Červenec 2014

Colours of Ostrava 2014

27. července 2014 v 20:36 | Robka

***
I come from Tin Pan Valley and I'm moving right along
I live on former glory, so long ago and gone
I'm turning down the talk shows, the humour and the couch
I'm moving up to higher ground, I've found a new way out.

There's parasols and barbeques and loungers by the pool
The late night conversations filled with 20th century cool
My peers may flirt with cabaret, some fake the rebel yell
Me - I'm moving up to higher ground, I must escape this hell.
(Tin Pan Valley, Mighty Rearranger 2005)
***

Robert Plant na Colours 2014

1. Den

2. Den

3. Den

4. Den


Colours of Ostrava 2014 - den čtvrtý

26. července 2014 v 21:49 | Robka
V neděli jsme s Jirkou pokračovali v našem hudebním maratonu už sami, neboť Lucie nás opustila už dopoledne - do Prahy je cesta dlouhá a ona musela druhý den ráno do práce. Což já nakonec taky, ale přece jen mi to domů trvá podstatně kratší dobu. Poslední den mívá vždy mírný nádech nostalgie, a taky se člověk snaží rekapitulovat, co se mu líbilo a co třeba už méně. Na začátku dne by to však bylo předčasné, nicméně minimálně si na tomto místě mohu dovolit shrnout celkové dojmy z festivalu.


U hlavní scény - právě hrají Horkýže Slíže...
***

Colours of Ostrava 2014 - den třetí

25. července 2014 v 23:17 | Robka
Nejočekávanějším dnem celého festivalu pro mě byla sobota. Mé rozhodnutí vystát si místo u hlavní scény usnadnil program, který jsem stejně chtěla vidět a vůbec mi nevadilo, že se budu pár hodin opékat na prudkém slunci. Do areálu jsem vstoupila kolem půl třetí a i když na hlavní scéně hráli právě Eddie Stoilow, šla jsem se postavit pod pódium. Výhodou bylo, že u této celkem nemastné, neslané partičky bylo hlediště takřka prázdné, postávaly tam jen skupinky puberťaček a taky pár lidí, na nichž bylo vidět, že tu čekají na úplně něco jiného. Tedy na to, na co čekám já.


Colours of Ostrava 2014 - den druhý

23. července 2014 v 23:14 | Robka
Páteční program na Colours jsme zahajovaly s Lucií v Gongu, kam jsme si pořídily rezervace na Taksim Trio. Jirka si mezitím skočil na koncert Asteroids Galaxy Tour, který pak zhodnotil jako elektropop víceméně pro dámskou část publika - takže žádné velké nadšení se nekonalo. Zato my s Luckou jsme v Gongu zažily nadpozemskou a čistou krásu hudby tureckého tria, sestávajícího z loutnisty, klarinetisty a hráče na qanun.


Colours of Ostrava 2014 - den první

22. července 2014 v 23:13 | Robka
Milí přátelé, chystám se vám zprostředkovat dojmy z čtyřdenní akce Colours of Ostrava, o níž už tady nějakou dobu nadšeně básním. Letošní ročník byl výjimečný v mnoha ohledech - a to jak rozšířeným areálem, počtem návštěvníků, tak i programovou skladbou. Pro nás se především zapsal do paměti opětovnou účastí Roberta Planta, o jehož koncertu jsem zde už psala, ale zážitků bylo daleko víc, proto pojedeme pěkně od začátku.
Čekání na vstup...

Robert Plant na Colours of Ostrava 2014

21. července 2014 v 21:45 | Robka |  Reportáže z koncertů
Robert Plant byl letos jedním z prvních ohlášených vystupujících, a také určitě tím, díky němuž na Colours v sobotu 19. července padaly návštěvnické rekordy. Hudební legenda, aristokrat rocku a hlavně neúnavný průzkumník a objevitel nových světů se ostravskému publiku představil ve skvělé formě a jeho vystoupení s výbornou kapelou vzalo všechny přítomné na hudební výlet skrz hudební historii až po žhavou současnost.


Robert Plant - návrat domů (video k novému albu Lullaby and...The Ceaseless Roar)

16. července 2014 v 23:43 | Robka |  Info
Videoklip, dokumentující práci Roberta Planta na novém albu, dnes premiérově uvolnil portál Amazon music. Dozvíme se z něj něco o osobní cestě, která Planta vedla k napsání jedenácti skladeb na nové album Lullaby and…The Ceaseless Roar a o jeho příklonu k tradicím anglickému folklóru. Hovoří také o jeho nedávném putování po americkém Jihu, mapování bluesových kořenů a o návratu domů.

Káče na zabití

16. července 2014 v 8:50 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Z vajíčka se vyklubalo,
tam daleko na farmě,
jak strašidlo vypadalo,
tudíž trochu bizarně.

Barvy jsou za dveřmi!

15. července 2014 v 18:36 | Robka |  Píšu vám
Před více než dvěma měsíci jsem vás zde informovala o svých favoritech, které bezpodmínečně chci vidět na Colours a ani jsem se nestačila otočit a festival je za dveřmi. Nemusím asi psát, jak moc se těším - mimo jiné i na to, že naše rodinná partička bude zase pěkně pohromadě. Jako každý rok si projíždím program a sestavuji festivalový "jízdní řád", který se ovšem s prvotními plány může trochu rozcházet.

Duševní striptýz

13. července 2014 v 11:31 | Robka |  Téma týdne
Dnešní doba v sobě sice nese individualismus, lidé žijí stále častěji "single" a shledávají v tom výhody, ale... Ale kamkoli se vrtnete, tam musíte o sobě mluvit. Začíná to ve školce a škole, přitvrdí v zaměstnání, kde snaha řídit vám život zesiluje. Chcete výplatu? Zařiďte si účet v bance. Chcete účet v bance? Nadiktujte slečně u přepážky osobní údaje včetně telefonního čísla, aby vás posléze zaměstnanci mohli otravovat výhodnými nabídkami a během monitorovaných hovorů lézt do vašeho soukromí. Dnes všichni ví lépe než vy sami, co vlastně od života chcete a co nutně potřebujete. Například vy sami jste vůbec nevěděli, že nutně potřebujete extra výhodnou půjčku na vybavení domácnosti. Vlastně jste taky nevěděli, co musíte vlastnit, abyste splnili spotřebitelský standard. Nabídky nejrůznějších výhod, slev a "dárků", podmíněných vaší finanční účastí, se na vás sypou ze všech stran.

The Black Keys - Turn Blue

9. července 2014 v 14:29 | Robka |  Alba
Hudební a producentské duo z Ohia, které si už od roku 2001 říká Black Keys, vydalo letos v květnu svou osmou řadovou desku Turn Blue.

Dan Auerbach a Patrick Carney byli přáteli už od mládí a spojovala je náklonnost k průkopníkům blues mississippské delty, jimž také věnovali svou prvotinu The Big Come Up (2002). Vsadili na nenaleštěný garážový zvuk a ve třinácti skladbách autenticky a sugestivně navodili atmosféru šedesátých let. A na vlně retra, psychedelie a garážového rocku pokračovali i na další desce Thickfreakness vydané o rok později . Skutečného úspěchu však dosáhli teprve s Rubber Factory, které nahráli v opuštěné továrně rodného Akronu. To se jako první z jejich alb probojovalo do hitparád a určilo další směr kariéry této schopné dvojice.

Komínový efekt

7. července 2014 v 20:32 | Robka |  Téma týdne
Přiznat si svou sexuální orientaci bývá těžké, taky jsem si tím prošla. Někdy v osmé třídě mě trápilo, že nemůžu veřejně prohlásit, jak moc se mi líbí spolužák z druhé lavice u okna a tehdy bych dala nevím co za to, kdybych své tajemství mohla někomu svěřit. To jsem totiž ještě nevěděla o komínovém efektu, který by mi při mé heterosexuální orientaci stejně byl nanic a jenom bych zjistila, že jsem out.

Šesté narozeniny blogu

5. července 2014 v 16:20 | Robka |  Píšu vám
Před šesti lety přesně v 16:20 vyšel historicky první příspěvek na tomto blogu. Nechci pateticky vzpomínat na krušné začátky, spíš jen tak letmo zmapovat svou blogovou "kariéru" a podat pár informací a archivních tipů, které podle mě stojí za zmínku.

Jak to všechno začalo?

Samozřejmě by nebylo blogu bez internetu, to je jasné. V jedné písni se zpívá: "To byl ten slavný den, kdy k nám byl zaveden élektrický proud." No a k nám přišel jednoho dne technik a přinesl kouzelnou krabičku. Když ji zapojil k našemu tehdy novému počítači, otevřely se nám netušené možnosti.

Internet byl k nám zaveden hlavně kvůli dceři, která ho potřebovala pro své studijní účely. Syn, tehdy třináctiletý, si ovšem záhy založil vlastní blog s podtitulem "Texty, básně, povídky" a začal mě k blogování lákat. "Udělám ti design a budeš si tam psát o Robertu Plantovi," pravil. A tak mu nedalo velkou práci mě přesvědčit.

Vliv reklamy

3. července 2014 v 21:56 | Robka |  Téma týdne
Už dávno je pryč doba, kdy jsme zírali na Vizír (pro neznalé - byla to reklama na prací prášek, která proslula sloganem "Vy zíráte, my zíráme! Vizír! Zářivě čisté prádlo!") a nebyli daleci uvěřit její pravdivosti. Snad i ten uzel jsme zkoušeli udělat, abychom vyzkoušeli sílu onoho pracího zázraku. Pak ovšem přišlo rozčarování a zjištění, že onen zázrak není o nic lepší, než jakýkoliv jiný prací prášek na trhu a reklamu na Vizír jsme si švejkovsky pojmenovali na V.ser. Pamatuji si na onu reklamu zcela živě - udivený výraz ženy, která dělá na rukávu košile uzel a pak ji vkládá do pračky, aby ji posléze s údivem ještě větším vytáhla zářivě bílou a samozřejmě už vyžehlenou.
Od těch dřevních dob reklamy u nás se toho změnilo mnoho a snad nejvíc asi to, že málokdo už věří v jejich pravdivost. Přesto se najdou lidé, kteří berou reklamu za slovo a věří všemu, co vidí v televizi.

Hudební vlivy

1. července 2014 v 21:44 | Robka |  Téma týdne
Hudba je odvětvím umění, v němž je slovo "vliv" skloňováno takřka neustále - bez něj by vlastně vůbec neměla budoucnost a nemohla se dále vyvíjet. Hudebníci se nechávají ovlivňovat směry, inspirují se slavnějšími kolegy, kombinují a vypůjčují si motivy, vracejí se do minulosti a vytváří nové vzory pro budoucnost - zkrátka vše se v hudbě prolíná a vše se točí kolem vlivů.