Prosinec 2015

Hudební ohlédnutí za rokem 2015

27. prosince 2015 v 9:41 | Robka |  Výběry
Končící rok 2015 je ideální dobou k rekapitulaci hudebních počinů, které se letos na poli muziky urodily. Předkládám vám svůj výběr alb, z nichž mnohá jsem letos slyšela v živém provedení na koncertech, mnohá byla mnou netrpělivě očekávána a zhodnocena v samostatných recenzích zde na blogu (v tom případě najdete v článku odkaz) a některá rozšířila mou hudební sbírku v podobě zakoupeného nosiče. Asi nepřekvapí, že ve výběru nenaleznete jediného zástupce české scény - abych se přiznala, jsem dost skeptická k tomu, že by mě něco z ní dokázalo překvapit či oslnit a alba vydaná v tomto roce mě nepřesvědčila, abych svůj názor změnila.


Co se týče koncertů, letos bezesporu vede červencové vystoupení Roberta Planta v brněnské hale Rondo, které považuji za jeden ze svých vrcholných zážitků, hned v závěsu následuje zářijový koncert Bassekoua Kouyaté a jeho rodinné kapely Ngoni Ba v pražském paláci Akropolis. Velkou událostí byl samozřejmě festival Colours of Ostrava, který jsem navštívila v červenci a na němž jsem se sešla se svým oblíbencem Imedem Alibi, jenž odehrál skvělý koncert v Gongu, který si zasloužil zcela určitě větší propagaci i účast diváků, než se mu nakonec dostalo. Ti, kteří nezaváhali a šli se na něj podívat, určitě nebyli zklamáni. Nesmím zapomenout ani na vynikající Touré & Raichel Collective, jejichž vystoupení v divadle U Hasičů mě nadchlo v únoru, i na zatím poslední zážitek z listopadového koncertu Hindi Zahra v Praze.


Letos jsem také poprvé viděla film Timbuktu (2014) režiséra Abderrahmane Sissako (původem z Mauritánie), v němž hrál hlavní roli baskytarista tuaréžské skupiny Terakaft Ibrahim Ahmed (zvaný též Pino Desperado). Snímek mě zaujal přesvědčivým vykreslením situace v Mali, které ovládli islámští fundamentalisté se svými nelidskými pravidly - je to působivé vyprávění o světě, který je nám vzdálen a v němž se snoubí absurdita moci a nelidskost džihádistů s jejich lidskými slabinami a touhou obyčejných lidí po svobodě. Jde o líčení volně inspirované skutečným příběhem (jedním z mnoha), kdy byli ukamenováni muž se ženou za to, že spolu žili a měli děti, aniž byli sezdáni. Ve filmu nechybí černý humor, i když celé jeho vyznění je tragické a na hony vzdálené hollywoodskému happyendu. Za pozornost stojí také hudební stránka filmu - v jedné z rolí se představila malijská zpěvačka a hudebnice Fatoumata Diawara.


A teď už se - pokud budete mít zájem - podívejte, jaká hudba letos vyšla ve světě. Pokud si něco pustíte, přeji vám dobrý zvuk a pokud máte nějaké své tipy, podělte se o ně v komentářích.


Hudební abeceda - vánoční speciál

24. prosince 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Krásné sváteční dopoledne, milí přátelé. Dnes je Štědrý den, pro mnohé nejkrásnější a nejočekávanější den v roce, pro některé zase pracovně hektický a pro další smutný a osamělý. Ale ať už to máme s oblibou Vánoc jakkoliv, určitě neunikneme hudbě, která je připomíná. Vánoční speciál písní, které jsme společně vybírali, je zde a za chvíli si ho můžete poslechnout. Možná v něm chybí ty nejtypičtější "hity" z rádií ( Lennonovo Happy Christmas jsem jednu dobu nemohla ani slyšet, když ho dávali jako upoutávku k soutěži na jedné nejmenované stanici), ale i přesto v něm snad najdete něco, co vám dnes padne do noty. Přeji hezký poslech a dále v článku se ještě dozvíte, co vás čeká po novém roce! Mějte se nádherně a užijte si klidné a pohodové chvíle.
Hudební abeceda - vyhlášení tématu Vánoční speciál

10. prosince 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Do Vánoc zbývají přesně dva týdny a mě napadlo, že bychom si mohli čekání zpříjemnit hledáním písní, které je nějak vystihují. Určitě znáte spoustu skladeb, jež jsou napsány přímo pro tento čas - i když někdy se mohou ty nejznámější po čase omrzet; zvlášť když je v rádiích slyšíme přehrávat stále dokola. Jenže co naplat - jindy v roce by vánoční tématika působila dost nepatřičně. Takže mám tentokrát pro vás úkol (který jsem mohla samozřejmě zakomponovat do předešlého článku, ale to bych nesměla být postižena sklerózou:-)) Během následujících dvou týdnů mi posílejte své tipy a na Štědrý den si dáme náš opravdu poslední letošní hudební nášup. Jsem zvědavá, co pošlete a těším se!

A zase ty perníky...

8. prosince 2015 v 22:18 | Robka |  Naše fotky a výtvory
Nepovažuji se sice za žádnou hospodyňku, která by se vyžívala v kuchyni a jejíž největší zálibou by bylo domácí kuchtění a tvoření, ale Vánoce jsou takovou malou výjimkou. Mám je totiž moc ráda a dokonce se přiznám, že mě baví i všechny ty přípravy s nimi spojené. Jediné, co se mi zatím úspěšně vyhýbá, je nakupování dárků - zatím mám pouze vstupenky na Colours pro sebe a pro Jirku a jednu maličkost pro dceru. Zato doma finišuju s výrobou perníků, které jsou vlastně už hotovy, a taky jsem se pustila do cukroví. Teď to u nás vypadá jako v cukrárně.


V sobotu jsem upekla vanilkové rohlíčky, aby se pěkně do Vánoc uležely. Dávám do nich madle i vlašské ořechy ve stejném poměru a během svátků se po nich jen zapráší. Úplně vpředu mám připravený talířek s perníky pro mamku. Každý rok se jí sbírka rozrůstá a za chvíli už nebude mít ty mé výtvory kam dát.


Stíny vánočních nákupů

5. prosince 2015 v 8:21 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Obchodní řetězec na naší ulici
plný je stínů, co tiše se plíží -
nevědí, co koupit a co si odříci,
když se ty Vánoce tak rychle blíží.


Plíží se tam tiše, protože netuší,
zda tamto či tohle líbit se bude,
nevědí, čím druhé potěšit na duši,
a jestli jim na to, proboha, zbude.


V portmonce sídlí stín šustivých bankovek,
které tam před týdnem ležely skladně,
když se pak objeví nějaký úlovek,
vezmou ho na půjčku - vždyť je to tak snadné!


Že budou bez peněz, na to teď nemyslí,
všemocná reklama jim to tak velí,
raději nakoupí - klidně i nesmysly,
na splátky pak mají zase rok celý.

Hudební abeceda - Vyhodnocení

3. prosince 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Ahoj všem! Máme před sebou poslední bilancování Abecedního projektu, v němž se dozvíte nejen to, kdo z vás získá za účast vánoční dárek, ale také si budeme připomínat oblíbené písničky a zaměříme se i na nejfrekventovanější interprety, jejichž jména se zde objevila vícekrát. Kromě toho se samozřejmě podíváme i na výsledky posledního dílu, do nějž jste posílali skladby, které se nikam "nevešly".