Říjen 2013

Robert Plant - Enchanter (live in Serbia, Exit festival 12. 7. 2007)

30. října 2013 v 21:38 | Robka |  Robert Plant & Strange Sensation
Čas od času projíždím nová videa na youtube, některá jen tak profrčím, u některých se zastavím, a pak jsou tu ještě ty, při jejichž shlédnutí mám neodolatelnou potřebu sdílení. No a jelikož se nacházím ve stádiu útlumu, využiji dnes k publikování článku právě jedno z takových videí.
Enchanter je skladba z Plantova alba Mighty Rearranger z roku 2005 a tato verze pochází (jak vyplývá z názvu článku) z festivalu Exit, jenž se konal v srbském městě Novi Sad v létě 2007. Polooficiální záznam z tohoto mimořádně zdařilého koncertu se dá sehnat i u nás (prodával ho Popron, momentálně je DVD vyprodáno), je na něm deset písní (a to jak klasických zeppelinovek, tak i novinek ) a je zde k vidění i poslechu i coververze Seven and Seven is z alba Da Capo, které vydala v roce 1967 kalifornská kapela Love.
Enchanter je jednou z mých nejoblíbenějších skladeb z tohoto období. Je to píseň, která v sobě snoubí moderní zvuk s neodolatelnou orientální linkou a bluesovým základem. Robert Plant se pouští do hlasových exhibicí a celé vystoupení je prodchnuto hudební alchymií a magickým kouzlem. Hezký poslech!

Blogové letadlo od Vendy

27. října 2013 v 10:27 | Robka |  Píšu vám
Přišlo mi pozvání od Vendy, abych se zapojila do takzvaného blogového letadla pod názvem Liebster blog award. Akce spočívá v tom, že vybraní blogeři na sebe prásknou deset věcí, pak zodpoví deset otázek, které jim položil daný bloger a nakonec navrhnou deset otázek pro ty, které sami chtějí do projektu nominovat. Tu poslední část asi vynechám, protože opravdu nevím, koho bych měla poctít - a hlavně, kdo by chtěl odpovídat.
Tak začínáme!

Předvolební agitace

24. října 2013 v 20:17 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Před volbami u nás rušno,
politici nezahálí.
Opět klapou tou svou kušnou,
programy maj dokonalý.

Led Zeppelin II po 44. letech

22. října 2013 v 0:10 | Robka |  Info
Už v minulém článku jsem psala o tom, že říjen je měsíc plodný co se týče alb Led Zeppelin - dnes tedy slaví narozeniny Hnědá Vzducholoď. Regulérně nejtvrdší album kapely, nahrané v průběhu druhého amerického turné, je oslavou rockové hudby a i přes tradičně nepříznivé dobové kritiky patří dodnes k nejlepším rockovým albům historie. Oproti eponymnímu debutu, na němž Plant nemohl kvůli závazkům s CBS figurovat jako spoluautor, zde je už patrný jeho autorský přínos - z devíti skladeb na desce je podepsán pod osmi.


Led Zeppelin Remasters

19. října 2013 v 21:51 | Robka |  Led Zeppelin diskografie
Říjen je měsíc, ve kterém slaví narozeniny hned několik alb Led Zeppelin (kromě zde už vzpomínané Trojky za pár dnů bude čtyřiačtyřicetileté jejich druhé album), a také je to měsíc, v němž vyšel před třiadvaceti lety jeden z prvních výběrů skupiny. Dvojalbum (nebo také tři elpíčka) vyšlo 15. 10 1990 a bylo určeno především posluchačům, kteří se s hudbou Led Zeppelin teprve seznamovali. Led Zeppelin za dob svého kralování nikdy nevydali žádný oficiální výběr hitů, jako to často dělaly a dělají jiné kapely, jednoduše proto, že to nebyla jejich priorita. Stejně tak nebylo prioritou vydávání singlů, i když kupříkladu zkrácená verze Whole Lotta Love na naléhání společnosti Atlantic na singlu vyšla i přes ostrý nesouhlas Jimmyho Page i Petera Granta. Led Zeppelin byli především koncertní kapelou, nepotřebovali se producírovat v televizi ani těžit z prodeje jednotlivých písní. Ale časy se změnily, bylo třeba vyhovět požadavkům trhu, a tak v čase takřka předvánočním za masivní podpory médií vyšla tato remasterovaná kolekce.

Prokristapána!

18. října 2013 v 20:45 | Robka |  Téma týdne
Milí čtenáři, musím se vám s něčím svěřit. Až donedávna jsem nevěděla, co je to prokrastinace. Bude to zřejmě trestuhodný prohřešek, který mi nebude odpuštěn, ale já tak nějak začínám cítit, že jsem šťastný člověk.

Místo konání - Praha

12. října 2013 v 22:06 | Robka |  Téma týdne
Sedím ve vlaku, poslouchám klapot kol a sleduji ubíhající krajinu. Nervozitu posledních dnů střídá jiný pocit, ne nepříjemný. Proč já se do všeho vždycky tak vžiju? Jsem jako malá, jako holčička o Vánocích.
Zavřu oči a na chvíli unikám do úlevné dřímoty, před očima mi naskakuje defilé uběhnuvších událostí. Ten večer, kdy jsem z rádia zaslechla, kdo přijede do Prahy, jsem se chovala jak pomatená puberťačka. Málem jsem probudila všechny sousedy, své dvě již sladce spící děti určitě. Můj bojový pokřik a nadšené halasení ovšem vzápětí ochladlo, při uvědomění si stavu mých financí. Sklaplo mi ale jen na chvíli. Protože když něco opravdu chci, jdu za tím jako nenasytný pes za buřtem.

Robert Plant & Jimmy Page jsou nominováni do Songwriters Hall of Fame

11. října 2013 v 22:16 | Robka |  Info
Jména Roberta Planta a Jimmyho Page se objevila v nominacích do Songwriters Hall of Fame 2014. Spolu s nimi jsou navrženi další autoři - mezi jinými Ray Davies (The Kinks), Donovan, Cyndi Lauper, John Mellencamp, Nile Rodgers & Bernard Edwards (Chic), Madonna a další. Nominace byly oznámeny teprve včera předsedou organizace SHOF Jimmy Webbem. Slavnostní uvedení bude probíhat 12. června 2014 v New Yorku a hlasování bude probíhat až do letošního 16. prosince.

SHOF se zaměřuje na uznání práce těch skladatelů a textařů, kteří vytvářejí hudbu populární v celém světě a pořádá každoroční výběr těch, kteří budou tvořit seznam uvedených pro následující rok.


Kytarista Jimmy Page a zpěvák Robert Plant spolu s multiinstrumentalistou Johnem Paulem Jonesem a bubeníkem Johnem Henrym Bonhamem položili počátkem sedmdesátých let základ hardrocku - některé prameny je také škatulkují jako jedny ze zakladatelů stylu nazvaného heavy metal. Led Zeppelin ovšem nikdy nebyli metalovou kapelou, skutečný heavy metal se soustředil většinou na agresivní, syrovou, zemitou a takřka strojově přesnou hru kytar a bicích. Tvorba Led Zeppelin nepostrádala poezii, hravost, hru světla a stínu a v neposlední řadě také důraz na atmosféru nahrávání. Rozsah zpěvu Roberta Planta sahal od expresivního křiku až k procítěnému, niternému vyjádření emocí. Hudební pokladnice Led Zeppelin je dodnes považována za nevyčerpatelnou studnici nápadů, progresivního přístupu a lehkosti, v níž se tito muzikanti pohybovali v různých stylech. Jejich tvorba představuje základní stavební kámen, který ani lety neztratil nic ze své umělecké hodnoty.

Pokud se chcete podívat na celkový seznam nominací i informace k nim, klikněte sem.

Robert Plant a přátelé

10. října 2013 v 21:55 | Robka |  Robert Plant & a další
Navečer ráda zamyšleně sedím,
a snům svým uzdu popouštím.
S úsměvem lehkým a spuštěným hledím,
pomalu a jistě realitu opouštím.
Jakoby se tak nestalo už ráno i v poledne.
Robert Plant ve Wolverhamptonu 2. září 2013 - čekám, kdy se objeví i u nás!


Velká podzimní soutěž

8. října 2013 v 21:44 | Robka |  Píšu vám
Milí přátelé! Chtěla bych vás pozvat do soutěže, která by nám všem měla zpříjemnit chladné podzimní dny a zároveň by pomohla sblížit blogery se zájmem o hudbu. Loni v srpnu jsem zde na blogu uspořádala klání o nejlepší článek na téma : "Alba, která vám změnila život", jež se setkalo s příznivými ohlasy, a tak mě napadlo, že bychom si mohli něco podobného zopakovat.
Tentokrát bych po vás chtěla, abyste napsali na svůj blog článek o vašem největším koncertním zážitku. Může to být festivalové vystoupení či samostatný koncert, doplněný případně vlastními fotografiemi (není podmínkou), hlavně by ale z článku mělo vyplynout, čím byl pro vás byl tento zážitek výjimečný. Ať už šlo o první koncert vaší oblíbené kapely, nebo třeba proto, že jste se na událost vypravili někam za hranice - zkrátka to nechám na vás.
Čas na psaní vám ponechám do půlnoci 9. listopadu, budete mít na to tedy celý měsíc. Poté podle počtu přihlášených článků vyberu několik, z nichž budete moci vybrat ten nejlepší. Výherce ode mě získá životopisnou knihu s názvem Ray Charles od Michaela Lydona.
Odkazy na vaše články mi vkládejte zde do komentářů. Pokud nemáte blog a přesto byste se chtěli zúčastnit, můžete využít zprávu autorovi a poslat mi své povídání mailem.
Budu velmi ráda, když se zapojíte a společně si budeme moci připomenout hezké chvilky na koncertech s oblíbenou hudbou. A také budu ráda, když budu moci někoho z vás obdarovat - bude to takový malý předvánoční dárek pro vás. Těším se na vaši účast!


Album Led Zeppelin III oslavilo 43. let

7. října 2013 v 23:10 | Robka |  Led Zeppelin Info
Pátého října uplynulo právě třiačtyřicet let od prvního vydání třetího alba Led Zeppelin v USA; v Británii to bude o pár dnů později, třiadvacátého. Převážně akustická "Trojka" naznačovala odklon od zavedeného zvuku kapely, symbolizovala návrat k přírodě a svým progresivním zaměřením zamotala hlavu dobové kritice i věrným fanouškům. Led Zeppelin už dříve na svých albech signalizovali, že nejsou pouze hardrockovou mašinou, ale že hledají v hudbě jemné nuance a disponují citem pro střídání nálad. Na třetím albu tyto signály nabyly ostřejších kontur.

Materiál na desku vznikal v příhodném prostředí welšské chaty v Bron-Yr- Aur (v překladu Zlatá stráň), bez výdobytků moderní civilizace s dokonalou izolací od šílejících davů a neosobního prostředí hotelů. V malém domku bez elektřiny, kam se uchýlili dva hlavní aktéři - kytarista Jimmy Page a zpěvák Robert Plant - panovala přátelská atmosféra. Prostředí welšských kopců bylo ideální pro rozvíjení nápadů na nové písně. Oba muzikanti vyráželi do přírody často jen s dvěma akustickými kytarami a večer společně jamovali při sálajících plamenech z krbu. Během několikatýdenního pobytu, při němž byly přítomny i jejich rodiny a dva bedňáci, pomáhající zajistit chod provizorní domácnosti, byla rozpracována spousta skladeb nejen na třetí desku. Vznikaly zde i skladby, použité na dalších albech, jako kupříkladu Over the Hills and Far Away(Houses of The Holy), Down By The Seaside, Rower a Bron-Yr-Aur (Physical Graffiti), nebo Poor Tom, vydaná až na 'posmrtné' Codě. I základy slavné Stairway To Heaven byly položeny v tomto romantickém a inspirujícím prostředí.

Poklidná atmosféra desky souzní s idylou, kterou v Bron-Yr-Aur oba hudebníci zažívali. Své nadšení z úspěšné spolupráce přenesli po návratu na spoluhráče a rozhodli pokračovat v zavedeném trendu - deska se musí nahrávat v co největší pohodě. Kdo znal způsob jejich předchozí tvorby, bylo mu jasné, že vražedné tempo v kombinaci s vyčerpávajícím koncertováním by bylo dlouhodobě neúnosné. Kapela byla rozhodnuta vyhnout se problémům, které provázely nahrávání "Dvojky", a tak zkoušky probíhaly na Plantově farmě, což vyhovovalo samozřejmě Robertovi i Bonzovi, kteří se tak mohli věnovat svým rodinám a malým dětem.

Začátkem června se přesunuli nejprve do studia Olympic, ale brzy přišli na to, že daleko výhodnější bude nahrávat někde na venkově. Pronajali si proto starý opuštěný dům v Hampshire, který se jmenoval Headley Grange. Tento chátrající viktoriánský dům se starým nábytkem poskytl svou vlídnou náruč kapele na téměř celý červen a červenec, kdy v něm na vypůjčené mobilní nahrávací zařízení zachycovali většinu nových skladeb. Větší část desky zde dostala svou téměř finální podobu, dokončena byla ve studiu Island v Bassing Street v severozápadní čtvrti Londýna Nothing Hill. Zvukoví technici, kteří na desce s kapelou spolupracovali, vzpomínali na jejich profesionalitu i dokonalou souhru a soustředění. Vybíralo se ze čtrnácti skladeb, na desku se jich nakonec dostalo deset.

Obal alba byl Pageovou fantazií, měl vyjádřit venkovskou atmosféru a vztah člověka k přírodě. Původně to měl být jakýsi zemědělský otočný kalendář, zaznamenávající střídání plodin, jenže výtvarník nebyl s to dodržet původní návrh. Navíc ho dodal pozdě, takže už se nedalo nic dělat. S obalem Jimmy nebyl spokojen, hudbu na albu ovšem považoval za vydařenou.
Dobová kritika v čele s časopisem Rolling Stone album strhala, dokonce se spekulovalo i o rozpadu kapely. Na stránkách tohoto hudebního magazínu se objevila Plantova fotografie s nápisem: Přichází potřetí a možná naposled.

Led Zeppelin si vždy přáli, aby je kritika začala brát vážně, aby uznala, že nejsou hrabivou kapelou, využívající reklamy k oklamání posluchačů. Chtěli, aby byla oceněna jejich práce - a byli přesvědčeni o tom, že je dobrá. Také je mrzelo tehdejší dvojí měřítko - jiné kapely, které byly úspěšné a vydělávaly spousty peněz, nebyly v tisku napadány a vydělané miliony nešpinily jejich tvůrčí obraz. Led Zeppelin se vlastně těmto nařčením postavili radikální změnou soundu, rozmanitostí tvorby i příklonem k menším štacím, aby tyto pochyby rozptýlili. Čas potvrdil, že to bylo rozhodnutí správné.

Album Led Zeppelin III je v diskografii Led Zeppelin malým akustickým výletem, na nějž se někteří fanoušci a kritici neodvážili. Myslím, že je to jedno z alb, které si můžete zcela zamilovat a propadnout jeho bezprostřednímu kouzlu. Sálá z něj dobrá nálada, uvolněnost, hravost a nápady. Kapela v té době byla na vrcholu sil a i jejich vztahy byly mimořádně vyrovnané - nakonec o tom je i jedna z písní alba, Friends. Vychutnat si můžete i v rockové hudbě netradiční nástroje jako mandolinu, banjo nebo kastaněty a lžíce, na něž hraje Bonzo ve skladbě Bron-Y-Aur Stomp. Na desce najdete i starý tradicionál Galows Pole, nádhernou baladu That's The Way, nebo geniální bluesovou skladbu Since I've Been Loving You. Za pozornost stojí i poslední song, bluesová hříčka na počest přítele Roye Harpera, nazvaná Hats Off To (Roy) Harper a samozřejmě i úvodní, legendární a dobyvatelský pokřik Roberta Planta v úvodní Immigrant Song. A sama za sebe se musím přiznat k jedné věci - já to album miluju od prvního do posledního tónu.
O albu Led Zeppelin III si můžete počíst i zde.

Jak jsme našli houby

3. října 2013 v 21:43 | Robka |  Naše fotky a výtvory
Podzim je pro mě nejlákavější dobou k procházkám přírodou - není už horko jako v létě a když se vydaří počasí, umí sluníčko ještě pěkně hřát. Venku to hýří barvami a v lesích voní nejen zetlelé listí, ale i houby. Letos jsem se nechala zlákat nadějí, že i u nás na předměstí Ostravy by se daly najít nějaké ty plody lesa, a tak jsme se s Jirkou v sobotu vypravili na výlet.