Říjen 2015

S Bohem nebo bez něj?

31. října 2015 v 21:16 | Robka |  Téma týdne
V (nejen) internetových debatách kolem uprchlické vlny a toho, jak ji řešit do budoucna, se často objevuje slovní spojení "křesťanské hodnoty". Měli bychom je ctít, ale ví někdo z oněch diskutérů, co vlastně znamenají? Přiznávám se, že začínám být alergická na lidi, kteří se o Boha a víru otírají v této složité době - podobně, jako si berou do úst pomoc potřebným u nás coby alibistickou zástěrku. Kdo se hlásí k ideálům křesťanství a přitom jedním dechem přeje smrt lidem na útěku, je podle mého pokrytec.


Hudební abeceda - pátá číselná výzva

29. října 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Čísla jsou zpestřením naší Abecedy a tentokrát se můžete naposledy podívat, co všechno se k nim sešlo. Podle mého jde o jeden z nejlepších číselných výběrů a všem, kteří se zapojili, moc děkuji.

A jak dopadla anketa k písmenu x? Z dvaceti hlasů čtvrtinu získala skladba The Legend of Xanadu od Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich; pětinu pak V blbým věku od Xindla X.
Hudební abeceda - X

22. října 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Ahoj všem! Dnešek bude zasvěcen skladbám a interpretům od písmene X, ale nejdříve se už tradičně podíváme na výsledky minulého dílu. K "wéčku" se sešlo dvaadvacet hlasů a nakonec si nejvíc - čtyři - odnesly hned dvě skladby výběru. Byli to Linkin Park s písní Waiting for the End a The Goo Goo Dools s We'll Be Here (When You're Gone).


Takže popojedem... Ve výběru tentokrát chybí Weiler (což je vůbec poprvé, ale je mi jasné, proč :-)) a panuje v něm taková zajímavá shoda - Xanadu třikrát a pokaždé jinak. Poslechněte si ale i ty ostatní a posílejte hlasy. A mějte se krásně.David Gilmour - Rattle That Lock

16. října 2015 v 9:19 | Robka |  Alba
Davida Gilmoura mám moc ráda - ať už jako člena legendárních Pink Floyd či jako sólistu. Od vydání jeho poslední desky On An Island uplynulo letos devět let, což je pořádně dlouhá doba; takže je jasné, že po novince jsem sáhla všemi deseti.

Gilmoura poznáte od prvních tónů a také hlasově je dobře identifikovatelný - byť jako zpěvák nedosahuje závratných výkonů, jeho civilní projev se příjemně poslouchá. Asi jako každý umělec, který pochází z tak kultovní formace, se ani on neubrání srovnávání s předešlou tvorbou a to u kytaristy a zpěváka poznáte dvojnásob. Ratttle That Lock Pink Floyd ve většině skladeb připomene, i když se snaží o větší žánrovou rozmanitost. Obsahuje deset písní, z nichž tři jsou instrumentální a ze zbylých sedmi pět otextovala hudebníkova manželka, spisovatelka Polly Samson, která psala texty i na Division Bell. Společným námětem skladeb je zobrazení všedního života, pomíjivost času a vědomí smrtelnosti, texty jsou inspirovány knihou Johna Miltona Ztracený ráj.


Otevírák alba obstará tříminutová instrumentální 5 A.M., která - jak je naznačeno v předchozím odstavci - patří mezi ty "floydovské" písně. Rozjíždí se jako symfonická předehra s úvodním ptačím štěbetáním a následující tóny kytary už nás nenechají na pochybách, s kým že máme tu čest. To další skladba, singlová Rattle That Lock, už se trochu vymyká. Gilmour si jako její ústřední motiv vypůjčil znělku francouzských drah, kterou slyšel na nádraží v Aix-en-Provence, když byl navštívit své známé, což je samo o sobě poněkud zvláštní inspirace. Rattle That Lock je chytlavá, svižně ubíhající skladba v rytmu funky, již v refrénu oživuje sborový zpěv (The Liberty Choir) a v závěru potěší i pěkným kytarovým sólem.


Hudební abeceda - W

15. října 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Jak se krátí dny, tak se nám zkracuje i výběr písmen v abecedě - už tu máme výběr skladeb na W. Než se podíváte, co vaši kolegové poslali, ještě dovolte krátké ohlédnutí za minulým dílem. Měli jsme tu speciál, který byl speciální také tím, že účast v něm nebyla hodnocena body, ale byla veskrze dobrovolná a spíše měla sloužit k pobavení. Jak jste pochopili, tajenku tvořila jedna z úspěšných skladeb naší Abecedy - a tou byla Child in Time od Deep Purple. Tak doufám, že se vám hádání líbilo a že se vám bude líbit i dnešní playlist. Hezký poslech a dobrý zvuk!
Hudební abeceda - speciál 3

8. října 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Poslední díl s hádankou jsme si tu dávali v červnu a dnes je před námi třetí ze speciálů. V něm se dozvíte, jak jste na tom s bodováním, budete si moci ověřit své znalosti Abecedy (případně si trochu projet archiv) a čeká vás i třetí z výběrů nejoblíbenějších písní, pro něž jste hlasovali v anketách. Komentáře k tomuto dílu zůstanou tentokrát otevřené a vaše odpovědi na otázky si budete moci ověřit v odkazu v závěru článku. Bude to tedy dnes jen odlehčené, ale přesto budu ráda, když si zkusíte otázky zodpovědět bez nápovědy.


A ještě než se do toho dáme, podíváme se na poslední výsledky ankety. K písmenu V přišlo 28 hlasů a nejvíc jste jich udělili skupině Kabát a jejich skladbě V pekle sudy válej. Celkem jste pro ně hlasovali sedmkrát a o hlas méně si od vás vysloužil Eddie Vedder s písní Hard Sun.


Patty Griffin - Servant of Love

4. října 2015 v 21:03 | Robka |  Alba
Americká písničkářka a skladatelka Patricie Jean Griffin přináší na svém devátém sólovém albu láskyplnou poetiku se srdcem na dlani a činí tak s odzbrojující upřímností, která se dnes vidí málokdy. Servant of Love je také albem, na němž si poprvé dovolila naprostou nezávislost - vyšlo totiž pod její vlastní značkou PGM a jedním z producentů se opět stal Pattin dlouholetý spolupracovník Craig Ross, jenž se na něm také hudebně podílel. Nahrávalo se v Church House studiu v Austinu a ansámbl hudebníků se skládá téměř výlučně z místních hráčů. Na kytaru hraje David Pulkingham a Scrappy Jud Newcomb, Conrad Choucroun na bicí, v několika skladbách Patty hlasově doprovází zpěvačka Shawn Colvin. Z "dovozu" pochází pouze nashvillský klávesista John Deaderick.


Základním rysem alba je jednoduché až minimalistické pojetí hudebního doprovodu - převážná část skladeb se obejde bez použití rytmické sekce a zní v nich většinou akustické kytary. Písně však mají dostatečnou hloubku a potenciál zaujmout, navíc se v nich odráží opravdový prožitek. Oduševnělý zpěvaččin hlas na albu vypráví (jak už název napovídá) o lásce - nejde však o typické milostné písně. V textech se zabývá především vnitřním vyrovnáním po ukončení vztahu dvou lidí s důrazem na duchovní stránku. Patty Griffin podle všeho pojala práci na albu jako emocionální terapii, kterou si naordinovala po rozchodu s Robertem Plantem. Všechny písně otextovala sama a co se hudební stránky týče, pohybuje se v žánru Americana - ale také rocku, blues, folku, jazzu i world music.


Úvod k Servant of Love obstará stejnojmenná éterická balada, v níž se v sobě snoubí osamění a nostalgie spolu s touhou po životě v harmonii s přírodou. Zadumané klavírní motivy doprovází teskná melodie trubky Ephraima Owense a koresponduje tak s emocemi nabitým zpěvem hlavní protagonistky. Následující Gunpowder je svižný kousek, se skvělým frázováním a náladou, která evokuje nabitý taneční parket. Good and Gone je jednou z těch skladeb, které zřetelně prozrazují inspiraci world music a Hurt a Little While s úžasným vokálem se nejvíce blíží bluesovému pojetí.

Hudební abeceda - V

1. října 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Zdravím vás v první říjnový den, moji drazí. Tento týden se samozřejmě podíváme na další díl abecedy, která se nám nebezpečně chýlí ke konci, a také se koukneme na výsledky ankety. Než to ale uděláme, chtěla bych vás informovat o tom, že příští týden budete mít volno a další čtvrtek (8. 10.) pro vás přichystám v pořadí už třetí speciální díl. Bude v něm přehled vaší účasti, výběr nejlepších skladeb z minulých dílů a také nějaký úkol navíc.

Tolik tedy na úvod a teď už rychle k přehledu z minula. K písmenu u přišlo 25 hlasů (skladeb bylo dvanáct) a nejvíc jich získaly skladby Where The Streets Have No Name (U2) a Hvězdář (UDG). Tyto písně od vás dostaly svorně po pěti hlasech. A teď už šup na "véčka".