Hudební abeceda - "Céčko"

22. ledna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Skupin a umělců, jejichž jména začínají písmenem "cé", je spousta - namátkou jsem si vzpomněla na Clash, The Cure, Creedence Clearwater Revival, Cinderellu, Cream a Erica Claptona, Leonarda Cohena, Nicka Cavea, Johnyho Cashe, J. J. Calea, Sinead O'Connor, Clanad, Cranberries, Cocteau Twins, Canned Head, Captaina Beefhearta, z československých na Colegium Musicum a Citron... zkrátka "céčkových" (alespoň podle jména) hudebníků je víc než dost. Nakonec se ani jedno z těchto jmen v článku neobjevilo, vsadili jste převážně na názvy skladeb, a díky širokému výběru se nám opět sešla zajímavá a početná směska.

Než se do ní pustíme, podíváme se na výsledky minulé ankety, do níž se nám do této chvíle (21. 1. 2015 21:54) sešlo 35 hlasů. Narozdíl od "áčkového" žebříčku, v němž zvítězil s převahou song Angel Robbieho Williamse, má díl k písmenu B charakter poněkud vyrovnaný. Na prvenství Blue Effectu a jejich skladby Čajovna stačilo pět vašich hlasů. Na druhém místě se skóre o bod méně skončily rovnou tři skladby - It´s My Life (Bon Jovi), Wings (Birdy) a Silver Spoon (Eric Bibb). Za hlasy i za příspěvky všem samozřejmě moc děkuji!

Proslavil divadelní podobu rockové hudby, která se stala známou jako shock rock. Hroznýš, gilotinka, falešná krev...
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz

Creed, Coldplay či snad call me Steve? Všechny ráda poslouchám, ale písmeno C mi nejvíce evokuje tato píseň od košické melodic metalcore kapely Meredith. Skladby této skupiny jsem objevila díky sdílení kamarádky a od té doby se jich neumím zbavit, vlastně ani nechci. Na jejich koncert v Popradu nikdy nezapomenu a to z mnoha důvodů. Úžasná hudba, dechberoucí texty. Mohu jen doporučit.
dashenecka89 - dashenecka89.blog.cz

Tahle píseň ve mě probouzí prazvláštní pocity. Je docela uklidňující a dle mého názoru vcelku přesně vystihuje atmosféru rozlehlých pustin. Nejsem v těchto popisech moc dobrá. Podle mě je prostě vážně moc povedená, proto vám ji doporučuji. :) A ostatně, jejího autora taky. :)

Jako reprezentanta písmene C volím Aleistera Crowleyho. Jde o svérázného člověka, který zemřel před téměř 70 lety a do historie se (podle Wikipedie) zapsal jako okultista, spisovatel, filozof, jogín, špion, šachista, astrolog, malíř, hedonista, drogový experimentátor, pansexuál, sociální kritik a horolezec.

Není proto divu, že si ho vybrala jako objekt písně další svérázná figura, zpěvák heavy metalové skupiny Black Sabbath Ozzy Osbourne. Skladba Mr. Crowley spadá do začátku 80. let, když už Osbourne s mateřskou skupinou nevystupoval, z ní ho totiž vyhodili, a dal se na sólovou dráhu. Zvuk jeho doprovodné skupiny však nijak neutrpěl, protože se obklopil vynikajícími hudebníky, mezi nimiž dominoval kytarista Randy Rhoads, který však bohužel r. 1982 ve 26 letech tragicky zahynul při havárii malého sportovního letadla. Ve videu je poprvé vidět až po téměř 2 minutách, ale pak už téměř pořád, protože sóla, která zde hraje, patří do zlatého fondu kytarového umění.

Nejsem člověk, kterej by věřil na osud, ale zároveň nevěřím ani na náhody. Ne, že bych byl nějak zásadně proti oběma, jen se prostě mezi nima neumím rozhodnout. Proto nevím, jestli to mám nazývat osudem, či náhodou, že jsem na tuhle písničku narazil zrovna v dobách, kdy jsem se potácel depkama a najednou zjistil, že ten text je o mně a mejch tehdejších životních okolnostech. Jestli jste byli někdy zamilovaní a nedokázali to dát najevo, ale daná osoba vás stále přitahovala tak moc, že jste dělali věci až absurdní, pak bude zřejmě i k vám Creep od Radiohead mluvit až příliš známým jazykem. Líbí se mi i historka stojící za vznikem tracku, respektive pověstných "mrtvých not" před refrénem. Kytaristovi se totiž nelíbilo, jakej cajdák písnička byla, proto se jí snažil schválně zkurvit tim, že co nejsilnějc hrábne do strun. Nechtěně z ní tak udělal hit.

Tentokrát posílám jednu z klasik od Nirvany, Come as you are. Tato skladba pochází z alba Nevermind, vydaného v roce 1991. Texty písní od Nirvany se mnoha lidem mohou zdát nesrozumitelné a snad i beze smyslu. Kurt Cobain však vždy tvrdil, že na prvním místě je pro něj hudba, slova až posléze. Ale i tak se nejedná o věty náhodně splácané dohromady, jen se musí posluchač pořádně zaposlouchat a zamyslet. A ke správnému porozumění se někdy hodí i znát pár reálií z Kurtova života (mohu doporučit třeba knihu Těžší než nebe).

Sice se naskýtá vytáhnout slavnou hitovku Céčka, sbírá céčka, ale to by asi mnozí nerozchodili. Přesto jsem zalovila v domácích vodách a vybavila si jinou písničku. Ve své době překvapení, temná, vášnivá, působivá. Carmen Báry Basikové a skupiny Stromboli. Hudební zážitek!

Tahle skladba je z těch, které mi vzaly dech hned na první poslech, zakously se mi hluboko do mozku a nenechaly mě vydechnout. Je to něco, co se nedá poslouchat moc dlouho a moc často, prostě protože je to tak intenzivní a silné. Crystal Castles byli experimentálně elektronická skupina, která svou činnost ukončila v minulém roce. Skladba "Alice Practice" je nejen ukázkou neskutečně precizní a progresivní elektoniky, která je melancholická a explozivní zároveň ale také dechberoucího expresivního vokálu zpěvačky Alice, ze kterého se doslova ježí vlasy na hlavě. Pro mě je to naprosto dokonalá skladba právě svou precizně promyšlenou strukturou elektroniky v kombinaci s organickým, bestiálně upřímným zpěvem, který jakoby vycházel přímo z nitra Alice, a geniálním textem. Na písmeno C zkrátka nešlo poslat nic jiného než právě neskuteční Crystal Castles.
Rory - již bez blogu

Common People je jedním ze čtyř singlů z asi nejznámějšího (a v mém případě i nejoblíbenějšího) alba britské skupiny Pulp. Different Class vyšlo v roce 1995 a bylo velmi kladně přijato jak fanoušky, tak kritiky. Přestože Common People není mou úplně nejoblíbenější písní, určitě bych ji a celé album všem vřele doporučila zejména kvůli krásným textům (třeba u Something Changed).
yellow - bez vlastního blogu

Tentokrát si svoje miláčky neodpustím a posílám Crawling od Linkin Park. Byla to první skladba, již jsem od nich slyšel a viděl a děsně se mi to líbilo. Chesterovo zpěv a vzhled mě doslova hypnotizovaly. Co se týče samotného textu, tak ten v sobě má strašně moc a neexistuje snad člověka, který by se v něm alespoň na chvilku neviděl. Tuhle pecku jsem měl možnost slyšet v roce 2014 naživo a nikdy nezapomenu na tu elektrizující atmosféru v kotli.
Gabriel Decay - linkinpark.blog.cz

Dnes posílám opět song, který jsem objevila v rámci soundtracku, tentokrát ve filmu "The Perks Of Being a Wallflower". No řekněte, není ta melodie taková nabíjecí? :))

Tuhle písničku, potažmo celou skupinu, jsem objevila na sklonku léta, paradoxně toho, které jako by příznačně oddělovalo ty poslední bezstarostné roky od těch následujících, které by se měly nést už v duchu dospělosti. Že se mi to nedaří, to je věc jiná, každopádně tahle písnička a videoklip s ní ve mně vyvolává vzpomínky a pocity z těch uplynulých a skvělých letních prázdnin, kdy bylo boží jen tak ležet na břehu rybníku a na nic nemyslet. Vzpomínky na chvíle bezstarostnosti, sluníčka a smíchu jsou vždycky ty nejlepší a když jich má člověk méně, o to víc si jich váží. Long Time Ago to celé vystihuje, je to pohodový song nazpívaný mužským s charismatickým hlasem a dost dobře se poslouchá.

Přiznávám, že C pro mě bylo těžké. Jako první mě napadli Coldplay, ale chtěla jsem poslat někoho jiného. Naštěstí jsem si vzpomněla na Capital Cities. Kangaroo Court je moje nejoblíbenější písnička od nich i díky úžasnému klipu, protože je jedno, kolikrát jsem ho už viděla, pokaždé na mě působí stejně.
Fantaghira - fantaghira.blog.cz

Útržky z téhle písničky se velmi často objevují jako můj status na různých IMkách, občas záměrně vytržené z kontextu, občas nenápadně odkazující na celou písničku. Tak často se totiž trefují do nálady a do proudu myšlenek.

K albu Dohrála hudba, z kterého tuhle písničku znám, se vlastně vážou i lecjaké osobní příběhy; něco o klukovi, za kterým jsem jela do Prahy, aby mi vrátil na jedné akci zapomenutou nabíječku, a on přišel pozdě, protože prvně tu nabíječku nechal doma; o přeposlouchání celého alba najednou, ač jindy pouštím zásadně náhodné přehrávání nad obrovským množstvím písniček; o možná navždy ztracených skoro blogových článcích… ale takové příběhy jsou nejspíš nepředatelné. :)
Karryanna - www.karryanna.cz

Dlouho jsem nevěděla, jakou mám poslat, na poslední chvíli mi docvaklo, jaký film jsem před dvěma dny viděla a byl to právě Divoké Kočky, ze kterého tento song miluju a vždycky ji strašně ráda slyším.

Pro toto téma jsem vybrala písničku, která celkem zdárně vystihuje mé momentálně období. Má ji na svědomí brněnská parta Animé, které sice není mezi českými posluchači tolik známá, ale myslím, že jí to neubírá na kvalitě.

Tuto skladbu jste už asi slyšeli. Nachází se na albu "Here's to the Mourning" americké rockové kapely Unwritten Law. Celebration song byl použit jako soundtrack do počítačové hry Need for speed: Underground 2, což písničku nijak nesráží - jak by se na první pohled mohlo zdát :D. Unwritten Law jsem si oblíbil pro jejich syrový zvuk a celkově dobré skladby. Přeji příjemný poslech.
Tento příspěvek pro vás připravil Jirka:-)

Americká multiinstrumentalistka a zpěvačka Leyla McCalla, která hrála na cello ve skupině Carolina Chocholate Drops, vydala v únoru 2014 svůj debut Vari-Colored Songs. Album nese podtitul s věnováním básníku Langstonu Hughesovi a je tvořeno v duchu starých haitských lidových písní a old time music. Skladba Heart Of Gold vychází právě z Hughesovy poezie a možná vás navnadí k poslechu, i když tomuto žánru zrovna neholdujete.

Zadání na příště:


Dnes tady máme první trochu specifičtější zadání a také první královské písmeno - Č. Jelikož skladby i skupiny, které by touto ryze českou literou začínaly, musí být zákonitě taky české, rozhodla jsem se, že příští téma bude věnováno právě české scéně. A abych vás neomezovala úzkým výběrem, můžete vybírat libovolné skladby - a pokud se vám povede najít něco s Č v názvu, budete mít bod navíc. Těším se na vaši účast a také doufám, že se vám líbí písmenka, která do soutěže navrhuje a tvoří Jirka.


Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 christiiinka christiiinka | Web | 22. ledna 2015 v 9:25 | Reagovat

Neeeeee, kde je Coldplay?! :D Jsem si říkala, že nebudu nic posílat, protože určitě někdo pošle Colplay nebo aspoň skupinu Calling. Ach jo, tak příště. Jdu poslouchat, abych mohla něčemu dát hlas :-).

2 Melanie Melanie | Web | 22. ledna 2015 v 9:44 | Reagovat

To je tak, když to člověk odkládá na poslední chvíli a pak mu přestane jít internet :D Hned dneska musím jít na déčko, jinak fakt nic nepošlu :D

3 Melanie Melanie | Web | 22. ledna 2015 v 9:45 | Reagovat

Teda "čéčko" :D To je tak, když se někdo nepodívá :D Snad něco vyhrabu :D

4 yellow yellow | 22. ledna 2015 v 10:32 | Reagovat

Dnes to bylo hodně složité rozhodování. :) Ještě jsem se chtěla zeptat k "Č" bude možné navrhovat pouze české písničky nebo by šly i slovenské?

5 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 22. ledna 2015 v 10:39 | Reagovat

Sakra. Dneska je to narvaný samou dobrou muzikou :D
Nad Nirvanou jsem taky přemýšlel a hodně mě potěšil Alice Cooper :)

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 22. ledna 2015 v 11:52 | Reagovat

Céčko bylo výživné. Paráda.

7 Enitas Enitas | Web | 22. ledna 2015 v 12:10 | Reagovat

Že jsem si nevzpomněla na Clash, to je pro mě fakt záhadou. Céčko je moc fajn, nevím, co dřív poslouchat. Inu, vzhledem k mému momentálnímu rozpoložení jsem hlasovala za Radiohead :)

8 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 22. ledna 2015 v 14:36 | Reagovat

Původně jsem chtěla poslat něco od Crredence, vidíš to.. :D Taky jsem mohla poslat Nicka Cavea, protože si teď ujíždim na Henry Lee. Ale nedošlo mi to.. Ale že jsem tak pitomá a zapomenu na svou srdcovku Creep, to je neomluvitelný. :D Takže anketa je pro mě jasná. :))

9 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 22. ledna 2015 v 15:17 | Reagovat

Fajn, neznám ani jednu písničku... a souhlasím... KDE JE COLDPLAY?!
Mám ještě otázku: "č" je i ve slovenských písničkách, bude vadit, když pošlu slovenskou písničku?

10 Tea Tea | Web | 22. ledna 2015 v 15:24 | Reagovat

Stydím se, že krom Linkin parku a Nirvany zbytek neznám :O Všechno cizí názvy pro mě, jak interpret, tak i songy..Dneska nejsem bohužel doma, ale zítra si ty neznámé poslechnu a uvidíme :)

11 Robka Robka | E-mail | Web | 22. ledna 2015 v 15:53 | Reagovat

[4]:[8]: Pokud pošlete slovenskou písničku s "č" v názvu, určitě to vadit nebude.:-)

12 Miloš Miloš | Web | 22. ledna 2015 v 16:18 | Reagovat

Ze zahraničních skladeb bych váhal mezi Alice Cooper a Radiohead, ale líbí se mně i čeští zástupci Bára Basiková a AG Flek (a speciálně skladba Carpe Diem je má oblíbená, skupinu jsem viděl i živě na nádvoří brněnské radnice ještě s Vlastou Redlem a LP desku Dohrála hudba si hned koupil), ale poslouchání všech skladeb mně nakonec připravilo jedno velké a příjemné překvapení - Animé - a jim jsem dal hlas, přitom v Brně žiju a nevím o nich.
Katko, díky za tip.

13 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 22. ledna 2015 v 18:38 | Reagovat

K úvodu, ju, já vsadila na název skladby, tak nějak jsem tak pojala celou abecedu. Všimla jsem si, že většina lidí posílá podle jména interpreta, a možná to je i o kus logičtější, ale já už zůstanu u toho, že abecedu skládám z názvů písniček :) Aspoň pokud mi to v nějakém díle nevymluví pravidla :)

Zaujalo mě The Perks of Being a Wallflower a také Heart of Gold od Leyly McCally (uh, snad jsem to jméno nezkomolila příliš). Klip ke Kangaroo Court je rozhodně zajímavý, ovšem bez videa mě ta písnička nijak neoslovuje. Céčkám od Michala Davida bych asi dala hlas raději než Carmen od Stromboli, přestože i tahle písnička nějaké své kouzlo má. Nejvíc mě dnes ale zaujalo Long Time Ago.

Původně jsem myslela, že nařízení českých písniček vyřadilo ze hry No Name, teď zjišťuji, že slovenské se smí. No Name-áci mají ale asi smůlu, zůstanu u české scény.

14 K. K. | E-mail | Web | 22. ledna 2015 v 20:50 | Reagovat

[12]: To mě moc těší :)) Teď jim bude vycházet 4. deska a na začátku března (tuším) v Brně dokonce živě vystupují. :)

15 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 22. ledna 2015 v 23:55 | Reagovat

Ha, a ještě jednu věc jsem chtěla a zapomněla. Písmenka jsou moc pěkná :) Tedy, mezitím mi dorazilo i Č, které mě nenadchlo vůbec a mám chuť ho spíš zatajit, ale pšt. Rozhodně předchozí se mi líbila a věřím, že příští bude taky.

16 Čerf Čerf | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 2:14 | Reagovat

Tentokrát je to tedy pořádně našlapané a favoritů bych měl dost. Ale Carmen s Bárou Basikovou tentokrát pominout nemůžu. To je i po létech neuvěřitelně šťavnatá, opulentní a emocemi nabouchaná muzika, kterou jsem slyšel už mockrát a rezonuje ve mně pořád a moc. A díky za Leylu, moc zajímavá hudba, zase jsem se dozvěděl něco úplně nového.

17 Cleo Cleo | Web | 23. ledna 2015 v 9:37 | Reagovat

Come As You Are je neúžasnější písnička. :)

18 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 23. ledna 2015 v 11:54 | Reagovat

Zajímavé a hodně čtivé. Některé skladby jsem slyšela poprve a některé znám. Je zajímavé číst si, jak jinak lidé vnímají známou skladbu:-)

19 Van Vendy Van Vendy | Web | 24. ledna 2015 v 18:52 | Reagovat

Tak jsem si naladila hudební chvilku a príma poslech. Některé písničky znám, některé neznám... příjemně mě překvapila skupina Anime.
Ale přesto tentokrát dávám hlas mému favoritu, Báře a Stromboli a Carmen. Ta písnička je opravdu úžasná.

20 Van Vendy Van Vendy | 24. ledna 2015 v 18:55 | Reagovat

P.S. na č se těším, očividně bude záležitostí českých a možná ještě slovenských písniček. Tak nevím, jestli nebude u některých písniček shoda...

21 Robka Robka | E-mail | Web | 24. ledna 2015 v 20:37 | Reagovat

[15]: Pravda, písmenko je poněkud kontroverzní. Nakonec jsme to s Jirkou vymysleli tak, že jsme udělali ještě jednu verzi "Č", která lépe zapadne mezi ostatní písmena. Snad se bude líbit víc.:-)

A všem děkuji za komentáře i za hlasy do ankety! Mně osobně se asi nejvíc líbí Radiohead, z těch, které jsem neznala, mě zaujali Animé a Crystal Castles, kteří jsou fakt brutální.:-)

22 Miloš Miloš | Web | 24. ledna 2015 v 21:23 | Reagovat

[21]: Tím Č myslíš anglické Ch?
A co opravdové Ch? Budou se uznávat i písmena Ch v začátku anglického názvu?

A bude také Ď? Na to dokonce mám slovenský tip.

23 Robka Robka | E-mail | Web | 24. ledna 2015 v 21:28 | Reagovat

[22]: Ne, chtěla jsem Č věnovat české (potažmo i slovenské) scéně. Ch bude samostatně a Ď? Tam by byl výběr moc omezený a asi tuším, kdo tě napadl.:-)

24 Miloš Miloš | Web | 24. ledna 2015 v 21:55 | Reagovat

[23]: Tak si písničku s Ď schovám na písmeno, kterým začíná skupina, protože se mně opravdu líbí.

25 dashenecka89 dashenecka89 | Web | 25. ledna 2015 v 8:44 | Reagovat

Coldplay jsem brala jako jistotu, no nic, jinak super výběr, Č je vypačené písmeno, ale tip už mám, jsem fakt zvědavá, kolik různých písní dorazí :)

26 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 25. ledna 2015 v 22:23 | Reagovat

[23]: He? Ď nebude? Fňuk, já na něj mám už nějakou dobu vyhlídnutou písničku :( A i když pominu, že stále chci Abecedu pojmout jako abecedu podle názvů písniček, písmenko, kterým začíná skupina, už bylo. Asi zapracuju na blogu a následně sestavím článek Co se nevešlo do Hudební abecedy.

[Pro jistotu, rozhodně Tě nechci kritizovat. Jen mě mrzí, že se nebudu moct podělit :)]

27 Miloš Miloš | Web | 25. ledna 2015 v 22:26 | Reagovat

[26]: Já jsem také pro Ď a už jsme dva a určitě budou další. Škoda ten potenciál nevyužít :-)

28 Robka Robka | E-mail | Web | 25. ledna 2015 v 22:29 | Reagovat

[26]: [27]: No tak že by? Tak dobře, půjdeme i do Ď.:-)

29 K. K. | E-mail | Web | 26. ledna 2015 v 14:30 | Reagovat

[28]: A bude přípustné i "Di"? Už abych začala přemýšlet, na Ď mě fakt nic nenapadá. :D

30 Robka Robka | E-mail | Web | 26. ledna 2015 v 16:04 | Reagovat

[29]: Přesnější pravidla si přečteš ve čtvrtek.:-)

31 K. K. | E-mail | Web | 26. ledna 2015 v 17:23 | Reagovat

[30]: Těším se :) Tohle vypadá na parádní výzvu.

32 Van Vendy Van Vendy | Web | 27. ledna 2015 v 14:00 | Reagovat

[Smazaný komentář] Jejda! Jestli půjdeš do Ď, tak mi ten předchozí komentář smaž! Ať mě nevykradou s nápadem! :-)

33 ANNihilation ANNihilation | Web | 27. ledna 2015 v 14:03 | Reagovat

Mně zase napadla Corduroy od PJ a Creep od Stone temple pilots. Nějak jsem ty dvě minulý písmenka přelítla bez zájmu a teď koukám, že to máš hezky vymyšlený. :) Sbírání písmenek se asi nezúčastním, není to pro mě, ale budu články dál sledovat. A neodolala jsem a pustila si Radiohead, který jsem taky vždycky nějak přehlížela (teď mi vyvstalo na mysli, že mi je spousta lidí doporučuje a taky když mají stejně pojemnou písničku jako už zmínění STP) a zjišťuju, že tu písničku moc dobře znám a líbí se mi, akorát jsem nevěděla, od koho je. :D Fakt se tady musím dívat pečlivěji. :) A těším se na příští český výběr. ;)

34 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 27. ledna 2015 v 19:27 | Reagovat

[27]:[28]:
Nejste Ďyvný?

35 Robka Robka | E-mail | Web | 27. ledna 2015 v 20:14 | Reagovat

[33]: Můžeš se účastnit i bez sbírání písmenek - pokud pošleš příspěvek, sice ti písmeno pošlu (aspoň uvidíš, jak vypadá :-)), ale naložit s ním můžeš dle libosti.:-) Je právě fajn, když jsou příspěvky různorodé - takže pokud tě někdy příště něco k některému z písmen napadne, sem s tím, nebo spíš do emailu s tím.:D

[34]: Já ne, to oni.:D

36 Van Vendy Van Vendy | Web | 27. ledna 2015 v 22:41 | Reagovat

[32]: Ďíky! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama