila.

Zatoulaná tramvaj

5. srpna 2013 v 20:22 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Stojí chlapík na refýži,
a studuje jízdní řád.
Srdce bolí, nohy tíží,
domů by se dostal rád.

Liao I-wu : Hovory se spodinou

3. srpna 2013 v 21:23 | Robka |  Beletrie
Nevšední pohled na to, jak se žije na okraji společnosti, přináší kniha čínského básníka, hudebníka, prozaika a nezávislého žurnalisty Liao I-wua. V pětadvaceti autenticky zachycených rozhovorech se seznámíte s mnohdy bizarními a pohnutými osudy lidí, které osud a totalitní režim odsunul až kamsi na dno, kam oko běžného pozorovatele nedohlédne.
Pasáci, prostitutky, nezaměstnaní, žebráci, invalidé, zlodějíčci, svědkové kanibalismu i odsouzenci k smrti - tito všichni společně skládají dohromady mozaiku stěží uvěřitelných lidských tragédií, odehrávajících se na pozadí totalitního režimu.
Cílem této knihy nebylo vyvolat senzaci z utrpení, ale nabídnout čtenáři nezkreslený pohled na nedávnou čínskou historii. Autor přistupuje ke zpovídaným s respektem k jejich osobnosti, i když vnitřně s nimi vždy nesouhlasí. Snaží se pochopit, vcítit, nemoralizovat.

"Ďáblova" hudba

1. srpna 2013 v 23:35 | Robka |  Téma týdne
R: Léto je v plném proudu, okurková sezóna vrcholí, co kdybychom na blog napsali nějaký ten článek o konspiračních teoriích?
G: Můžeš to zkusit, trocha teorie nikoho nezabije. Snad.
R: Fajn, jsem ráda, že souhlasíš. Máš nějaký návrh?
G: Tak třeba... Schody do nebe?
R: Myslíš tu historku s textem, co dává smysl, když se pustí pozpátku?
G: Kupodivu ti to myslí. Jaký div v tom horku. Přesně to jsem myslela.
R: Ty dobře víš, že tohle téma je pro mě jako stvořené! Už jdu na to...