Červen 2014

Výběr roku 1995 a vyhlášení nejlepšího songu roku 1994

29. června 2014 v 22:33 | Robka |  Hity let minulých
Zdravím všechny příznivce hudby devadesátých let i ty, kteří se s anketou a výběrem setkávají poprvé. Dnes se podíváme na výsledky hlasování, vyhlásíme vítěze a už nakoukneme do dalšího roku.

Od 26. května jste měli možnost hlasovat pro svého favorita z roku 1994 - tedy pro favorita z mého výběru. Nic ovšem nebrání tomu, abyste sami ovlivnili složení ankety a napsali mi svůj tip na kapelu či interpreta - hodně by mi to ulehčilo práci. Ač se to na první pohled nezdá, výběr skladeb je poměrně časově náročná záležitost; trávím mnoho hodin poslechem i úvahami, kterou píseň zařadit a kterou naopak ne. Je to tedy čistě subjektivní záležitost, a pak se může stát, že se některé mnou vybrané skladby netrefí do vašeho vkusu, jako se kupříkladu stalo tentokrát.

Ano, v tomto roce jsem zařadila dva kousky, které nezískaly vůbec žádný váš hlas. Byl to Glory Box od Portishead a Ukolébavka od Low. Pak tady máme ještě skladbu Drift and Die z repertoáru Puddle of Mudd, u níž se skromně krčí jediný hlas. No a Jeff Buckley (Grace), Soundgarden (Black Hole Sun) a Pearl Jam (Better Man) taky zrovna nezabodovali - tři, čtyři a ještě jednou čtyři hlasy... Tak to jsme si odbyli tu smutnější část ankety a půjdeme se mrknout na něco maličko veselejšího.

S dvanácti hlasy se v anketě umístili Green Day (Basket Case), o jeden více má Nick Cave & The Bad Seeds (Red Right Hand) a tento počet mu už stačil k umístění na třetí místo. Druzí jsou Jimmy Page a Robert Plant a jejich úžasná verze Kashmiru s egyptským a londýnským smyčcovým orchestrem. Dostali celkem osmnáct hlasů. Ani to ale zdaleka nešlape na paty vítězům, jimiž se se sedmatřiceti vámi udělenými body stávají Pink Floyd a jejich skladba High Hopes. Taky tedy sláva jim a čest všem poraženým!

V následující části článku se dozvíte, které skladby budete mít na výběr pro následující měsíc. Samozřejmě půjde o už avizovaný rok 1995 a já vám přeji krásný poslech a šťasnou ruku při výběru.

Robert Plant - Little Maggie (Lullaby and... The Ceaseless Roar)

25. června 2014 v 19:09 | Robka |  Info
Druhý singl z alba Lullaby and... The Ceaseless Roar se jmenuje "Little Maggie" a jeho zařazení naznačuje, že se přece jen budeme vracet hodně hluboko do minulosti.

Nové album 2014! Robert Plant - Lullaby and... The Ceaseless Roar

24. června 2014 v 23:19 | Robka |  Info
Po téměř čtyřech letech od vydání alba Band of Joy vychází Robertu Plantovi novinka, kterou nahrál spolu se svou současnou kapelou Sensational Space Shifters. Deska se jmenuje Lullaby and... The Ceaseless Roar, na trh se dostane 9. září 2014 a podle zvuku pilotního singlu "Rainbow" by se mělo jednat o návrat k transovní africké melodice, plnokrevnému rocku a decentní elektronice.

Všechny hlasy světa

22. června 2014 v 0:39 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Každého dne po ránu,
dávám přednost sopránu.
Pěju pěkně dramaticky,
ostatně tak jako vždycky.

Potřebují hlasy vlasy?

20. června 2014 v 23:44 | Robka |  Téma týdne
Milí čtenáři! Dnes jsem se v souladu s tématem týdne pustila do úvahy, jaký vliv mají na kvalitu hlasu vlasy interpreta, zda přímo souvisí bohatost vlasového porostu s hlasovým rozsahem a jestli ztráta vlasu může pro zpěváka znamenat trvalou hlasovou indispozici.

Děti na střídačce

19. června 2014 v 21:35 | Robka |  Píšu vám
V poslední době se u nás začalo hodně mluvit o možnosti střídavé péče o děti po rozvodu. Názory odborníků se různí, jedni poukazují na právo dětí na oba rodiče, druzí mluví o potřebě jistoty a domova, který je právě "střídavkou" narušen. Kde je pravda a lze vůbec všeobecně určit, co je pro děti nejlepší?

V současnosti se u nás rozvádí víc než polovina manželství. Ve většině z nich figurují děti, kterých se tato situace dotkne nejvíce. Běžná praxe během rozvodového řízení v našich podmínkách je ta, že dítě je nejprve předběžně svěřeno do výhradní péče jednoho z rodičů (bývá to většinou matka) a druhému rodiči je stanoveno výživné a určen rozsah styku s dítětem. Nejčastěji se jedná o dva víkendy v měsíci a určitou část prázdnin a Vánoc, samozřejmě se vše odvíjí od věku dítěte či dětí a také zájmu druhého rodiče. Je také téměř pravidlem, že úprava výživného a styku s dítětem probíhá před soudem, protože rodiče jsou jen v minimu případů schopni se dohodnout společně na nějakých pravidlech a dodržovat je.

Oum - Soul of Morocco

16. června 2014 v 7:00 | Robka |  Alba
Marocká soulová hvězda Oum El Ghaith Benessahraoui (*1978) - známá lépe pouze jako Oum - loni v únoru vydala své třetí album Soul of Morocco. Nahrávka s devíti skladbami vyšla u labelu Lof Music a zaznamenána byla v prestižním pařížském studiu Davout.

Píši vám

14. června 2014 v 20:29 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Píši pro vás, čtenáři,
snad se mi to podaří.
Píši pro vás už let pár,
nejsem žádná superstár.

Led Zeppelin vydávají první část kompletní reedice svých studiových alb

11. června 2014 v 20:30 | Robka |  Led Zeppelin Info
Led Zeppelin sice fakticky už 33 let neexistují, přesto je o nich v posledních letech slyšet víc než dost. A to nejen kvůli jejich jednorázovém reunionu z roku 2007 a následné vlně zájmu o další koncerty. Když už se stále rostoucí počet příznivců na celém světě nedočkal (a zřejmě ani nedočká) pokračování legendy, mohlo by jim jako náhrada postačit vydání remastrovaných devíti studiových alb skupiny, doplněných o živé záznamy vystoupení, studiové improvizace a dokonce i nikdy neslyšené písně. Největším fanouškům je určen komplet s CD disky a LP, doplněný sedmdesátistránkovou publikací s dosud neuveřejněnými fotografiemi skupiny a dalšími vzpomínkovými předměty. Prvních třicet tisíc kompletů bude číslovaných.

Pro dobrý pocit

8. června 2014 v 9:22 | Robka |  Téma týdne
Je to už téměř rok, co jsem zde psala životní příběh paní Jarušky, kterou jsem si soukromě překřtila na babičku-holčičku. Chodím k ní moc ráda - vždycky jednou týdně jí pomůžu s koupáním, aby měla dobrý pocit. Přece jen, když je někomu osmdesát devět let a nevidí, je dost těžké sám zvládnout i ty úplně běžné věci, které my mladší a zdraví považujeme za samozřejmé.

Ali and Toumani

7. června 2014 v 20:06 | Robka |  Alba
Letos v březnu uplynulo osm let od smrti Aliho Farky Touré (*1939), fenomenálního malijského kytaristy, hudebníka a člověka, který pro svou zemi udělal velmi mnoho - a to nejen na poli hudby, ale také coby neúnavný bojovník s postupující pouští. Byl farmářem bez klasického vzdělání, zato však mistrem improvizace s obrovským charismatem a přirozenou inteligencí, která ho vynesla na post významného muzikanta. O spolupráci s ním stálo mnoho daleko slavnějších hudebníků, ne každého si však připustil k tělu. Nestál o publicitu, popularitu a dlouhá turné, jeho srdce patřilo rodnému Mali, kde obhospodařoval vlastnoručně svou 350 hektarovou farmu a staral se, jak uživit svých jedenáct dětí. V roce 2004 se stal starostou Niafunké, okresu s padesáti třemi vesnicemi. Vydělané peníze věnoval do budování komunikací, kanalizačních systémů, a také poskytl zbídačenému Niafunké generátor na výrobu elektřiny.

Nějaké ty pocity II

4. června 2014 v 22:15 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Pokračování rozboru pocitů ve verších, tentokrát ovšem z prostředí Ostravy - tudíž opepřené zdejším nářečím. Proto jsou některé rýmovačky opatřeny vysvětlivkami, které mají objasnit výrazy v nich použité. Za výběr "pocitových témat" děkuji blogerce Sugr.

Nějaké ty pocity

3. června 2014 v 21:29 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Jsem toho názoru, že pocity přicházejí až po citech. Nakonec to je slyšet už z toho slova - po city. Jak to dopadá, když člověkem zmítají city a jaké reakce pak následují, se dočtete v mých krátkých říkankách.

Bílá a černá

1. června 2014 v 23:00 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Bílá ovce, černá vrána
je tak samozřejmě brána.
Co však s hříčkou Přírody?
Snad jen hodit do vody...