Srpen 2014

Výběr roku 1997 a vyhlášení nejlepší skladby roku 1996

31. srpna 2014 v 23:37 | Robka |  Hity let minulých
O tom, jak rychle ubíhá čas, se každý měsíc přesvědčuji znovu a znovu. Sotva napíšu jeden článek s výběrem do ankety a ohodnocením té předešlé a už abych psala další. Máme tu začátek září, prázdniny v tahu a před námi poslední čtyři ankety letošního roku. Dnes se už tradičně podíváme na výsledky z minula a povíme si něco málo o skladbách, z nichž můžete vybírat.

Pozor, soutěž! Díl třetí

30. srpna 2014 v 16:40 | Robka |  Pro zajímavost
Milí hadači! Zdravím vás u třetího dílu soutěže, kterou jsem si pro vás vymyslela a v níž se podle zadaných nápověd můžete pokusit o uhodnutí otázky, která vždy nějak souvisí s hudbou. V předešlých dílech jsme hádali kytaristu a hudební skupinu, dnes půjde o album.

Sousedy a rodiče si člověk nevybírá

28. srpna 2014 v 20:43 | Robka |  Píšu vám
Ano, je to tak. Pokud si můžete v životě vybírat lidi, kterými se obklopíte, sousedé a rodiče to vskutku nebudou. U rodičů je tato skutečnost dána geneticky a sousedé nám bývají "přiděleni", aniž bychom se mohli nějak bránit. Pak nezbývá, než se s nimi naučit žít, což někdy provází skřípání zubů na obou stranách. Mám to "štěstí", že celý život bydlím v paneláku, takže se studiu sousedských vztahů věnuji už nějaký ten pátek. Dnes to tedy bude typologie sousedů, kteří nejsou zrovna nejpříjemnějšími společníky pro trávení volných chvil.

Pozor, soutěž! Díl druhý

23. srpna 2014 v 20:48 | Robka |  Pro zajímavost
Milí hadači! Dnes mám pro vás připraven druhý díl soutěže s hudební tematikou, v níž podle indicií hádáte buď osobnost, skupinu, album - zkrátka cokoliv, co s hudbou souvisí. Pro pořádek si ještě v krátkosti připomeneme pravidla a také to, co můžete vyhrát, pokud správně a včas odpovíte na zadané otázky.

Pravopisné minimum aneb na co nezapomínat při psaní článku

22. srpna 2014 v 22:24 | Robka |  Píšu vám
V současné době je díky internetu snadné napsat vlastní text. Řada lidí to dělá, aniž by se nějak ohlížela na pravopisnou stránku a stylistiku, a pokud je upozorníte na chyby, začnou se chovat jako zuřivý býk s červeným šátkem před nosem. Tvrzení, že přece není důležité, jak je článek napsán, ale co je v něm obsaženo, v tomto případě neobstojí.

Imed Alibi - Safar

21. srpna 2014 v 0:01 | Robka |  Alba
Tuniský bubeník Imed Alibi, jenž v minulosti spolupracoval s francouzskou multikulturní rockovou kapelou Les Boukakes i alžírským zpěvákem Rachidem Tahou (mimochodem, mají společného producenta), vydal letos na jaře debutové album Safar. Hudba na něm představuje epickou fúzi, v níž se zvuk ručních bubínků prolíná s digitálními beaty, klávesy s houslemi, uslyšíme quanun, akordeon i arabskou flétnu Nay. Impozantní rozmáchlé arabské melodie skvěle doplňuje elektronika, zaregistrujeme i zvuk kytary, na niž hraje Justin Adams. Album obsahuje osm převážně instrumentálních skladeb a překvapí především moderním pojetím i zvukem.

Sixty Six To Robert Plant

20. srpna 2014 v 0:01 | Robka |  Oslavy
Dnešní článek, parafrázující svým názvem Plantovo výběrové album Sixty Six To Timbuktu z roku 2003, má k tomuto příměru minimálně jeden dobrý důvod. Ano, je jím číslovka v názvu, vyjadřující věk oslavence - Robertu Plantovi je právě dnes šestašedesát.


Pozor, soutěž!

16. srpna 2014 v 20:52 | Robka |  Pro zajímavost
Milí blogující i neblogující, přátelé a sympatizanti soutěží!

Po následujících několik týdnů bych zde chtěla uspořádat malý kvíz na pokračování, v němž byste si nejen mohli ověřit své schopnosti a znalosti, ale také se pobavili a v neposlední řadě mohli i něco vyhrát.

O co půjde?

Počínaje touto sobotou se zde na blogu budou objevovat články, v nichž se budu snažit zašifrovat hudební skupinu, interpreta, album či cokoliv, co souvisí s hudební tematikou. Samozřejmě bude v textu dostatek indicií na to, abyste mohli po trošce namáhání mozkových závitů dospět k řešení. Pokud si budete myslet, že znáte správnou odpověď, jednoduše ji napíšete do komentářů, které pro tuto příležitost zůstanou z pochopitelných důvodů moderované.

Pořád stejná písnička...

14. srpna 2014 v 20:28 | Robka |  Téma týdne
Málokdy mě něco zvedne z židle a málokdy se rozčílím. Jsem opravdu nekonfliktní člověk, snažím se řešit věci kolem sebe v klidu a s rozvahou, ale co mě dovede spolehlivě vytočit, je tupost, nepřejícnost a nenávist. A přesně tento jedovatý koktejl byl dnes namíchán diskutujícími na Novinkách, kde se rozpoutala čilá debata pod článkem o prvních českých paterčatech, která začátkem června oslavila roční narozeniny.

Země kou zelná

10. srpna 2014 v 16:04 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Báseň si zanotujte na motivy písně Pec nám spadla...
***

U nás se vám věci dějí,
já bych mohla vyprávět.
Hlupáci se chytrým smějí,
to je vám ale divný svět.

North Mississippi Allstars - World Boogie Is Coming

9. srpna 2014 v 20:44 | Robka |  Alba
Na letošních Colours měla vystoupit kapela bratrů Dickinsonových z Hernanda (Mississippi), známá pod názvem North Mississippi Allstars. Bohužel se tak nestalo a je to velká škoda, protože jejich nejnovější album World Boogie Is Coming (2013) je skutečná hudební lahůdka a určitě by neškodilo ji ochutnat naživo. Protože jsme ale tuhle příležitost neměli, podíváme se alespoň na studiovou verzi a poslechneme si, jak zní originální blues-rock inspirovaný přímo u zdroje a přetavený v naléhavou a energickou hudební smršť s kořeny v nejlepší tamní bluesové tradici.

Okomentuješ-li mi ty, okomentuji i já tobě....

6. srpna 2014 v 21:01 | Robka |  Píšu vám
Každý z nás jistě zažil ty chvíle, kdy napjatě očekával u svého článku první komentář. Psal a snažil se do svého článku vložit srdce i duši a přece to v kolonce komentujících stále zelo prázdnotou. I zkusil tedy píšící vydat svůj článek tak, aby se alespoň na chvíli ohřál ve výpisu nejnovějších, a byla tak jakási šance, že si ho někdo přečte. Desetiminutové čekání se brzy setká s úspěchem - v administraci svítí upozornění, že dva lidé vám váš výtvor okomentovali. Podíváte se a ejhle, vidíte tam něco jako: "Pěkný blog, koukni na můj!" a "Moc hezounký", a to i kdybyste v článku psali o tragické smrti svého křečka.

Hra na Dobro

3. srpna 2014 v 9:37 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Upozornění: Tyto verše pojednávají o hudebním nástroji, který se jmenuje Dobro. Jde o speciálně upravenou kytaru s kovovým rezonátorem, dodávajícím strunám zvonivý zvuk.
***
Jak na Dobro se vlastně hraje?
V srdci zvoní struny něžné,
slova splétáš v jinotaje
ne tak, jak je v řeči běžné.

Výběr roku 1996 a vyhlášení nejlepší skladby roku 1995

2. srpna 2014 v 17:59 | Robka |  Hity let minulých
Dnes se se značným zpožděním dostávám k článku, který vám má objasnit výsledky hlasování minulého kola ankety a představit stávající hrdiny té nové. Ano, už několik dní můžete hlasovat pro písně z roku 1996, a zatím to vypadá, že absence informací nijak nebrání tomu, abyste své favority podpořili. Ale pokud jste zvědaví na to, kdo minule vyhrál a zúčastní se tak závěrečného klání s ostatními vybranými skladbami, a pokud vás zajímá něco málo o mnou vybraných "nováčcích", čtěte prosím klidně dále.