Leden 2015

Aziz Sahmaoui & University of Gnawa - Mazal

31. ledna 2015 v 13:41 | Robka |  Alba
Jako jeden ze zakládajících členů Orchestre National de Barbès (vznikli v roce 1995) marocký hudebník Aziz Sahmaoui vždy usiloval o modernizaci a podporu tradičních severoafrických hudebních stylů, nazývaných též hudba Maghrebu. Dnešní hudba Maghrebu (Maroko, Tunis, Alžírsko) je všeobecně považována za navazující na andalúzskou tradici, která byla do Maghrebu přenesena mezi 13. a 17. stoletím a jako v kotlíku se mísí spolu s arabskými hudebními tradicemi a berberskými i západogótskými vlivy.

Aziz Sahmaoui s kapelou na Colours of Ostrava 2013 (foto vlastní archiv)

Hudební abeceda - Č jako česká scéna

29. ledna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Dobré dopoledne, milí přátelé Hudební abecedy! Speciální český (nebo spíš československý) díl mě velmi potěšil hojnou účastí a také tím, jak poctivě jste vybírali skladby a muzikanty s Č v názvu (za což máte téměř všichni slibovaný bod navíc). Už za chvíli se budete moci podívat na to, co se k tomuto zadání sešlo, hlasovat v anketě a pomalu sumírovat, co pošlete do dalšího kola - ale nejprve už tradičně projedeme výsledky z minulého týdne.

"Céčkové" zadání do této chvíle (28. 1. 2015 21:58) nasbíralo celkem 38 hlasů, z nichž sedm stačilo na vítězství skladby Come As You Are skupiny Nirvana. Druzí jsou Linkin Park (Crawling) s šesti hlasy a na třetím místě se umístili Radiohead (Creep). Ti od vás získali čtyři hlasy.

Ještě si dovolím malou poznámku - většině z vás, kteří jste poslali během tohoto týdne příspěvek, jsem odesílala dvě verze písmena Č. Ta první totiž schytala "kritiku" a je pravda, že se vizáží postavička odlišovala od předchozích a působila poněkud rozervaně. Proto Jirka obratem vytvořil novou, abyste se případně nemuseli stydět ji někde ukazovat.:-)
A co jsem tím chtěla říci? Pokud se najde někdo, komu jsem první verzi "Č" neposlala a má zájem ji i přes její "divnost" vlastnit, může se mi ozvat a bude jeho. A teď už hurá do víru hudby!


Aleister Crowley a Jimmy Page

25. ledna 2015 v 11:25 | Robka |  Led Zeppelin Info
Jimmy Page, kytarista skupiny Led Zeppelin, se od šedesátých let intenzivně zabýval životem a dílem Aleistera Crowleyho - vlastnil sbírku jeho rukopisů a artefakt nejcennější získal v roce 1970, když zakoupil rezidenci na břehu skotského jezera Loch Ness Boleskine House. Honosný dům byl před padesáti lety v Crowleyově vlastnictví a Page se do něj přestěhoval z loděnice v Pangbourne.

Aleister Crowley byl ve své době jedním z nejznámějších okultistů a napsal několik knih. Jeho Magick In Theory And Practise (Magie v teorii a praxi) z roku 1928 poprvé upozornila Jimmyho Page na možnost využití okultních symbolů v hudbě. Písmeno "k" nepřidal Crowley za slovo magic z žádných malicherných důvodů; bylo to proto, že šest písmen tohoto slova a běžná pětipísmenná varianta jsou navzájem ve stejném poměru jako hexagram a pentagram (6 + 5 = 11, "hlavní magické číslo, symbol měnící se energie", což je citát z Crowleyho knihy 777 z roku 1909).

Myšlenky na to, že rocková hudba má co do činění s okultními praktikami a temnými silami, je jedním z přetrvávajících mýtů. Led Zeppelin tento mýtus provázel celou jejich kariéru a dodnes se najdou lidé, kteří věří tomu, že tři z členů kapely podepsali smlouvu s ďáblem a zaprodali mu své duše odměnou za úspěch. Tato historka je spíše dílem představivosti a má možná i své opodstatnění v bizarních báchorkách o ďáblu, který ladil kytaru černošským bluesmanům na opuštěné křižovatce v mississippské deltě. Tyto příběhy vznikly snad i díky pochmurným bluesovým textům, které ve své rané podobě pojednávaly o životě v osamění a věčném zatracení - naprosto vzdálené kořenům této hudby, vycházejícím z chrámového vzývání Páně.

Ale zpět k Aleisteru Crowleymu. Edward Alexander Crowley se narodil v dobře zajištěné středostavovské rodině v Anglii roku 1875. Už jako dítě byl neobyčejně bystrý - ve čtyřech letech uměl číst a v deseti se učil latinsky a řecky. V jedenácti letech mu zemřel otec, jehož nadevše miloval a v rysech chlapce se začínalo projevovat rebelství, které ho v pozdějším věku ničilo a zároveň činilo výjimečným. Dospěl v charismatického, vzrůstem vysokého mladíka, který už za studií uveřejňoval své básně a platil za jednoho z nejnadanějších horolezců. Pyšnil se šlechtickými tituly, žil pod smyšlenými jmény (Frater Perdurabo, To Mega Therion (také Velká Bestie), rytíř MacGregor, hrabě Vladimir Svaroff), což mělo svůj význam, který vysvětloval v knize The Confessions Of Aleister Crowley: An Autohagiography.": Chtěl jsem si rozšířit znalosti o člověku. Věděl jsem, jak se lidé chovali k mladému muži z Cambridge... Nyní jsem chtěl zjistit, jak by jednali s ruským šlechticem. Musím přiznat, že jsem tuto metodu několikrát vyzkoušel v přestrojení - ohromně mi pomohla, díky ní jsem mohl druhé pozorovat z více úhlů pohledu. A i ti nejosvícenější jsou v tomto ohledu nutně omezení. Mohou sledovat, jak se k nim chovají různé sorty lidí, ale jak se titíž lidé chovají k ostatním, znají jen z doslechu."

Nesmíš!

24. ledna 2015 v 20:16 | Robka |  Téma týdne
Tak si někdy myslím, že lidi vymysleli zákazy, aby nás mohli buzerovat. Úplně si v tom libují a ještě se chlubí tím, jak brzy se naučíme porozumět výrazu "Ne!", který se line z jejich úst tak často, že bychom museli být úplní ignoranti, kdybychom nepochopili. Milý člověče, nejsme žádní hlupáci, to dá rozum. Ale zase na druhou stranu, co by to bylo za zábavu, kdybychom zákazy občas neporušili, že?

Hudební abeceda - "Céčko"

22. ledna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Skupin a umělců, jejichž jména začínají písmenem "cé", je spousta - namátkou jsem si vzpomněla na Clash, The Cure, Creedence Clearwater Revival, Cinderellu, Cream a Erica Claptona, Leonarda Cohena, Nicka Cavea, Johnyho Cashe, J. J. Calea, Sinead O'Connor, Clanad, Cranberries, Cocteau Twins, Canned Head, Captaina Beefhearta, z československých na Colegium Musicum a Citron... zkrátka "céčkových" (alespoň podle jména) hudebníků je víc než dost. Nakonec se ani jedno z těchto jmen v článku neobjevilo, vsadili jste převážně na názvy skladeb, a díky širokému výběru se nám opět sešla zajímavá a početná směska.

Než se do ní pustíme, podíváme se na výsledky minulé ankety, do níž se nám do této chvíle (21. 1. 2015 21:54) sešlo 35 hlasů. Narozdíl od "áčkového" žebříčku, v němž zvítězil s převahou song Angel Robbieho Williamse, má díl k písmenu B charakter poněkud vyrovnaný. Na prvenství Blue Effectu a jejich skladby Čajovna stačilo pět vašich hlasů. Na druhém místě se skóre o bod méně skončily rovnou tři skladby - It´s My Life (Bon Jovi), Wings (Birdy) a Silver Spoon (Eric Bibb). Za hlasy i za příspěvky všem samozřejmě moc děkuji!Život v síti

17. ledna 2015 v 21:17 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Mám takovou zářnou metu,
prožít den bez internetu,
být někde, kde není wifi,
to je dneska skoro scifi.

Hudební abeceda - "Béčko"

15. ledna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Čtvrteční hudební nálož je zde a dříve než se pustíte do poslechu a přečtete si další zadání, vyhlásím výsledky ankety z minulého týdne. K minulému "áčkovému" tématu se sešlo v této chvíli (14. 1. 2015. 20:44) celkem 38 hlasů a nejvíc jich od vás získala píseň Angel Robbieho Williamse (10 hlasů). Druhá nejoblíbenější je Rehab Amy Winehouse (6 hlasů) a na třetím místě skončily Asia ( Only Time Will Tell) a Beatles (All You Need Is Love), které mají po čtyřech hlasech. Díky za skvělou účast a i když je příspěvků opravdu hodně, nechám anketu jako už tradiční doplnění článku, abyste mohli sami rozhodnout, co se vám líbilo. A teď už se pojďme podívat, co je v nabídce dnes.


Eric Gales - Good For Sumthin'

10. ledna 2015 v 23:10 | Robka |  Alba
Před necelým rokem jsem byla svědkem skvělého koncertu Eric Gales Tria v ostravském Parníku a teprve nedávno jsem se dozvěděla, že mezitím pan kytarista vydal nové album. Hbitě jsem po něm sáhla, vyposlechla ho a teď se chystám doporučit ho dál.

Eric Gales je původem z Memphisu (Tennessee), kde se v roce 1974 narodil. Spolu se svými dvěma bratry Eugenem a Manuelem vyrostli na bluesové hudbě, ovlivněni byli i B.B. Kingem a především Jimi Hendrixem. Přes účast v různých bluesových soutěžích se bratři vypracovali v sehrané trio, které počátkem devadesátých let vydalo ceněné album The Eric Gales Band. Bratři Galesové pokračovali v roce 1993 albem Picture of a Thousand Faces, o tři roky později vyšlo Left Hand Brand - to už měl Eric ale za sebou spolupráci s mistrem Santanou, s nímž si zahrál v roce 1994 na Woodstocku. V roce 2001 se vrací s albem That's What I Am a následuje spolupráce na albu k poctě Jimiho Hendrixe Power of Soul: A Tribute to Jimi Hendrix (2004). V roce 2008 absolvoval turné na počest tohoto kytarového velikána - mimo jiné vedle původního Hendrixova baskytaristy Billyho Coxe a bubeníka Mitche Mitchella, pro nějž to byla poslední štace (v listopadu 2008 zemřel). Album Good For Sumthin' je v pořadí Galesovo čtrnácté, vyšlo u labelu Cleopatra Records v říjnu 2014.

Nákupní stereotypy

10. ledna 2015 v 0:40 | Robka |  Píšu vám
Dnes jsem v práci přemýšlela o tom, jak moc jsou mí klienti ovlivněni stereotypy, které se týkají jídla. Jsou to většinou lidé nad šedesát (spíš starší) a za téměř patnáct let práce s nimi jsem zjistila, že většina z nich má svůj stálý nákupní "playlist", z něhož uhýbá jen velmi nerada. Díky tomu se mi často stává, že při sepisování seznamu potravin už dopředu klientovi napovídám, a taky je to výhoda, když lístek zapomenu na pracovním stole a v obchodě pak s přehledem nakoupím téměř všechno. Tedy většinou - existují výjimky, které potvrzují pravidlo, a pak musím do krámu dvakrát.

Dnes vám představím několik "nákupních typů", které stojí za pozornost - a většinou s výživou u starších lidí bývá problém. Možná, že někdo, kdo má podobné zkušenosti z rodiny, v mém článku pozná svého příbuzného.

Hudební abeceda - "Áčko"

8. ledna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Ahoj všem u prvního plnohodnotného dílu Hudební abecedy! K "áčkovému" zadání se sešla hezká řádka příspěvků, za něž bych vám všem chtěla poděkovat. Jsem nadšená z toho, jak jste se zapojili, i z hudby, kterou jste poslali. Nechám vás tedy, abyste se sami pokochali výběrem a v další části článku najdete příští zadání. V anketě pod článkem můžete hlasovat, která skladba se vám líbila nejvíc, a do komentářů psát i své další tipy. Přeji vám dobrý zvuk a příjemný zážitek.Interview se Smrtí

4. ledna 2015 v 18:44 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Dostala jsem úkol promluvit se Smrtí,
a když ho nesplním, tak mě šéf rozdrtí,
tudíž by mě čekal ten osud jediný,
nesmím už promeškat jediné vteřiny.

John Paul Jones má dnes narozeniny

3. ledna 2015 v 22:18 | Robka |  Led Zeppelin Info
Vynikající všestranný muzikant, bývalý člen Led Zeppelin a studiový multiinstrumentalista, sólový umělec a producent John Paul Jones dnes slaví své devětašedesáté narozeniny. Narodil se jako jediné dítě do rodiny Baldwinových v Sidcupu a muzicírovat začal už v šesti letech. Od mala se pohyboval v hudebním prostředí - otec Joe byl profesionálním koncertním pianistou a aranžérem Ambroseova orchestru, mimoto oba rodiče jezdili po štacích coby komediální duo a předváděli aktuální hity tehdejších interpretů. Tento kočovný život se příliš nehodil pro malého chlapce, tak byl John poslán do internátní školy Christ' College v Blackheathu v Londýně, aby si doplnil hudební vzdělání.

Vítězný song devadesátých let

2. ledna 2015 v 20:36 | Robka |  Hity let minulých
Můj definitivně poslední článek na téma "výběr toho nejlepšího z ... let" je zde a přiznávám, že tohle je pro mě vždy ta nejpříjemnější část. Rekapitulace toho, co se vám líbilo a nejvíc vás za celý rok oslovilo - z mé nabídky, kterou jsem se pro vás snažila pečlivě sestavovat. Jsem ráda, že si anketa našla své příznivce a že jste hlasovali, snad i poslouchali, četli, něco se dozvěděli a třeba se i pobavili. Nakonec byl to můj záměr a těšilo mě to, ale do dalších let si pokračovat netroufám. Jak už jsem vám ale psala minule, Jirka by měl v tomto odkazu pokračovat a něco pro vás chystá. Nebude to klasická anketa s hlasováním v menu, spíš takový malý průřez s anketkou u jednotlivých článku. Tedy žádná soutěž typu "nej".

Hudební abeceda - zadání A

1. ledna 2015 v 9:47 | Robka |  Hudební abeceda
Všem přeji krásný první den roku 2015 a nejen ten jediný - přeji vám, abyste měli šťastný celý rok. K tomu by vám mohl pomoci i nový hudební projekt, který jsem pro vás připravila a jenž - jak už víte - bude vycházet zde u mě na blogu. Nebudu už vysvětlovat, proč to tak je, nakonec kdo to ještě neví, ať spěchá na blog Autorského klubu nebo si zde přečte předešlý článek. A teď k věci a pravidlům.


Rubrika "Hudební abeceda" bude na tomto blogu vycházet každý čtvrtek dopoledne; tedy tak, jak jste si zvykli. Jednou týdně bude vyhlášeno téma - a protože písmen v abecedě není tolik, jako týdnů v roce, budeme se setkávat také v diskusích, v nichž si vezmeme na paškál nějaké hudební téma. Kromě toho bych chtěla uspořádat i nějakou soutěž o ceny, ale nepředbíhejme. Podíváme se na první téma - a překvapivě jím bude písmeno A.

Věc se má tak - vždy při abecedním tématu budete posílat na zadané písmeno skladby od interpretů (skupin), které jím začínají. Může to být jak skladba začínající na A, tak skupina či interpret s názvem na A. Každý, kdo pošle příspěvek, bude mít možnost si dané písmenko stáhnout k sobě takzvaně do sbírky a ten, kdo jich nasbírá nejvíc, bude na konci roku odměněn.

Kromě obyčejných písmenek tu budeme mít jednou za čas i písmena takzvaně "královská". Poznáte je podle toho, že budou mít nasazenu korunu a tato písmena budou zadávat specifičtější úkol - například k R bude úkol napsat krátkou recenzi. Splnění královských písmen bude mít váhu dvou bludišťáků. Doufám, že se vám nový projekt bude líbit a hravá písmenka si oblíbíte.