Hudební abeceda - vánoční speciál

24. prosince 2015 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Krásné sváteční dopoledne, milí přátelé. Dnes je Štědrý den, pro mnohé nejkrásnější a nejočekávanější den v roce, pro některé zase pracovně hektický a pro další smutný a osamělý. Ale ať už to máme s oblibou Vánoc jakkoliv, určitě neunikneme hudbě, která je připomíná. Vánoční speciál písní, které jsme společně vybírali, je zde a za chvíli si ho můžete poslechnout. Možná v něm chybí ty nejtypičtější "hity" z rádií ( Lennonovo Happy Christmas jsem jednu dobu nemohla ani slyšet, když ho dávali jako upoutávku k soutěži na jedné nejmenované stanici), ale i přesto v něm snad najdete něco, co vám dnes padne do noty. Přeji hezký poslech a dále v článku se ještě dozvíte, co vás čeká po novém roce! Mějte se nádherně a užijte si klidné a pohodové chvíle."…po prvním slunci se nadechnem a kometa zamíří nad betlém."
Vánoce jsou svátky rodiny a většinou jsou spojené s všeobecným veselím, je to však také čas, kdy se má vzpomínat na ty, co tu s námi už nemohou být. Posílám píseň od Zuzany Navarové, Andělskou. Na tohoto Anděla by se mělo zvláště pomyslet v adventním čase, protože právě v prosinci Zuzana Navarová zemřela. Skolila ji rakovina v pouhých 45 letech.
I přes krátký čas, který jí zde byl vyměřen, stvořila mnoho krásného. Přeji všem příjemný poslech.


Posílám jednu vánoční od the Kinks, protože si myslím, že zrovna tuhle od nich třeba hodně lidí nezná. Ale dost možná, že se pletu. A ono to má pro mě ještě takovej trošku hlubší význam, protože před pěti lety jsme se dávali dohromady s mým přítelem a láska k the Kinks byla taková další naše spojovací cestička. :D No a protože bylo před Vánoci, zrovna tahle tam taky figurovala, i když si myslím, že Kinks mají mnoho lepších počinů.


Nevím přesně, zda se tahle písnička hodí přímo ke Štědrému dni, nepochybně však je zimní a snad i vánoční. Zároveň jde o skladbu, která se v rádiu nehraje a neohraje. Jako menší mě trochu děsilo, či vyvádělo z míry video, a to před zjištěním, že jde o legendární záběry z filmu Trip to the Moon. Celé poslední studiové album Queenů je takové zvláštně nostalgické, přesně jak vystihuje jeho přebal. Tak ať se líbí!
Šárka Š. - cinealton.blog.cz


Když jsem viděla tento klip poprvé, dostal mě do kolen. Duchovní obrazy Zdenka Hajného, hlas Radomíra Lukavského a jedna z nejhezčích vánočních písní. Jsem ráda, že existuje youtube a možnost tuhle nádheru zachytit a předat dalším. Snad se vám bude líbit stejně jako mně.
Van Vendy - eumenidas.blog.cz


Pro mě je symbolem vánoc tahleta "vykopávka". Jakmile ji začnou v rádiích pouštět, blíží se vánoce. Já ji prostě miluju :-)
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Koledy zrovna moc nemusím a ve vánočních písních se také moc nevyžívám, obecně poslední dobou jsou pro mě Vánoce svátky, které se snažím přežít, jak se dá. Ale vybrala jsem píseň poměrně čerstvou, která mě zaujala a která snad jako jediná pro mě symbolizuje Vánoce. Tak šťastné a veselé Vám všem milé blogerky a blogeři.
dashenecka89 - dashenecka89.blog.cz


Na koledy mě nikdy neužilo, snad už jen z toho důvodu, že nejsem věřící (a ty moderní stojí za hovno - co je vůbec minimax?). Vánoční písně si pak tradičně pouští ségra v nekonečnejch playlistech, až mi z nich jebe. A ne, že by neexistovaly vánoční rapy, ale co se vánočních písní týče, vždycky mě napadne soundtrack k vánočnímu speciálu South Parku. Z toho jsem vybral asi nejchytlavější track. Sice spíš o chanuce, ale aspoň ji tím neopomeneme.


Přemýšlela jsem na Lennonem, přemýšlela jsem nad Queeny. A pak jsem se rozhodla poslat Coreyho. Celá tahle písnička je totální hovadina, ale proto mě asi baví - vlastně to je i docela vtipnej bojkot vší komerce, která je s Vánoci tak úzce spjata. A taky není nic lepšího, než klip jako ze South parku. (Vlastně se u toho vždycky směju jako malý dítě a to k Vánocům koneckonců taky patří.)
A doufám, že se zase najde nějaký romantik, který vyčůrá mé jméno do sněhu. Těším se!
ANNihilation - ann-ihilation.blog.cz


Protože tu vánočních písní bude určitě spousta a já je dokážu vystát pouze v tropických třicítkách uprostřed července, tak se svým výběrem trochu od vánoc odkloním a posílám známou skotskou novoroční - Auld Lang Syne.
yellow - bez blogu


Jedna z mých nejoblíbenějších vánočních písniček...


Už od mala miluju Vánoce, totálně a stále ještě. Všechna ta světýlka, rozzářené děti, ozdoby a povolení nakupovat ve velkém pro ostatní... Mám pocit, že kolem Vánoc se spousta lidí snaží chovat lépe než ve zbytku roku a i když někdo bude namítat, že je to nucené a sebefalešnější, každá záminka pro dobré skutky je dobrá. Jako správný vánoční skřet mám tuny písniček s vánoční tematikou, ale letos u mě vedou Coldplay s Christmas Lights, takže bych vám s ní chtěla popřát krásné Vánoce, ideálně klidné a pohodové, poděkovat za suprový rok s Abecedou a snad bude rok 2016 ještě o chlup lepší než rok letošní.


Máte rádi Tima Burtona a jeho filmy? Vzpomene si někdo na film Ukradené Vánoce? Tato písnička od mých oblíbenců Rise Against je předělávkou původní skladby z tohoto filmu. Celý soundtrack byl předělán na albu Nightmare Revisited, na kterém se podílela spousta dalších umělců. Přeji krásné a trochu "strašidelné" Vánoce a Nový rok :D
Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)


Dlouho avizovaný návrat Roberta Planta k americké hvězdě bluegrassu Alison Krauss je zde - v podobě vánočního songu Light of Christmas Day, kterou spolu nazpívali do soundtracku k novému filmu Love the Coopers. Snímek mě podle ukázek nezaujal, nemám příliš v oblibě tyto kýčovité americké rodinné filmy, ale písnička je hezká. Připomíná mi dost společnou práci Roberta a Alison z alba Raising Sand, které společně vydali v roce 2007 a jež získalo o rok později celkem šest cen Grammy, včetně té za album roku. V současné době oba muzikanti jedou ve svých sólových kolejích - Robert Plant vydal loni album Lullaby and.. the Ceaseless Roar a Alison Krauss v dubnu 2011 vyšla zatím poslední deska Paper Airplane, kterou nahrávala se svou doprovodnou skupinou Union Station. Uvidíme, zda do budoucna ještě něco spolu nahrají.
Robka


K Vánocům koledy patří, to je bez debat. Nelíbí se mi, když je slyším někdy v říjnu v obchodech, ale doma v klidu si ráda tyto tradiční písně pustím. Vybírám svou nejoblíbenější "Chtíc, aby spal", kterou uveřejnil roku 1647 Adam Václav Michna z Otradovic.
Robka


Zde si přehrajete celý dílZadání na příště:


Rok 2016 bude ve znamení - tedy ve znamení hudby. To je asi jasné, ale takto se od ledna bude jmenovat naše rubrika a s tímto novým logem se budete v následujících týdnech potkávat. První téma si dáme 7. ledna (příští týden bude volno) a vy až do 6. 1. 2016 do obligátních 16:00 můžete na níže uvedený mail posílat své tipy na písně roku 2015, které vás zaujaly a o něž byste se rádi podělili. Jinak články v rubrice budou nadále vycházet tak, jak jste zvyklí - každý čtvrtek v 9:00 a pokaždé se dozvíte, v jakém znamení se následující týden ponese. A samozřejmě plánujeme za příspěvky posílat tématicky laděné ikonky, které budete moci sbírat k sobě na blog. Doufám, že se rubrika rozběhne a že budeme zdárně pokračovat v hudebním maratonu celý rok 2016! Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, pište - budu se snažit odpovídat, seč mi síly budou stačit.:-)

Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vencisak vencisak | Web | 24. prosince 2015 v 12:14 | Reagovat

Krásné hudební svátky vánoční přeji. A můj hlas směřuje k Zuzce Navarové.

2 Miloš Miloš | Web | 24. prosince 2015 v 12:21 | Reagovat

Nejvíc se mi líbí hororové Vánoce Rise Against.
V tipech je vidět snaha se vyhnout nejznámějším skladbám, proto zde třeba John Lennon a Bryan Adams chybí :)

3 Melanie Melanie | Web | 24. prosince 2015 v 15:35 | Reagovat

Co se týká zadání, mám v plánu napsat na podobné téma článek, můžu poslat ten? Psala jsem takový i loni, posílám odkaz - http://pribehy-ode-mne.blog.cz/1412/nejlepsi-zavislost-je-na-hudbe-aneb-co-jsem-poslouchala-v-roce-2014

4 Robka Robka | Web | 24. prosince 2015 v 16:26 | Reagovat

[1]: Děkuji, tobě také. Viděla jsem u tebe na blogu výběr letošních alb, budu se muset na něj ve volných chvílích podívat. :-)

[2]: Asi ano, původně jsem měla v úmyslu Lennona přidat, ale zná to asi každý, takže jsem od toho nakonec upustila.:-)

[3]: Klidně můžeš, to budu jen ráda.:-)

5 Čerf Čerf | E-mail | Web | 26. prosince 2015 v 18:09 | Reagovat

Jako "pravidelný kolemjdoucí" přidávám "ještěvánoční" pozdrav. Dnes zůstanu neutrální a svého favorita si nevyberu, ale aspoň Robko smeknu před tvou vytrvalostí, se kterou jsi letos svou hudební abecedu připravovala.

6 Šárka Šárka | Web | 1. ledna 2016 v 10:49 | Reagovat

Vánoční písničky, které vyhrávaly v Praze snad na každé ulici a z každého baráku s obchodem, mi přijdou jako jedna z nejotravnějších složek Vánoc (myšleno Vánoce samy o sobě otrava nejsou, ale mohou být otráveny.) Ale tady v seznamu se najde nejedna písnička, která vánoční je a otravná rozhodně ne. Vlastně už jen kdyby se hrály koledy namísto "All i want for christmas is you", docela by to pomohlo :D :)

7 Van Vendy Van Vendy | Web | 2. ledna 2016 v 18:59 | Reagovat

Andělská byla hodně posmutnělá, Navarrovou mám ráda, škoda jí, odešla dost mladá. Zasraná rakovina, s prominutím za ten výraz, moje kamarádka na ni zemřela, 44 let.
Zaujala mě ta ulítlá verze od Rise Against, příjemně překvapila Vondráčková, Last Christmas od Wham je klasika, a celkem se mi líbí a Chtíc aby spal je moc krásná vánoční písnička. Dnes asi nedám hlas žádné, protože si nemůžu vybrat - u mě pořád Tichá noc s obrazy Hajného vedou, ale třeba Making Christmas, těm bych klikla.
Anebo, proč ne. Ať je sranda, dám jim hlas.
A tobě velký obdiv, za práci a péči, kterou jsi tomuto projektu věnovala.

8 Robka Robka | Web | 2. ledna 2016 v 19:10 | Reagovat

[5]: Poděkování by mělo směřovat hlavně k účastníkům, kteří mi celý rok posílali skladby. Jsem ráda, že projekt pěkně šlapal i bez AK.

[6]: To určitě, čeho je moc, toho je příliš. Vlastně to nemá s Vánoci moc společného. A docela se divím, kolik každý rok vychází vánočních alb - a většinou jsou to kýče. Naproti tomu koledy budou věčné - i když i ty dokážou v nevhodnou dobu a nevhodném místě lézt na nervy.

[7]: Mně se asi nejvíc líbí právě Andělská, mám tu písničku i interpretku moc ráda. A Rise Against s Making Christmas vedou, to bude mít Jirka radost.:-)
A děkuji za slova chvály, ale ta patří všem. Jsem zvědavá, jak dopadne letošní hudební projekt.

9 yellow yellow | 6. ledna 2016 v 14:52 | Reagovat

Jako fanoušek Made in Heaven nemůžu jinak. :)

10 Tea Tea | Web | 8. ledna 2016 v 23:45 | Reagovat

To je úžasné, že je opravdu nový projekt Ve znamení :) Jsem strašně moc ráda jsi úžasná Robko! První kolo jsem zameškala bohužel ale teď už budu pravidelně posílat písničky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama