Únor 2015

Hudební abeceda - díl k písmenu F

26. února 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Hezké čtvrteční dopoledne, milí přátelé. Je tu další díl Hudební abecedy, tentokrát plný hudby, která v názvu obsahuje písmeno F - a než se do něj pustíme, na chvilku se ještě vrátíme k minulé speciální Číselné výzvě. Na její adresu se v anketě sešlo 32 hlasů (25. 2. 2015, 21:09) a nejvíce jich kupodivu získal můj příspěvek. Bonusová skladba 21 Years, která je dílem Roberta Planta a kytaristy česko-německého původu Rainera Ptaceka, má od vás pět hlasů; v těsném závěsu ji následují písně '74 - '75 od The Connells a 21 Guns od Green Day, zde v orchestrální verzi s hostující zpěvačkou.

To už je ale minulost - a je děsné, jak ten čas letí, máme tu poslední únorový čtvrtek - teď se podíváme a poslechneme si skladby z aktuálního výběru. Musím říct, že jste mě tentokrát velmi potěšili. Bude těžké vybrat favorita, jsou to samé pecky. Přesvědčte se sami!O napadání nápadů

25. února 2015 v 9:58 | Robka |  Téma týdne
Existují lidé, které pořád něco napadá; ovšem je otázka, jestli je to záviděníhodná situace. Třeba napadení chřipkovým virem není zrovna nic příjemného a člověka v tu chvíli zřejmě nenapadá nic. Upíná se celou svou bytostí k uzdravení a jeho myšlení je v tuto dobu vhodné tak akorát k tomu, aby si vzpomněl, že si má vzít aspirin. Napadání je vůbec taková ošemetná věc. Vždyť si to představte - nápad vás napadne. Když se nad tím zamyslíte (a pozor na to!) je to vlastně proti vaší vůli. Nápad nepřichází v míru a pokoji, on rovnou vtrhne do vaší hlavy jako tatarský nájezdník a jakou tam kolikrát dovede napáchat paseku! Kámen nezůstane na kameni, buňka na buňce. Ale je tu problém - tělo tento nápad (a vpád) vyhodnotí mylně jako dobrý. Když už se totiž usadil ve vaší hlavě, máte za to, že je váš - a co je naše, to přece nemůže být zlé.

Otevřeni strachu

22. února 2015 v 18:01 | Robka |  Téma týdne
Strach uvnitř nás - to je takové hezké téma, z něhož se dá vydedukovat, čeho se bojíme a jak do sebe strach vstřebáváme. Je z něj totiž jasné, že musí existovat cesta, kterou strach dovnitř lidského těla vešel. No a pokud budeme vědět, jak pronikání strachu do těla zabránit, budeme vůči vnitřnímu strachu víceméně imunní.

Je to jasné - před chřipkou se chráníme tím, že si dáváme před ústa kapesník, umýváme si ruce po jízdě v dopravních prostředcích, ládujeme do sebe vitamíny. Pokud tohle dělat nebudeme, může se stát, že se zákeřný bacil vloudí do naší přízně, usadí se na sliznicích a vyřadí nás na čas z provozu. A teď zásadní věc: všimli jste si, kudy vede cesta toho nehodného bacilu do našich slabých těl? No přece hlavně ústy a nosem, tedy tělesnými otvory, které jsou první na ráně.

Hudební abeceda - Číselná výzva

19. února 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Společný projekt, v němž jsem se rozhodla pokračovat zde kvůli nefungujícímu klubovému blogu, se vám hlásí s dalším speciálem. Místo obligátní abecedy tu máme dnes čísla, která vás měla inspirovat k výběru písní, a jak se to povedlo se dozvíte už za chvíli. Nejprve je čas k ohlédnutí za anketou k minulému dílu, věnovanému písmenu E.

Během týdne jste mohli hlasovat pro čtyřiadvacet skladeb a celkem se k nim sešlo rovných čtyřicet hlasů (18. 2. 2015, 21:40). Největší počet hlasů k jednotlivým písním nepřesáhl číslo pět a přesně tolik jich od vás získali tito interpreti: George Ezra, Evanascence a Marina and The Diamonds. V anketě je znát, že hlasuje především mladé publikum. Na druhém místě skončili Depeche Mode se svou notoricky známou Enjoy The Silence a čtyřmi hlasy.

A teď popojedeme - čeká nás výběr první číselné výzvy. Poslouchejte, hlasujte a pište své názory!
Po Charliem...

15. února 2015 v 9:27 | Robka |  Píšu vám
Už více než měsíc uplynul od útoku na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo a během té doby se z téměř neznámého časopisu stal "světový pojem" a takřka synonymum "svobody slova". Masivní mediální kampaň v podobě hesla "Jsem Charlie", horlivě sdíleného na sociálních sítích i v ulicích, měla vyjádřit podporu obětem a zároveň se naskytla jako dobrá příležitost k vylepšování profilu jak francouzských tak i zahraničních politiků. Když jsem viděla v televizi záběry z demonstrace v Paříži, kde se čelní představitelé padesáti zemí v čele průvodu drželi za ruce a symbolizovali tak jednotu, málem mi vstoupily do očí slzy dojetí. To by si ale člověk nesměl uvědomit, že většina z těch hrdých ochránců lidských práv má v tomto ohledu máslo na hlavě a slogany o svobodě slova jsou pro ně jen prázdné pojmy. A dále by nesměl vědět, že žádné čelo kordonu demonstrantů neexistovalo, nýbrž že politici jen zapózovali v přísně střežené ulici kamerám a fotografům.

Lék na blbost

14. února 2015 v 18:27 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Na všechno je dneska lék,
čímž prodlouží se lidský věk,
je však přinejmenším k zlosti
absence léku od blbosti.

Hudební abeceda - E

12. února 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Čas ubíhá neúprosně rychle a zase po týdnu se scházíme, abychom zjistili, jaké hudební asociace vás napadaly v souvislosti s písmenem E. Příspěvků přišlo rekordní množství - a mě těší moc váš zájem o tuto rubriku, v níž každý dostává šanci seznámit druhé se svým hudebním vkusem a navíc ještě možnost najít něco nového. Než se pustíme do poslechu a dalšího zadání, podíváme se na výsledky hlasování k minulému dvojitému dílu.

Do oficiální ankety ke skladbám k písmenu D jste poslali 33 hlasů (11. 2. 2015, 21:00) a jak je vidět podle jejich počtu, tentokrát vyhrává klasika. People Are Strange od The Doors získala šest hlasů, Bruce Springsteen s písní Dancing in the Dark má hlasy čtyři. K Ď jste nehlasovali v anketě, ale přímo v komentářích, a podle nich se nejvíce líbila skladba skupiny Asonance s názvem Ďáblovy námluvy. Pochvalně se o ní vyjádřili Karryanna a Weiler.

Teď je ale nejvyšší čas na seznámení s "éčky", které jste mi během minulého týdne zasílali (a k nimž jsme s Jirkou opět už tradičně přispěli svým tipem), a taky k tomu, abyste zjistili, co vás čeká příště. Bude to taková malá změna a doufám, že vás potěší a osvěží.
Samba Touré - Gandadiko

8. února 2015 v 22:14 | Robka |  Alba
Není možno naslouchat hudbě nejnovějšího alba malijského hudebníka Samby Touré bez uvědomění si kontextu, do něhož je zasazena. Předchozí album Albala (Nebezpečí) vznikalo koncem roku 2012 v hlavním městě Bamaku v době krize, během níž islámští radikálové obsadili sever Mali, rozpoutali peklo a válka postupně zachvátila celou zemi. Tourého protiválečné poselství na Albale symbolizovalo odpor vůči extremistům a zároveň zdůrazňovalo potřebu sjednocení národnostně roztříštěné země.

Samba Touré na festivalu Taragalte (Maroko) v roce 2012

Robert Plant a Sensational Space Shifters vystoupí v červenci v Brně

5. února 2015 v 23:24 | Robka |  Info
Dnes v devět hodin dopoledne se začaly prodávat vstupenky na koncert Roberta Planta a jeho skupiny Sensational Space Shifters, jenž se uskuteční třiadvacátého července v brněnské hale Rondo. Majitel jednoho z největších hlasů rockové historie, jehož jméno je stále tvrdošíjně mnoha fanoušky skloňováno v souvislosti s možností reunionu Led Zeppelin, přijede k nám do České republiky sólově už popáté - poprvé se zdejšímu publiku představil 26. května 1993 u příležitosti vydání alba Fate of Nations. Loni v září vyšlo jeho zatím poslední album Lullaby and... Ceaseless Roar, nahrané s formací Sensational Space Shifters a ceněné kritiky jako jedno z jeho nejlepších děl. Představuje citlivý mix, který ctí zpěvákovy bluesové kořeny, zároveň je však okořeněn africkou muzikou i decentní elektronikou a ukázky z něj jste mohli slyšet naživo na vynikajícím vystoupení na Colours of Ostrava.


Hudební abeceda - déčko a "ďéčko"

5. února 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Ahoj všem, kteří se těší na speciální dvojitý díl Hudební abecedy! Příspěvků se sešla spousta a já se přiznám, že jsem nečekala tak hojnou účast k písmenu Ď, a proto k tomuto článku přiřadím do ankety pouze skladby, které jste posílali k déčku. Pokud byste chtěli hlasovat pro některou z "ďábelských a ďakovacích" skladeb, klidně pište do komentářů a váš hlas se bude počítat jako právoplatný.

Dále nás čeká jednak vyhodnocení ankety z minulého českého dílu, a také - jak jsem slíbila - průběžné hodnocení účasti a bodování. Nejprve tedy ve zkratce k anketě - do této chvíle (4. 2. 20:13) přišlo 33 hlasů a nejvíc jich získala skladba Holky Rohypnolky Viléma Čoka. Abych to ještě upřesnila - poslali jste jí pět hlasů a na druhém místě s třemi hlasy skončily písně Čas a Čerešně spolu s kapelou Čankišou.

A jak to vypadá s bodováním? Vypsala jsem si všechny, kteří alespoň jednou poslali příspěvek k některému z pěti dílů Abecedy (včetně toho dnešního) a napočítala jsem třiadvacet jmen a přezdívek. Největší počet bodů, kterého jste zatím mohli dosáhnout, je sedm - počítám pět + jeden bonusový za č + další bonus za ď.

Sedm bodů mají: K., TlusŤjoch, Karryana, Miloš, Weiler a dashenecka89,
Další pořadí: Ell-e(6), Enitas(6), Tea(6), Van Vendy(6), Christiiinka(6), Kelly(6), Fantaghira(5), yellow(5), Kikabu(4), Chudobka(4), Rory(4), Gabriel Decay(2), Good Lucky(2), Dead M4ster(1), Kiwi Zelená(1), Lennroe(1) a Pražský Poděs(1). Za zapojení všem děkuji a po zhruba dalších pěti dílech se na body zase podíváme!