Duben 2014

Z deníku závislačky

29. dubna 2014 v 22:45 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Každého dne ráno vstanu,
ustelu a dám si vanu,
pak se musím zkulturnit
dřív než vyjdu mezi lid.

Tony, písni!

27. dubna 2014 v 8:00 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Při pohledu na téma týdne mě hned napadla malá slovní hříčka, která by parafrázovala dnešní výrazové prostředky. Tedy z tónů písní jsem stvořila báseň, kterou napsala zhrzená dívka Tonymu, jenž ne a ne písnout. Čeká na těch pár slov na facebooku, má zapnutý mobil a stále sleduje, zda se neozve esemeskový tón a když už ji to čekání přestane bavit, pustí si ze žalu své oblíbené vyzvánění. Slzy kapou na displey nejmodernějšího chytrého telefonu a hrozí, že Tony už nezavolá...

Výběr roku 1993 a vyhlášení nejlepšího songu roku 1992

25. dubna 2014 v 15:49 | Robka |  Hity let minulých
Čas letí jako splašený a datum v kalendáři mi připomíná, že je třeba nejen vyhlásit výsledky ankety o nej (lepší, oblíbenější, dosaďte podle svého) skladbu roku 1992, ale také uvést v život anketu novou. Nejprve si v krátkosti zrekapitulujeme, jak dopadlo vaše hlasování.

Musím říct, že výsledky jsou velmi zajímavé, neboť rozdíl mezi prvním a posledním místem představuje 58 hlasů. K tomu si přičtěte, že první song od vás získal hlasů devětapadesát a hned zjistíte, že poslední má tedy jen jeden a to ještě můj. Kdepak se stala chyba, že by skladba od Blind Melon měla podobný osud, jako ta holčička na začátku videa?

První a druhé místo od sebe dělí 26 hlasů, druhé a třetí sedmnáct. Začíná se to zamotávat jako slovní úloha, co? Čtvrtí Faith No More dostali hlasů devět, pátý Eric Clapton osm. Šestí Rage Against The Machine má o dva hlasy méně než pátý Eric Clapton a ještě o jeden hlas míň získal Jason Bonham a jeho Band. Předposlední je Tori Amos a Sonic Youth s třemi hlasy. Tak a teď jsem zvědavá, jestli to někdo spočítá a zjistí, kolik hlasů do ankety přišlo celkem.:-)

Podíváme se raději na vítězné příčky, abychom si ujasnili, které skladby se vám nejvíce líbily.
Bronz si odnáší Alice In Chains za píseň Rooster.
Stříbro si vybojovali Manic Street Preachers s Motorcycle Emptines.
Na stupni vítězů stanul hit skupiny R.E.M. Everybody Hurts. Ten už se nemusí strachovat o svůj postup do finále, kde se koncem roku utká s ostatními favority celých devadesátých let. A abychom zjistili, kdo bude R.E.M konkurovat v roce 1993, mrkneme se na další výběr.

Podle tónu poznáš ptáka

22. dubna 2014 v 22:13 | Robka |  Téma týdne
Říká se sice "podle peří poznáš ptáka, podle řeči darebáka", ale já si tohle rčení poněkud upravila pro potřeby svého rozsáhlého výzkumu, jenž se zaměřuje na dělení lidstva z hlediska hudebních preferencí. Pokud byste se rádi dozvěděli, do jaké kategorie patříte vy, rozklikněte celý článek. Prosím, berte povídání s nadhledem, rozhodně jsem neměla v úmyslu se někoho dotknout. A klidně vám prozradím své druhové zařazení.

Tóny p(l)ísní

22. dubna 2014 v 14:55 | Robka |  Život ve verších a rýmech

Opět jedna recesistická báseň na poetické téma...
Asi všichni dobře známe barevné tóny, které skrývají zplesnivělé potraviny.
***
Když žaludek ti hlady zpívá,
tvůj zrak hned padne do spíže,
ó běda, jen houska plesnivá
leží tvé ruce nejblíže!

Variace na rockové téma

20. dubna 2014 v 9:54 | Robka |  Výběry
Psát o rocku jakožto hudebním stylu by vydalo na knihu, na to formát blogového článku opravdu nestačí. Jeho vývoj je bezesporu zajímavý a rovněž zajímavé je i zkoumání nejrůznějších odnoží; přesto si myslím, že zlaté období, kdy rocková muzika ovládala zcela světová pódia a trh s gramodeskami, byl přelom šedesátých a sedmdesátých let.

Hej, mistře basu! (pátá část)

18. dubna 2014 v 23:33 | Robka |  Výběry
Po delší odmlce vás vítám u dalšího dílu seriálu o baskytaristech, který dnes bude tak trochu speciální - budeme se v něm totiž věnovat výhradně ženám.
Nevím jak vy, ale všímám si, že v nejrůznějších žebříčcích nejlepších hráčů figurují převážně samí muži a ženy v muzice zaujímají vesměs post zpěvaček a pokud už hrají na nějaký nástroj, je to nejčastěji klavír, akustická kytara nebo tamburína.

Nechci se tady pouštět do nějakých sociologických studií, ale za malé zamyšlení to stojí. Dle mého názoru je tato skutečnost dána na jedné straně jak odlišnou výchovou, tak také zájmy. Přijmout do kapely ženu - pokud je zbylé osazenstvo mužského pohlaví - znamená riziko, o němž by vám spousta hudebníků mohla vyprávět celé historky. Někdy je problém v tom, že se chlapi kvůli holce hádají, jindy zase ona sama odchází, protože se vdala a partner žárlí, případně otěhotní a musí se hraní minimálně na čas vzdát.

Jsou samozřejmě jistá hudební odvětví, kde žena hraje prim - a teď mám na mysli spíš popovou scénu. Ale i v rockových kapelách zastávají ženy víceméně úlohu vokalistek, byť i výrazných. Kapel, v nichž bychom nalezli kupříkladu bubenice, kytaristky či baskytaristky, sice zvolna přibývá, ale stále jich je méně, než těch, v nichž dominují muži.
I proto jsem se pustila do pátrání po skvělých baskytaristkách. Podle mého ani tak nezáleží na tom, jestli je hráčem muž nebo žena - důležitý je cit pro rytmus, spolehlivost, elegance a styl. Dobrý baskytarista musí umět také potlačit své ego ve prospěch celku, vždyť je jedním z pilířů, který výsledný zvuk podpírá. Dnes si to potvrdíme na příkladu tří hráček, které jsou dle mého jedněmi z těch, o nichž byste se měli dozvědět (pokud už o nich nevíte).

Knihožrout

14. dubna 2014 v 20:25 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Jsem intelektuál až na půdu,
duševní stravu já mám nejraděj.
Neberu taky kdejakou odrůdu,
na výběr mám titulů habaděj.

Sedmé nebe

13. dubna 2014 v 21:13 | Robka |  Téma týdne
Proč se vlastně stavu nejvyšší blaženosti říká "sedmé nebe"? Sedmé proto, že sedmička je šťastné číslo? Nebo je v tom cosi hlubšího? Proč není nebe třetí nebo deváté? A jak je možné, že se do tohoto nebe dostaneme, když vůbec neznáme trasu a nemáme navigaci?

Hudební orgasmy

11. dubna 2014 v 23:41 | Robka |  Výběry
Hudba od počátku věků doprovázela nejen rituální lidskou činnost, ale zaujímala též významné postavení v otázkách sexuality. Nevěříte? Stačí se jen podívat do říše zvířat - ptáci vábí samičku nejen krásou svého peří, důležité jsou i hlasové projevy. A nejinak tomu bylo i u lidí. Pohybové nadání a umění udržet rytmus dávalo záruku, že je budoucí partner v dobré fyzické kondici, schopnost vymýšlet texty a melodie zase svědčila o inteligenci. To vše dohromady bylo vnímáno jako předpoklad zdravého budoucího potomstva, tak důležitého pro zachování rodu. A vlastně nás hudba a tanec provází při výběru partnera dodnes.

Město v odpadcích

8. dubna 2014 v 21:29 | Robka |  Téma týdne
Šinu si to takhle ráno do práce, hlavu plnou vzletných myšlenek, které jak doufám zužitkuji v článku na téma týdne. Koukám na nebe, na němž se pasou stáda beránků, ušmudlaných kouřem z blízké aglomerace a nadechuji se s chutí vzduchu, v němž kromě jara cítím i důvěrně známý smogový ozón. Z větve stromu u chodníku na mě zoufale mává potrhaný mikrotenový sáček a vedle popelnice na plasty se skvěle vyjímají dvě odrbaná křesla a jedna strakatá matrace. Krásný je ten ranní čas, ta chvilka před vyvezením kontejnerů, kdy se začínají trousit lovci pokladů a - díky letnímu času už nevybaveni baterkou - s chutí se hrabou v odpadcích.

Mimoň

6. dubna 2014 v 19:47 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Na větvi staré jabloně
viděla jsem sedět mimoně.
Tedy spíš měla jsem tušení,
že je to mužíček zelený.

Když kytara zpívá

5. dubna 2014 v 0:58 | Robka |  Výběry
Kytara je bezsporu jedním z nejkrásnějších hudebních nástrojů - a samozřejmě nemám na mysli pouze vizuální stránku. Z továrny vychází jako řezbářova panna, kterou teprve zručné kytaristovy prsty naučí mluvit a tím jí vdechnou život. A komupak panna náleží? Samozřejmě nikoliv řezbáři, ale zručnému "mluvci". Dnes se tedy půjdeme podívat na několik takových kytaristů, kteří to s pannami umí neskonale dobře (a někdy nejen s těmi dřevěnými).

Neil Zaza - 1. 4. 2014

2. dubna 2014 v 22:45 | Robka |  Akce
Aprílový večer v ostravském Parníku skýtal jedinečnou možnost vidět v akci jednoho z nejlepších současných neo-klasických kytaristů - Neila Zazu. Sympatického a věčně usměvavého muzikanta na baskytaru doprovázel Walter Cerasani a za bicími usedl legendární T.C. Tolliver, bývalý člen kultovních Plasmatics a také Kiss.