Listopad 2015

Perníkový advent

29. listopadu 2015 v 19:29 | Robka |  Naše fotky a výtvory
Dnes je první adventní neděle a přípravy na Vánoce jsou v plném proudu. U nás doma se už tradičně pečou nejdříve perníky, které používám jako ozdoby na vánoční strom (nekupuji stromek, ale zásadně strom), a také jimi doplňuji sváteční stůl. Perníky už jsem si napekla minulou sobotu a tento víkend jsem celý věnovala jejich zkrášlování. Je to sice docela piplavá práce, ale pro mě tentokrát měla až terapeuticky uklidňující účinek a dalo by se dokonce říct, že jsem si při ní odpočinula. Jak se část mého díla povedla, můžete vidět na následujících fotografiích. Zdaleka to však není všechno.:-)Hindi Zahra - palác Akropolis, 24. 11. 2015

28. listopadu 2015 v 1:21 | Robka |  Akce
Spontánní akce na poslední chvíli - tak by se dala nazvat má návštěva koncertu marocko-francouzské zpěvačky Hindi Zahra. O tom, že přijede do České republiky, jsem se dozvěděla asi týden předem a i přes velké pracovní vytížení mně bylo jasné, že prostě musím jet. Zpravila jsem o svém záměru dceru, která Hindi miluje a poslouchá ( vlastně mě na ni "naučila") a kupodivu mi od ní ani ne do hodiny přišla nadšená zpráva, že se těší a že určitě půjdeme spolu. Probraly jsme přes Facebook koupi lístků a organizační věci kolem mého příjezdu a já si v práci domluvila jeden den dovolené. To jsem ale ještě nevěděla, že dcera v době, kdy jsme spolu řešily koncert, byla v Turecku. Tuto informaci mi sdělila až posléze, kdy už mi volala z Čech - takže to byla opravdu zvláštní souhra náhod. Náhodou v Turecku byla zrovna v hotelu, kde fungovala bez problémů wifi, náhodou jsem zrovna v tu dobu objevila Hindi na stránkách klubu Akropolis a náhodou jsem dostala dovolenou, se kterou to teď v práci není vůbec jednoduché. Osud zkrátka chtěl, abychom si to užily.

Hindi Zahra
***

Na těšení moc času nezbývalo a v úterý po práci jsem vyrazila směr Praha. Trochu jsem se obávala počasí a toho, aby nemrzlo a nezůstali jsme stát s vlakem někde v poli. Ještě mám v živé paměti Jirkovu loňskou anabázi, kdy cestoval z Prahy dvanáct hodin - ale zase jsem si říkala, že nemůžu mít takovou smůlu. Nakonec dopadlo vše dobře a zbyl čas i na drink před koncertem. V Akropoli večer zahajovala česká kapela Bulk se sympatickou bulharskou zpěvačkou Tanitou a jejich půlhodinový set s nádechem balkánského folklóru příjemně naladil publikum na hlavní vystoupení. Bulk stylově trochu připomínali finskou Värttinu - samozřejmě bez vícehlasých sborů - a mě samotnou mile překvapili. Už předem jsem si poslechla nějaké ukázky na Bandzone a dovedu si představit, že bych někdy navštívila jejich samostatný koncert třeba na festivalu. Jediné, co bych vytkla, bylo ozvučení - hlas zpěvačky se v něm trochu topil.

Bulk
***

Po krátké pauze, během níž se bleskurychle připravilo pódium, se sál Akropole zaplnil téměř do posledního místa. Všichni čekali na příchod Hindi, která k nám do Česka zavítala poprvé a přijela představit (nejen) své letošní album Homeland. Někteří ji přirovnávají k Patti Smith (možná je jí trochu podobná), někteří stylově řadí k Manu Chao, říká se jí také "Berberská Edith Piaf", kritici ji řadí někde mezi Zaz a Billie Holiday - ale všechna tato přirovnání padají ve chvíli, kdy tuto osobnost vidíte na pódiu.


Zpívá ve třech jazycích (angličtina, francouzština, berberština) a doma je jak v Paříži, tak i v Maroku. Od toho se také odvíjí myšlenka alba Homeland, které nahrávala ve své rodné zemi - zároveň se však na něm zamýšlí nad podstatou slova 'domov'. Je jím země, do níž se přistěhujete, nebo jím zůstává místo, kde jste se narodili? Člověk, který tráví převážnou část života na cestách, si ho nosí v srdci. Koncertně je cítit, že ačkoli se zpěvačka dokáže pohybovat s lehkostí v různorodých žánrech, její hlas vyniká především v berberských písních.


Hindi Zahra si během večera získala srdce posluchačů a společně všichni vykouzlili úžasnou atmosféru nabitou spontánní radostí, která proudila mezi jevištěm a hledištěm. Od začátku nás měla v hrsti a postupně roztančila celý sál, který ke konci koncertu aplaudoval nadšením, takže se přidávalo hned dvakrát. V playlistu nechyběla samozřejmě nejpopulárnější skladba Beautiful Tango, z novinky zazněly skladby To the Forces, Silence, La Luna, Dream, The Blues, The Moon is Fool a Cabo Verde. Doplňovaly je starší kousky z prvního alba Handmade : Oursoul, Imik Simik, Set Me Free, Ahiyawa a závěrečný Stand up. Zpěvačka s dlouhou havraní hřívou a ostře řezanými rysy uhranula svým charismatem a její emocemi nabitý hlas, dokonale čistý projev a výborná kapela (mimo jiné je v ní i Paul Salvagnac, který doprovází koncertně tuaréžskou kapelu Tamikrest) nenechaly nikoho na pochybách, že tento večer se nadmíru vydařil.

Fotografie dále v článku:

Hudební abeceda - Co se nevešlo

26. listopadu 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Dnes je před námi volný díl toho, co se do dřívějších abecedních a číselných dílů nevešlo, a zároveň asi také poslední díl tohoto projektu. Od příštího roku najedeme na klasický formát Fora Musica - tedy na příspěvky k tématům - což samozřejmě bude klást větší nároky na mou fantazii a i na váš výběr. Uvidíme tedy, jak se s tím všichni popasujeme.

Než se zaposloucháte do písniček, připomenu ještě výsledky ankety z minulého týdne. Vybírali jste z příspěvků ke dvěma písmenům (Ž a Ř) a celkově jste jim poslali dvaadvacet hlasů. Vítězem se nakonec stala skladba Žiletky (Psí vojáci) s pěti hlasy, o jeden méně měly Žily (No Name) a Žalm 71. (Karel Kryl). Jak je vidět, Ž to tentokrát vyhrálo na celé čáře.

Minule jsem vám také slibovala, že se brzy dočkáte vyhodnocení účasti v projektu. Necháme si ho na příští týden, kdy budou oficiálně vyhlášeni vítězové (nebo tedy spíš největší vytrvalci,) a ti, kteří budou mít účast nejvyšší, pak ode mě dostanou malý dárek k Vánocům. Chtěla jsem vše načasovat tak, aby nám písmenka a články vydržely do konce roku a to se podařilo téměř dokonale. Jsem moc ráda, že projekt stále žije, že vás baví a snad vám přináší i něco nového. Doufám, že nám to vydrží i nadále.

Hudební abeceda - Ž a Ř

19. listopadu 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Máme před sebou finální díl abecedy, poslední příspěvky k písmenům. S abecedou se ale zatím neloučíme - připravili jsme pro vás na příště speciální díl, do kterého můžete posílat písničky, které jste zapomněli, nebo které se vám do předešlých výběrů nevešly. No a zatímco se budete přebírat ve svých archivech, moje maličkost bude přehrabovat celoroční výsledek vašeho snažení a chystat vyhodnocení. Dočkáte se ho už brzy, slibuji.:-)

Teď ještě krátce k minulému dílu k písmenu Z. Stala se taková zvláštní věc, kterou si za celou dobu trvání Abecedy nepamatuji: do poslední chvíle o vaši přízeň bojovaly dvě skladby. Poslali jste celkem 20 hlasů a z toho sedmnáct jich připadlo právě jim. A které to jsou? Vyrovnaný souboj vyhrála píseň Znám jednu starou zahradu (Václav Neckář, 9 hlasů) a o jeden hlas méně překvapivě získala Hindi Zahra se songem Beautiful Tango. A teď už si pojďme přehrát dnešní výběr!
Pátek třináctého

15. listopadu 2015 v 13:01 | Robka |  Píšu vám
To, co se stalo v pátek v Paříži, není možné vnímat jen jako zmaření stovek lidských životů. Jde o víc. Především o šíření atmosféry strachu a nenávisti, jež bude živnou půdou pro vytváření radikálních skupin zaměřených proti muslimům a naopak - bude přibývat muslimů, kteří se přidají k islámským radikálům. Jde i o útok na demokratické hodnoty naší civilizace, na náš způsob života a snaha o vytvoření chaosu i prohlubování nedůvěry v politiky.

Hudební abeceda - Z

12. listopadu 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Krásný listopadový den! Je čtvrtek, což je čas na seznámení s muzikou, kterou jsme společně vybírali - tentokrát k písmenu Z. Blížíme se nebezpečně ke konci abecedy, příště nás čeká dvojitý díl, pak rekapitulace výsledků a možná ještě nějaký ten speciál. Ten bude pro ty, kdož by chtěli poslat nějakou skladbu, která se jim do výběru nevešla, nebo na ni zapomněli a chtěli by ji ostatním představit. To už ale docela předbíhám, teď se ještě krátce podíváme na výsledky k písmenu Y.

Celkem 24 hlasů jste udělili "ypsilonu" a vítězem se stává bezkonkurenčně Nirvana s písní You know you're right. Dostala šest hlasů. Teď už vybírejte dalšího favorita a hlavně - nezapomeňte poslat nějaký ten příspěvek (nebo dva) na příště! Budu se těšit.
Opravdu divná záliba

8. listopadu 2015 v 20:00 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Tato do puntíku pravdivá báseň byla napsána v náhlém záchvatu inspirace - během vytírání kaluže, kterou vyrobil můj kocour. Nebyla první ani poslední...

Každý den je to stejné,
jen otevru dvéře
hle, můj kocour s lejnem,
z toho mě čert béře.

Hudební abeceda - ypsilon

5. listopadu 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Zdá se mi to, nebo jsou příspěvky poslední dobou lepší a lepší? A taky je jich čím dál více. Čekala jsem, že ypsilon bude trochu slabší, nachystala jsem si tři písně a vy jste mě překvapili. Dlužno říct, že příjemně.


Poslední číselný výběr byl co se týče vaší přízně dost úspěšný - za týden se k němu sešlo 32 hlasů. První místo obsadila Apocalyptica s písní One (7 hlasů), druzí jsou The Doors (Love me two times, 5 hlasů). Hlasy byly zapsány 4. 11. 2015 ve 22:30 středoevropského času.:-) A teď už hezký poslech, dobrý zvuk a v některých případech i obraz!