Hudební abeceda - H

12. března 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Příspěvky do dnešního dílu se sešly tentokrát v drtivé většině na poslední chvíli, což ve mně vzbudilo obavy z toho, zda jsem vás minule nějak nemystifikovala. Už když jsem psala do článku slova o tom, že bychom si někdy příště mohli dát pauzu v podobě nějakého odlehčeného tématu, měla jsem z toho špatný pocit a říkala jsem si, aby to někdo nepochopil špatně. Ale nakonec se moje předtucha nenaplnila, zato se naplnil email vašimi příspěvky. Než se na ně podíváme, uděláme si obvyklou rekapitulaci minulého dílu. Jak tedy dopadl?

Anketa byla zatím nejméně úspěšná - pouhých třiadvacet hlasů (11. 3. 2015, 21:53). Z nich nejvíc - tedy čtyři - posbírala skladba Geronimo od australské skupiny Sheppard a na druhém místě skončili všichni, kdo měli o hlas méně. Byli to Guns N' Roses, Gorillaz a Goldfrapp.

Za malou chvíli už budete moci rozvažovat, komu dáte přednost dnes. Na doporučení Weilera mi Jirka vyrobil playlist, díky němuž si budete moci pustit všechny písně bez toho, aniž byste museli překlikávat z Youtube na článek. Děkuji Weilerovi (i Jirkovi) a doufám, že se vám tahle malá změna zalíbí. A teď už hezký poslech a dobrý zvuk!Pochází z východního Berlína (nar.1955). V 1. pol. 70. let zpívala s polskou skupinou System a východoněmeckými Automobil a Fritzens Dampferband. V r. 1976 emigrovala do tehdejší NSR. Tam založila vlastní skupinu.
Proč jsem vybral ji?
Protože mi ji doporučil Venca Dg.
Fanánek přijal její jméno.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz


Tuhle písničku znám od svých 16 let. Hrála ji zábavová kapela Kontakt. Vnímala jsem jen rytmus hudby a příjemnou melodiku anglického textu.Tehdy jsem z něj nerozuměla ani jedinému slovu. Jediný cizí jazyk, která jsem tehdy docela zvládala, byla ruština. Až o mnoho let později mi internet pomohl v překladu. Je to jako v tom klipu k písničce. Muž hledá lásku a tlukot srdce na ulici. Odmítá peníze, chce zase cítit lidské teplo. Krásná slova, že? Když v letním vzpomínkovém koncertě na počest zemřelých prostějovských rockerů tuhle písničku Kontakt hraje, mám radost. Zpívám si nimi a dnes už vím o čem :-)
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Překrásná písnička skupiny Hillsong United, pocházející z australského Sydney. Skupina to není příliš obvyklá, pochází totiž z křesťasnké církve Hillsong, která je v Austrálii hodně oblíbená a podle wikipedie navštíví jejich obří Hillsong church na 30 000 lidí týdně. Hillsong je totiž plná mladých lidí, kteří vyjadřují své nadšení, naděje a přesvědčení hudbou a pořádají celosvětové koncerty (které doopravdy nevypadají jako setkání jeptišek). Sama nejsem věřící, ale líbí se mi jejich zápal pro věc a co já vím - možná, že kdybych bydlela v Austrálii, taky bych se třikrát denně modlila, aby mě něco nesežralo...
Christiiinka - christiiinka.blog.cz


Původně jsem chtěl s Nasem počkat na N - to je jeho písmeno - ale ať už jsem vybíral, jak jsem chtěl, vždycky jsem se nějak dostal k týhle písničce, tak pošlu Nase trochu dřív. Asi za to stejně může ten fantastickej sample, kterej Nas mimochodem nepoužil poprvý. Teda ne úplně Nas, tohle instro dělal will.i.am a ten mi popravdě mezi hip hopovejma producentama chybí. Ne, že bych měl něco proti jeho songům s Nicki Minaj, Britney Spears, albu The E.N.D… bože… MÁM něco proti. Kéž by se vrátil a nasamploval nějakou další legendární rockovou pecku. Bludišťáka tomu, kdo identifikuje tu v týhle písni.

Když jsem byl na jedný akci se třídou ze střední, pamatuju si, jak jsem si nechal tuhle písničku zahrát u DJe. Pak jsem byl s několika lidma na parketu, když začla hrát a já je začal překecávat, aby po tom třetim refrénu se mnou skandovali "hip hop", stejně jako je to v tom tracku. A oni se překecat nechali. Takže nás tam asi sedm lidí skandovalo jak na koncertě. O většině z nich přitom vim, že rap zrovna dvakrát nemusí, takže se přidali zcela jistě jen ze soucitu, protože v tu dobu už jsem byl narvanej jak deka. Stejně je to ale pěkná vzpomínka.


Původně jsem chtěl poslat Highway to Hell od AC/DC, ale píseň každý zná (a možná i mnoho dalších napadne také) a tipy na rockové skladby posílám téměř pořád, proto zas jednou něco jiného.
Když jsem poprvé v TV zahlédl Šum svistu a Dana Nekonečného, hned jsem hledal ovladač, abych přepnul program, ale postupem doby jsem zjistil, že mě žlutý oblek zpěváka, spoustu pyrotechnických efektů a třpytivých cetek docela baví, a také jeho životní filozofie užívat si života a jeho radostí (nějakou dobu pobýval i na Tahiti a s jednou domorodkou tam zplodil dítě).
Hafanana ani není jeho vlastní skladba, jen coververze od Africa Simona, s Danem se mně však líbí víc.


Můj výběr pro toto písmeno byl jistý od chvíle, co bylo odhaleno nové téma, jelikož k H nemohu poslat nic jiného než Happy? od skvělé kapely Mudwayne, kterou sice neznám dlouho, ale i tak patří k mým velkým srdcovkám hlavně díky hlasovému projevu Chada Greye, kterého můžete znát také jako zpěváka skupiny Hellyeah. Are you feeling happy now?
dashenecka89 - dashenecka89.blog.cz


Řekla bych, že od Pixies je nejznámější jiná (Where is my mind), kterou mám osobně taky moc ráda, ale protože je dnešní zadání "H", posílám Here comes your man, kterou mám navíc tak nějak spojenou s filmem "500 Days of Summer". A asi o to víc se mi líbí. :) Od Pixies vlastně točím jen pár kousků, protože zbytek je na mě nějak moc v punku. Tím chci říct, že tahle je pro mě klidnější a příjemně poslouchatelná. :D


I přesto, že písnička je textově i melodicky poměrně depresivní, ve mně vyvolává pocity odhodlání, naděje a optimismu. Nejraději ji mám v živé verzi za doprovodu Luzerner 21st Century Orchester, ale tu jsem na Youtube bohužel nenašla celou.


Karel Kryl je, respektive byl, mnohem víc písničkář než zpěvák a na jeho písničkách je to znát. Dokonce se přiznávám, že když mám chuť třeba na Morituri, spíš si pustím přezpívanou verzi od Landy, ač si Landa označení zpěkák možná nezaslouží o tolik víc. Ovšem Krylovy texty v sobě často mají jak hloubku, tak jistou poetiku. Hlas je jedna z prvních písniček, které jsem od něj poznala, a její text mě dodnes fascinuje.
Karryanna - www.karryanna.cz


Tato písnička mi vždycky dokáže zvednout náladu. Není nejnovější, ale můžu se k ní stále a stále vracet a neoposlouchá se mi. Od této skupiny znám jen tuto písničku.


U tohohle kola bylo rozhodování obzvlášť složité - mám si vybrat písničku z CD, které mě provází již nějakých 18 let, a díky němuž jsem se zamilovala do angličtiny v době, kdy jsem nerozuměla ani slovo nebo písničku, která možná (?) není ta známá, a která mě vždy pozitivně nabije? Nakonec jsem se s těžkým srdcem rozhodla, že unpluggovou verzi Heaven od Bryana Adamse si nechám v záloze, pokud by se naskytl nějaký slaďákový speciál a posílám Helena Beat od Foster The People.

Na Helena Beat jsem narazila spíš shodou okolností při brouzdání na youtube, ještě předtím, než rádia začala hromadně hrát Pumped Up Kicks a chytla mě. Stejně tak celé album Torches. Bohužel druhé album Supermodel pro mě bylo docela zklamáním. Ale Torches i nadále patří mezi mé oblíbené kousky.
Yellow - bez blogu


Poslední dobou na téhle písničce hrozně ujíždím, pouštím si ji skoro neustále a ještě se mi neomrzela. Bonusem je, že Hozier je irský zpěvák , Irové u mě mají vždycky bonus. Každopádně za poslech určitě stojí i další písničky od tohohle sympatického Ira.
Fantaghira - fantaghira.blog.cz


Písnička, o které si myslím, že ji nepošlu jen já. Písnička, které existuje nespočet verzí, ať už oficiálních coverů nebo těch obyčejných amatérských. Jednou jsem se dostala k poslechu balíčku asi pětadvaceti různých interpretů, zpívajících právě Hallelujah. Už tenkrát jsem měla nejblíže k Wainwrightově verzi, tak jsem možná jen chtěla mít možnost porovnání. A mám dojem, že to nikdo nepřekonal, ač to může být právě tím, že Rufusovo Hallelujah jsem slyšela jako první a jak známo, to se většinou v mysli a srdci zakoření nejvíce. Možná to je i tím, že pro Rufuse Wainwrighta mám slabost celkově a jeho písně si vždy ráda poslechnu.


Haloo Helsinki je rocková skupina z Finska (to by nikoho z názvu nenapadlo, že?), kterou velmi ráda poslouchám, i když jim moc nerozumím. :D Zpívají totiž jenom finsky. Huuda je jednou z mých nejoblíbenějších písniček od nich. Písnička na mě melodií působí energicky a vždycky, když ji slyším, mě úplně nabije energií.


Flobots - Handlebars (2007)
Flobots jsou americkou rock/hip-hopovou kapelou. Narazil jsem na ně, když jsem na netu našel jejich společnou písničku s Tim McIlrathem (Rise Against) 'White Flag Warrior'. Od té doby jsem se začal více zajímat o jejich tvorbu. Přiznám, že samotný žánr hip-hop mi nikdy nic moc neříkal, ale někteří interpreti, třeba jako Flobots, mi prostě sednou. Písnička 'Handlebars', kterou jsem pro dnešek vybral, je mou od nich nejoblíbenější a s doprovodem skvělého klipu nemá chybu. Přeji příjemný poslech.
Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)


Libanonská zpěvačka Yasmine Hamdan je jednou z ikonických postav moderní undergroundové a alternativní arabské scény. Narodila se v Bejrútu, odkud s rodinou odešla během občanské války, nyní žije v Paříži s palestinským režisérem Elia Suleimanem. Její první sólové album Ya Nass vyšlo v roce 2013 a Yasmine na něm vzdává hold arabskému a egyptskému hudebnímu dědictví. Album je věnováno zpěvačkám, které nejsou v západním světě příliš známé a jejichž hudba byla symbolem touhy po nezávislosti a protestu proti nastupujícímu fundamentalismu. Yasmine je ve své vlastní zemi ( a nejen tam) stále považována za rebela, vymykajícího se předepsaným hudebním kodexům.

Skladbu Beirut věnovala rodnému městu - prostřednictvím slov libanonského básníka Omara El-Zenniho poukazuje na jeho současné problémy. Yasmininu hudbu můžete slyšet také ve filmu, a to ve snímku Only Lovers Left Alive režiséra Jima Jarmusche, v němž zazněla její píseň Hal.
Robka

Playlist: přehrát celý díl


Zadání na příště:


Jak jsem avizovala minule, uděláme zase změnu - je tu druhá číselná výzva a já se budu těšit na vaše další tipy na skladby a interprety s čísly v názvu!

Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Cleo Cleo | Web | 12. března 2015 v 9:25 | Reagovat

Hallelujah je skvělá.

2 Miloš Miloš | Web | 12. března 2015 v 10:04 | Reagovat

Asi nejvíc se mně líbí Mudwayne, Turtles, Hozier a Haloo Helsinki!, hlasuji nakonec pro Hozier, na rozdíl od mnohých jiných, které se ani nechce doposlechnout do konce, tato píseň je s postupem času čím dál lepší.

3 agrenej agrenej | E-mail | Web | 12. března 2015 v 13:00 | Reagovat

No, Hlas od Karla Kryla jsem myslím aspoň jednou slyšel, ale zbytek jsou pro mě neznámé vody, což je možná i dost škoda.

4 Enitas Enitas | Web | 12. března 2015 v 15:59 | Reagovat

Nějak poslední dobou nemám čas a flákám to, ale kdybych nebyla nepořádnice, pošlu nejspíš něco od Horkýže slíže nebo "naši večírkovou" Highway to hell od AC/DC :)

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 12. března 2015 v 18:34 | Reagovat

Dan Nekonečný je pohoda, pohodčka...

6 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 12. března 2015 v 19:52 | Reagovat

Ty jo, ona by byla opravdu někdy škoda si ty příspěvky neposlechnout.  :) Z tohoto "dílu" neznám téměř nic, ale líbí se mi Foster The People (který teda znám), pak Nas, Hillsong United a Don Johnson. Jinak Melanie to dobře zkombinovala, 3xH, to je slušný. :D
Hlas dávám Turtles, protože Happy Together miluju! :)

7 Melanie Melanie | Web | 12. března 2015 v 21:58 | Reagovat

[6]: Že jo? :D Popravdě řečeno jsem váhala mezi tímhle a House On A Hill od The Pretty Reckless, ale říkala jsem si, že když už tu mám 3 H, tak že to musím využít. :D
Jinak momentálně nemám čas (a upřímně řečeno ani náladu) si všechno pustit, takže hlasovat budu až zítra.

8 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 13. března 2015 v 23:28 | Reagovat

Hallelujah můžu :-)

9 yellow yellow | 15. března 2015 v 16:25 | Reagovat

Dlouho byl mým favoritem Dan Nekonečný, ale pak jsem si všimla Hurtsville a to je moje krevní skupina.

10 Van Vendy Van Vendy | Web | 15. března 2015 v 21:28 | Reagovat

Měla jsem pár dní nefunkční bedýnky, takže jsem se nemohla zúčastnit slávy, ale už to zase jede (špatné zapojení, kdo by to byl řek) a nejvíc se mi líbili Turtles a jejich Happy Together, krásná písnička. Ale příjemně překvapila i Helena Beat se svým Foster The People, taky se mi moc líbila Yasmine Hamdan a její Beirut. A docela kladně bych hodnotila i Dana Nekonečného, protože dovede udělat parádní ohromující šou, ten chlap se hodí na nějaké superoslavy,kde by to dokázal úžasně roztočit. Chytlavá písnička a všechno to kolem - dovede navodit roztančenou atmosféru.

11 Weiler Weiler | Web | 16. března 2015 v 14:42 | Reagovat

Obrovsky mě tu překvapili Flobots, hodně dlouho a hodně vážně jsem je zvažoval. Palec nahoru a výjimečně kvůli nim porušim svoje osobní pravidlo, že nebudu dávat hlas písničkám, který důvěrně znám. :D

12 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 18. března 2015 v 0:31 | Reagovat

Páni, zas mě toho zaujalo víc. Hned zpočátku Hillsong United, pak nijak překvapivě Dan Nekonečný, různé jeho show mám ráda dlouhodobě. A pak Hozier, Haloo Helsinki! a nakonec i Yasmine Hamdan. Hlas ode mě nakonec dostanou Haloo Helsinki! a jejich Huuda!, leč přiznávám, že je to mnohem víc impulsivní než jednoznačné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama