Hudební abeceda - Ž a Ř

19. listopadu 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Máme před sebou finální díl abecedy, poslední příspěvky k písmenům. S abecedou se ale zatím neloučíme - připravili jsme pro vás na příště speciální díl, do kterého můžete posílat písničky, které jste zapomněli, nebo které se vám do předešlých výběrů nevešly. No a zatímco se budete přebírat ve svých archivech, moje maličkost bude přehrabovat celoroční výsledek vašeho snažení a chystat vyhodnocení. Dočkáte se ho už brzy, slibuji.:-)

Teď ještě krátce k minulému dílu k písmenu Z. Stala se taková zvláštní věc, kterou si za celou dobu trvání Abecedy nepamatuji: do poslední chvíle o vaši přízeň bojovaly dvě skladby. Poslali jste celkem 20 hlasů a z toho sedmnáct jich připadlo právě jim. A které to jsou? Vyrovnaný souboj vyhrála píseň Znám jednu starou zahradu (Václav Neckář, 9 hlasů) a o jeden hlas méně překvapivě získala Hindi Zahra se songem Beautiful Tango. A teď už si pojďme přehrát dnešní výběr!
Ž

Podporuji lokální scénu, proto se dnes dělím o kapely z mého města. Slepé křováky znám už delší dobu. Byla jsem zatím bohužel jen na dvou koncertech, ale obě jsem si užila s divokým nadšeným publikem. Pokud máte rádi podobný žánr a měli byste příležitost jít Slepým křovákům na koncert, určitě ji využijte.:-)


Tuto píseň znám již od dětství, můj otec má jeho písně rád a nakazil i mě. Kdo ještě chce žít jako kaskadér?
dashenecka89 - dashenecka89.blog.cz


Košická skupina No Name do povědomí českých posluchačů vstoupila depresivní skladbou Žily, která se hned stala skladbou roku. Líbí se mi i dnes a teprve píseň Ďakujem ti, že si v mých očích se Žilám vyrovná.

Tahle písnička je jedna z mých nejoblíbenějších od No Name.Skupinu Žentour jsem měla ráda díky Janku Ledeckému. Hledala jsem písničku, která není až zas tak moc profláknutá. Tenhle klip mě dostal. To byly časy... :-)
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


U dnešního dílu mi bylo tak nějak jasný, že budu muset sáhnout spíš po něčem českým. Hledala jsem mezi oblíbenýma a nakonec vzniklo takový lehký dilema. Já totiž našla od Kryštofů i od fiXy příspěvky na obě písmena! Kdybych to byl býval věděl, tak jsem si ty zetkový Kryštofy posledně odpustil, ale tak co už..
Na Ž vybírám tedy ty Kryštofy, tentokrát jednu z nejhranějších, řekla bych. Prostě zas starší "klasika". ;)


Jako malá jsem měla tuhle písničku moc ráda. A dodnes je to taková pohodovka.
yellow - bez blogu


Když se Robka poprvé asi před půl rokem dozvěděla, že jsem klidně schopnej poslat jí do rubriky Řezníka, mírně jí zmrznul úsměv na rtech. A já samozřejmě něco takovýho čekal hned, jakmile mi jméno Řezník ve spojení s Forem Musicem vytanulo na mysl. Tak jsem si alespoň slíbil, že nepošlu nic, co by (až příliš) mravně ohrozilo mládež, pobouřilo mravokárce a donutilo všechny přátele dobrého vkusu zeblejt klávesnici. Chtěl jsem se pokusit ukázat, že i subžánr tak tabuizovaný a mytizovaný, jako je nechvalně proslulý horrorcore, má snad i své pozitivní stránky. Je třeba pochopit, že jestli existuje směr v hudbě, který se nebere vážně, tak snad krom různých odnoží punku je to hlavně horrorcore. A většina fanoušků to chápe. Že jde o tvrdost pro tvrdost, že záměr šokovat je prostě prostředkem, spíš než cílem, jako u Kerouacovo Na Cestě, jako u Fight Clubu. A třeba zrovna českej horrorcore je dost specializovanej na texty tak zcela očividně přehnaný, že je v nich velká míra sebeparodie, za užití humoru černého jako noc - což lze logicky snadno přehlédnout. Ne tak ale v týhle písničce.
Konečně jsem si taky řek, že jestli mám ještě možnost pobouřit, tak kdy jindy, než na závěr?


Jedna typická optimisticky listopadová. Haf


Neposlouchám hip hop a nejsem jeho zastáncem, ale Atmo společně s Majkem Spiritem patří mezi výjimky, není to ten klasický hip hop, ale je v té hudbě a v textu víc... Tahle písnička je starší, ale patří u mě na druhé místo, na prvním je song Sen.Skladba Žalm 71., inspirovaná biblickými texty, vyšla v roce 1974 v tehdejším západním Německu na albu pojmenovaném Carmina resurrectionis. Aktuálnost tato píseň neztrácí ani dnes - doporučuji poslechnout si text a zamyslet se nad jeho mrazivou nadčasovostí. Karel Kryl je pro mě ztělesněním dobrého, laskavého a moudrého člověka, jakých je dnes mezi našimi umělci jako šafránu.
Robka


Ř

Kujóni se prezentují jako folkové duo, ale asi nenadchnou každého fanouška folku. K pochopení jejich tvorby a podivných koncertů musí mít člověk aspoň trochu nadhled, aby nekroutil hlavou, co to jsou za volové. Mě si Kujóni získali. Řeknu a udělám je jedna z nejoblíbenějších písniček. Už několikrát mi pomohla uskutečnit nějaký nápad.


Skladbu jsem neznala, našla jsem ji při hledání vhodných slov na Ř. Našla jsem něco, v co jsem ani nedoufala, něco krásného. Užijte si ji.
dashenecka89 - dashenecka89.blog.cz


Na to, že ostravská skupina WINDY existuje už r. 1996, je známá velmi málo. Za téměř 20 let existence prošla mnoha změnami sestavy, kdy počet členů skupiny se v jednu dobu od 3 zakládajících členů navýšil až na 13. Stylově se označuje za pop-funk. Jejich nejznámější skladbou je Ředitel zeměkoule ze stejnojmenného (a dosud jediného) alba, které vyšlo před 10 lety.


Co říct? Nádherná píseň zpívaná nádherným člověkem.
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Řekni, kde ty kytky jsou je nejsmutnější, ale nejhezčí písnička z muzikálního filmu Rebelové, který určitě každý viděl.
Při každém shlédnutí, kdy se už blíží konec filmu a začíná tahle písnička, nejde u toho nebrečet.

Na finální díl Hudební Abecedy to naprosto sedí!Z nějakýho důvodu jsem smazal svůj komentář k týhle písničce, když ř z abecedy vypadlo. Ne, že bych si nepamatoval, co jsem do něj zhruba napsal. Jen mi přijde fakt, že jsem ten komentář tehdy tak pohotově smazal, aby mi dnes chyběl, o něco zajímavější, než cokoliv jsem o té písničce tehdy psal.
Původně jsem mimochodem přemýšlel, že na podobnou notu pošlu Zemi vzdálenou v předělávce od Orikoule, ale vzhledem k místnímu vkusu bych byl s největší pravděpodobností veřejně ukamenován.


U dnešního dílu mi bylo tak nějak jasný, že budu muset sáhnout spíš po něčem českým. Hledala jsem mezi oblíbenýma a nakonec vzniklo takový lehký dilema. Já totiž našla od Kryštofů i od fiXy příspěvky na obě písmena! Kdybych to byl býval věděl, tak jsem si ty zetkový Kryštofy posledně odpustil, ale tak co už.. Takže jsem to tedy rozdělila a na písmeno Ř posílám Vypsanou fiXu. Už mám koupený lístky na koncert, který proběhne před Vánoci a který je vlastně dvoukoncert s Wohnoutama. Já myslim, že to nemůže bejt špatný!


Zalíbila se mi na první poslech.


Skladbu z alba Barvy všecky složil a otextoval romský akordeonista, klavírista a klarinetista Mário Bihári, který si se Zuzanou také zazpíval. V jeho tvorbě se samozřejmě projevují vlastní kořeny, proto je píseň zpívaná zčásti v romštině. Hravá a svižná skladba zaujme příjemnou souhrou obou hlavních protagonistů - a abych se přiznala, mně se moc líbí česká výslovnost Mária a jeho jemný hlas v kombinaci s temněji zabarveným hlasem Zuzky.
RobkaZde si přehrajte celý dílZadání na příště:


Pokud máte nějakou písničku, která se vám do předešlých abecedních dílů nevešla, sem s ní!Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 19. listopadu 2015 v 10:03 | Reagovat

Zaspal jsem...
Hlasuji pro Kryla.

2 Miloš Miloš | Web | 19. listopadu 2015 v 10:36 | Reagovat

[1]: Říkám, kde jsou tvé tipy, myslel jsem, že ti neodešel mail.

Hlas jsem dal Žiletkám, měl jsem je také ve výběru, ale nakonec zvolil jinak. Líbí se mně i film, jen mě mrzí, že jsem neviděl plnou verzi, režisér (scénárista, nebo nevím kdo) z filmu nakonec ustříhl posledních 40 minut a promítal se bez nich.
Líbí se mi i skladby 5, 10, 12, 16, 17.

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 19:50 | Reagovat

Kdyby se volil nejlepší videoklip, hned bych to naklikala Žentourovi, protože to je pecka! :D
Weilere, Řezníka jsem nedoposlouchala, chtěla jsem to vypnout po třiceti sekundách, ale nakonec jsem vydržela o celou minutu dýl! :D Já tohle fakt nedávám, ať je to myšleno vážně anebo s nadsázkou. Na druhou stranu tvůj příspěvek na Ř jsem si užila. .)
Nejdřív jsem myslela, že budu hlasovat pro Dalibora Jandu, protože s touhle písničkou mám spojený hezký věci (hehe, děti devadesátek si tohle umí na diskotékách užít :D), jenže Ředitel autobusu od The Tap Tap se mi strašně líbí a navíc - tady je ten videoklip opravdu úžasnej! :)

4 Tea Tea | Web | 20. listopadu 2015 v 1:32 | Reagovat

No Name jsou mi jinak z výběru nejblíž, takže můj hlas putuje rozhodně jim!
Wow, nečekala jsem, že Marta Kubišová tu bude hned 3x to koukám :)

5 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 20. listopadu 2015 v 6:50 | Reagovat

Kytky jsou tu třikrát, to je super :-) :-):-)

6 yellow yellow | 23. listopadu 2015 v 14:58 | Reagovat

The Tap Tap u mně tentokrát jasně zvítězili.

7 Sugr Sugr | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 18:32 | Reagovat

No Name!
Krásně sepsané, úžasný výběr Robko, tvoje rubrika je moc pěkná! Jsem ráda, že jsem si na ní udělala po práci čas!:-)

8 Weiler Weiler | Web | 25. listopadu 2015 v 19:29 | Reagovat

Asi budu hlasovat pro Žiletky. fiXa mě z těch neznámejch možná chytila víc, ale u tý jsem to čekal. Kdybych se ale neřídil svym pravidlem nehlasovat pro nic, co už znám, pak bych volil jednoznačně The Tap Tap. K Majkovi Spirtiovi a komentáři k němu řeknu jen: no nic, snažil jsem se XD
[3]: Tak dobrý, z toho si nic nedělej. Já si i díky tvýmu příspěvku uvědomil, že svět není prudérní, ale že já jsem prostě takovej cynik. Mimochodem, v tvym komentáři se z tebe na dvě věty stal muž :D

9 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 27. listopadu 2015 v 17:08 | Reagovat

[8]: Já vím, není to omylem! :D (K tomu Spiritovi jsem předtím vlastně taky chtěla něco napsat - u toho jsem se ani nesnažila, protože jsem jednou šla kolem něj, když byl na stagi na jednom fesťáku a během těch dvou minut, než jsem utekla z areálu, jsem myslela, že mi vykrvácí ouška. :D A nemyslim to nijak zle, jen to fakt nedávám.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama