Gogol Bordello - Pura Vida Conspiracy

24. srpna 2013 v 21:42 | Robka |  Alba
Pozitivně naladění Gogol Bordello vždy dokázali způsobit v myslích posluchačů zmatek - jejich rozjuchaný hospodský punk, nakažlivé melodie v rytmu poskakování zdivočelé kobyly a zpěv charismatického frontmana Eugena Hutze fungovaly stejně dobře jak na koncertech, tak i na deskách.


Eugen Hutz je ukrajinský imigrant s kapkou cikánské krve v žilách. Domov opustil po černobylské havárii a po sedmi letech, strávených v uprchlických táborech, konečně zakotvil v Americe. Trvalo ještě pár let, než se dala v bulharském baru v centru New Yorku dohromady parta, nazvaná Gogol Bordello. Název, odvozený od jména spisovatele a dramatika Nikolaje Vasiljeviče Gogola, signalizoval jistou spřízněnost v kritice společnosti, s níž se tento ruský velikán taky nikdy nepáral. A protože bordel je dalším takovým synonymem přetvářky, není toto spojení pouhou slovní hříčkou, ale potvrzením jejich názoru.

Gogol Bordello, muzikantsky početná a národnostně různorodá kapela, drží pohromadě právě díky Hutzovi. To on je principálem multikulturního cirkusu, v němž se střídají účinkující, to on je tím, který udává hlavní směr. Jejich ideologií je s ničím se moc nepárat, marnotratně plnými hrstmi rozhazovat energii a na koncertech zjančit několikatisícové davy k šílenství.
Eugen, vizáží trochu připomínající vlka z No počkej, zajíci! (když se podíváte na jeho rozcuchanou kštici, cigaretu, přilíplou na dolním rtu a typicky rozmáchlou chůzi, možná tu podobu najdete taky) si během let vyzkoušel i jednu z hlavních rolí ve filmu Naprosto osvětleno (2005, režíroval hollywoodský herec Liev Schreiber), a také hrál v Madonnině rozporuplném režisérském debutu Filth and Wisdom(2008). Madonna si charismatického umělce vyvolila zřejmě z jisté fascinace jeho osobou a jejich poněkud nepochopitelné spojení se už rok předtím potvrdilo společným vystoupením na Live Earth.
Rozpory v Hutzově osobnosti tímto ovšem zdaleka nekončí - před rokem prodal skladbu Let's Get Crazy do reklamní kampaně Coca-Coly a nedávno byl jedním z bývalých spoluhráčů obviněn z finančních machinací. Situace tedy začíná nebezpečně připomínat soudní tahanice slavných kapel.

My se ale dnes zaměříme především na muziku a to na desku Pura Vida Conspiracy, která získala v recenzích slušné ohodnocení. Podle mě představuje tohle album jistý kompromis a odklon od typického zvuku k uhlazenější produkci i rockověji laděným melodiím (We Rise Again, Name Your Ship). Na nich má značný podíl hlavní kytarista Michael Ward, který vystřídal Orena Kaplana. Vzhledem k tomu, že Hutz v posledních letech žije v Brazilii, objevuje se na desce i příchuť flamenca a samby (I Just Realized), nahrávání v Texasu zase připomínají jemné jižanské vlivy. A závěrem se dočkáme i dvou překvapení - folkového jamování ve We Shail Sail a bizarního bonusového tracku - metalové parodie, potvrzující, že Gogoli všechno zase tak vážně nemyslí.

Album bylo nahráno s cílem zkombinovat hudební ingredience, prolínající se v kapele ( muzikanti pocházejí z různých koutů světa - USA, Etiopie, Peru, Běloruska, Ukrajiny i Hongkongu). Nevím, do jaké míry se to povedlo - ale Gogolům posluchači snad odpustí i jistou nevyrovnanost, která je při poslechu cítit. Gogol Bordello jsou totiž především koncertní kapelou a pokud písně budou fungovat na pódiu, bude vše v pořádku. Pro mě ale nejlepšími alby Gogol Bordello zůstávají i nadále Super Taranta! a Gypsy Punks: Underdog World Strike. Snad i proto, že jsem je měla možnost slyšet naživo. Tehdy ve sladkém nevědomí a víře v to, že anarchie této party je jejich skutečné životní krédo.
Hodnocení : 7/10
I Just Realized
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Pokud se ti článek líbil, klikni:-)

tady

Komentáře

1 Jirkis Jirkis | 25. srpna 2013 v 16:33 | Reagovat

No...tvoje recenze se docela shoduje s mým názorem, ale příjde mi, že určitá část alba působí jako vata. Možná bych hodnotil  o bod míň. Gogoly mám rád, ale toto je mírný krok stranou :) Některé písničky však, věřím, budou na koncertě super zážitek!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama