Ve znamení - 90's

21. ledna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Ahoj vespolek! Dnes se pustíme v naší hudební rubrice proti proudu času do let devadesátých a podíváme se i na to, jaké téma nás bude čekat příště. No a nezapomeneme ani zkontrolovat hlasování z minula, kdy se o vaši přízeň ucházelo jedenáct ohnivých uchazečů. K tématu "oheň" přišlo třiadvacet hlasů a vítězem se stala skladba The Doors Light My Fire (zde ovšem se zpěvem Eddieho Veddera z Pearl Jam). Dostala od vás čtyři hlasy. Na druhém místě stanul David Bowie, Kygo a skupina Lucie se třemi hlasy. Teď už je tady slíbený výběr, tak přeji dobrý zvuk!Tentokrát mi pomáhal přímo YouTube. A místo pár minut jsem u něj strávila skoro dvě hodiny. Písničky 90. let mě totiž naprosto dostaly. Ještě že doma nikdo nebyl. Tak trochu jsem zesílila bedýnky a udělala si domácí disco: No Limit, Rhytm of the Night, Mr. Vain, Rhytm is a dancer, Cotton eye Joe, The Power, Its my love, Be my lover...tak bych mohla pokračovat ještě dlouho. Nepochybuji, že některá z písniček se zde také objeví. Nakonec to vyhrála Macarena. V roce 1993 vypustili španělští Los de Rio do světa tuhle pecku. Nebyla hitem jen v hitparádách, ale i na tanečních parketech. Kdo neuměl zatančit makarenu, nebyl in.
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


To, že skupina RHCP existuje, jsem věděla už někdy od prvního stupně základní školy. Poslouchat jsem je začala až v 8. třídě. A v tu dobu mi přinesl Ježíšek jejich originální CD - Californication, které vyšlo v roce 1999 a obsahuje jednu z mých nejoblíbenějších skladeb - Otherside. Tím jsem Redhotům propadla definitivně a i když je v současné době neposlouchám tak intenzivně jako dřív, budou navždycky patřit mezi mé nejmilejší kapely.


Toto zadání mi udělalo radost, protože devadesátkovou hudbou žiju. Ovšem později jsem zjistila, jak moc těžký pro mě bude něco vybrat! Jako dítě devadesátek jsem vyrůstala za poslechu taneční muziky (vliv matky) a zároveň nám po bytě řvali Pearl Jam (vliv otce). Tohle obojí ve mně zůstalo a tak jsem nevěděla, jestli spíš neposlat třeba What is love nebo tak něco. Nicméně zůstanu věrná stylu grunge (vliv otce byl výrazně silnější), kterým jsou devadesátky typický. PJ dneska nebude, přece jenom Eddieho jsem poslala před týdnem, ale pod silným dojmem z dokumentu Kurt Cobain: Montage of heck zasílám Nirvanu, bezpochyby prakticky nejzásadnější kapelu toho desetiletí.


Na Metallice som prakticky vyrastala a toto je jedna z mojich najobľúbenejších piesní od nich.
Yuki - bez blogu


Je to asi dva tejdny zpátky, kdy mi youtube nabídnul, jestli se nechci znova podívat na videoklip k týhle písničce a já mu řek: "proč ne?" Jeden z top komentářů pod videem zmiňoval, jak je to hrozně devadesátkovej beat, já se tak pousmál, zakejval hlavou a řek si: "heh… to jo." No a pak bylo vyhlášeno tady v rubrice téma 90s, já si vzpomněl na tenhle komentář a řekl si už jen: "tak fajn."


90. léta - roky mého dětství - byly plné krásných písní, ať už českých nebo zahraničních. Vybrala jsem tu, která mi dlouho rezonovala v uších, asi nebyla nejoblíbenější, ale byla nejemotivnější. Tehdy jsem ještě neuměla anglicky a tudíž jsem neměla potuchy, o čem se v ní zpívá, i přesto mě toho mnoho naučila. Užijte si ji, snad si ji někdo z Vás pamatuje.
dashenecka89 - dashenecka89.blog.czJako dítě 90. let mě hudba 90. let nejprve minula, ale zpětně jsem se k ní vrátila. Jako první mě do 90. let napadne album Pop od U2. No a přestože miluji zimu, tak vybírám Staring At The Sun, protože kromě takového těžko popsatelného znepokojujícího pocitu ve mě vyvolává myšlenku na rozkvetlou louku, modrou oblohu, svítící slunce a bzučící včely. Doufám, že buď napadne spousta sněhu, nebo už se brzy začnou objevovat ty bručící vražedkyně. :)
yellow - bez blogu


Protože jsem o tři týdny starší než naše Česká republika, byly u mě největšími hity devadesátek Šmoulové, Dáda Patrasová a písnička Králíci od Kabátů. Vzhledem k tomu, že se ani jedno z toho běžně poslouchat nedá, posílám tu mou nejoblíbenější slovenskou. Měla jsem ji tak ráda, že jsem pokreslila všechny kazety Elánů malými špačatými kočičkami a když jsem si o ni směla jako pětiletá zavolat do rádia, byl to asi největší zážitek roku :D.


Je tolik písniček z 90. let, že jsem se nemohla rozhodnout pro jednu jedinou.
Budu doufat, že by třeba mohly být i filmové songy takže teď je to jednoznačně Pavol Habera a jeho hit z roku 1990 Držím ti miesto, který je pořád pořádným hitem a ráda bych se podívala na některý z jeho koncertů, které budou teď v rámci jejich TOUR 20 let :)


Typická rocková skladba z devadesátek...samozřejmě v dobrém smyslu. :D Je to taková pohodička, má své zasloužené místo v mém playlistu. Snad se bude líbit....


Většina kapel, které poslouchám, vznikla v 90.letech. Ale Green Day s nimi mají velice důležité spojení. Je to totiž jedna ze tři kapel, spolu s The Offspring a Nirvanou, která má obrovský vliv na to, jak se v následujících letech vyvíjela punková hudba. A taky proto se Nirvana občas encyklopedicky označuje za punkovou kapelu, což je samozřejmě blbost. No nic, Basket Case, moje oblíbená :-)


Typická punk-rocková kapela 90.let, která ve svém stylu pokračuje až dodnes a prakticky se skoro vůbec nezměnila :D Ale Superman a další super hity se dají poslouchat pořád, takže....
Tyto tři příspěvky pro vás připravil Jirka:-)


V devadesátých letech se dali dohromady dva ze tří zbylých Zeppelinů - Jimmy Page a Robert Plant - a nahráli společně dvě alba. První z nich bylo netypické tím, že obsahovalo z velké většiny přepracované písně jejich domovské kapely (ovšem zahrané s velkou dávkou originality), na druhém pak zabrousili do kolébky blues a vytvořili emocionální a náladové dvanáctipísňové dílko Walking Into Clarksdale. Pro dnešní díl jsem vybrala něco z toho prvního alba, které se jmenuje No Quarter (podle skladby Led Zeppelin, jež vyšla na desce Houses of the Holy v roce 1973 a jejímž hlavním autorem byl John Paul Jones. Je to trochu paradox, že se jmenuje právě po této skladbě, protože Jones se cítil trochu dotčen, že ho jeho bývají kolegové k projektu nepřizvali).

Nicméně, album se hodně povedlo, a i když ho dnes znají převážně jen fanoušci, ve své době bylo poměrně populární. K jeho vzniku došlo tak, že původně v říjnu 1993 dostal Robert nabídku od MTV natočit akustický set do série "Unplugged". Jeho manažer Bill Curbishly kontaktoval Jimmyho Page, jestli by na MTV nevystoupil spolu s ním. Samozřejmě došlo k vyvolání obvyklých fám o znovusjednocení Led Zeppelin, které už fanoušci viděli mířit z televizní show rovnou na turné. Ale tento sled událostí nenastal. Robert se dohodl s Jimmym, že pro MTV natočí pár záběrů v Maroku a Walesu a taky v londýnském televizním studiu. Projekt dostal název Unledded a byl odvysílán v únoru 1994. Souběžně s tímto projektem vyšlo i album.

Dlouho jsem uvažovala, kterou skladbu vám z něj představím - abych vystihla co nejlépe jeho atmosféru. Nakonec jsem zvolila Friends (původně z roku 1970), která má i v originále orientální nádech. Možná i proto ji Robert a Jimmy ještě v dobách Led Zeppelin (v roce 1972) nahrávali v Indii s tamními hudebníky, ale tato verze oficiálně nevyšla. Naštěstí máme k dispozici verzi z roku 1994 s nadpozemsky svůdným vokálem i asistencí jak londýnského metropolitního orchestru, tak i egyptských a marockých hudebníků. Je to paráda, budu si muset někdy zase zopakovat sledování celého DVD:-)


Zde přehrajete celý díl
Zadání na příště:
Možná to z upoutávky není na první pohled čitelné, ale příště na vás čeká téma klavírní. Posílejte skladby, v nichž zní tento nástroj - písnička samozřejmě nemusí být čistě jen s klavírem, ale měl by tam hrát důležitou roli. Výběr pak záleží na vás - zda zvolíte něco z vážné hudby, filmový soundtrack, či instrumentální nebo zpívanou skladbu. Jen ten klavír je podmínkou.

Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | E-mail | Web | 21. ledna 2016 v 9:50 | Reagovat

Písničku I'd Do Anything For Love si pamatuji velmi dobře (a sem tam si ji moc ráda připomínám), takže Meat Loaf má v tomto kole můj hlas. :)

2 Opica Opica | Web | 21. ledna 2016 v 10:35 | Reagovat

Čekala jsem na Basket Case :D a má můj hlas. K tématu jsem našla článek 10 největších super mega "hitů", které si musí pamatovat úplně každý! :D http://www.topzine.cz/10-nejvetsich-hitu-90-let-hudba-ktera-nas-provazela-od-piskoviste-do-skoly

3 yellow yellow | 21. ledna 2016 v 11:12 | Reagovat

Už se těším na konec května a koncert TEAMu v Havlíčkově Brodě. Jednou z mých nejoblíbenějších písniček na koncertě je právě Držím ti miesto, takže dnes hlasuji pro ni.
V tomto kole bylo velké množství písniček, které znám. A stejně jako Ell-e mě při přemýšlení napadlo What is love. :)

4 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 21. ledna 2016 v 15:01 | Reagovat

Hodně povedený výběr 90. let :-)Navíc mě dostal úsměvný komentář:Protože jsem o tři týdny starší než naše Česká republika... :-D

5 Tea Tea | Web | 21. ledna 2016 v 17:49 | Reagovat

Znám Red Hot Chili, Elány, ale nakonec se mi poslechově nejvíc zalíbili Third Eye Blind - Semi-Charmed Life pohodová skladba dávám hlas jim :)

6 Miloš Miloš | Web | 21. ledna 2016 v 22:25 | Reagovat

Hodně silná sestava skupin - Nirvanu, Metallicu a RHCP mám ve velké oblibě, ale víc jiné písně, naopak U2, které skoro neposlouchám, mě příjemně překvapilo, jejich skladbu bych vybral ze zahraničních, ale "vlastenecky" hlasuji pro Team, Držím ti miesto mám z jejich repertoáru nejradši.

7 Weiler Weiler | Web | 21. ledna 2016 v 23:53 | Reagovat

Wow. Nikdy jsem si neuvědomil, že má Macarena nějakej anglickej text. Teď jsem ho de facto slyšel poprvý a je blbej jak monitor naproti severnímu oknu. :D
O zaslání Nirvany jsem sám přemejšlel, ale tentokrát jsem stoprocentně věděl, že ji někdo pošle, protože Ell-e správně podotýká, že byli zřejmě nejzásadnější. K., za Otherside velkej palec nahoru, i když jsem dost předpojatej – podle mýho last.fm 105. nejposlouchanější písnička (z momentálních zhruba 5000). Semi-Charmed Life mě překvapila hlavně spojením tématu (o kterém jsem se dočetl v komentářích na youtube) a veselého znění, a kvůli zpěvákovu zdůvodnění tohodle spojení a taky kvůli tomu, že to fakt zní velmi devadesátkově (se všemi klady i zápory) budu hlasovat právě pro tu.

8 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 22. ledna 2016 v 11:26 | Reagovat

A já myslela, jaká to tu bude discotéka a jedinej, kdo to podržel, je Chudobka. :D Škoda, ale i tak výběr dost dobrej, bavilo mě to všechno. Ale Jirka to rozjel a trefil se podle mě moc dobře, hlavně se Semi-Charmed Life.

9 Egoped Egoped | E-mail | Web | 22. ledna 2016 v 19:10 | Reagovat

Já věděl, ze jsem něco opomenul. Nový rok a už druhou dávku "Ve znamení"! Hlas jde Třetímu oku

10 Kvnhvta Kvnhvta | 11. dubna 2017 v 18:31 | Reagovat

Metallica a RHCP <33.
Nařvána a GD <3.
Elán a PH trochu proti mé vůli taky gut.
Ale prostě Staring At the Sun <345.
Takže to mám jako Miloš

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama