Říjen 2014

Vzpomínka na Raising Sand

28. října 2014 v 21:08 | Robka |  Robert Plant & Alison Krauss
Ve středu 22. října oslavilo výročí nejen druhé album Led Zeppelin, ve stejný den se před sedmi lety v éteru objevila také zbrusu nová nahrávka, kterou Robert Plant spáchal ve spolupráci a americkou hvězdou bluegrassu Alison Krauss. Možná to není náhoda, možná ano a je jisté, že tato dvě díla se nedají srovnávat - ale právě na nich můžeme demonstrovat životní dráhu bývalého zpěváka Led Zeppelin a jeho vývoj. Samozřejmě by se dalo namítnout, že na časové ose mezi oběma alby leží osmatřicet let, ale shodou okolností jsou obě velmi úspěšná a obě znamenají určitý milník v tvorbě Roberta Planta.

O zkracování

26. října 2014 v 9:38 | Robka |  Píšu vám
Je docela legrační, že jsem si pro článek s tímto názvem vybrala zrovna den, který je prodloužený o jednu hodinu - možná je v tom skrytá symbolika, možná záměr. Možná bych bez oné hodiny k dobru nenašla čas ho napsat. Čas nám totiž chybí pořád a člověk někdy přemýšlí, jestli je opravdu tak nedostatkový, nebo jsme se jen naučili na něj vymlouvat.

Šmejdi s.r.o.

25. října 2014 v 18:27 | Robka |  Téma týdne
Už víc než rok uplynul od vysílání filmu Silvie Dymákové o praktikách, které se dějí na prodejních zájezdech, na něž jezdí především lidé v důchodovém věku. Od té doby se zvýšilo povědomí veřejnosti o těchto akcích a jednali také zákonodárci, kteří schválili novelu zákona o ochraně spotřebitele. Ale asi ani to na šmejdy stoprocentně neplatí - ti chytráci si vždy nějakou skulinku najdou a lidé jim svou naivitou a důvěřivostí jen nahrávají.

Film jsem viděla a navíc mám zkušenost se staršími lidmi ze své práce, proto bych se chtěla zamyslet nad tím, proč se stále najde dost těch, kteří se nechají napálit a obrat o peníze. Přitom nejde jen o staré a bezmocné osoby, týká se to vlastně nás všech - vždyť kdo by někdy nenaletěl ve slevové akci, která se jako slevová jen tváří, nebo si nenechal vnutit nového dodavatele energií či kreditní úvěr v bance. Možností, jak se nechat okrást, je víc než dost a dnešní doba tržního hospodářství - utrhni, co můžeš - podobným situacím nahrává.

Výhodou nás mladších je to, že se daleko víc umíme orientovat v nejrůznějších nabídkách, většinou nám to i rychleji myslí a umíme se v případě nedůvěry ohradit. Umíme odmítat a říci jasné NE, pokud se nám něco nelíbí. Starší člověk bývá daleko víc nerozhodný, což je pro psychologické praktiky šmejdských obchodníků ráj. Přesvědčit babičku o tom, že hrnce za osmdesát tisíc zachrání život její rodině a navíc je dostane se slevou padesát procent, není tak těžké. Přispívá k tomu několik faktorů:

Led Zeppelin II slaví pětačtyřicátiny

22. října 2014 v 0:01 | Robka |  Led Zeppelin Info
Druhé album Led Zeppelin, dnes už kultovní "Hnědá vzducholoď", slaví právě dnes 45 let od svého vzniku. Po bluesově zaměřené "jedničce" šlo o nejtvrdší počin britské čtveřice a mnoha hudebními historiky bývá dnes považováno za jedno z nejvlivnějších alb v oblasti hardrocku.

Jeden den, co mi změnil život

18. října 2014 v 22:43 | Robka |  Téma týdne
To by kocour neřek, jak se někdy život zamotá. Jako klubko vlny, když do něj šťouchnete packou. Vy lidi to máte ale blbý, místo pořádně chlupatých pracek máte takové holé kostnaté pařátky a ani drápy nemáte. No prostě jste nedokonalá hříčka přírody, ale o tom jsem vlastně mňoukat nechtěl.

Ebola je novodobý mor

16. října 2014 v 20:54 | Robka |  Píšu vám
V posledních týdnech zaplavily tisk i internet palcové titulky, v nichž figuruje obávaný název krvácivé horečky jako strašák pro západní polokouli. Stačilo k tomu několik mrtvých bělochů a hrozba, že se díky globalizaci ebola rozšíří do vyspělých zemí podobně, jako se to stalo kdysi s AIDS. Ebola se ale nevynořila jen tak zčistajasna a to, že se nyní v západní Africe rozrostla až do podoby obrovské epidemie, taky není jen čirá náhoda.

Habib Koité - Soô

13. října 2014 v 22:29 | Robka |  Alba
Písničkář Habib Koité je rodákem ze Senegalu, ale v podstatě celý život strávil v Mali. Jeho rodina se přestěhovala do Kayes, města v malijském západním pohraničí, když mu byl jeden rok, tudíž tuto zemi považuje právem za svůj domov. A právě o tom zpívá na svém nejnovějším albu Soô, jehož název v překladu znamená ono prosté slůvko.

Habib Koité je dnes jedním z nejuznávanějších malijských hudebníků a kytaristů - přezdívají mu "africký Clapton". Pochází z rodu griotů, profesionálních hudebníků a vypravěčů legend. V západní Africe jsou grioti váženými osobami a bez jejich zpěvu a hry se neobejde žádná větší oslava. Mladý Koité zdědil nadání po předcích a když dospěl, na naléhání strýce ho rodina poslala studovat na uměleckou školu v Bamaku. Bylo to dobré rozhodnutí, neboť se už během studií stal dirigentem uznávané školní kapely a po absolvování zůstal v institutu jako pedagog.

Pravopisné minimum aneb na co nezapomínat při psaní článku 2

11. října 2014 v 15:55 | Robka |  Píšu vám
Koncem srpna jsem napsala článek, který obsahoval několik rad pro pisálky - něco málo o pravopisu, používání cizích slov a něco málo o potřebě srozumitelnosti textu. S podobnými články se momentálně roztrhl pytel, přesto si myslím, že spousta z nich je jednostranně zaměřená a nevěnuje se problematice, v níž se chybuje nejvíc. Proto bych chtěla v dnešním pokračování rozebrat další pravopisné chytáky.

Předvolební

9. října 2014 v 21:11 | Naštvaný volič |  Život ve verších a rýmech
Zítra bude zas den chmurný,
Mařka kouká zpoza urny.
Koho zvolit? Ještě neví:
"Střed či praví nebo leví?"

Všichni mají plány skvostné
v budoucnosti přeradostné
vybrat bude těžké vskutku
absolutně bez předsudků.

Kudy na to, ví teď každý
lidi už ty řeči dráždí,
sliby plané pořád slyší,
a pak války žabomyší -
hádají se, kdo víc krade
nejeden má kudlu v zádech
a na hlavě másla hroudu
přitom na nás šijí boudu.

Mařka možná jasno nemá
já však nevidím dilema -
letos jim to nesežeru,
zkrátka, dobře na ně s.ru.

Jak jsem se neplánovaně stala odklízečem mrtvol

6. října 2014 v 20:17 | Robka |  Téma týdne
Drahý čtenáři, odpusť, že narušuji tvou rodinnou pohodu tímto svým šokujícím přiznáním, ale nemohu jinak. Už to v sobě nevydržím déle skrývat a musím se ti přiznat k něčemu strašlivému. Dopustila jsem, aby se má domácnost stala bitevním polem a hromady mrtvých těl, které ji pokrývají vrstvou takřka souvislou, nyní s chladnokrevnou myslí odstraňuji a ještě se přitom potutelně chechtám. Každá mrtvola, ležící bezvládně na podlaze, vzbuzuje ve mně nepopsatelné vzrušení, jež graduje v téměř fyzickou rozkoš. Ano, vražedné choutky se zmocnily mé mysli a kdyby jen choutky - dokonávám dílo s vlastnoručním přispěním.

Výběr roku 1998 a vyhlášení nejlepší skladby roku 1997

5. října 2014 v 15:39 | Robka |  Hity let minulých
Měsíc se s měsícem sešel a máme tu opět další díl ankety, která letmo mapuje jedny z nejúspěšnějších skladeb devadesátých let. Podíváme se, jak dopadly ty z roku 1997, a pak už se vrhneme na rok následující - tedy devadesátý osmý.

Rekapitulace soutěže a vyhlášení vítězů

4. října 2014 v 14:58 | Robka |  Pro zajímavost
Zdravím všechny hádající i ty, kteří neměli odvahu se zapojit a rádi by věděli, jaké odpovědi se skrývaly za mými někdy záludnými otázkami. Dneškem je soutěž ukončena, jména výherců odtajněna a u mě doma už čekají ceny pro dva nejúspěšnější soutěžící, kteří měli nejen výdrž, ale hlavně zodpověděli správně všech sedm zadání. Než vám ale prozradím jejich jména, podíváme se spolu na průběh celé soutěže i na odpovědi.


Ženy, muži a hudba

1. října 2014 v 20:50 | Robka |  Téma týdne
Tento námět v hlavě nosím už dlouho, ale pořád nebyla příležitost zpracovat ho do článku. Téma týdne mi ovšem káplo do noty a dovolím si rozvinout úvahu o tom, jak je vnímána láska k hudbě u obou pohlaví, a proč je tak málo žen, které o ní píší a mají to jako svého "koně". U sebe vidím, že mě okolí vnímá jako divnou, když mě nebaví typicky ženské záliby jako třeba pletení, pěstování kytek nebo chození do fitcentra, a místo toho trávím radši čas s hudebními knihami v ruce a sluchátky na uších. Zatímco mé kolegyně přemýšlejí o tom, co uvařit na víkend, mi se v hlavě přehrává melodie z oblíbeného alba nebo prodlévám v duchu u rozečteného článku z Rock&Popu.