Ve znamení - Klavír

28. ledna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Z výběru na klavírní téma mám velkou radost. Je vidět, že vás klavír zaujal (nás s Jirkou taky) a to je moc dobře. Jsem zvědavá, jak na tom bude příští téma, které na vás čeká v upoutávce níže.

Než se zaposloucháme do písní v článku, ještě kratičce vyhodnotíme vítěze z minulé ankety k písničkám z devadesátých let. Poslali jste do ní 24 hlasů a na celé čáře to vyhrál song Semi-Charmed Life od Third Eye Blind. Dostal šest hlasů, o jeden méně získal Pavol Habera s písní Držím ti miesto. A teď už poslouchejte a hlasujte pro klavír.

Waldu není třeba představovat. PísničkU nejspíš asi taky ne. Jen připomenu, že je z filmu Kdyby tisíc klarinetů. Natočili ho v roce 1964 Ján Roháč a Vladimír Svitáček. O hudbu se postarali Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Mnohé písničky z filmu se staly hity: Dotýkat se hvězd, Babeta, Tak abyste to věděla, Motýl nebo třeba Kapitáne, kam s tou lodí.
Chudobka 1970 - chudobka1970.blog.cz


Vím, že jsou tu tací, kteří budou chtít přeskočit hned, jakmile uslyší někoho rapovat, ALE! Jestli mohu někdy poprosit, abyste to nedělali, je to právě teď. Tahle písnička nemá tak úplně typický hip hopový instrumentál, který by sázel na určitou jednoduchost a elementární iteraci, nýbrž jde o nefalšovanou orchestrální skladbu, u které je jedinou obligátní konstantou podkres bicích. Krom pro dnešek mandatorního piána je slyšet hlavně mnoho smyčcových přechodů, z nichž jeden naprosto změní celou písničku. Pro rapový beat je vlastně velmi vzácné, aby končil značně odlišným zvukem, než kterým začínal, v tomto případě ale končí dokonce i jinou náladou. Tím je zrovna Gone unikátní nejen mezi tvorbou Kanye Westa.
(btw, poslední půlminuta videa je už jen ticho, takže to klidně přeskočte)


O klavírní hudbě mám na blogu už dva články (o oblíbených skladbách vážné hudby a o zpívajících klavíristech), vyberu ale instrumentální skladbu, která je stylově na pomezí rockové a vážné hudby. Když Marian Varga odešel ze skupiny Prúdy, které složil mnoho krásných písní, založil Collegium Musicum a zcela se přeorientoval na instrumentální tvorbu. Prvním počinem byla malá deska se skladbami Hommage à J. S. Bach a Ulica plná plášťov do dažďa. Obě jsou velmi pěkné, ale zvolil jsem tu méně známou, líbí se mi na ní i jemné kytarové sólo Pavla Váněho (od 1:17), který si do Collegia na krátkou dobu odskočil ze skupiny Progress Organization, a vše, co po něm následuje.


Když se řekne klavír, představím si nejlepšího a nejdůležitejšího kamaráda z gymplu. Jeho výstup na absolventském koncertě mě přesvědčil, že je hudební virtuoz. Hrál preludia od Gershwina. Od koncertu uběhly skoro dva roky, ale mám ho stále v živé paměti.Když jsem četla zadání na tento týden, hned jsem věděla, co pošlu. Nedávno jsem viděla film A žili spolu šťastně až do smrti, poměrně příjemnej francouzskej film, ke kterému jsem se dopracovala na základě neoficiálního videoklipu ke Creep od Radiohead. Creep v tom filmu skutečně zaznívá, ale o to tu dnes vlastně nejde. Zaznívá tam i něco jinýho (původně) od Radiohead a to Paranoid Android, nicméně v podání Brada Mehldau, což je (jak už asi tušíte) klavírista. Myslím, že je to rozhodně zajímavá verze, která stojí za poslech.


Beethovena a jeho hudbu neskutočne zbožňujem. Prvé, čo som od neho počula, bola jeho Mesačná Sonáta, ktorú hral na klavíri môj teraz už bývalý priateľ. Spája sa mi s množstvom nádherných spomienok, so smiechom, ale aj so slzami, s množstvom úžasných ľudí. Je to moja veľká srdcovka.
Yuki - bez blogu


Myslím, že jsem nebyla jediná, kterou okamžitě po přečtení nového tématu napadla skladba, která je jednou z těch moderních klavírně nejznámějších a na youtube má přes 40 milionů shlédnutí. Řeč je o River flows in you. Klavír je vůbec kouzelný hudební nástroj, ať už se mi pojí se vzpomínkami na základku, kde jsme u něj stály každou volnou hodinu nebo na chvíle v divadle, kdy se tóny křídla rozléhaly po velkém sále z 19.století, do kterého padalo jen světlo pouličních lamp. Vždycky se mi tajil dech a obdivuju lidi, kteří na něj umí hrát. Protože doufám, že někdo Yirumu pošle, vybrala jsem skotskou, neméně skvělou Emeli Sandé.Ta hudba je dokonalá. Poprvé jsem ji slyšela v písničce Iba Pribeh od LEva - dlouho jsem váhala, jakou verzi poslat, protože obě jsou dokonalé, ale ta od LEva by možná nepřišla některým moc vhod, jde hlavně o tu melodii, tu si vychutnejte.
A kdo by si i tak chtěl poslechnout slovenskou romantickou verzi od LEva určitě doporučuju.


Původně jsem myslela, že budu muset toto kolo vynechat, protože mě doopravdy nic nenapadalo, ale nakonec mi v mysli naskočila jedna Hapkových písniček a od ní jsem se již celkem rychle dostala k Dívám se, dívám. Hapkovy písničky mám doopravdy ráda, zejména tu jejich atmosféru.
yellow - bez blogu


Jedna z mých nejoblíbenějších od Sunrise Avenue.


Původní verze písně pochází od skupiny Freedom Call. Je zajímavé ji slyšet zahranou na klavír. Text je zaměřen na fantasy a vypráví o válečnících bránících život a svobodu.


V podstatě děsně smutná záležitost v neodolatelně ironickém punkově kabaretním kabátku. Ale dlouho jsem váhala i nad Not About Love od Fiony Apple, tak ji zmíním alespoň takhle.
Heriette - heriette.blog.cz


Klavír.....krásný to nástroj. Mí oblíbenci Sum 41 na svém posledním albu Screaming Bloody Murder (2011) nahráli tuto skvělou skladbu, ke které Deryck (frontman) na svém blogu zveřejnil i krátký příběh. Při cestování autem byl svědkem těžké dopravní nehody. Když se snažil zachránit život zraněnému řidiči, bylo už příliš pozdě a on umřel. Musel to být hrozný zážitek. A tak hned na to ve svém domácím studiu stvořil tuto skladbu a nahrál i první demo verzi (https://www.youtube.com/watch?v=F_ghFIK2seA). Snad se bude líbit...


Co by to bylo za "emáče", kdyby neměli šíleně smutnou skladbu s klavírem, že? Je mi z toho tak smutno, až pláču dojetím... :D Asi si ve vaně podřežu žíly. Přeji deprimovaný poslech....
Tyto příspěvky pro vás připravil Jirka :-)Můj oblíbenec Idan Raichel, zpěvák a klavírista z Izraele, zde nesmí chybět. Vybrala jsem živou verzi jedné z jeho nejproslulejších skladeb Ba'Layla (v překladu to znamená V noci), která se stala v jeho domovině písní roku a vyšla na albu Quarter to Six v roce 2013. Idana Raichela jsem viděla loni v Praze a zcela žensky přiznám, že má pro mě neodolatelné charisma.
Robka


Kouzelný klavírní kousek z alba Begin to Hope má v sobě melancholickou náladu a emoce prýští i z hlasu zpěvačky. Když Regina Spektor byla před pěti (skoro už šesti) lety na Colours, psali o ní ve smyslu, že je tím nejlepším, co Rusko dalo světu. Prý hned po vodce, ale s tím já nesouhlasím.:-)
Robka


Původně jsem na tomto posledním místě dnešního výběru měla Jerryho Lee Lewise, ale když jsem si přehrávala jeho Whole Lot of Shakin' Going On, vzpomněla jsem si na tuto skvělou a méně známou skladbu z pozdního období Led Zeppelin. Původně nahraná na album In Through the Out Door, na nějž se ovšem hudebně nehodila, zůstala tato písnička v archivu. Vyšla až po rozpadu skupiny na "posmrtném" albu Coda. Uvolněná a bezstarostná skladba s Jonesyho barovým piánem, přesvědčivými Jimmyho rify a vypjatým Robertovým zpěvem patří k mým zamilovaným.
Robka
Zde přehrajete celý díl


Zadání na příště:
Někteří z vás si možná vybaví, že kdysi dávno (asi před dvěma lety) jsme ve Foru Musicu měli téma "Kytara". No a protože tohle téma skýtá široký záběr, napadlo mě, že bychom mohli věnovat příští díl kytarovým sólům. Posílejte tedy písničky, v nichž je podle vás to nejlepší :-)

Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Týna Týna | 28. ledna 2016 v 9:12 | Reagovat

STRAŠNĚ MOC PROSÍM!  Dáš "To se mi líbí" na odkazech pod tyhle dvě fotky?
http://www.mundo.cz/soutez/kaplicka-irsko
http://www.mundo.cz/soutez/pohled-na-dunmore-head :-) moc díky!! :-)
(podmínka je přihlášení na facebook)

2 Heriette Heriette | Web | 28. ledna 2016 v 10:43 | Reagovat

Hlas pro Westa, po hudební stránce mi přijde nejzajímavější - z velké části i díky tomu zlomu, o němž Weiler píše.

3 yellow yellow | 28. ledna 2016 v 11:19 | Reagovat

Dnešní výběr mě moc nezaujal, takže hlasuji pro Terezu.

4 Opica Opica | Web | 28. ledna 2016 v 13:02 | Reagovat

Ježiš, to je asi poprvé v životě, co slyším River flows in you i se zpěvem a asi mi to dost vadí :D never mind. Za mě 1, 2, 9, 12 a 16 :)) hlas jsem dala Hapkovi, nějak mi nejvíc sedl do dnešní upršené nálady.

5 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 28. ledna 2016 v 15:49 | Reagovat

Dnes je velmi těžké dát jen jeden hlas. Je to smršť nádherné hudby. Připomnělo mi to, proč jsem na intru seděla v aule a poslouchala Hanku hrající na klavír...

6 Janča Janča | Web | 28. ledna 2016 v 17:51 | Reagovat

Hlas jsem dala Ulici plné plášťov do dažďa. Taky se mi hodně líbila Darlene a Cancer.

7 Miloš Miloš | Web | 28. ledna 2016 v 19:23 | Reagovat

Hlasuji pro 1. větu z Měsíční sonáty, tu miluji na poslech i na zahrání.
Líbí se mně ale i klavírní provedení písniček, jako je zde Paranoid Android.
Do této kategorie patří i Nothing Else Matters od Metallicy https://www.youtube.com/watch?v=4sZK4Hd28VA. Má trochu Beethovenův rukopis :)

8 Tea Tea | Web | 29. ledna 2016 v 0:34 | Reagovat

Opica: No každý má svůj vkus mně ten zpěv zdá být perfektní dodává to té hudbě takový cit :) Ale jo ne každému se to může líbit :) Já dala hlas Emili Sandé po pravdě to byla hned první volba co pošlu, taky tu písničku mám moc ráda, ale pak jsem si poslechla LEva a bylo vyhráno :)

9 Tea Tea | Web | 29. ledna 2016 v 0:36 | Reagovat

Já se omlouvám, ale bojím se, že moc nechápu to téma nebo že to nějak spletu..Takže jen songy, kde jsou kytary a může se v nich normálně zpívá nebo jenom kytary? Fakt pardon že se ptám asi tak trapně :D :)

10 ANNihilation ANNihilation | Web | 29. ledna 2016 v 1:19 | Reagovat

Samson - vždy a napořád <3

11 Robka Robka | Web | 29. ledna 2016 v 5:41 | Reagovat

[9]: Neboj se toho a pošli normálně skladbu, která obsahuje kytarové sólo. Může to být jak normální písnička se zpěvem, tak i instrumentální skladba, je to fuk. Ale mělo by tam být kytarové sólo.

[10]: Jupí, hlas pro Reginu.:-)

12 Tea Tea | Web | 29. ledna 2016 v 10:36 | Reagovat

[11]: Dobře snad to pošlu správně díky Robko :)

13 Opica Opica | Web | 29. ledna 2016 v 14:05 | Reagovat

[8]: Joo to je úplně jasný :) pro mě je to hlavně nezvyk, nemyslela jsem to zle.

14 Heriette Heriette | Web | 29. ledna 2016 v 19:32 | Reagovat

Mi se popravdě River Flows In You se slovy (a hlavně s těmito slovy) též nelíbí, přijdou mi dosti přebytečná. Ale mi se ta skladba už nějak ohrála a oposlouchala, takže neumím být objektivní.

15 Čerf Čerf | E-mail | Web | 29. ledna 2016 v 22:21 | Reagovat

Tentokrát hlasuju pro jazzového mága Mariana Vargu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama