Leden 2016

Veškeré kvaltování

31. ledna 2016 v 21:53 | Robka |  Téma týdne
Dnes, kdy jde všude především o rychlost, nás čekání rozčiluje. Na autobus, tramvaj, u lékaře, ve frontě v supermarketu... všude, kde se musí chvíli čekat, kde se zdržíme od veledůležitých povinností, býváme nervózní. Utíká nám totiž čas, o němž jsme přesvědčeni, že jej lze využít příjemnějším způsobem. Spěcháme, kvaltujeme a honíme se, abychom ho ušetřili. Proto jsou také nabídky služeb dnes upravovány tak, abychom ztratili času co nejméně. U lékaře se můžeme objednat na určitou hodinu, časy spojů máme uloženy v chytrých telefonech, nakupovat můžeme několika kliky na internetu. Stejně to ale nestačí a času máme tak nějak stále méně. Čím více ho šetříme, tím víc se ztrácí v nenávratnu.


Ve znamení - Klavír

28. ledna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Z výběru na klavírní téma mám velkou radost. Je vidět, že vás klavír zaujal (nás s Jirkou taky) a to je moc dobře. Jsem zvědavá, jak na tom bude příští téma, které na vás čeká v upoutávce níže.

Než se zaposloucháme do písní v článku, ještě kratičce vyhodnotíme vítěze z minulé ankety k písničkám z devadesátých let. Poslali jste do ní 24 hlasů a na celé čáře to vyhrál song Semi-Charmed Life od Third Eye Blind. Dostal šest hlasů, o jeden méně získal Pavol Habera s písní Držím ti miesto. A teď už poslouchejte a hlasujte pro klavír.


Když odejde kamarád...

24. ledna 2016 v 9:58 | Robka |  Píšu vám
S touto situací se setkal každý, kdo měl delší dobu doma zvíře - přinesete si domů malý, chlupatý uzlíček, a vůbec vás v tu chvíli nenapadne, že se s ním budete muset někdy rozloučit. Byla by to asi hloupost, takhle přemýšlet. Smrt ale patří k životu a jednoho dne se stane, že zvířecí kamarád musí odejít.

Před sedmnácti lety jsem si splnila svůj dětský sen a pořídila si roztomilé mourovaté kotě. Kocourek dostal jméno Filip a stal se miláčkem rodiny - především tedy mým miláčkem a třetím dítětem. Když jsme ho donesli domů, bylo to takové nic do dlaně (jak by řekl Čapek), jenom kulička chlupů s obrovskýma, zvědavýma očima. Byl příliš maličký a dalo nám dost práce ho vypiplat, ale já tehdy byla doma a mohla jsem se novému členu rodiny náležitě věnovat. Kvůli němu jsme přeorganizovali chod domácnosti; dcera přepustila mně, coby novopečené kočičí mámě, svůj pokoj - abych tam mohla křiklouna krotit hlavně v noci, kdy ožíval a nenechal ostatní v klidu vyspat. Uléhala jsem tehdy s rukou na kočičím kožíšku a netrvalo dlouho a kocour se nastěhoval ke mně na peřinu. Přiznávám, že jsem ho tam dávala dobrovolně a s trochu sobeckým záměrem, za nímž stála má touha po spánku. Kocour si v postýlce zvykl, a tak jsme byli pak oba spokojení. Občas na mě sice ve své mladické rozjívenosti pořádal před spaním nájezdy a skákal mi na hlavu - případně na mě číhal pod postelí, aby mi mohl zarýt drápek do nohy - ale tyto jeho úlety jsem krotila s (sem tam i předstíranou) statečností a někdy i s výhružným smetákem v ruce.

S naším psem Ríšou bývali kamarádi


Chybovat je lidské

23. ledna 2016 v 9:27 | Robka |  Téma týdne
Známe spoustu rčení, která nám sdělují, že chybovat je lidské a že chybami se člověk učí, ovšem v životě to nebývá považováno za příliš žádoucí. Ve škole jsme za chyby "odměňováni" poznámkami a sníženými stupni známek, což má možná působit jako motivace ke zlepšení, ovšem ne na každého platí. Lidé jsou různí - někdo je soutěživý dravec, někdo líný flegmatik a někdo smolař nešika, který se může snažit, ale přesto se mu nevede.


Ve znamení - 90's

21. ledna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Ahoj vespolek! Dnes se pustíme v naší hudební rubrice proti proudu času do let devadesátých a podíváme se i na to, jaké téma nás bude čekat příště. No a nezapomeneme ani zkontrolovat hlasování z minula, kdy se o vaši přízeň ucházelo jedenáct ohnivých uchazečů. K tématu "oheň" přišlo třiadvacet hlasů a vítězem se stala skladba The Doors Light My Fire (zde ovšem se zpěvem Eddieho Veddera z Pearl Jam). Dostala od vás čtyři hlasy. Na druhém místě stanul David Bowie, Kygo a skupina Lucie se třemi hlasy. Teď už je tady slíbený výběr, tak přeji dobrý zvuk!
Spoutaná realita

16. ledna 2016 v 22:48 | Robka |  Téma týdne
Než se z malého dítka stane dospělec, musí vstřebat slušný soubor příkazů a zákazů. Čím vyspělejší je společnost, tím více jich je - a dá se říct, že jich neustále přibývá. Odevšad na nás útočí rady a pravidla, která mnohdy popírají to, co známe z dřívějška a snaží se nás přesvědčit, že jen s jejich dodržením můžeme prožít šťastný život. Začíná to v podstatě už před narozením človíčka - tedy v době, kdy nerušeně dlí v temnotách matčina těla a všemi silami se připravuje na ten krásný svět, který ho čeká venku. Jeho rodiče zatím neúspěšně čelí toku informací ze stran lékařů, výživových poradců a zkušeného příbuzenstva, které radí obvykle protichůdně - co jeden potvrdí, druhý vzápětí popře. Zploditelům z toho jde hlava kolem a většinou se snaží dodržet vše, co je doporučováno - pak ovšem ve své naivitě hledají další rady a zjišťují, co všechno asi dělali špatně. Nejhorší je, když si pak za pár let po narození potomka přečtou nějakou chytrou příručku, v níž tehdy doporučované bude nyní zavrhováno jako škodlivé pro dítě. To pak může u milujících rodičů způsobit slušné trauma.


Ve znamení - oheň

14. ledna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Týden uběhl jako voda a opět je zde čtvrtek. A to znamená, že tu máme zase další porci muziky do vašich uší. Za chvíli už si můžete pustit "ohnivé" skladby, ale nejprve se ještě na chvíli vrátím k událostem z minulého týdne.


Především - jak jistě víte a jak vzpomíná i Chudobka ve svém příspěvku, zemřel David Bowie. Byl jedním z hudebníků, které jsem měla ráda a vážila si jich pro to, co v hudbě dokázali. Moc mě mrzí, že už ho nikdy neuvidím naživo... bohužel ani muzikanti nejsou nesmrtelní. Jejich hudba ale ano a je jisté, že hudba, kterou David Bowie vytvořil, bude stále inspirací a že se bude poslouchat i po letech. Což se nedá říct o mnohých dnešních hvězdičkách, které nejsou ničím jiným, než spotřebními produkty vyrobenými na zakázku.


A teď zpět k tématu. Minule jsme tu měli devět skladeb z roku 2015, pro něž jste hlasovali v anketě. Dohromady se sešlo sedmnáct hlasů a nakonec zvítězili Imagine Dragons s písní Shots a čtyřmi hlasy. Bezpochyby se mnoho fanoušků už těší na jejich koncert, který se uskuteční 16. ledna v Praze. Na druhém místě s třemi hlasy svorně skončili Bring Me the Horizon (kteří pravděpodobně letos také zavítají do České republiky) a Florence + The Machine.


A co zbývá napsat na závěr tohoto kratičkého úvodníku? Snad jen - ať si dnes vyberete něco, co se vám bude líbit a pokud ne, tak se zapojte a přispějte svým hudebním tipem. Za každý poslaný příspěvek dostanete ikonku, kterou si můžete ( a nemusíte) vložit na blog a účastníci s největší účastí v projektu určitě na jeho konci dostanou nějakou malou cenu.


Konec

9. ledna 2016 v 23:54 | Robka |  Život ve verších a rýmech
Den mého života poslední,
tak jako jindy se rozední,
stejně tak večer se sešeří
a lidé usednou k večeři.


Ve znamení - rok 2015

7. ledna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Zdravím vás všechny v novém roce u naší pravidelné hudební rubriky! Jak jste si mohli už minule všimnout, Hudební abeceda skončila - ale v letošním roce na vás čeká další projekt, do nějž se můžete zapojit, ať už máte či nemáte blog, nebo jste či nejste v Autorském klubu. Rubrika, která bude vycházet pravidelně každý čtvrtek v 9:00, se jmenuje Ve znamení a každý týden budeme poslouchat vaše vybrané skladby týkající se daného tématu. Tento pilotní díl se věnuje krátce loňskému roku a tomu, co v něm vašim uším nejvíce poslechově lahodilo (a samozřejmě co se přitom v tomto roce urodilo).


Než se do něj pustíme, musíme se ještě podívat na výsledky minulé ankety, v níž jste hlasovali pro nejoblíbenější vánoční píseň. Sešlo se jich celkem čtrnáct, hlasů do ankety bylo sedmnáct a překvapivě nejvíc jich získala skladba Making Christmas od Rise Against. K vítězství jí stačily pouhé tři vaše hlasy. A teď už se pojďme podívat na to, co se sešlo k roku 2015!

Bilance roku 2015

3. ledna 2016 v 14:50 | Robka |  Píšu vám
Rok 2015 se proměnil ve starce, jenž zmizel v propadlišti dějin, a novorozená dva tisíce šestnáctka teprve nesměle vykukuje z peřinky a ještě se nedá odhadnout, co se z ní vyklube. Doufejme, že nás překvapí příjemně, ale budeme si ji muset nejdřív trochu vychovat. Nakonec vždycky záleží hlavně na úhlu pohledu a porci optimismu - a s optimismem jde všechno lépe. Jedině s ním se nám to dítko podaří vypiplat k všeobecné spokojenosti.


Předsevzetí - přece vzetí

1. ledna 2016 v 18:40 | Robka |  Téma týdne
Začátek nového roku je ideální dobou k osobním závazkům, vytyčování různých cílů a zbavování zlozvyků. Proč tomu tak je? Je to prosté - zmocňuje se nás totiž pocit (většinou úměrně množství vypitého alkoholu), že můžeme uplynulá léta zahodit jako zmačkaný papír a začít takříkajíc s čistým štítem. Zní to lákavě, což o to. Realizace takového novoročního snu o předsevzetích je ale poněkud složitější.