Hudební abeceda - T a Ť

10. září 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Než se pustíme do dnešního "téčkového" dílu, podíváme se už tradičně na výsledky ankety z předešlého týdne. Skladeb na písmena S a Š bylo dvaadvacet, vašich hlasů k nim třiadvacet a vítězi se stávají Scorpions s písní Send Me an Angel a Regina Spektor a skladba Samson s pěti hlasy. A teď už vám přeji pěkný poslech!
Proč zrovna tuhle? Je to jednoduché - získala si mě hned při prvním poslechu a strašně mě baví si představovat text v obrazech. Je to zkrátka můj song, ať chci nebo nechci ...
dashenecka89 - dashenecka89.blog.cz


Mám rád skladby, které mají hodně silné texty a jsou pro mě dost osobní. Těchto skladeb je hodně, ovšem když jsem nedávno slyšel tenhle nový song, tak jsem prostě nevěřil vlastním uším.
Ten text je přímo epický, dává mi sílu a strašně mě motivuje ke všemu, co považuji za správné. Je to prostě neskutečný slovní nářez.
Je to snad opravdu první skladba, u které si můžu přivlastnit text. Teď už chápu, proč spousta lidí říká, že Oliver Sykes je genius...
Gabriel Decay - linkinpark.blog.cz


Australská skupina Savage Garden se do povědomí zapsala především singlem To the Moon and Back z přelomu tisíciletí a vlastně se mně od ní nic dalšího tolik nelíbí. Po písních Měsíc od Abraxasu a Bella Luna Jasona Mraze je to už třetí píseň zmiňující naší oběžnici, kterou do Hudební abecedy posílám.
Na YouTube je k nalezení řada živých nahrávek, ty jsou ale vždy zkráceny, mně se však velmi líbí poslední minuta úplné nahrávky, kde vyniknou party sólového kytaristy a klávesisty vyúsťující až v symfonický zvuk.


Celý tento příběh se začal psát před dvěma lety a malým kouskem. Bylo MS v hokeji a kamarádka navrhla, že bychom mohly jít naší reprezentaci fandit do mého oblíbeného sportbaru. Proč ne, pocházím z hokejové rodiny a tenhle sport mě fakt baví. (Alespoň pasivně, na bruslích jsem nikdy nestála.) Jenže se stalo, že K., místo toho, aby stála v duchu po boku našich hokejistů v časech zlých, začala fandit Švédům... Myslela jsem si, že je to pouze dozvuk puberty a mou vlastizradu jsem brala s rezervou. No, v současnosti to vypadá tak, že při MS chodím doma ověšená modrožlutou šálou a táta mě chce vydědit.
Skupinu The Poodles jsem objevila už dávno, strašně se mi od nich líbil jeden takovej cajdáček. No a teď v květnu jsem našla tuhle perfektní věc, kdy se spojili právě s hráči Tre Kronor. Hrozně mě to baví. Všechno - klip, hudba, ta atmosféra. A navíc se povedlo rozveselit i Para Mårtse, což je prostě boží. Za zmínění stojí i záznam živého vystoupení.


Tublatanka a jejich pecky patří neodmyslitelně k mé pubertě. Stát před gramofonem, pouštět si jejich LP a znát všechna slova každičké jejich písničky, to prostě muselo být...
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Systémy asi nemusim dlouze představovat. Přijde mi, že jen v mym okolí od nich každej nějakou písničku zná, pokud ji zrovna rovnou nemá rád. Už si ani nepamatuju, jak jsem se dostal k desce Hypnotize, ale vím, že v tom figurovala písnička Kill Rock 'N Roll, která vůbec není o zabíjení hudebního směru, ale o králíkovi jménem Rock 'N Roll, kterýho Daron Malakian přejel autem a cejtil se kvůli tomu blbě, a tak napsal zmíněnou písničku. Vždycky mi to přišlo jako fascinující a humorná historka stojící za vznikem songu, ale dnešní písmeno je T, tudíž Tentative, tónem tragický track. Texty Systémů mám rád, společně s jejich střídáním klidných a explozivních pasáží navozují zvláštní pocit melancholie a agrese z deprivace. Vždycky když slyším úryvek: "We're going down, in a spiral to the ground," představuji si v hlavě animovaný videoklip, kde se člověk proti oranžové obloze po hlavě řítí z nebe a jako atomová bomba vyhladí město pod sebou.


"To die by your side is such a heavenly way to die..."
Píseň, díky níž jsem objevila The Smiths, a jedna z mých nejsrdcovějších. Lovesong o depresi, může být snad něco lepšího?
Heriette - heriette.blog.cz


Posílám opět jednu mou hodně oblíbenou, kdy se jedná spíš o takovou "kusovku". Od Talking Heads toho moc neznám, vlastně od nich neznám asi nic, když nad tím tak přemýšlím.. Samozřejmě kromě Psycho Killera, ke kterému mě dovedla cover verze použitá ve filmu Divoši. V tomhle případě mám ráda cover i originál.


Na filmy moc, respektive téměř vůbec, nekoukám, ale soundtracky mám moc ráda. Tahle písnička se objevila tuším na soundtracku k jednomu dílu Transformers, který jsme s bývalým přítelem poslouchali v autě.
yellow - bez blogu


Treble Charger jsou kanadskou punk rockovou kapelou založenou v roce 1992. Co jiného bych asi mohl poslat, že? Poslouchám je spíše tak okrajově, ale mohl bych od nich doporučit album z roku 2000 Wide Awake Bored. Na něm se nachází i má dnešní skladba do výběru. Přeji příjemný poslech.

Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)


K písmenu T mám hned několik příspěvků, jež mají společného jmenovatele nejen v začátečním písmenu. Všechny patří k žánru pouštního blues, jsou vytvořeny hudebníky pocházejícími z Mali a patřícími ke kočovnému národu Tuaregů, kteří obývají od nepaměti severozápadní část Sahary.

Pro tuaréžské elektrifikované blues mám slabost už dlouho a asi nebude od věci sdělit vám, jak jsem se k poslechu této hudby vlastně dostala. Může za to (překvapivě) jeden člověk - Robert Plant. O Tinariwen kdysi prohlásil, že je to hudba, kterou hledal celý život. Dnes už asi málokdo pochybuje o kvalitách této kapely, jejíž věhlas dávno překročil hranice Sahary a jež boduje v nejrůznějších světových žebříčcích world music. Příběh, který stojí za jejich vznikem, má minimálně stejnou sílu jako hudba - je v něm bolest, utrpení a hledání identity. Zrodil se v uprchlických táborech, rozesetých v Mauretánii, Alžírsku a Mali, kam Tuarégy vyhnalo z jejich území na počátku sedmdesátých let obrovské sucho. Ale nejen to bylo příčinou - v mnoha povstáních, v nichž bojovali za svůj Azawad, byli příslušníci tohoto etnika doslova zmasakrováni.

V jednom takovém táboře se zrodili v roce 1982 i Tinariwen - mladí hoši, kteří vyrůstali v exilu, školou jim byl konflikt a útočiště našli v undergroundu. Šestice muzikantů vyměnila tradiční nástroje za skřípající elektrické kytary; naříkavému pouštnímu blues to však nic neubralo na autenticitě. Jejich hudba byla zakázána a šířena ilegálně přes špatně nahrané kazety - trvalo ještě mnoho let, než je pro západní svět objevil nynější Plantův kytarista a producent Justin Adams. V roce 2001 teprve oficiálně vyšlo jejich první album The Radio Tisdas Sessions, nahrané v pouštím městečku Kidal při omezených dodávkách elektrického proudu.

Tinariwen vydali loni v únoru album Emmaar (v pořadí šesté v jejich diskografii) a z něj také pochází skladba do dnešního výběru. V jazyce Tamashek se jmenuje Toumast Tincha (The People Have Been Sold Out) a zpívá se v ní o tom, že "Ideály lidí byly prodány levně" a že "mír nastolený násilím je odsouzen k nezdaru". Album bylo nahráno mimo domovskou Saharu, místem, kde vznikalo, byla ale opět poušť - Joshua Tree v Kalifornii.
Robka


Mladší bratři Tinariwen se dostali k hudbě v roce 2006 - v době, kdy navštěvovali školu v Tinzawatene na hranicích s Alžírskem. Když tehdy vypuklo na severu Mali povstání, jehož hlavním důvodem bylo neplnění mírové smlouvy z roku 1995 i vzrůstající chudoba a bezútěšná situace tamních obyvatel, byla jejich škola zavřena. Mladí Tuaregové museli odejít a z nedostatku jiných příležitostí začali hrát.

V současnosti je skupina šestičlenná a několik let je doprovází i francouzský kytarista a hráč na dobro Paul Salvagnac. Typicky úsporné riffy a úsečné rytmy ručních bubínků Tamikrest ( v překladu znamená spojení, uzel) kombinují s průrazným rockem - a v nabízené skladbě možná naleznete zřetelnou inspiraci Pink Floyd. Další takovou zajímavostí je, že album Chatma (sestry), z něhož píseň pochází, bylo zčásti nahráno ve studiu Sono v Nouzově u Prahy.
Robka


Poslední kapelou, kterou si můžete dneska poslechnout, jsou Terakaft z Mali. Album Alone (Ténéré), z něhož jsem vybírala, vyšlo letos v květnu a produkce se ujal Justin Adams. Terakft jsou opět silně spříznění s Tinariwen - mají společné zakládající členy. Začínali jako saharské duo a dnes je skupina čtyřčlenná a má ve svých řadách kromě Tuaregů i mladé francouzské hráče.
Robka


Ť

Na začátku hudební abecedy jsem se chvástala, jak ani jeden díl nevynechám. To se mi sice nepovedlo, ale u Ť mě samotnou zajímalo, co najdu... No, přiznám se, že jsem to po pár vteřinách vypla, ale tak když už jsem si s tím dala tu práci... :D


Dneska to bude krátký, jelikož posílám písničku, která nemá ani dvě minuty. A ač jsem si myslel, že najít něco na ť bude jako hledat Walda, nakonec jsem nehledal nikterak dlouho. Vlastně stačilo projít katalog PSH a našel jsem jeden track hned na jejich prvnim albu. Ono by tam správně to ť na začátku ani bejt nemělo, že jo, jenže Peneři to naštěstí pod takovym názvem vydali. A je to dobře, protože mám alespoň šanci dát sem naprostý prazáklady českýho rapu. Dneska se to sice může zdát jako počin celkem komickej, ale i timhle albem se PSH zasloužili o to, aby se u nás vůbec hip hop začal pěstovat.


Celý díl přehrajete zdeZadání na příště:


Takže - příště si dáme opět čísla. Dávejte si jen pozor, abyste neposlali něco, co už tady bylo. Budu se na vás těšit.


Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | E-mail | Web | 10. září 2015 v 11:47 | Reagovat

Hlasuju pro To The Moon And Back :)

2 Illumináti Illumináti | Web | 10. září 2015 v 16:35 | Reagovat

wow
              such abeceda
    very hubební
     so Paci Pac - Ťapy Ťap

3 Miloš Miloš | Web | 11. září 2015 v 18:18 | Reagovat

Nejvíc se mně líbí Theory of a Deadman a Treble Charger, Tublatanku mám rád, ale více v jiných skladbách.
Hlas pro Theory of a Deadman.

4 yellow yellow | 14. září 2015 v 11:40 | Reagovat

Tentokrát, aniž bych už slyšela všechny písničky, musím hlasovat pro Savage Garden. V sobotu jsem si je po poslechnutí musela celý den zpívat. :D

5 Weiler Weiler | Web | 16. září 2015 v 11:37 | Reagovat

Hlasuju (a koukám, že ne jedinej) pro Bring Me the Horizon, částečně i proto, že to zní jako lepší verze Linkinů z období zhruba 2008-2013 :D
Paci Pac ve mně probudilo sadomasochistický touhy a sjel jsem všechno, co mají nahraný na jejich kanálu. Ta její přehnaná tvářenka je rozhodně třešnička na dortu!

6 Opica Opica | Web | 16. září 2015 v 13:37 | Reagovat

Ťapy ťap je jednoznačně nejvíc drsnej příspěvek :D :D

7 Robka Robka | Web | 16. září 2015 v 20:46 | Reagovat

[5]: Ježiš, jak jsi to mohl přežít? :D

[6]: To jsem opravdu na svém blogu nečekala.:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama