Prosinec 2014

Kam spěje Autorský klub

31. prosince 2014 v 22:31 | Robka |  Píšu vám
V neděli večer jsem v poště objevila email od Standy, v němž mi oznámil neradostnou novinu. Blog Autorského klubu je dočasně pozastaven z důvodu nižší priority, kterou teď klub má, a z důvodu opadajícího zájmu blogerů o rubriky a jejich správcovství. Tudíž vedle Gurmánky, Uhodnete blogera a Designerského pranýře byla pozastavena i rubrika Forum Musicum. Nadále nemůže na blogu AK vycházet, ale Standa nám "dovolil" přesunout své projekty k sobě na blogy, čehož chci využít a hodlám ve Foru Musicu dále pokračovat.

S pusami nebo bez

28. prosince 2014 v 12:08 | Robka |  Téma týdne
Nedávno jsem si přečetla zajímavou úvahu na téma frustrace v dětství a jejích následků v dospělosti. Kupodivu to ale nebyl ubrečený článek o tom, jak se na člověku podepíše nedostatek lásky a co všechno to může způsobit - obsahoval naději. Naději, že i ty děti, které neměly dobré zázemí, mohou v životě něco dokázat, jen když se budou snažit. A také když se oprostí od pocitů nenávisti ke svým zploditelům, kteří se k nim mnohdy nezachovali příliš přívětivě. S nenávistí v srdci to člověk daleko nedotáhne, snad jen k bolestínské ukřivděnosti a schopnosti všechny své prohry svalovat na někoho jiného.

Vánoční pohádky

27. prosince 2014 v 10:15 | Robka |  Píšu vám
Od dětství miluji pohádky. Kouzelně naivní a předvídatelné příběhy, v nichž dobro vítězí nad zlem a všechno je tak krásně průhledné. I dnes ve svém dospělém věku občas sáhnu po pohádkové knize, nebo se podívám na nějaký pohádkový příběh v televizi. Když se nad tím ale zamyslím, vlastně se na pohádky dívám jenom přes Vánoce, což je doba, kdy televizi beru na milost.

Kam mizí atmosféra?

26. prosince 2014 v 18:37 | Robka |  Píšu vám
Letos jsem z mnoha stran slyšela, že lidé postrádají atmosféru Vánoc. Někdo podmiňuje její nástup padáním sněhových vloček, jiný si zase svátky nedovede užít bez mrazu. A u nás poslední léta prosincové počasí připomíná spíš duben nebo říjen. V čempak to asi vězí, že se nám atmosféra vypařuje, mrška jedna podšitá?

O hudebních Vánocích

25. prosince 2014 v 16:57 | Robka |  Píšu vám
Tak jako každý rok, i letos jsme si naložili pod stromeček pár hudebních dárků. Jsem člověk ryze nepraktický, tudíž si nepřeju nic do domácnosti (která by mimochodem zasluhovala kompletní rekonstrukci), ani nepotřebuji nic na sebe (i když zimní bundu už si kupuji druhý rok a dík mírným zimám se mi odkládání zatím nevymstilo). Dárek je podle mého věc, která potěší hlavně duši, no a protože jsme se synem oba hudební maniaci, vypadalo to u nás takhle:

***

Když muzikanti vypnou elektřinu

22. prosince 2014 v 19:21 | Robka |  Výběry
Akustická hudba je dobrým měřítkem kvalit hudebníků. Od konce osmdesátých let zažívá svou renesanci, odstartovanou projektem hudební televize MTV Unplugged, v níž se v akustickém bloku představila řada známých skupin, obvykle se spoléhajících na elektronické vybavení. Ovšem ani tato hudba se neobešla bez zesilovačů, ty však měly za úkol pouze přesně reprodukovat přirozený zvuk nástrojů.

Vánoční rozjímání

20. prosince 2014 v 10:10 | Robka |  Píšu vám
V dřívějších dobách se během Adventu provozovaly na vesnicích takzvané přástky. Kolem svatého Martina nastal čas, kdy práce venku skončila a lidé se scházeli v chalupách, aby při vrčení kolovrátku probrali všechny novinky, které se udály. Také to byla doba, kdy se povídaly strašidelné příběhy, při nichž se tajil dech a nejen to - i příležitost pro nezadané mládence, kteří chodívali za děvčaty, všelijak je zlobili a při tom všem se občas rodily i budoucí vztahy. Přástky byly zkrátka společenská událost, doba zklidnění a upevňování mezilidských vztahů.

Hudební ohlédnutí za rokem 2014

15. prosince 2014 v 19:55 | Robka |  Výběry
Končící rok 2014 vybízí k bilanci, proto jsem se rozhodla zmapovat ho co se týče albových novinek pěkně měsíc po měsíci. Setkáte se s jedenácti mnou (přesněji deseti mými a jedním Jirkovým) doporučenými alby, z nichž každé bude reprezentovat jeden měsíc v roce (kromě prosince). Celý výběr doplní pár dalších tipů. Bude to tedy pořádná a různorodá hudební jízda, proto se připravte - začínáme!

Vánoční tvoření z perníku

12. prosince 2014 v 21:22 | Robka |  Naše fotky a výtvory
Tak jako jiné roky, i letos jsem se pustila do pečení a zdobení perníků. Opět jsem podcenila množství, a tak se stalo, že už druhý týden trávím převážně v kuchyni - v jedné ruce zdobičku a v druhé perník. Hotovo ještě není, ale můžete se podívat, co jsem zatím vytvořila: dvě chaloupky (z toho jedna je určena jako dárek), a nějaké ozdoby na stromek a na stůl. Není toho moc, ale času to spolklo nepočítaně...

The Touré-Raichel Collective: The Paris Session

6. prosince 2014 v 15:59 | Robka |  Alba
Izraelský zpěvák a klavírista Idan Raichel se v roce 2008 setkal s malijským kytaristou a zpěvákem Vieuxem Farkou Tourém na letišti v Německu a z náhody vznikla silná spolupráce dvou hudebníků, pocházejících z kulturně a nábožensky naprosto odlišných prostředí. V roce 2012 nahráli první album The Tel Aviv Session, které bylo nadšeně přijato jak kritikou, tak i laickou veřejností. Intenzivně koncertovali po Spojených státech a Kanadě, poté oba nahráli v roce 2013 svá sólová alba - spolupráci ale ani v té době nepřerušili.

Kalamita po česku

2. prosince 2014 v 19:54 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Verše jsou částečně inspirovány skutečnou událostí - včerejší třináctihodinovou cestou vlakem na trase Praha - Ostrava. Neabsolvovala jsem ji osobně, pouze prostřednictvím synových esemesek, v nichž se nejčastěji objevovalo sousloví: "už zase stojíme...". Věřím tomu, že když konečně ve tři v noci dorazil domů, byla to jedna z nejšťastnějších chvilek v jeho životě. Držím mu palce, aby zítra dojel zase zpět - a taky držím palce našim silničářům, železničářům a všem, které zima jako obvykle nemile překvapila.

Vítězná skladba roku 1999 a jdeme do finále!

1. prosince 2014 v 19:10 | Robka |  Hity let minulých
Přehoupli jsme se do posledního měsíce v roce a dnes nastává den, kdy se dozvíte výsledky ankety, v níž jste vybírali nejoblíbenější skladbu roku 1999. Ale to není všechno, jak jste asi poznali už z nadpisu článku. Nabídnu vám retrospektivní pohled do minulosti, na skladby, které jste v průběhu roku sami nominovali do finále, a z nichž celý prosinec budete v anketě volit celkového vítěze.

Nejprve se ale podíváme na nejnovější hlasování - tedy na rok 1999. Na výběr jste měli tradičně deset písní, které od vás získaly dohromady 126 hlasů, a opět se jednalo o tradiční trojboj. Než se dostaneme na stupně vítězů, mrkneme na zoubek těm méně úspěšným songům, které vás moc nezaujaly a jejichž počet hlasů je zanedbatelný.

Nejméně - dva hlasy - mají Nine Inch Nails s The Day the World Went Away a americké rockové duo White Stripers s bluesovou I Fought Piranhas. Tři body nestačily na postup dalším čtyřem borcům - Blur, pro něž "třináctka" tentokrát nebyla úspěšná a nezachránila to ani skladba Tender, nezaujali vás melancholičtí bratři Cavanaghovi s Make is Right z jejich úspěšné desky Judgement. Větší popularitu u vás nezískali psychedeličtí Flaming Lips a jejich song Feeling Yourself Disintegrate z alba The Soft Bulletin a za srdce vás nechytla ani severská melancholie kapely Sigur Rós a jejich songu Olsen Olsen.

Dost ale bylo negativ. Jsem hlavně ráda, že tento měsíc nemáme žádné "hluché" skladby, tedy ty, které by nezabodovaly vůbec. A pokud se budeme pohybovat v řádech jednomístných čísel, je tu ještě jedna - The Black Crowes se svou takřka sedmdesátkovou rockovou peckou Virtue and Vice. Výborná záležitost a pět vašich hlasů. A teď už nic nebrání tomu, abychom usadili na trůn tři medailisty.

Původně jsem je tipovala na vítěze a zpočátku to vypadalo, že se jimi stanou. Ale nakonec Red Hot Chilli Peppers se skladbou Californication museli ustoupit s dvaceti hlasy dvěma úspěšnějším kolegům. A kdopak to je? Bojovali mezi sebou jako dva kohouti - chvíli vedli Muse se skladbou Cave z debutového alba, ale nakonec byli poraženi Foo Fighters rozdílem devíti hlasů. Ti si za píseň Learn To Fly odnášejí 47 hlasů a postupují do finále! Přeji jak jim, tak i všem ostatním hodně štěstí. A teď už se půjdeme ohlížet a připomínat si další adepty na vítěze - pěkně postupně od konce až na samý začátek devadesátých let.