Srpen 2015

Barevné léto - Skladba z žánru, který běžně neposloucháš

27. srpna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Mlha přede mnou, mlha za mnou - ne, není to mlha, před námi je poslední díl prázdninového speciálu. A vlastně se tímto dílem s létem rozloučíme, byť kalendářně nás tohle roční období ještě nějakou chvíli neopustí. Příští týden naběhneme na abecední "režim", tak doufám, že jste za dva měsíce nezapomněli a podělíte se s ostatními o své tipy.

Dnes mám ještě jednu malou (milou) povinnost a tou je vyhlášení výsledků ankety z minula. Měli jsme tu barvy, k nim osm skladeb - a u jejich jmen přistálo celkem 18 hlasů. Pomyslným vítězem se stávají Yellow Submarine (The Beatles) a So What od Pink, které od vás získaly po čtyřech hlasech. Druzí s třemi hlasy skončili Gogol Bordello a jejich song Start Wearing Purple. Anketa byla uzavřena 26. 8. 2015 v 22:45.

No a teď už slibovaný speciál. Během prvního týdne, kdy má emailová schránka zela prázdnotou, jsem měla dost obavy, jestli vůbec budu mít do článku co dát. Ale nakonec se nesplnily mé chmurné představy a na poslední chvíli se k tématu žánru, jenž běžně neposloucháte, sešlo devět písní.Jak nemyslet, aneb potřebuji dovolenou

22. srpna 2015 v 14:27 | Robka |  Téma týdne
Při svém zaměstnání si občas dovoluji "vypnout mozek". Je to hlavně v situacích, kdy provádím rutinní úkony, které mám zažité - a to pak s chutí nechávám myšlenky bloudit v jiných sférách. Jenže takových situací není mnoho, protože pokud člověk pracuje s lidmi a pro lidi, musí být převážnou část své pracovní doby ve střehu. Většina mých klientů si chce povídat, takže musím volit adekvátní odpovědi - ale pokud už po desáté na otázku "Jak je venku" odpovídáte s úsměvem (a uvařeni ve vlastním potu) "Krásně svítí sluníčko", může se vám za nějaký čas stát, že si budete připadat lehce dementně.

Robert Plant slaví sedmašedesát

20. srpna 2015 v 0:01 | Robka |  Oslavy
Stárnutí je proces, který se nevyhýbá nikomu - výjimkou není ani dnešní oslavenec Robert Plant. Kdysi dávno frontman Led Zeppelin, v současnosti především uznávaný sólový umělec, jehož tvorba v sobě snoubí tradici s experimentálními a novátorskými postupy. I když se skupina Led Zeppelin rozpadla už před pětatřiceti lety, zájem o nové počiny tohoto legendárního muzikanta stále neustává - naopak by se dalo říci, že v posledních letech sílí.

Robert Plant v Brně - 23. 7. 2015

Richard Thompson - Still

17. srpna 2015 v 23:31 | Robka |  Alba
Britský folkrockový génius, nesmírně plodný kytarista Richard Thompson, vydal letos v červnu své čtyřicáté album Still. Šestašedesátiletý umělec stál u zrodu legendárních Fairport Convention, později nahrával s Joni Mitchell, Davidem Thomasem (bývalým zpěvákem Pere Ubu), Robertem Plantem (Thompsonovu kytaru uslyšíte na Fate of Nations z roku 1993) a několik let spolupracoval se svou manželkou Lindou Peters. Jeho zásluhy a hudební přínos ocenila v roce 2011 i královna Elizabeth II řádem Britského impéria, v roce 2006 mu udělilo rádio BBC cenu za celoživotní dílo, je také jedním z držitelů ceny Ivora Novella. Jeho písně inspirovaly řadu dalších umělců, mezi nimiž nechyběl Robert Plant (nahrál House of Cards z alba First Light (1978) na své album Band of Joy) a kupříkladu také David Gilmour, Alison Krauss, Bonnie Raitt, R.E.M., Bob Mould a další.

Barevné léto - 2. díl

13. srpna 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Letošní mimořádně horký srpen nám všem dává pěkně zabrat - a to bude možná i jeden z důvodů slabší účasti v tomto barevném dílu. V článku nás čeká osm skladeb, a než se na ně podíváme, vrátíme se na okamžik k minulému tématu. Byla jím láska; k jedenácti písním jste zaslali dohromady dvaadvacet hlasů. Z nich nejvíc (pět) získala skladba All of my love skupiny Led Zeppelin. Na druhém místě s třemi hlasy skončil Bryan Adams (Heaven) a Woodkid (I love you) - výsledky ankety byly zaznamenány ve 12. 8. 2015 ve 22:00.

Nezapomeňte, že prázdniny ještě nekončí! Barevné léto pokračuje posledním tématem, které najdete níže v článku - bude to tentokrát... ne, přečtěte si to sami. Tak se mějte krásně, přeji vám hezký poslech a dobré nápady na příště.

Strašidlo do každé rodiny

2. srpna 2015 v 16:41 | Robka |  Téma týdne
Pod postelí můžete najít ledacos, je to ideální schovávačka. V dobách našeho dětství se tam nespíš povalují zaprášené hračky a kostky lega, pod postelí dospívajících dívek můžeme možná narazit na ukrytého ctitele, v dospělosti tam strkáme nepotřebné harampádí. Jen málokoho napadne myslet na nějaké strašidelné bytosti, které by tam mohly přebývat.