Hudební abeceda - díl k písmenu F

26. února 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Hezké čtvrteční dopoledne, milí přátelé. Je tu další díl Hudební abecedy, tentokrát plný hudby, která v názvu obsahuje písmeno F - a než se do něj pustíme, na chvilku se ještě vrátíme k minulé speciální Číselné výzvě. Na její adresu se v anketě sešlo 32 hlasů (25. 2. 2015, 21:09) a nejvíce jich kupodivu získal můj příspěvek. Bonusová skladba 21 Years, která je dílem Roberta Planta a kytaristy česko-německého původu Rainera Ptaceka, má od vás pět hlasů; v těsném závěsu ji následují písně '74 - '75 od The Connells a 21 Guns od Green Day, zde v orchestrální verzi s hostující zpěvačkou.

To už je ale minulost - a je děsné, jak ten čas letí, máme tu poslední únorový čtvrtek - teď se podíváme a poslechneme si skladby z aktuálního výběru. Musím říct, že jste mě tentokrát velmi potěšili. Bude těžké vybrat favorita, jsou to samé pecky. Přesvědčte se sami!

Líbí se mi pestrost této skupiny, neboť jak píše tetka Wiki: Jejich hudba kombinuje prvky zejména z heavy metalu, funky, progressive, soulu, hip hopu a jazzu, ale zpravidla je každá píseň originální směsí dalších hudebních stylů.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz


Foals jsou jedním z mých posledních ostrovních objevů. Jako první jsem od nich slyšela písničku Spanish Sahara, která mě zaujala svou netradičností. Dnes tu ale předkládám Late Night. A všem slabším povahám, kterým se jako mně dělá špatně i při pohledu na trošku krve, doporučuji, aby si Late Night pustili raději bez klipu.
Yellow - bez blogu


Foo Fighters jsou kapela, na kterou chtě nechtě dřív nebo později prostě narazíte. I přestože se o mně nedá říct, že bych byl jejich fanouškem, znám od nich určitě aspoň tak deset singlů. Většina z nich se mi navíc líbila dost na to, abych vyzkoušel nějaký jejich album. Když timhle způsobem objevuju hudbu, totiž přes pár líbivých singlů, obvykle jdu po těch deskách, kde je nejlepší kombinace písniček, co už znám. Tudíž to padlo na Echoes, Silence, Patience & Grace. Fanoušek Foo Fighters se kvůli ní ze mě sice nestal, ale objevil jsem na ní jeden skrytej poklad. Písnička But, Honestly začíná celkem nenápadnym drnkánim na kytaru, aby velmi pozvolna vybalila asi to nejpřekvapivější a nejfantastičtější nabývání na intenzitě, který jsem kdy v songu slyšel. Dostávám husinu úplně pokaždý při tom přechodu…
Mimochodem, jestli tu má někdo Foo Fighters naposlouchaný, docela by mě zajímalo, jakou desku od nich máte nejradši. Pište když tak do komentů, rád si nechám něco doporučit.


Muse mi představil můj přítel. A já jsem si postupem času tuto alternativní rockovou skupinu oblíbila. Nejraději mám jejich živé vystoupení z londýnské Wembley arény. Během svého turné zavítali i do Prahy. Tahle písnička byla použita i jako hudební "podtext" reklamy. Já reklamy zrovna v lásce nemám, ale tuhle jsem přímo zbožňovala. Feeling Good nazpívala už v roce 1964 Nina Simone. V roce 2005 se objevila v repertoáru Michaela Bublého a o pár let později si ji střihl i George Michael. U mě ale vyhrává lyrická verze Muse:-)


Kapela RHCP patří mezi mé největší oblíbence už od základní školy. Písničku Fortune Faded, která vyšla v roce 2003 jako součást Greatest hits, jsem znala ještě dlouho předtím, než jsem je vlastně začala poslouchat. Zaujala mě především svým klipem, který mi připadá díky světelným efektům veselý.


Na eFko posílám svého oblíbence Petera Dohertyho s písní For Lovers. Píseň vznikla ve spolupráci s anglickým muzikantem Wolfmanem v roce 2004. Moc ráda ji poslouchám v melancholických chvilkách.


Skupina Futurum vznikla v Brně r. 1983 a založili ji hudebníci z jiných brněnských skupin Progres 2 a Synkopy. V 80. letech stačila vydat 2 LP (Ostrov Země a Jedinečná šance) a schylovalo se k nahrání třetího alba, jenže Michal Pavlíček po emigraci klávesistky a bubeníka jeho skupiny Stromboli zlanařil z Futura klávesistu, zpěváka a skladatele Romana Dragouna a bubeníka Jana Seidla, Futurum se rozpadlo a neexistující skupině nikdo desku nevydá. Ani Stromboli dlouho nepřežilo a Dragoun se pak dal na sólovou dráhu, v menší míře vystupuje s novou skupinou T4 a vzpomínkově jednou za čas s Progresem 2 a Futurem. Několik málo skladeb se objevilo jako bonusy v různých reedicích a mezi nimi také Svět kouře.


Sólo v písni se považuje za třetí nejlepší kytarové sólo vůbec a píseň určitě patří mezi nejoblíbenější rockové skladby vůbec. Pro mě je to srdcová záležitost na několik způsobů. Nostalgicky mi připomíná časy tanců v parcích Prahy s láhví vína s jedním mužem, a také jí poslouchám většinou citově rozladěná, abych si připomněla, Bože, že se prostě nemůžu změnit.
ANNihilation - ann-ihilation.blog.cz


Pokud se nepletu, tak se u písmenka "C" na The Cure nedostalo a tak to doháním v tomto dílu. "Friday I'm in Love" si dovolím nazvat takovou páteční hymnou a přiznávám se, že pokud mi právě v pátek skočí do přehrávače tenhle song, tak to trošku podtrhuje tu radost z konce pracovního týdne. :D


Ani nevím, jestli doma ještě máme kazetu z koncertu Hop Trop. Dřív jsme ale určitě měli, občas ji pouštěli doma, občas v autě… a já hoptropákům postupně propadla. Na zpívacích akcích, které mám tak ráda, se od nich většinou hrají možná tak Tři kříže a Amazonka, v některých skupinách snad ještě Chvíle, nicméně skvělých písniček mají v mých očích mnohem víc. Ne že bych Fajn džob považovala za vůbec nejlepší, ale jejich Ruce na YouTube nejsou k dohledání a Fko se hodí O:)
Karryanna - www.karryanna.cz


K písmenu F vybírám starší singl dnes už neaktivní skupiny Fictive Marry. Jasná volba, která mě už několik let provází vším, co mi život přinese do cesty, K tomu má nádhernou grafiku, dechberoucí text, který mě pokaždé dostane a připomene mi všechny ty krásné vzpomínky, které mám uchovány v srdci na věky věků ...
,,Hľadám slova, píšem básne, kto sa schová sám vyhasne, počut iba hlas, chcem svoj pribeh.,,
dashenecka89 - dashenecka89.blog.cz


Úžasná písnička o tom, že máte vždycky pokračovat a nic nevzdávat. Obecně mám texty téhle skupiny moc ráda, vždycky vyprávějí nějaký příběh a nesou s sebou pozitivní myšlenky, protože i když se zrovna teď nic nedaří, nebude to tak vždycky.
Fantaghira - fantaghira.blog.cz


Posílám písničku Some nights ze stejnojmenného alba americké skupiny Fun., která je charakteristická hlavně správně uječeným Natem Ruesem s pusou velkou jako Václavák. Přestože nejsou na hudební scéně moc dlouho, stihli už posbírat několik cen Grammy. Kdo má rád bitvy alá Sever proti Jihu, nechť si pustí oficíální klip s dlouhým intrem, kde si kapela zahrála na vojáky a na kluky, kteří jsou daleko od domova a za tmavých nocí přemýšlí, kdo vlastně jsou a co tam dělají. Některé noci jsou prostě zvláštní!
Christiiinka - christiiinka.blog.cz


Hned jak jsem uviděla ono "F" jsem si vzpomněla na tuto krásnou písničku od irsko - českého dua. Tato písnička je velice krásná i přesto, že je vcelku jednoduchá. Dokonce ji umím zahrát i na klavír. Je to jedna z mých nejoblíbenějších písniček, u kterých se dá krásně přemýšlet.


Tentokrát žádná taneční diskárna, ale rocková klasika Nickelback a Far Away. Moc písniček od Nickelback neposlouchám, tahle je vlastně první, kterou jsem si nejvíc oblíbila. Dostala jsem se k ní přes jednoho člověka, který se nezachoval potom moc fér a on se mi totálně zprotivil, ale ta písnička za to přece nemůže.
Doprovázala mě při vzteku, kdy jsem měla tu největší chuť dát mu do držky v autobuse, ve kterém jsme spolu seděli, při smutku, který se propojoval s tím vztekem. Je ta pravá pro chmurné, beznadějné nálady, kdy se prostě potřebujete ze všeho vybrečet, ale držíte to v sobě, dokud nezačne hrát.
Slzy začnou téct úplně samy.
,,I keep dreaming you'll be with me
and you'll never go
Stop breathing if
I don't see you anymore.."


Vím, že jsem se minule chvástala, že tě ohromím něčím modernějším, než mýma oblíbenýma starýma vykopávkama. Ale dnes jsem zrovínka zabrousila k Mellise a ona tam měla pár hitovek a mezi nimi jistou Fox On The Run. Kteroužto jsem zaslechla a hned mi padla do oka. Nebo spíš do ucha? Nemůžu si pomoct... tahle písnička je bezvadná. I když už taky něco pamatuje.
Na druhou stranu si říkám, proč ne. Kdo si pamatuje, tomu příjemně osvěží paměť. Kdo ji nezná, třeba bude mile překvapen. A jestli ne, tak to snad ve zdraví přežije...


Halestorm patří mezi moje oblíbené rockové skupiny a zrovna Familiar Taste of Poison je jedna z jejich nejlepších písniček a byla první, která mě na F napadla. Strašně se mi líbí hudba i úžasný hlas Lzzy Hale (ne, to Lzzy není překlep). Klip je také velmi povedený.


Na F bylo docela dost možností, mezi kterými jsem se nemohla rozhodnout. Nakonec to za mě v podstatě rozhodl kalendář. Kdy jindy poslat February Song než právě v únoru? :) Josh patří mezi mé oblíbené zpěváky již řadu let a zařadil se tam nejen z toho důvodu, že má úžasně emotivní hlas. Jeho písničky mají hloubku a dosah k srdci, s mnoha se dokážu ztotožnit. Zrovna tak s February Song. Na internetu se dají najít různé výklady významu, pro mě je tahle písnička o člověku, který je tak trochu ztracen sám v sobě, vzdálený od té osoby, kterou byl v minulosti, která se zdála jednoduchá a barevná. Ale slibuje si, že se zase jednou najde a bude tím, kým chce on sám být.


Poslední album anglického zpěváka, kytaristy a producenta Finiana Greenalla vyšlo loni v létě, jmenuje se Hard Believer a z něj také pochází skladba do výběru. Fink - jak zní jeho pseudonym - se v raných létech své kariéry věnoval převážně elektronické hudbě. Patří k druhé generaci trip-hopových muzikantů, kteří svou hudbu stavěli na pomalých beatech a samplech, což nakonec potvrdila i jeho první sólová práce Fresh Produce(2000). Časy a lidé se ale mění. V roce 2006 vydané album Biscuits for Breakfast už bylo plné zasmušilých kytarových melodií a v tomto duchu a bez jakýchkoliv elektronických udělátek se nese i jeho další tvorba. Finkem jsem byla uhranuta na jednom z ročníků Colours; doufám, že se jeho příjemná muzika zalíbí i vám.
Robka


Finch je post-hardcorová kapela z Kalifornie, která je uznávaná jako jedna z nejlepších z HC žánru. Dnes znovu oživená legenda přichází s novým albem Back To Oblivion (2014). Rád bych z něj uveřejnil nějakou skladbu, ale vzhledem k autorským právům je na youtube velice omezený výběr. Proto jsem se sem rozhodl dát jejich nejznámější song (i když ho znát asi nebudete, nevadí) What It Is To Burn. Přeji příjemný poslech.

Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)


Zadání na příště:


Příští díl bude zaměřen na skupiny, zpěváky a skladby začínající na G. Obzvlášť se těším, protože mám hned několik oblíbenců na tohle téma - ovšem především jsem zvědava na váš výběr. S chutí do toho!

Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoli připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 26. února 2015 v 10:37 | Reagovat

Protože mám velkou slabost pro skupiny s výbornými kytaristy a také poslouchám videa typu Top 10 guitarists all time, Top 10 guitar solos, ..., měl bych hlasovat pro Lynyrd Skynyrd, ale píseň mě tolik neoslovuje jako Muse a Halestorm. Dal jsem hlas Muse, teď nevím, zda jsem to neměl udělat naopak, je těžké si vybrat jedinou píseň.
Celý díl mě zase potěšil a mám hodně nových záznamů do souborů s oblíbenými hudebníky odkazy.

K písmenu F mě ještě napadla starší skladba Jeanny od Falca, skupina Fleetwood Mac a naše Flamengo s Petrem Novákem, Karlem Kahovcem, Pavlem Sedláčkem a Vladimírem Mišíkem, jejichž skladby jsou slyšet i dnes.

2 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 26. února 2015 v 11:20 | Reagovat

Ó, jak jsem mohla opomenout Free Bird? Ještě, že to Annie neopomněla, protože tohle je výbornej kousek. Ano, můj hlas přistál tam.
Potom mě tady zaujali Foals a taky Fink. Původně jsem taky přemýšlela, že pošlu Foo Fighters, ale věřila jsem tomu, že je taky pošle někdo jinej a ono jo, tak super! :)

3 Enitas Enitas | Web | 26. února 2015 v 11:51 | Reagovat

No tak samozřejmě Futurum!:))

4 Saya - Mi Saya - Mi | Web | 26. února 2015 v 11:59 | Reagovat

Ááá, škoda... já chtěla stihnout napsat - Papa Roach: Face Everythink And Rise... ale z toho, co tady je jsem pro FicTive Marry =)

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 26. února 2015 v 15:05 | Reagovat

Jsem zvědaff, kdy začnou vyskakovat duplicity, páč se může stát že jednou bude skladba vybrána prodle interpreta a podruhé podle názvu skladby.
Upozorníš nás, když pošleme svoji volbu?

6 Kikabu Kikabu | E-mail | Web | 26. února 2015 v 16:28 | Reagovat

WOW, těžké to rozhodování. Nevím jestli Far Away, February Song, Falling Slowly nebo Some Nigths :)

7 Robka Robka | Web | 26. února 2015 v 16:43 | Reagovat

[5]: Budu se snažit..:-) A ještě - pokud nebudu okamžitě reagovat na emaily, mějte strpení. Jsem momentálně mimo domov a nevím, jestli se dostanu na internet. Nejpozději v sobotu ale určitě všem odpovím.:-)

8 Janinka Janinka | E-mail | Web | 26. února 2015 v 17:36 | Reagovat

Jsem hudební barbar, znám jich jen minimálně! o_O

9 ANNihilation ANNihilation | Web | 26. února 2015 v 20:47 | Reagovat

Vážně máš můj obdiv, že stíháš tuhle hudební abecedu. Maily, články, každý týden něco, já bych to nedala. :) A pomalu - ale jistě, jak už se dalo očekávat, z toho vzniká velmi zajímavý multižánrový projekt. :) Většinou valnou část písní vůbec neznám! A to si myslím, kdo ví jakej nejsem hudební fajnšmekr. :D Ale tak no si to o sobě myslí každý, žejo.

[2]: Jo, jsem ráda, že jsem si na to vzpomněla, taky mi málem vypadala. A přitom to je tak výrazný kus.

10 Melanie Melanie | Web | 26. února 2015 v 22:10 | Reagovat

Já si musím pořádně rozmyslet, pro co budu hlasovat, protože je tu spousta skvělých písniček. :)

[8]: Vítej v klubu barbarů. :D Znám (kromě Halestorm, samozřejmě) Foo Fighters, Muse, Red Hot Chilli Peppers a taky mi něco říká Nickelback, a samozřejmě znám písničku Falling Slowly (ze Simpsonů :D), jinak nevím, kdo je kdo. :D

11 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 27. února 2015 v 0:14 | Reagovat

Tak dnes je velmi těžké hlasovat pro jedinou písničku :-) :-) :-)

12 Tea Tea | E-mail | Web | 27. února 2015 v 22:42 | Reagovat

Mě nejvíce mile potěšil dneska song Falling Slowly, připomnělo mi to základu, kdy jsme tu písničku zpívali v angličtině i v hudebce občas :)

13 Tea Tea | E-mail | Web | 27. února 2015 v 22:49 | Reagovat

Jinak teda znám trochu i Fun s oběma písničkami, ale jen takhle z rádia a óčka :)

14 dashenecka89 dashenecka89 | Web | 28. února 2015 v 19:57 | Reagovat

opět skvělý díl, široký výběr písní :) a velká pochvala autorovi za písmeno, už dlouho mě nic tak nepobavilo, opravdu super :)

15 Robka Robka | E-mail | Web | 28. února 2015 v 22:40 | Reagovat

[1]: Tentokrát je opravdu těžké vybírat jednu písničku. Zrovna Muse bych třeba nevolila, i když skladba se mi líbí, ale zpěvák má tak hrozně afektovaný projev, že mě to docela štve.:-) Ale sto lidí, sto chutí.
Původně jsem chtěla dát do výběru něco od Flaming Lips, napadlo mě i Flamengo, Framus 5, nebo folkrocková skupina zpěvačky Sandy Denny z Fairport Convention, která se jmenuje Fotheringay.

[9]: Díky za uznání.:-) Nějaký čas to zabere, ale mě to baví a navíc i obohacuje.
Máš pravdu, jde už o multižánrový projekt. Všechno člověk znát nemůže, spousta věcí jde mimo mě a nic mi neříká, ale zase se pak vyskytne něco zajímavého a já ráda poznávám nové věci. A věřím, že většina přispívajících taky.:-)

[14]: Vyřizuji Jirkovi, má radost.:-)

A v tomto dílu jsem nakonec hlasovala pro Foo Fighters, protože je mám dost ráda a ta skladba se mi líbí. Kdybych mohla, druhý hlas by dostali Faith No More (letos budou na Rock for People, Jirka možná pojede), potěšili mě i Lynyrd Skynyrd, The Cure, líbí se mi i Irglová s Hansardem. A když už je o něm řeč, nemůžu si nevzpomenout na jeho skupinu The Frames, kterou jsme kdysi viděli na Colours, ještě před jeho spoluprací s Markétou.

16 Van Vendy Van Vendy | Web | 1. března 2015 v 18:44 | Reagovat

Některé písničky fakt fajn, příjemný poslech, třeba Muse se mi líbila, nebo Nickelback. No a ti moji Sweet, jasně. Taky se dobře poslouchalo Futurum, ti kluci byli vážně dobří, ve své době, a byli by zřejmě dobří i dnes (nevím jestli ještě hrají, asi už ne).
Pěkná sbírka písniček se tu sešla.

17 Robka Robka | E-mail | Web | 1. března 2015 v 20:40 | Reagovat

[16]: Futurum ještě občas hrají, i když už jen sporadicky.

18 yellow yellow | 2. března 2015 v 16:16 | Reagovat

Přijde mi, že rozhodnout se pro jednu písničku je kolo od kola těžší. Tentokrát po dlouhém rozhodování dávám svůj hlas Joshi Grobanovi a fakt mě mrzí, že jich nemůžu rozdat alespoň pět, protože Muse, The Cure, Nickleback a Fink mi jsou hrozně sympatičtí.

19 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 3. března 2015 v 23:45 | Reagovat

Ten semestr je nějaký zrádný, vůbec nestíhám :) Ale dostala jsem se dnes k přeposlouchání F-kového dílu, a holt se zas potvrzuje, že ke mně ladí československá muzika O:) Můj hlas před chvilkou odletěl k Futuru a jejich Světu kouře, velmi mě zaujal i Príbeh od FicTive Marry. Kromě československých skladeb mě ovšem zaujalo také Some Nights od Fun. (zajímavé, že jen tahle jedna skladba) a Halestorm, na tom hlase zpěvačky vážně něco je. Falling slowly je pak klasika, kterou znám a která se mi líbí, ačkoliv na vrcholných příčkách mého seznamu není.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama