Ve znamení - ukolébavky

18. února 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Pošmourné, upršené počasí této roční doby zrovna svádí k poslechu uklidňujících písniček a ty vám nabídnu v dnešním článku. Podíváme se také na výsledky minulé ankety, abychom zjistili, která písnička z koncertu u vás zabodovala nejvíc. Byla to Reklama na ticho od skupiny Team, jíž jste poslali šest hlasů z celkových dvaadvaceti. Na druhém místě skončili Nightwish (Ghost Love Score) a Placebo (Where Is My Mind) se třemi hlasy.

Melodie Brahmsovy ukolébavky je chorobně známá, většinou však bohužel se škaredými syntetickými zvuky, což je škoda, protože zahrána na opravdové smyčcové nástroje je mnohem krásnější! Možná ji miluju proto, že jsem houslistka, nevím. Když nemůžu usnout, dvakrát nebo třikrát za sebou si ji pustím, a pak spím sladce až do rána.


Když jsem byla hodně unavená z pendlování mezi mou domácností, prací a domácností mého táty, z neshod s nechápajícím mužem, dostala jsem od všímavého človíčka odkaz na tuhle krásnou skladbu. Video tehdy bylo zaměřeno na mořský život a končilo nádhernými velrybami. Bohužel bylo odstraněno. Ale i tahle lesní procházka má co do sebe. Když si skladbu pustím v mobilu, moje fantazie začne pracovat na plné obrátky a tělo může začít relaxovat...
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Skupina R.E.M. patří mezi ty, jejichž živé nahrávky jsou asi ještě lepší než studiové. Uklidňujícím dojmem na mě z jejich repertoáru působí především Everybody Hurts a v tomto videu tomu přispívá i pozdní večer koncertu.


Na dnešek jsem měla dva kandidáty, jeden veselejší než druhý. Asleep má hodně něco do sebe, ačkoliv je to docela dost ponurý a jedná se tu o kapánek tvrdší spánek než který měla Robka zřejmě na mysli.
No, vlastně by byla Lullaby od the Cure s textem o požírání pavoukem veselejší, že? :D


V poslednej dobe mi veľmi často v sluchátkach znejú práve Nightwish, preto posielam pieseň opäť od nich. Pieseň While your lips are still red je naspievaná mužským vokalistom kapely Marcom Hietalom. Z kapely sa ďalej na piesni podieľal Tuomas Holopainen a Jukka Nevalainen, gitarista Emppu ani speváčka Anette sa na piesni nepodieľajú. Pieseň bola zložená pre film Lieksa!, a zábery z neho sa objavujú aj vo videoklipe. Mňa osobne táto pieseň vždy dokáže upokojiť a jej krásna melódia spolu s Marcovým hlasom sú pre mňa ako balzam na dušu. Čo sa týka témy uspávanky, v súvislosti s tým mi napadla ešte kolekcia deviatich piesní od Twinkle Twinkle Little Rock Star "Lullaby Versions of Nightwish", ktorá obsahuje piesne od Nightwish prerobené ako uspávanky pre deti. Toto je uspávanková verzia piesne Amaranth
Yuki - bez blogu


Na spaní mám v telefonu speciální seznam, který obsahuje asi 70 písní. Převážná většina z nich je v celku překvapivě depresivní a další skupinou jsou rychlé skladby. Mezi nimi se "krčí" pár uklidňujících pomalých. Důležité ale je, že při poslechu tohoto seznamu poměrně rychle usínám. Ze seznamu jsem vybrala Try Again Today ze svého oblíbeného alba Up At The Lake.
yellow - bez blogu


Tentokrát jsem měla tuhle písničku hned před očima i v hlavě. Protože jsem s ní opravdu delší dobu usínala..V roce 2010 jsem nastoupila na mou první střední do Šumperku a tím pádem na intr, kde jsem po jedné výměně spolubydlící narazila konečně na super kámošku, které nevadil můj noční problém při spaní, což bylo bohužel chrápání; protože měla fakt skvělé tvrdé spaní a každý večer si brala do postele sluchátka, že jinak prostě neusne.

Po nějaké době jsme na praxi v učebně poslouchaly s holkami písničky jako vždycky a jedna spolužačka pustila svou nejoblíbenější kapelu Within Temptation a hned první song byl právě All I Need. Zaposlouchala jsem se do ní a hned ve mně vzbudila takový uklidňující pocit. Hned mi ji spolužačka poslala a já od toho dne vyzkoušela usínání se sluchátky a s opakováním téhle písničky a usínalo se mi bezvadně.

Po pěti letech minulý rok v létě na Havířovských slavnostech jsem měla možnost slyšet Within Temptation na živo bohužel nezazpívali můj song na který jsem se nejvíc těšila, ale musela jsem to hned napsat bývalé spolužačce a vlastně ji poděkovat za to,že tuhle písničku tenkrát v obyčejný den na nudné praxi pustila.Přemýšlela jsem nad několika různými písničkami na téma ukolébavka, ale nakonec jsem se rozhodla pro tuhle. Je z nového alba Florence + The Machine a jedna z mých nejoblíbenějších. Poslouchám ji každý den. Před spaním mě dokáže skvěle ukolébat, vzhledem k tomu, že je klidná. Jen nesmíte vnímat ten text. P.S. Písnička začíná v čase 0:33.Přiznám se, že jsem dlouho nemohla žádnou písničku vybrat, protože na "uklidnění" si většinou pouštím velice hlasitou a neklidnou hudbu... Nakonec tedy volím jednu z mých oblíbených od Robbieho.Tohodle kola jsem se dost obával, a jak jsem tak projížděl katalog písniček, celkem po právu - uklidňujících tracků mám poměrně zanedbatelný zlomek. Klidný písničky mě prostě nějak nebaví a rozhodně se mi nikdy nestalo, že bych si něco pouštěl před spaním, tehdy potřebuju vždycky absolutní ticho.

I potom, co jsem svůj výběr omezil na ty největší cajdáky, jsem zjistil, že každej z nich je stejně spíš smutnej a melancholickej než uklidňující. Mohl jsem pravděpodobně poslat jeden z nich, ale já mám pocit, že budou mít šanci se tu ještě objevit. Proto jsem vybral vyloženě podle tematického zaměření písničku, co se tváří jako pohádka na dobrou noc.

Slick Rick byl vůbec mezi prvními, kdo s úspěchem začal vyprávět v rapech smyšlené příběhy jako takové bajky. V tomhle konkrétním rozebírá mladistvou zločinnost, přičemž se ovšem nebojí vtisknout i téhle písničce svůj typický humor. Vždycky mi přišla ta kombinace vážného a komického dost zajímavá, zvlášť když připočtu ten videoklip. No… třeba si v tom někdo něco najde :)V podstatě skoro každý song od Netskyho se dá použít jako uspávačka :D Je to totiž pán zasněných drumů. Brzy jsem zjistil, že DnB je velice univerzální žánr. A taky jeden z mála těch elektronických, které jsem si dokázal oblíbit. Přeji příjemný poslech....a neusněte.


Budíček :D Jednou jsem jel z práce a podařilo se mi usnout u tohoto songu. Dodnes to nechápu :D Každopádně pro vás to možná bude výzva...poslechnout si ho až do konce. Svým způsobem je však naprosto dokonalý.
Tyto dva příspěvky pro vás připravil Jirka :-)


Když proberu svůj výběr uklidňujících (či vyloženě uspávacích) songů, vybaví se mi především triphopové kapely - Massive Attack, Goldfrapp, Portishead. Vybrala jsem si nakonec skladbu posledně jmenovaných z jejich vystoupení v New Yorku v roce 1997, které jsem ráda sledovala ( a dodnes sleduji) na DVD. Píseň pochází z debutového alba Dummy z roku 1994 a má základ v "I'ke Rapp II" Issaca Hayese z roku 1971. Možná to není vyloženě uspávanka, ale jako lepidlo na víčka postačí.
Vynikající zpěvačka se jmenuje Beth Gibbons a všimněte si zhruba v polovině třetí minuty týpka za klávesami. Je to současný člen kapely Roberta Planta John Baggott.
Robka


Když už se Ell-e zmiňovala o této písni, vzpomněla jsem si na cover, který svého času hráli Jimmy Page s Robertem Plantem - a jak si můžete všimnout hned na začátku videa - s Porlem Thompsonem, kytaristou z The Cure a dalším spoluhráčem Roberta Planta. Dle mého vydařený "živák", u kterého bych toho asi moc nenaspala:-)
Robka


Celý díl přehrajete zdeZadání na příště:
Některé vzpomínky se nám pojí s hudbou, kterou jsme v té době poslouchali. Když potom člověk slyší písničku, okamžitě si vybaví události, při nichž ji slyšel - a pak se neubrání určité nostalgii. No a o tom bude příští díl.Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 18. února 2016 v 10:04 | Reagovat

Nejvíc se mně líbí Portishead, projev zpěvačky mám velice rád a pěkné je také kytarové kvákadlo, má to přírodní atmosféru, sedíme u lesního jezírka, žabičky kuňkají, díváme se do rákosí a na oblohu a trochu se nám klíží oči :)

2 Kája Kája | Web | 18. února 2016 v 15:05 | Reagovat

While your lips are stil red miluju, přestože skoro nezní jako od Nightwish. Ten ukolébavkový Amaranth je zajímavý, už vím, už čeho jednou budou usínat moje děti. :D

Nad písničkou do příštího dílu budu muset pouvažovat, tak snad nezapomenu, jak je mým dobrým zvykem.

3 Tea Tea | Web | 18. února 2016 v 15:08 | Reagovat

Johaness Brahms i písnička A Moment in the Life on Me jsou tím pravým pro uklidnění a relaxaci, ale protože mám mnohem víc k srdci vždycky piáno volím A Moment in the Life on Me :)

4 Tea Tea | Web | 18. února 2016 v 15:09 | Reagovat

Ach nostalgie opět takové skvělé i když trochu smutné téma ale těším se na příští nostalgický výběr :)

5 Janinka Janinka | E-mail | Web | 18. února 2016 v 17:30 | Reagovat

Pro mne byly nejkrásnějšími ukolébavkami písničky z animovaných filmů :-). Tu první, z Prince egyptského, jsem dětem zpívala už když byli v bříšku - https://www.youtube.com/watch?v=rvyzEeAxZOE, cca od 3:15. Druhá milovaná je trochu dynamičtější od Phila Collinse z filmu Tarzan, českou verzi má na svědomí Petr Muk - https://www.youtube.com/watch?v=p4M1BDrb15o.

6 Melanie Melanie | Web | 18. února 2016 v 19:08 | Reagovat

Váhala jsem mezi Nightwish a Within Temptation, ale nakonec jsem se rozhodla pro Withiny :)

7 Bev Bev | E-mail | Web | 22. února 2016 v 15:33 | Reagovat

Poslechla jsem si alespoň malou ukázku z každé skladby a nejvíc mě zaujala Within Temptation - All I Need, pro tu jsem hlasovala. A líbí se mi i R.E.M. - Everybody Hurts a Robbie Williams - She´s the one. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama