Únor 2016

Ve znamení - nostalgie

25. února 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Hudba má moc vyvolávat vzpomínky - když člověk slyší určitou skladbu, většinou si vybaví i situaci s ní spojenou. A o tom je dnešní díl, věnovaný nostalgii. V článku se dále dozvíte, na jaké téma můžete posílat další příspěvky a také to, která skladba z minula se vám nejvíc líbila. Z výsledků ankety vyplývá, že jde o All I Need skupiny Within Temptation, jež od vás dostala čtyři hlasy z celkových čtrnácti.
Mladá nebo stará?

20. února 2016 v 19:50 | Robka |  Píšu vám
Nedávno jsem na blogu postřehla debatu na téma mladých matek - podnětem byl článek blogerky, která dost lehkomyslně popisovala své těhotenství před maturitou. Nechci se vyjadřovat přímo k němu, jen mi posloužil k úvaze nad věkem budoucí matky a výhodami i nevýhodami, které sebou nese.


Budu vycházet ze zkušeností vlastních a zkušeností své generace - v dobách mého mládí bylo běžné otěhotnět záhy po ukončení studia na střední škole a ve dvaceti letech už některé spolužačky měly děti dvě. Sama se řadím k velmi mladým matkám, neboť dcera se mi narodila před završením devatenáctého roku, syn pak o šest let později. Nebyla to žádná rarita a těhotenství bylo považováno za zcela logické vyústění vztahu dvou lidí, mnohdy velmi vratkého, po němž zůstávala žena s dítětem bez partnera. Myslím ale, že v tomto ohledu se toho dnes moc nezměnilo, snad jen to, že lidé se do manželství příliš nehrnou ani v situaci, kdy už děti mají. Pro spoustu z nich je to příležitost k dosažení peněz ze "sociálky", navíc se z volného vztahu mnohem snáz utíká. V každém případě vyrůstá dost dětí bez jednoho rodiče, případně s jeho náhradou.


Ve znamení - ukolébavky

18. února 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Pošmourné, upršené počasí této roční doby zrovna svádí k poslechu uklidňujících písniček a ty vám nabídnu v dnešním článku. Podíváme se také na výsledky minulé ankety, abychom zjistili, která písnička z koncertu u vás zabodovala nejvíc. Byla to Reklama na ticho od skupiny Team, jíž jste poslali šest hlasů z celkových dvaadvaceti. Na druhém místě skončili Nightwish (Ghost Love Score) a Placebo (Where Is My Mind) se třemi hlasy.Rokia Traoré - Né So

14. února 2016 v 23:01 | Robka |  Alba
Malijská zpěvačka a multiinstrumentalistka, která v roce 2013 vystoupila v České republice v rámci festivalu Colours of Ostrava, vydala své šesté studiové album Né So. Název v překladu z bambarštiny znamená Domov - a právě potřeba útočiště je jedním ze stěžejních námětů celého díla.

Rokia Traoré na Colours of Ostrava

Ve znamení - koncert

11. února 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Dnes se naše pravidelná hudební rubrika točí kolem koncertních pódií - za chvíli si budete moci poslechnout třináct živých skladeb, které jsme společně vybírali. Ale ještě se podíváme, jak dopadla kytarová sóla v hlasování z minulého týdne. Sešlo se k nim devatenáct hlasů a prvenství si odnáší skladba Led Zeppelin Stairway To Heaven s šesti hlasy. Na druhém místě je stejná kapela s písní Since I've Been Loving You, která od vás dostala hlasy čtyři. Všem, kteří se zapojují a hlasují, moc děkuji a přeji krásný poslech "živého" dílu!Robert Plant letos opět v České republice

8. února 2016 v 22:28 | Robka |  Info
Devátého února úderem deváté hodiny dopolední půjdou do prodeje lístky na červencový koncert Roberta Planta a jeho kapely Sensational Space Shifters. Britský zpěvák, jenž si své jméno vydobyl nejen díky svému účinkování v legendárních Led Zeppelin, k nám přijede v krátkém sledu už potřetí - v roce 2014 byl jednou z hlavních hvězd festivalu Colours of Ostrava a loni v červenci rozpumpoval krev fanouškům v narvané brněnské hale Rondo. Obě tato zmíněná vystoupení podnikl s už zmíněnou formací Sensational Space Shifters, s níž nahrál svůj zatím poslední počin album Lullaby and... the Ceaseless Roar, který vyšel v září 2014. Robert Plant vystoupí 27. 7. 2016 v plzeňském amfiteátru Lochotín.

Robert Plant na Colours of Ostrava 2014


Sensatíonal Space Shifters jsou plnohodnotnou kapelou, neomezující se pouze na doprovod slavného zpěváka. Je to v podstatě staronová formace, v níž se objevují muzikanti spolupracující s Plantem už v letech 2001 - 2006. Jedním z nich je Justin Adams, multiinstrumentalista a producent world music především v oblasti saharského blues, dalším významným členem skupiny je Skin Tyson, vynikající hráč na akustickou i elektrickou kytaru, jehož kariéra započala ve skupině Cast. Billy Fuller je baskytarista, jenž spolupracoval s triphopovými Portishead a Massive Attack podobně jako klávesák John Baggot. Skupinu doplnil gambijský hráč na jednostrunné housle ritti Juldeh Camara a bubeník Dave Smith, mimo jiné člen londýnského kvintetu Fotoulah a také Adamsův a Fullerův spoluhráč z projektu JuJu.

a v Brně 2015

Kdo viděl tyto muzikanty společně na pódiu, asi pochopil Plantovu nechuť k obnově Led Zeppelin. Sensational Space Shifters nejsou žádnou náhražkou, je to plnokrevně fungující společenství, jež spojuje chuť experimentovat s minulostí a objevovat další hudební teritoria. Předvedli to už coby Strange Sensation na albech Dreamland a Mighty Rearranger a Lullaby and... the Ceaseless Roar je jen dalším důkazem jejich slibné spolupráce. Momentálně je v plánu nahrávání dalšího společného alba, takže se máme na co těšit. Momentálně určitě na koncert, který si osobně nenechám ujít. Jde o šesté sólové vystoupení Roberta Planta u nás ( mimoto jsme ho v roce 1998 mohli vidět s bývalým spoluhráčem z Led Zeppelin Jimmy Pageem v Praze) a možná není tak úplně bez zajímavosti, že u nás zahraje od roku 2006 už popáté. Můžete čekat jak skladby z nového alba, tak i na kousky z dílny Led Zeppelin, které v novém kabátku znějí svěže. Pokud chcete vidět, jak jim to na pódiu šlape, pusťte si video.Ve znamení - kytarové sólo

4. února 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Co je a co není kytarové sólo - to bylo zřejmě dilema některých přispívajících. Problém bude v tom, že v dnešní moderní hudbě aby sólo pohledal s lucernou. No ale nakonec se povedlo dát dohromady pár především klasických kousků a ty si za chvíli můžete poslechnout a hlasovat pro některý z nich. Než k tomu dojde, podíváme se, jak dopadl výběr klavírních skladeb, pro něž jste hlasovali uplynulý týden.

Celkem se sešlo 24 hlasů a nejvíc (čtyři) získala Měsíční sonáta Ludwiga van Beethovena. Na druhém místě s třemi hlasy je Marian Varga a Collegium Musicum (Ulica plná plášťov do dažďa) a My Chemical Romance (Cancer). Docela rozmanitá směska, že? Tak a jdeme na ty kytary.