Hudební abeceda - "Béčko"

15. ledna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Čtvrteční hudební nálož je zde a dříve než se pustíte do poslechu a přečtete si další zadání, vyhlásím výsledky ankety z minulého týdne. K minulému "áčkovému" tématu se sešlo v této chvíli (14. 1. 2015. 20:44) celkem 38 hlasů a nejvíc jich od vás získala píseň Angel Robbieho Williamse (10 hlasů). Druhá nejoblíbenější je Rehab Amy Winehouse (6 hlasů) a na třetím místě skončily Asia ( Only Time Will Tell) a Beatles (All You Need Is Love), které mají po čtyřech hlasech. Díky za skvělou účast a i když je příspěvků opravdu hodně, nechám anketu jako už tradiční doplnění článku, abyste mohli sami rozhodnout, co se vám líbilo. A teď už se pojďme podívat, co je v nabídce dnes.
Písmeno B pro mě osobně symbolizuje tato píseň, která je v mém přehrávači častým hostem, a to z mnoha důvodů. Vrací mě ke kořenům, kdy jsem neznala televizi, internet a všechny tyhle elektronické vymoženosti a mým nejlepším přítelem byla kniha. Neříkám, že není dodnes, ale drobátko ustoupila novým možnostem zábavy a poučení. Dále - mému sluchu strašně lahodí souzvuk hlasů obou vokalistů, přijde mi to jako takové osudové spojení, když díky jednomu jsem objevila hudbu druhého, našla jsem zalíbení v nápadité hudební lince, která mi pokaždé rozproudí krev v žilách a navodí dobrou náladu a to u mě dokáže málokterá skladba. A i když má v sobě skryty hned dvě B, rozhodně to není žádné béčko :).
dashenecka89 - dashenecka89.blog.cz


Pro tento díl jsem vybral klasiky americký punkrockový scény Blink 182 a jejich asi nejzásadnější hit What´s My Age Again. Tahle skladba je z jejich nejúspěšnější desky Enema Of The State.
Ze skladby se okamžitě stal hit a to především pro její prostopášnost a jednoduchost, kterou tehdejší kalifornští konzumenti tolik chtěli. Skladba brzy nakazila celou Ameriku a poté i svět. Kapela i song začaly sbírat jedno ocenění za druhým a skladba se dlouhé měsíce držela na prvních příčkách hitparád.
Gabriel Decay - linkinpark.blog.cz


Narazila jsem na názory, že je tahle písnička hrozně klišoidní. Aťsi. Má sílu a nejen textem, ale i díky zpěvákovu charismatickému hlasu a samozřejmě melodii je tahle písnička pro mě lehce zvláštní. Není veselá a ve spojení s tím videoklipem, který ji doprovází, je spíš až depresivní, protože přesně ukazuje to, co drogy dělají. Ono to není ani tak o tom, že člověk ubližuje sám sobě (ačkoliv o tom se samozřejmě pochybovat nedá), ale jde o jeho okolí, o jeho blízké, kterým na dotyčném záleží a které pak za sebou nechává v slzách.


Té kytaře se nedá odolat.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz


Na béčkové téma posílám svoji oblíbenou kapelu Babyshambles. Jedná se o britskou skupinu, kterou v roce 2003 založil zpěvák a kytarista Pete Doherty. Hrají indie rock. V roce 2013 se staly hned dvě události, které zajisté potěšily všechny jejich fanoušky - Babyshambles vydali album Sequel To The Prequel a navštívili Prahu. Skladba Fall From Grace pochází právě z tohoto naposled vydaného alba. Hned jak jsem ji slyšela poprvé, zalíbila se mi a zařadila se mezi mé oblíbené písně. Nejlépe však stejně zněla naživo, když jsem stála pod pódiem v Music Baru Lucerna a zářila štěstím.


Do dneška je celkem vzácný najít v rapu holky. Jasně, můžete mi namítat, že na nás Nicki Minaj z videa třese prdelí a Iggy Azalea… no, nevim, co dělá Iggy, ale budu předpokládat, že něco podobnýho. Obecně ale lituju, že se na výsluní nedostává víc rapperek s dospělejšíma textama, který jsou mnohdy schopný trumfnout i chlapy. Jean Grae je jednou z nejzajímavějších představitelek hip hopu, a Block Party dokazuje, že je to nejen proto, že je to holka, a v tomhle žánru tudíž vzácnost jako příjemnej státní úředník, ale i protože předává pravdu v písničkách silnejch jak ocelový lana.


Moc se mi líbí, i když tento styl zrovna nemusím. Je energická, dokáže mě lehce roztančit a je z mého oblíbeného filmu podle mé oblíbené knihy :)


Beatles, Beach Boys, Bee Gees, Black Sabbath, Blackmore's Night, …, zůstanu ale zase doma. Co Bára Basiková zpívá dnes, nevím, po vplutí do vod popu mě přestala zajímat, ale obdivuji její působení ve skupinách Precedens Martina Němce a Stromboli Michala Pavlíčka, s nimiž nazpívala mnoho nezapomenutelných písní. S oběma pak často vystupovala v náhodných seskupeních, soustavněji s Němcem v Basic Beatu a v občas znovu vystupujícím Precedensu. R. 1996 nahrála album Lhát se musí, kde se uplatnila i jako velmi dobrá textařka. Nebyla to náhoda, protože literární schopnosti prokázala už v dívčím věku v částečně autobiografickém románu, o kterém se s uznáním vyslovil i Bohumil Hrabal. Odtud se mně líbí skladba Mama, chybí k ní však živé video a Báru Basikovou v mladém věku stojí za to i vidět :)

Z prvního alba její sólové dráhy, které bylo pojmenováno jen Bára Basiková a hrál na něm i Michal Pavlíček, je nejznámější skladba Souměrná. Ve videu jejího vystoupení s Basic Beatem na klávesy hraje Martin Němec a výrazný part na kytaru Tomáš Valášek.
(Pěkné je také provedení s Michalem Pavlíčkem a Oldou Krejčovesem (Monkey Business) z pořadu Na Kloboučku, které však bohužel v záznamu není celé.)


Píseň mě ohromila nejen tím, že BVB je moje oblíbená kapela, ale má i cosi do sebe. V téhle písni kapela vypsala celé své srdce, skladba je procítěná. Oficiální video bylo natočeno jako pokračovaná jejich minulého alba, což mě zaujalo ještě více. Píseň je velice inspirativní, pouštím si ji vždy, když je mi smutno nebo v sobě dusím spoustu negativních věcí.


Posílám song od Billyho Oceana, myslím si, že tahle melodie je obecně taková docela profláklá a mně trvalo docela dlouho, než jsem kápla na to, co a od koho to je. Pak jsem ale koukla na film "Sviňák", který má teda pro mě celkově dobře zvolenou hudbu, a v závěrečných titulkách jsem se dočkala tohoto hudebního doprovodu. Po tý lehký depce z celýho filmu to bylo příjemný. :D


Letní hit před třemi - dvěma lety, zamilovala jsem se do téhle písničky hned, jak jsem ji v jednom clubu na Stodolní slyšela poprvé. Bylo to takové období každý víkend propařit na známé Stodolní a nejhezčí bylo, když jeden kamarád na mé 18. narozeniny, které jsem slavila také v tom stejném clubu, nechal Baladu pro mě zahrát k narozeninám, moc mě to potěšilo, že si někdo pamatuje, z jaké písničky jsem měla každý víkend největší radost, když začala hrát.
Od té doby uplynuly dva roky, já už mám jiné priority, než propařit večer právě na Stodolní, ale při písmenku B to byla okamžitá písnička, jakou jsem si opět v mém přehrávači pustila.


Sice mám výhrady k poslednímu Hobitovi, ale je jedna věc, ke které výhrady prostě mít nemůžu - k závěrečné písničce od Billyho Boyda. Už když jako Pippin v Návratu krále zpíval Edge of Night nebyl člověk daleko od slz. V téhle písničce je to ještě horší o to, že tohle je skutečné rozloučení s celou filmovou Středozemí. Jsem moc ráda, že to byl zrovna Billy Boyd, kdo dostal šanci nazpívat tohle rozloučení, nedokážu si představit, že by to zpíval někdo jiný.
Fantaghira - fantaghira.blog.cz


Dlouho jsem váhala, jako písničku od B za svého seznamu vybrat. Nakonec jsem výběr zúžila na pouhé dvě písničky - Bobby Jean od Bruce Springsteena a právě Bona Fide Treasure od The Charlatans. Nakonec zvítězili The Charlatans, kteří nejsou v těchto končinách v podstatě vůbec známí, tak jsem si říkala, že je tu trochu zpropaguji. Na Bona Fide Treasure se mi líbí to, jak má písnička takový smutný text a pro mě neskutečně vesele znějící zvuk a vždycky mi dokáže zvednout náladu. Prostě "I'm the king of the park, with the queen on myback and it's fun."
yellow - nemá blog


Mám takový pocit, že Aleše Brichtu (a, abych byla upřímná, s ním i Arakain) jsem objevila až v době, kdy rádia vytrvale přehrávala Dívku s perlami ve vlasech. To jeho písničkám ovšem neubírá na kráse, alespoň v mých očích ne. Jeho Barák na vodstřel mi od B naskočil jako první, a tak se dělím právě
o něj. Přestože se považuji za dost mladého člověka, probouzí ve mě tahle písnička záchvaty nostalgie, a přesto mi zvláštním způsobem pomáhá vyrovnat se s pomíjivostí věcí. A taky se mi obyčejně líbí.
Karryanna - www.karryanna.cz


Pro toto kolo jsem vybrala písničku, která si myslím, že nějaké velké představování nepotřebuje. Už jako malou mě děsně bavil ten videoklip, dokonce jsem si ho z TV nahrála i na VHS.


B jako Birdy (vlastním Jasmine van den Bogaerde) je britská zpěvačka a skladatelka, narozená v květnu 1996. Za svou krátkou kariéru už však stihla posbírat několik cen, nominaci na Grammy či BRIT Awards. Už jednou jsem do FM skladbu od Birdy posílala, tak tentokrát vyberu aspoň jinou píseň. Tu nejznámější, nejhranější, ale pořád pěknou, tak trochu o lásce a tak trochu smutnou.
Christiiinka - christiiinka.blog.cz


B jako blues, B jako Eric Bibb. Pro tento díl jsem vybrala kus z nejnovějšího alba Blues People (4. 11. 2014), které představuje citlivý mix country blues, folku, soulu a gospelů. Skladba Silver Spoon je autobiografickým náhledem do umělcova života - přestože je Eric synem významného herce, zpěváka a aktivisty Leona Bibba a jeho strýcem byl americký klavírista, hudební skladatel a vedoucí skupiny Modern Jazz Quartet, postavil svou kariéru na mnohaleté tvrdé práci. Na albu se ponořil do historie Afroameričanů od konce otroctví až po současnost s důrazem na odkaz Martina Luthera Kinga.
Tohle téma najdeme například ve skladbě Rosewood, pojednávající o rasovém masakru z roku 1923, jenž se odehrál v malém městě na Floridě obývaném převážně afroamerickou komunitou. Na albu se podíleli mimo jiné i známý bluesman Taj Mahal a americký gospelový soubor The Blind Boys of Alabama.
Robka


Takže, jako B jednoznačně Billy Talent, jedna z mých nejoblíbenějších rockových kapel alternativní scény. Záměrně jsem vybral živák pro zajímavost: jaké nároky musí zpěvák podobných kapel na koncertě zvládat? Hudebně a kvalitou určitě jeden z nejlepších oficiálních záznamů. Určitě doporučuju zhlédnout video. A kdo na živáky moc není nebo má chuť si pustit něco studiového, pro toho sem dávám singl Viking Death March z posledního alba. Přeji příjemný poslech.
Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)

Opožděný příspěvek od Vendy:
Mimo názvu nerozumím ani slovu, protože neumím anglicky. A vůbec mi to nevadí, stačí mi melodie, zvuk, důraz na jednotlivé sekvence a energie, které z písničky vyzařuje. Jedna z mála skladeb, které mě dokážou spolehlivě nakopnout i ve chvíli, kdy jsem zvadlá jak kaktus. A taky písnička, která se mi pořád líbí bez ohledu, jak často ji obehrávám a jak dlouho už ji znám. Na tomto klipu se mi navíc líbí i živé koncertování na letišti s úchvatným pohledem na letadlo, odlepující se od země a prolétající nad jejich hlavami.
Van Vendy - eumenidas.blog.cz

Zadání na příště:

Zapátrejte v paměti po skladbách, skupinách a zpěvácích, jejichž jména začínají písmenem C, neboť to jest příští zadání!

Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoli připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 15. ledna 2015 v 12:56 | Reagovat

Koukám, slušná účast.
Chvilku mi to bude trvat, než to vyposlouchám.

2 Miloš Miloš | Web | 15. ledna 2015 v 16:05 | Reagovat

Dashenecka89 má ve svém výběru dvě B, já 4 (Bára Basiková - Basic Beat).
Tentokrát je tu dost mých oblíbených - Čajovna, Barák na odstřel (mám ji mnohem radši než tu coververzi od Omegy), It's My Life, ..., ale na poslech všeho je to asi na hodinu a půl.
Tvé rubrice, Robko, to zde svědčí víc než na stránce AK.

3 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 15. ledna 2015 v 16:52 | Reagovat

Jo, tak tenhle výběr se fakt povedl. Člověk neví, co dřív pouštět, ale mě hodně překvapilo jsou Babyshambles. Ty jsem tu vážně nečekal :D

4 Miloš Miloš | Web | 15. ledna 2015 v 17:25 | Reagovat

Nedopatřením jsem hlasoval, protože jsem si spletl seznam ankety s odkazy písní, ale stejně to bylo pro jednu z mých oblíbených.
Z mně méně známých anebo neznámých písní mě nejvíce oslovila ta od Black Veil Brides, pěkná je také od Hinder, určitě si ještě víckrát poslechnu Erika Bibba, Billyho Talenta a Birdy (jen při tom klipu jsem raději přepnul do jiného okna).

5 christiiinka christiiinka | Web | 15. ledna 2015 v 18:18 | Reagovat

[4]: Co se ti nelíbí na klipu? :D Můj hlas dneska patří Billymu Boydovi, je to strašně sympatický herec a pán, původně jsem ho taky chtěla poslat. Plus bod za klasiku Blink 182, to můžu poslouchat pořád. Čekala jsem i na Bon Joviho, kterého chudáka od srdce nesnáším (hlas i písničky dobré, ale máma si ho pouští od koncertu už dva roky každý den - to samé album pořád dokola a já si připadám, jako v experimentu, kdy nacisti pouštěli svým pokusným "králíkům" stejnou písničku pořád dokola, dokud se z toho nezbláznili. Za zvuku Bed of roses, bych snad vraždila...

6 Tea Tea | Web | 15. ledna 2015 v 19:18 | Reagovat

Blinci ♥ moje srdcovka a ted se mlátím o hlavu, proč mě nenapadlo poslat jejich nejlepší All The Small Things :/ :D Ale dávám hlas rozhodně :) Jinak Bon Jovi peckovní song to samé od U2 Beautifull day :)

7 Robka Robka | E-mail | Web | 15. ledna 2015 v 19:37 | Reagovat

[2]: Zatím to tak vypadá.:-) A mi se asi nejvíc líbí stará dobrá Čajovna, z těch, co jsem neznala, není špatná Birdy a docela příjemně mě překvapili i The Charlatans. Rapová Jean Grae taky zní zajímavě.

[4]: Billy Talent - je to kapela, ne sólista.:-)

8 Enitas Enitas | Web | 15. ledna 2015 v 19:51 | Reagovat

[3]: Nic jiného než moji srdcovku jsem prostě na B poslat nemohla. Doufám, že Babyshambles překvapili aspoň trochu mile.. nemilé překvapení jsou totiž.. nemilé:D

Béčková nálož je skvělá. Článek jsem zatím jen prolítla, ale jdu se zaposlouchat. Potěšili mě Billy Talent a U2, to je zas srdcovka mého taťky :)

9 dashenecka89 dashenecka89 | Web | 16. ledna 2015 v 6:49 | Reagovat

[2]: A víš proč? Jelikož se mi nechtělo posílat něco, co se tu na sto procent objeví, je tu hodně mých oblíbených písní ...

Velmi nabušený díl, díky za něj, jdu najít nějaké céčko :)

10 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 16. ledna 2015 v 15:43 | Reagovat

Nějakou dobu to vypadalo, že lásku k češtině v sobě nezapřu a budu hlasovat pro Báru Basikovou, ale ke konci se to dramaticky překlopilo :) It's my life je klasika, do které jsem sice nikdy nebyla zblázněná, nicméně potěší. Birdy jsem neznala, ovšem písnička mě zaujala, asi si od ní zkusím najít víc. A pak Eric Bibb, který mě prostě a jednoduše nadchl. Od něj si něco víc zkusím najít určitě, a jemu patří můj hlas.

11 yellow yellow | 16. ledna 2015 v 17:00 | Reagovat

Teda rozhodnout se, pro co hlasovat bylo snad ještě těžší, než rozhodnout se, co poslat. :-)

12 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 16. ledna 2015 v 17:54 | Reagovat

Ha, ještě jsem se chtěla zeptat, co všechno (ne)spadá pod C. Jak je to s jmény a názvy začínajícími na Č a jak s těmi, které začínají na CH?

13 Robka Robka | E-mail | Web | 16. ledna 2015 v 18:24 | Reagovat

[10]: To jsem ráda, že tě zaujal zrovna můj příspěvek.:-)

[12]: Č si schovej, ještě se ti bude hodit.:-) a Ch se taky nebere.:)

14 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 16. ledna 2015 v 19:31 | Reagovat

[13]:: To rozhodně usnadňuje výběr :) A dává naději, že se mi povede poslat písničky od více než 26 interpretů :D

15 Čerf Čerf | E-mail | Web | 17. ledna 2015 v 15:01 | Reagovat

Doslova zjevení v tom nejlepším slova smyslu pro mne znamenala v polovině 80.let Bára Basiková. Před Souměrnou si ale dovolím dát přednost Ericu Bibbovi, protože dobré blues je prostě srdeční záležitost :-).

16 Robka Robka | E-mail | Web | 18. ledna 2015 v 9:39 | Reagovat

[15]: Moje taktéž a dovolím si ještě vložit odkaz na jedno video, v němž hraje Bibb s malijským kytaristou Habibem Koité, o jehož albu Soô jsem psala v říjnu článek. Je to hodně zajímavé spojení: https://www.youtube.com/watch?v=-4GDZPwpJ9M

17 Van Vendy Van Vendy | Web | 18. ledna 2015 v 20:36 | Reagovat

Váhala jsem. Čajovna působivá, Bon Jovi energickej, váhala jsem s Billy Boydem, protože má opravdu zajímavou písničku a stejně jako Fantaghira jsem si vybavila tu krásnou písničku v PP (asi Návrat krále?).
Přesto volím Bon Joviho a It´s my life, písnička je živá, energická a navíc má bezvadný klip.

18 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 21. ledna 2015 v 18:42 | Reagovat

Ou... Trochu jsem zapomněla poslat něco na "C"... Musím si příště vzpomenout :)

19 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 21. ledna 2015 v 20:45 | Reagovat

Ah, tak tady u mě vyhrává rozhodně Čajovna :)

20 Robka Robka | E-mail | Web | 21. ledna 2015 v 22:11 | Reagovat

[18]: Škoda, tak příště.:-)

[19]: Čajovna není pro čajíčky.:-) Dobrý výběr.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama