Duben 2015

Hudební abeceda - L

30. dubna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Zdravím všechny, po týdnu je zde zase Hudební abeceda, v níž jste tentokrát vybírali hudbu k písmenu L. Než si pustíte jednotlivé skladby nebo využijete přehrávače celého dílu, podíváme se na rekapitulaci minulé ankety.

Díl k písmenu K posbíral celkem 33 hlasů ( 29. 4. 2015. 21:45) a na celé čáře to u vás tentokrát vyhrál Karel Kryl a jeho písnička Bratříčku, zavírej vrátka. Získala devět hlasů a zajímavostí je, že album právě v těchto dnech vychází v reedici na CD i LP u firmy Suprahon. Fanoušky jistě potěší kompletní sada textů a dobových fotografií i fakt, že elpíčko vyjde v kopii původního obalu z roku 1969. To jen tak na okraj, pro případné zájemce. Druhé místo v anketě obsadili Sunrise Avenue s pěti body pro Kiss Goodbye. Informační okénko máme za sebou a mi nezbývá než vám popřát příjemný poslech a dobrý zvuk!
Robert Plant & Alison Krauss - pocta pro Lead Bellyho

26. dubna 2015 v 17:39 | Robka |  Info
V prosinci 2014 uběhlo pětašedesát let od doby, kdy tento svět opustil významný americký muzikant, nekorunovaný bluesový král a lidový vypravěč Huddie William Ledbetter známý pod pseudonymem Lead Belly. Autor stovek nahrávek, z nichž mnohé ovlivnily řadu dalších hudebníků a určovaly tok dějin moderní hudby, zároveň také drsňák, co nešel daleko pro ránu a potíže se zákonem ho několikrát přivedly do vězení. Popěvky, které zpopularizoval, se především rekrutovaly z oblasti farem, věznic a černošských čtvrtí a vešly ve známost díky neutuchajícímu zájmu dalších interpretů. Mezi ně patřil kupříkladu Lonnie Donegan, zpěvák a jeden z nejvýznačnějších představitelů stylu skiffle, jenž znovu oživil v průběhu padesátých let Lead Bellyho písně "Rock Island Line" a "The Midnight Special". Po něm přišla generace rockových muzikantů vypůjčujících si a přetvářejících písně Huddie Ledbettera. Byli to například Led Zeppelin s "Gallows Pole" na svém třetím albu, Creedence Clearwater Revival, kteří nahráli "Midnight Special" v roce 1969 na album Willy and the Poor Boys, Beach Boys si vypůjčili "Cottonfields" a nesmíme zapomenout ani na unplugged koncertní verzi Nirvany, kultovní "Where Did You Sleep Last Night?" (původně In the Pines). A samozřejmě tento výčet zahrnuje jen jejich nepatrný zlomek.Bassekou Kouyaté & Ngoni Ba - Ba Power

25. dubna 2015 v 8:27 | Robka |  Alba
V posledním desetiletí se Bassekou Kouyaté etabloval na světové scéně jako jeden z předních malijských umělců a jeho tři dříve vydaná alba (Segu Blue, Speak Fula a Jama Ko) slavila úspěchy v prestižních žebříčcích, sbírala kladné recenze i nominace na Grammy. Virtuozní hráč na ngoni rozechvívá struny jednoduchého nástroje bez hmatníku s obdivuhodnou intenzitou a okouzluje ostrými riffy, za něž by se nemuseli stydět ani ti nejlepší světoví kytaristé. Pochází z dlouhé řady griotů, jeho matka byla slavnou zpěvačkou a otec oslavovaným hráčem na ngoni na svatebních hostinách. Historie tohoto tradičního západoafrického nástroje sahá hluboko do minulosti a od 13. století byl považován za doprovodný. Bassekou ho povýšil na sólový, když si jeho sedmi až devítistrunnou variantu zavěsil na krk a zvuk prohnal přes wah-wah pedál. Od počátku své kariéry dokazuje, že úcta k minulosti není podmíněna ustrnutím ve stereotypu - a jeho nejnovější album Ba Power je toho důkazem.

Bassekou Kouyaté & Ngoni Ba na Colours of Ostrava v roce 2012
***

Hudební abeceda - K

23. dubna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Vítejte u dalšího dílu Hudební abecedy, milí přátelé. Víte o tom, že už jsme se propracovali k sedmnáctému týdnu jejího fungování? To je docela slušné číslo a já doufám, že to spolu vydržíme až do konce (a možná i k nějakému dalšímu pokračování). Než se zaposloucháte do dnešního výběru skladeb, připomínám jednu drobnou organizační změnu, jíž si budete moci všimnout v zadání. K příštímu dílu jsem posunula hodinu, která určuje lhůtu pro posílání vašich příspěvků, z 12:00 na 16:00. Vím, že mnozí z vás bojujete s časem kvůli škole, tak jsem vám chtěla alespoň trochu vyjít vstříc - a navíc se ke konečné přípravě článků dostávám stejně až ve středu večer. Jen bych prosila, abyste se snažili tento termín dodržovat a neposílali mi příspěvky později - pak už bych nemohla zaručit jejich zařazení.

Zároveň se ještě podíváme na rekapitulaci z minula, kdy jste hlasovali pro sedmnáct skladeb k písmenu J. Došlo celkem 26 hlasů (22:18, 22. 4. 2015) a vítěznou se stala skladba Aqualung od Jethro Tull. Vítěznou ale spíš v uvozovkách, protože jste jí poslali pouze čtyři hlasy. Druzí s třemi hlasy jsou Joy Division (Unknown Pleasures), Brand New (Jesus Christ) a Janis Joplin (Turtle Blues). Tak to by bylo na začátek asi vše, užijte si hudbu!Pozor na světlo!

21. dubna 2015 v 22:28 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Jako loď v rozbouřeném moři
vyhlíží maják zářící,
tak i mé srdce touhou hoří
spatřiti světlo v lednici.

Earl's Court po čtyřiceti letech

19. dubna 2015 v 10:12 | Robka |  Led Zeppelin Info
Série pěti koncertů v Earl's Court v květnu 1975 uzavřela na dlouhou dobu pro Anglii příležitost spatřit živé vystoupení Led Zeppelin. Sestřih z posledních dvou dnů, které padly na víkend 24. - 25. května, se ocitl na oficiálním dvojitém dvd záznamu, jenž u nás vyšel před dvanácti lety pod prostým názvem Led Zeppelin. Jeho obal zdobí fotografie skalního útvaru z oblasti Monument Valley, jež se majestátně tyčí na pozadí arizonské pouště - jak symbolické v kontextu s hudebním odkazem této kapely. Pět hodin a dvacet minut strhující hudby Zeppelinů patří k nejlepším živým záznamům historie, což mohou potvrdit miliony fanoušků z celého světa, kteří ho mají doma. Dvd bylo jen v USA třináctkrát multiplatinové a i u nás se těšilo velkému zájmu posluchačů.

Earl's Court dnes můžeme vnímat jako určitý milník - uzavírá totiž šťastné období života skupiny předtím, než do něj zasáhly tragické události. Je to jedna z nejdůležitějších sérií vystoupení, kterou kdy odehráli a jako taková je také držena sběrateli a fanoušky v náležité úctě. Na dvd jsou záběry z vystoupení sestříhány na devětačtyřicetiminutovou pasáž obsahující šest skladeb, existují však neoficiální zvukové záznamy, které zachycují celou přes tři a půl hodiny trvající show. Ano, Led Zeppelin rozhodně nebyli žádní troškaři a svým fanouškům servírovali pořádné porce muziky.

Zajistit koncerty v rodné zemi bylo organizačně složitější zejména pro množství aparatury a scénických dekorací, proto manažer Peter Grant vybral jeden prostor, kam se budou lidé sjíždět a nechal tam přesunout z USA letecky celé vybavení kapely. Pro fanoušky byly vypraveny speciální vlaky a celá akce dostala název Zeppelinovská expresní lokomotiva. Pro obrovský zájem, který neměl v historii obdoby, musel Grant prodloužit rezervaci Earl's Court Arény z původně plánovaných tří dnů na pět. O finanční náročnosti celého podniku svědčí fakt, že na něm kapela i přes velkou návštěvnost (85 000 lidí) nevydělala ani penci.

Led Zeppelin byli pořádně nažhavení a zejména Plant byl hovorný a v dobré náladě z toho, že je konečně doma. Při prvním vystoupení hned na začátku nastaly problémy s aparaturou a Pageova kytara vypadávala, což okomentoval: "Nebudete věřit tomu, že po všech těch trablech a komplikacích kolem toho, jak sem dostat to úděsný monstrum... se první číslo posere kvůli banánku za šest pencí. Přesto je to radost hrát v Anglii pro tolik lidí. Nejsme sice ve veslařským klubu v Nottinghamu, ale tady v Earl's Court je to taky pěkný!"* Plant si také neodpustil vtípky na adresu ministra financí Dennise Healeye, díky jehož politice britští muzikanti trávili většinu času v daňovém exilu.

Hudební abeceda - J

16. dubna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Ahoj, hlásím se s dalším abecedním dílem, do něhož jste mohli přispět svými tipy. Jak název napovídá, zaměřili jsme se na skladby a interprety s písmenem J na počátku názvu. Tentokrát jsem se rozhodla rozšířit nabídku skladeb a místo obligátní jedné, kterou vždy mimo soutěž přispívám do výběru, jsem představila rovnou tři. A ještě mi to nedá a zmíním další nejmenované - například Judas Priest, Jefferson Airplane, Bert Jansch, Jagga Jazzist, Emmanuel Jal... Pokud budete chtít některou z nich slyšet, stačí jen kliknout na odkaz.

Tolik na úvod a teď se ještě vrátíme na chvilku k předešlému "íčkovému" dílu a mrkneme na anketu. Vypadá to, že vás minulý výběr moc nezaujal, celkem se sešlo pouhých 23 hlasů (15. 4. 2015, 22:00). Nejvíce se jich povedlo ulovit skladbě If skupiny Pink Floyd a International you Day od No use for a Name - ovšem i tak jsou to toliko čtyři ke každé z nich. Doufám tedy, že dnešní nabídka bude mít větší úspěch a že se bude líbit. Hezký poslech a dobrý zvuk!Život bez tváře

11. dubna 2015 v 15:34 | Robka |  Téma týdne
Příběhy žen, jejichž těla a tváře nesou děsivé stopy po útocích žíravinou, jsou hlavním námětem rozsáhlého článku Lenky Klicperové v dubnovém čísle časopisu Lidé a Země. Autorka je novinářka a její autentická reportáž z Indie je plná lidského utrpení a zároveň nezlomné vůle, hrdosti a chuti žít. Ženy a dívky v ní uvedené představují jen špičku ledovce, jakým je problém kyselinových útoků především v asijských zemích. V Indii se podle oficiálních statistik stane jejich obětí kolem tisíce žen ročně, v sousedním Pákistánu je to několik stovek postižených. Hrozivá čísla nabývají kontur ještě hrozivějších, když si člověk uvědomí, kolik případů se vůbec nedostane ven ze strachu z veřejné ostudy. Znetvořené ženy živoří za zdmi domovů a mnohé z nich svůj život raději ukončí samy.

Hudební abeceda - písmeno i

9. dubna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
V minulém dílu jsem vás i sebe potrápila doplňovačkou a dnes se podíváme na správné odpovědi. Chtěla jsem, abyste mi do komentářů napsali celé zadání - tudíž i odpovědi na jednotlivé otázky, z nichž se skládala tajenka. Nevyhnuly se nám technické problémy - nejprve to byla chyba v počtu políček, která byla hned odstraněna, pak jsem zjistila, že se mi objevují vaše komentáře v administraci blogu s dvou až třídenním zpožděním, do toho se někteří z vás ptali, zda je třeba vyplnit celé zadání... zkrátka, bylo to trochu komplikované.

Úspěšných luštitelů je nicméně dost a jsou jimi Miloš, Ell-e, dashenecka89, K., Chudobka1970, Fantaghira, Rory, Karryanna, Tea, yellow a Weiler.
Znění tajenky bylo Rolling Stone (název časopisu) a jednotlivé odpovědi měly vypadat takto: 1. rock, 2. Glastonbury, 3. playback, 4. Beatles, 5. Hair, 6. Clapton, 7. singl, 8. Sweet, 9. struna, 10. Disco (i Disko), 11. nota

Tajenku bez odpovědí zaslal TlusŤjoch a Christiiinka. Všem, kteří zadání nakonec zkompletovali, jsem poslala bonusový obrázek a dodatečně jim gratuluji. Pokud jsem někomu nestihla odpovědět na otázky, tak se omlouvám. Jak už píšu v úvodu, byl problém se zobrazováním komentářů, což mohlo způsobit dočasný chaos.

Teď už zase popojedeme dále a podíváme se na téma dnešního článku, jímž jsou skladby týkající se písmene i. Výběr je tentokrát méně početný, ale i tak bude snad z čeho vybírat a hlasovat v anketě. Hezký poslech!

Jak se z rady stane zrada

5. dubna 2015 v 21:15 | Robka |  Téma týdne
Všimněte si, jak odporně působí tohle slůvko už jen napsané - zrada. Stačilo by ale, kdybychom odebrali počáteční písmeno a ze zrady je rada. Pokud chceme radit, většinou se zdá, že to myslíme s tím druhým dobře. Jakmile se ale vedle rady objeví ostrý klikyhák, ta známá zatáčka, už je zle. Rádce se mění ve zrádce se zlovolným záměrem zničit naše iluze o dobré radě i o přátelství. Protože zrádce je ten, od koho záštiplné jednání čekáme nejméně. Proč? Z jednoduchého důvodu - se zrádcem totiž většinou až do jeho zrady míváme přátelské vztahy. Těžko by nás mohl podvést někdo, od koho nečekáme nic dobrého. Pokud nám takový člověk ublíží, je to pro nás jen potvrzení našeho mínění o něm.

Slovo jako kámen

4. dubna 2015 v 12:51 | Robka |  Píšu vám
Slovo má velkou moc. Dokáže utěšit, povzbudit, zvednout sebevědomí, ale daleko častěji trestat, soudit a ponižovat. Slovo v tomto případě slouží jako kámen vymrštěný z anonymního davu internetových diskusí a zacílený na člověka, který nemá sílu a možnost se bránit. Kameny ale padají i z úst konkrétních lidí a v jednom z případů i z úst toho, kdo má v našem státě postavení nejvyšší - prezidenta.

Hudební abeceda - speciál

2. dubna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
V dnešním abecedním speciálu se budeme podrobněji věnovat vaší dosavadní účasti v projektu, podíváme se samozřejmě i na výsledky hlasování pro nejoblíbenější písničku k písmenu Ch, čeká vás luštění doplňovačky ... zkrátka, bude toho hodně. Abyste se při čtení nenudili, připravila jsem pro vás ještě takový malý hudební bonus - v playlistu si můžete přehrát nejúspěšnější skladby všech uplynulých dílů.