Hudební abeceda - Q

18. června 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Po speciálním dílu, v němž jste hádali jména zpěváků podle očí, zde máme další písmeno - Q. Čekala jsem, že tu bude záplava skladeb skupiny Queen, ale nestalo se. Nakonec místo Queen vévodí tomuto dílu Suzi Quatro (a přiznám se bez mučení, že Queen bych tu viděla radši). Ale je to váš výběr a vaše volba, tak vám přeji, ať se líbí.

Než se k němu dostaneme, je třeba odtajnit hádanku a zjistit, kdo tipoval správně. Odpovědi měly znít: A+C David Bowie, B+E Paul McCartney a D+F Robert Plant. Správně odpověděli: Weiler, Chudobka1970, Ell-e, Blink, yellow a K. Dobrá práce!
Queens of the Stone Age je moje nejoblíbenějšejší kapela evarr! takže bylo logicky extrémně těžký vybrat jen jednu skladbu. Tyhle interní boje si v týhle rubrice ale zřejmě dřív nebo později zažije každej a stejně nikoho nezajímaj, takže nemá cenu nad tim dlouho rozjímat. Je nasnadě v takovym případě poslat tu nejmilejší, jenže tu už jsem do FM jednou posílal, takže po hromadě pro a proti jsem nakonec zvolil The Vampyre of Time and Memory. Je z jejich poslední desky a celkem se jejich stylu a tradičnímu zvuku vymyká, čímž okamžitě zachytila mojí pozornost, navíc je na ní slyšet poměrně obsáhlej bazének inspirací, s kterym QotSA pracujou. To album je ale celý hrozně našlapaný a podle mýho je to jejich druhá nejlepší deska, takže jestli vás písnička nějakym způsobem zaujme, zkuste dál třeba I Appear Missing (doporučuju nějaký lyrics video, oficiální je zkrácená verze), My God is the Sun, Smooth Sailing (u toho zas oficiální video, protože je… zajímavý) a vůbec cokoliv od nich, jsou prostě fantastický."Zuzanka" stejně jako třeba ABBA mě provází od dětství. Strašně ráda jsem se vozila na kolotočích a právě tam jsem tuhle zpěvačku poslouchala. Její písničky jako If you can't give me love či duet s Chrisem Normanem Stumblin In jsou nesmrtelné. Pokaždé, když ji slyším, mám pocit, že jsou hody a budeme se točit na řetízkáči :-)
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.czSuzi Quatro, vlastním jménem Susan Kay Quatrocchio. Sizinka, prostě Suzinka.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.czDnes posílám jednu z takových těch mých "klasik". To jsou prostě starší songy, které strašně ráda slýchávám, a to převážně pro jejich chytlavou melodii :)K písmenu Q posílám svou srdcovou skupinu, kterou jsem našla čirou náhodou díky jednomu hudebníkovi. Poslala bych nejraději všechny najednou, ale musela jsem vybrat jen jednu.
dashenecka89 - dashenecka89.blog.czQuiet Riot byla heavy-metalová skupina, u níž před odchodem k Ozzymu Osbourneovi působil skvělý kytarista Randy Rhoads (kdysi jsem posílal skladbu Mr. Crowley, kde je to více než dobře vidět a slyšet). Bohužel z tohoto období jsem skladbu nenašel, z pozdějšího snad stojí za poslech Love's a Bitch.Hned na začátku abecedy jsem věděla, co pošlu jako příspěvek u Q a musím přiznat, že Queeni mě vůbec nenapadli. Travis je skotská skupina, která vznikla v roce 1990, takže letos slaví již 25. rok na scéně a "kluci" právě nahrávají své osmé album. Už je poslouchám dost dlouho, ale posledních pár let již ne tak intenzivně, takže mi dokonce uniklo vydání jejich zatím posledního alba. Quicksand je písnička ze čtvrtého alba, a přestože to není z jejich repertoáru moje úplně nejoblíbenější (tu bych asi nedokázala vybrat), tak se k nim rozhodně řadí.
yellow - bez bloguMyslím, že nebudu jediná, kdo se v tomto díle rozhodne pro legendární Queen. Pravda, já osobně je zas tolik neposlouchám a písniček, co od nich znám je docela málo, ale zrovna tuhle mám moc ráda. Odreagovávala jsem se při jejím poslechu u učení na střední škole. Dokonce ji pak naše třída měla zakomponovanou při vystoupení na maturitním plese.Snad nejznámější milenka minulého desetiletí, bývalá první dáma Francie a taky veleúspěšná modelka, co prý randila s Mickem Jaggerem nebo Ericem Claptonem. Při lovu písničky začínající na Q se mi zrovna tahle líbila nejvíc, takže posílám ji. Schválně jestli si vzpomenete, ve které reklamě část písně zazněla. A kdo ví i příchuť, měl by si preventivně naordinovat aspoň týden bez televize :-)Moje nejoblíbenější hudební skupina, Florence + The Machine, konečně po několika letech vydali nové album. Mě na něm nejvíc zaujala právě písnička Queen of Peace, která se mi velmi líbila už od prvního poslechu a je to podle mě jedna z nejlepších písniček na albu.
Představovat The Doors snad nemusím :D Svých časů jsem tuto psychedelickou kapelu z 60 let poslouchal i já a byl jsem jejich velkým fanouškem. Vlastně je rád poslouchám i teď a jejich tvorbu mám dost dobře zmapovanou. Za svou krátkou dobu působeníse nesmazatelně zapsali do hudební historie a příběhy o Jimu Morrisonovi jsou prostě legendární. Písnička Queen of the Highway, kterou jsem pro dnešek vybral, se dokonale hodí do našeho "queenovského" dílu. V klipu to však spíše vypadá na krále, než královnu dálnice :D Vyšla na Morrison Hotel, což je podle mého názoru jedno z jejich nejlepších alb....klasika. Přeji příjemný poslech...

Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)Jedna z hlavních představitelek hudebního stylu fado z Lisabonu s charismatickým a za srdce beroucím hlasem je mou dnešní volbou do abecedy. Pro mnohé bude možná její jméno neznámé, ale Mariza u nás už několikrát vystupovala.
Fado znamená v překladu osud a písně naplněné smutkem, bolestí a touhou mají údajně blízko k americkému blues, argertinskému tangu či hudbě z Kapverdských ostrovů. Původně šlo o hudbu chudiny, jakési zpívané zprávy, které se do Portugalska v dávných dobách dostávaly spolu s námořníky. K fadu patří neodmyslitelně portugalská dvanáctistrunná kytara opisující zpěvákův hlas a disponující úžasným zvukem.
Vybraná skladba pochází z prvního alba Marizy - Fado Em Mim a doufám, že její tóny někomu zalahodí.
RobkaSanfranciská skupina vydala v roce 1968 své první album a byla mezi hippies jedna z nejoblíbenějších. Bohužel jí později uškodily časté personální změny, způsobené životním stylem členů. Hudba, kterou produkovali v prvním období, bývá označována jako acid rock a pokud se rozhodněte pustit tuto skladbu, vězte, že jde právě o titulní kousek z jejich debutového eponymního alba.
Robka


Playlist celého dílu zde


Zadání na příště:


Ještě před prázdninami stihneme jeden díl a že bychom si pak dali volno? V době dovolených spousta z vás bude mimo dosah internetu, takže to vidím tak, že příští týden si poslechneme váš výběr k písmenu R, a pak bude až do září pauza. Pokud byste ale měli nějaký jiný návrh, klidně pište na email.Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 K. K. | E-mail | Web | 18. června 2015 v 10:34 | Reagovat

Se všichni báli, že bude přequeenováno, že je neposlala (já ten mejl taky původně změnila na jinou skladbu, ale vzhledem k tomu, že byla od kapely, co budu posílat na R, tak jsem se vrátila k původnímu nápadu. A jak na to koukám, dobře jsem udělala. :D ) Dneska tu podle názvů nic moc neznám, tak jsem zvědavá. :)

Co třeba přes prázdniny vyhlásit jen pár diskuzních témat? :)

2 Miloš Miloš | Web | 18. června 2015 v 17:03 | Reagovat

Kdybych se Queen nechtěl vyhnout, zvolil bych The Show Must Go On, to jedna z mých nejoblíbenějších skladeb vůbec.
Zde se mně kupodivu víc líbí ty písničky, které neznám, nejvíc 1, 5, 7, 10 a 13. Hlasuji pro Travis.

3 yellow yellow | 18. června 2015 v 21:07 | Reagovat

Dneska jsem se těšila, že bude spousta Queenů a nakonec byli jen jedni. Kromě nich se mi líbili Queens of the Stone Age, Florence and The Machine a obě písničky od Robky. Hlasovala jsem nakonec pro Florence and The Machine.

4 Robka Robka | Web | 18. června 2015 v 21:30 | Reagovat

[1]: Mohli bychom zkusit přes prázdniny udělat Hudební diskusní klub, ale chtělo by to témata, která by lidi přitáhla. Zkusím něco vymyslet a kdyby někoho něco napadlo, napište.:-)

[2]: Show Must Go On je krásná a pro mě osobně hodně smutná skladba. Taky ji mám moc ráda.

[3]: Mně se nejvíc z tohoto dílu líbí 1, 7, 8 a 11. Tentokrát jsem dala hlas The Doors, je to srdeční záležitost.

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 18. června 2015 v 21:43 | Reagovat

Dneska volím 11.

6 Weiler Weiler | Web | 21. června 2015 v 11:25 | Reagovat

To jsem si zrovna řikal, jak o prázdninách budu mít na všechno hromadu času... a FM jako na potvoru nebude :D Ale chápu to a na náhradní program jsem zvědav.
Jo, myslim si, že tenhle díl jen potvrzuje, že co se týče týhle rubriky, je cokoli předpovídat bláhovost :D Hlas dávám Florence and the Machine, krom toho jsem se zaposlouchal i do Quicksand a do poslední písničky. A ta Francouzka je mi povědomá, ale dost pochybuju, že jí znám zrovna z reklamy :D

7 Opica Opica | 21. června 2015 v 20:29 | Reagovat

Ach jo, ta hádanka mě mrzí. Nevím jak se mi takhle povedlo přehodit pořadí jmen :-D fakt expert, hlavně že jsem to vyluštila správně... Hlas jsem dala jediným Queenům, škoda že jich tu není víc. Legrační, jak se kvůli poslední větě minulého článku snažil každý najít něco jiného.

8 Van Vendy Van Vendy | Web | 23. června 2015 v 0:05 | Reagovat

Odkdy jsem tak zpomalená? Už jsem měla naplánovanou písničku, že se zase zapojím - a koukám, zase po dvanácté.
Taky jsem myslela, že budou vést hlavně Queen, to se vyloženě nabízelo... a pak jsem si vzpomněla na jednu pěknou starou písničku. Que sera sera, hráli ji i v seriálu Mrtví jako já.
Písničky zde si pustím, Suzi Quatro se mi svého času líbila a na další jsem zvědava.

9 yellow yellow | 24. června 2015 v 18:42 | Reagovat

Tak dlouho jsem přemýšlela, co k R poslat, až jsem to nakonec nestihla.

10 Robka Robka | Web | 25. června 2015 v 22:24 | Reagovat

[8]: Tu písničku neznám, našla jsem si ji na Youtube.

[9]: Škoda, tak příště.:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama