Ve znamení - kytarové sólo

4. února 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Co je a co není kytarové sólo - to bylo zřejmě dilema některých přispívajících. Problém bude v tom, že v dnešní moderní hudbě aby sólo pohledal s lucernou. No ale nakonec se povedlo dát dohromady pár především klasických kousků a ty si za chvíli můžete poslechnout a hlasovat pro některý z nich. Než k tomu dojde, podíváme se, jak dopadl výběr klavírních skladeb, pro něž jste hlasovali uplynulý týden.

Celkem se sešlo 24 hlasů a nejvíc (čtyři) získala Měsíční sonáta Ludwiga van Beethovena. Na druhém místě s třemi hlasy je Marian Varga a Collegium Musicum (Ulica plná plášťov do dažďa) a My Chemical Romance (Cancer). Docela rozmanitá směska, že? Tak a jdeme na ty kytary.

Kytarová sóla jsou kořením rockových písní a některé jsou slavné především kvůli nim, příkladem je závěrečné sólo Davida Gilmoura v Comfortably Numb na albu The Wall skupiny Pink Floyd nebo sóla Randyho Rhoadse v písni Mr. Crowley Ozzyho Osbourna po jeho odchodu z Black Sabbath. Obě zmíněné skladby jsem však už posílal dříve v Hudební abecedě, dnes proto vyberu skladbu Since I've Been Loving You z alba Led Zeppelin III. Jimmy Page ji kytarovými sóly proložil celou, ale to, které začíná v 3:39, patří v rockové hudbě do naprosté špičky.S touhle kapelou mě seznámil švagr. Pouštěl mi jejich koncert při každé návštěvě. Nejdřív jsem je pamatovala podle "šlapání zelí". Později se mi zalíbily Pekelné zvony. Bylo jen otázkou času, než jsem si postahovala do mobilu jejich pecky, mezi nimiž nechybí ani tahle písnička.
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Přiznávám, že se mi formát Ve znamení začíná líbit snad víc než Hudební abeceda, ale to jen tak mimochodem.. Tak jsem se těma sólíčkama tak probírala a nebyla jsem si moc jistá, co poslat, aby to bylo dobře. Tak jsem si na pomoc vzala nějaký seznam TOP 50 guitar solos a to mě docela ujistilo. Nakonec jsem si teda nebyla skoro schopná vybrat, ale vzdávám se Sweet Child O'Mine, Free Bird, Stairway to Heaven a dokonce i Alive od Pearl Jam a posílám to, na co jsem si myslela už od začátku sama. Ve správnosti mého výběru mě utvrzuje fakt, že pro Burn je ta kytara fakt dost silně charakteristická a taky to, že jsme to mydlili v Guitar Hero. A byla to řežba! (Já mydlila na bubny a to byla řežba taky! :D)


Redhoti vystřídali za svou kariéru kytaristů více, ale žádný z nich si mě nezískal tolik jako John Frusciante. Proto jsem vybrala záznam ze Slane Castlu, kde mě obzvlášť baví.


Pořád jsem nevěděla, co poslat, jestli něco rockovějšího, nebo něco českého, pořád mi vrtalo hlavou jaké kytarové sólo, jestli vůbec nějaké znám, a jak tak projíždím nějaké ty kytarové songy, objevily se mi písničky od Ed Sheerana a zrovna Give Me Love.
Dlouho jsem ji neslyšela, momentálně si nepouštím žádné smutné balady, ale ten videoklip je báječný a pravdivý a jeho hlas je úžasný taky.
Give me love.


Vybrala jsem tuto píseň, jelikož mám pro ní už dlouho slabost a navíc splňuje podmínky tohoto kola, jelikož je v ní nejlepší kytarové sólo, které jsem si vůbec byla schopná vybavit. Myslím, že tento legendární hit není třeba více představovat.
dashenecka89 - dashenecka89.blog.cz


Já vim, já vim, otřepanější písničku jsem nemohl vybrat - ale já si nemohl pomoct. Nejsem tak ostřílenej posluchač rocku, abych znal o mnoho víc klasických kytarových sól, proto je pro mě to na konci We Will Rock You TÍM kytarovým sólem.


V originále si s Bryanem Adamsem zazpívala Tina Turner, v této verzi si musel vystačit sám s občasným doprovodem Keithe Scotta.
yellow - bez blogu


Snad nejlepší písnička od skupiny Metallica. Ve všech ohledech. A sóla samozřejmě. K tomu záběry z filmu Zachraňte vojína Rayana, co víc si přát. Kdo film neviděl, ihned to běžte dohnat :D POVINNĚ. Přeji příjemý poslech...

Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)


Když Miloš jako první poslal příspěvek na téma (mimochodem mou oblíbenou:-)), říkala jsem si, že bych pro tentokrát měla Led Zeppelin vynechat. Jenomže k sólům neodmyslitelně patří kytarový mág Jimmy Page, proto nakonec vybírám neodolatelnou a notoricky známou nádheru Stairway to Heaven, která je noční můrou každého začínajícího kytaristy. No a abyste se dozvěděli třeba i něco nového - neboť historek kolem této skladby je tolik, že by vydaly na samostatný článek - vypíšu zde pár zajímavostí, které se k ní vážou.

1. Věděli jste, že kytarista Randy California z americké skupiny Spirit často zmiňoval, že úvodní motiv Stairway je inspirován jejich instrumentální skladbou Taurus? Pokud si obě písně poslechnete, můžete zjistit, že na počátku obou opravdu existuje drobná podobnost - jen Spirit svůj úvod hrají v nižší tónině. Je možné, že se Page u Spirit inspiroval, protože Led Zeppelin jim při svém prvním turné dělali předkapelu - což je v kontextu víc než úsměvné.

2. Text ke "Schodům" vznikal v Headley Grange, což byl starý, opuštěný dům v Hampshire, kde měli Zeppelini mobilní nahrávací studio. Pronajali si tento dům, kde údajně strašilo a vyskytovali se v něm duchové (jak o něm nadšeně básnil Plant) hlavně z toho důvodu, že venkovské prostředí a izolace kapele při tvorbě prospívaly. Plant ho napsal během večerů trávených u hořícího krbu a vetkal do něj příběh plný hippiesovského mysticismu a hledání duchovní dokonalosti.

3. Úvodní riff Stairway se stal tak známým, že kytaristi, kteří zkoušeli kytary v obchodech s hudebními nástroji, platili pokutu 5 liber, když ho na prodejně zahráli!

4. Skladba se stala nejžádanější na amerických rozhlasových stanicích a pravidelně se umisťuje na prvních místech žebříčku nejlepších rockových písní všech dob.

5. Památné sólo Jimmy Page hrál ve studiu na kytaru značky Fender Telecaster, na koncertech používal na zakázku vyrobený dvouhmatníkový nástroj Gibson SG s výrobním číslem 911117.

6. Robert Plant po rozpadu Led Zeppelin odmítal Stairway hrát na svých sólových koncertech a tohle pravidlo striktně dodržuje dodnes. Možná za to může její obrovská popularita a to, že ji po něm zejména v prvních letech fanoušci vyžadovali, jako by Led Zeppelin neměli jiné skvělé písně. Možné je ale i vysvětlení, že Plantovi po tolika letech připadala prezentace jejího textu pokrytecká.

7. Na všech koncertech, které zbylí Zeppelini společně po svém rozpadu odehráli (včetně toho z roku 2007) tato skladba naopak zazněla. Jednoduchou akustickou verzi zahráli pro japonskou televizi v listopadu 1994 Page s Plantem a dokázali tak, že v rukou původních autorů neztrácí nic ze své jedinečné krásy.

8. V rockových análech je poměrně známá historka o tom, že Stairway puštěná pozpátku obsahuje podprahové zprávy a promluvy k Satanovi. V osmdesátých letech se na její zkoumání dokonce sešel jakýsi sbor ctihodných pánů a dam, kteří po poslechu usoudili, že Led Zeppelin byli pomahači Ďábla a vyznavači temných mocností. Hodně těmto fámám napomohlo to, že Jimmy Page se nepokrytě zajímal o okultismus. Robert Plant později tvrdil, že žádná smlouva s ďáblem neexistovala a že to celé je nesmysl. A že jediné, co je na celé věci dobré, je to, že kdysi lidé věnovali tolik času jedné písni - dnes by takové tvrzení vyrábělo marketingové oddělení ve spolupráci s reklamou.

9. V roce 1972 mělo vydavatelství Atlantic v úmyslu vydat tuto píseň jako singl, což kapela odmítla a podobně se zachovala i o rok později. Led Zeppelin byli známí svou neochotou vydávat singly a sázeli na alba - což byla dobrá taktika, kterou praktikovali kupříkladu i Pink Floyd.

10. Živá premiéra této legendární skladby se konala v Belfastu v Ulster Hall 5. března 1971. Do vydání alba, na němž se objevila, zbývalo tehdy osm měsíců. V rádiu ji poprvé vysílali 4. 4. 1971 mezi 19 - 20 hodinou, kdy kapela vystoupila v pořadu Johna Peela stanice Radio One In Concert. Posluchači této premiéry nemohli tušit, že jsou svědky historického okamžiku dějin rockové hudby.

11. Když v roce 2012 zbylí tři členové Led Zep přebírali z rukou amerického prezidenta Obamy vyznamenání za přínos pro americkou kulturu, zazněla na slavnostním galavečeru Stairway v podání Ann a Nancy Wilsonových (Heart) spolu s Jasonem Bonhamem, synem zesnulého bubeníka Johna Bonhama. Na videu je vidět, jak jsou Page, Jones a zejména Plant dojatí a jak ohromnou sílu tahle píseň má.
Robka


Vynikající irský kytarista a zpěvák Rory Gallagher se na hudební scéně pohyboval od svých patnácti let. Píšu o něm v minulém čase, neboť tento hudebník s úžasným stylem hry zemřel v roce 1995. Určitě stojí za to připomenout si jeho mistrovství v živém provedení skladby Moonchild. Hezký poslech!
Robka


Celý díl přehrajete zde


Zadání na příště:


Příští téma bude jednoduché a prosté - koncertní čili živá verze oblíbené skladby. Pokud se rádi díváte na koncerty ( a ještě raději je navštěvujete, podobně jako já:-)), bude to pro vás hračka. Budu se těšit na příspěvky!

Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ANNihilation ANNihilation | Web | 4. února 2016 v 9:37 | Reagovat

Protože jsem zase měla dost času, tak tu není Comfortably numb, ale vidím, že se tu sešel hezký výběr. :) Metallica je má, asi z nostalgie. (Ale váhala jsem nad Stairway..)

2 Miloš Miloš | Web | 4. února 2016 v 10:34 | Reagovat

Hlasuji pro "konkurenční" skladbu Led Zeppelin Stairway to Heaven, moc se mně líbila i sóla v písních Bryana Adamse a Metallicy.

Ještě mimo soutěž bych přidal několik dalších svých oblíbených: Blackmoreovo sólo ve Wasted Sunsets od Deep Purple. Hendrixovo v All along the Watch Tower, Claptonovo ve White Room z éry Cream a Garyho Moorea v Still Got the Blues.  

V mém příspěvku vidím další chyby, v prvním řádku má být "některé jsou slavné" (myšleno písně), omlouvám se a prosím o opravu, psal jsem to narychlo ze zahraničí.
Robko, tobě v bodě 9 ve slově "sing" vypadlo "l" (nebo "le") - singl/single.

3 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 4. února 2016 v 11:00 | Reagovat

Přidávám se k Metalice, ten videoklip mě dostal...

4 Miloš Miloš | Web | 4. února 2016 v 14:37 | Reagovat

[2]: Teď jsem si všiml, že za Stairway to Heaven je ještě jedna skladba - Roryho Gallaghera, ta je také skvělá.
Samozřejmě by bylo možné sem přidat i naše kytaristy - třeba Radima Hladíka, Michala Pavlíčka a Miloše Makovského.

Přiznám se, že skupiny, které nemají kvalitního kytaristu (nebo klávesistu), ani moc neposlouchám, proto třeba vůbec nechápu, co kdo vidí na Linkin Park nebo naší Lucii.

5 Robka Robka | Web | 4. února 2016 v 16:40 | Reagovat

[1]: Chtěla jsem Comfortably Numb poslat, už jsem si ji vychutnávala ve sluchátkách, ale nakonec jsem stejně zvolila staré dobré Schody.:-)

[2]: Já zase hlasuji pro tu "tvou". Díky za další tipy,
A to já se omlouvám, protože jsem omylem tvůj příspěvek "opravila". To "některá jsou slavná" jsem totiž přiřadila omylem ke kytarovým sólům ( ta sóla jsou slavná:)). A ještě jsem si myslela, jak jsem to pěkně i bez tvé nápovědy napravila.:-)
Už je to ale v pořádku a děkuji, že tvému pozornému oku neunikl ani můj nechtěný překlep.:-)
Za pozorného čtenáře jsem vděčná.

[3]: To se bude líbit Jirkovi, zrovna mě tu nutí se podívat na ten film.:-)

[4]: Hladíka jsem měla také v merku. A jsem ráda, že se ti líbí Rory.
Kvalitních kytaristů ( těch opravdu virtuozních) není mnoho. Mnohdy záleží také na nápadech a tom, jak je kapela použije.

6 Fredy Kruger Fredy Kruger | 5. února 2016 v 21:55 | Reagovat

Klávesák křičí :  " Tywole !
v kytarovém  tys  ve sóle ,
vybouchl !  pitomče blbý ! "

" Roztrhneme ti huby !"

... ( hudebníci  řvou  v jednom pajzlu )

" Nemohu za to ! .. struny jsou v hajzlu !"
vykřikl Kunďass Wencca

" Kecá ! pitomec  kecá !"
..( zařval  bubeník  Džonn Pytell-Zwadlyi )

" Struny mi ukradli !!"

" Neukradli !!"
( warhaník křičí ) :
" Mu kalhoty  spadly !!
....  uvázal si je  strunama !!

Muž usvědčen !  mele cos pyskama ....

" Ukaž nám kalhoty !!"

křičí :  " Nééé !!"

" Pacholek !  vidíte ??  struna  ,,E,, !!
vysvětliti se pokusíš ???"

" Protože  ze strun je nejtlustší !"

... " A ostatní struny ??... nu... chlapče ??"

" Ostatní struny má ve kapse !
.... od éčka, háčka, géčka ... Dé... k  Áčku !!"

... řve  Kunďass  Wenca :  " Dostal jsem sračku !
... ježišikristusmaria !!"

Muž bleskově seskočil z podia !
výkřiky : " Neběží ku záchodu,
vyběhl ku dveřím, - ku východu !
... kalhoty drží si na hýždích !"

... zábava opět se rozjíždí !
" Sereme na jeho... na kytaru !"
( řvou hudebníci, - dál hrající v baru )

7 Weiler Weiler | Web | 10. února 2016 v 11:23 | Reagovat

Mám rád kytary, takže dnešní díl jsem si užil prakticky celej :D Nejvíc ale Since I’ve Been Loving You, ta má můj hlas.

8 Robka Robka | Web | 11. února 2016 v 21:21 | Reagovat

[6]: Tak vida, k čemu je dobrá struna E:-)

[7]: To jsem ráda, byl to i můj favorit.:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama