Duben 2016

Ve znamení - voda

28. dubna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Nevyzpytatelný živel, ale také jedna z nejdůležitějších podmínek života. Voda inspiruje po léta autory všech žánrů. Voda je také tématem dnešního dílu Ve znamení.

Předešlý týden jsme si vzali na paškál sólové umělce - podíváme se tedy, jak dopadlo k dnešnímu dni hlasování v anketě. Celkem jste poslali jedenadvacet hlasů a na prvním místě stanuly hned tři skladby. Red od Taylor Swift, Šípková Růženka Jiřího Schelingera a Tears of the Dragon Bruce Dickinsona. Všechny jmenované od vás získaly po čtyřech hlasech.

Možná se podivíte, proč na příští týden nemáme žádné zadání. Je to proto, že se budeme věnovat průběžným výsledkům vaší účasti a navíc pro vás chystám i malý hudební kvíz. A teď už hezký poslech!
Steven Wilson ve Foru Karlín

23. dubna 2016 v 21:40 | Robka |  Akce
Výrazná postava současné progresivní rockové scény - hudebník, producent, multiinstrumentalista a tvůrce mnoha projektů Steven Wilson - přijel devatenáctého dubna do české metropole, aby zde v karlínském Foru odehrál bezmála tříhodinové vystoupení. Večer v jeho společnosti se nesl zejména v duchu loňského, výborně přijatého koncepčního alba Hand. Cannot. Erase., potěšil však také milovníky jeho mateřské formace Porcupine Tree a nabídl i ochutnávku z nově vydaného EP 4 1/2. Posledně jmenované dílko je složeno z "drobků", které při dřívějším nahrávání spadly takříkajíc pod pult - a ani sám autor je nepovažuje za plnohodnotné album, jak ostatně napovídá i jeho název. Což ovšem nic nemění na faktu, že hudba je to i tak kvalitní.Ve znamení - sólista

21. dubna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Zdravím všechny příznivce našeho týdeníku u další hudební nálože. Než si pustíme skladby, které jsou dílem sólových umělců, podíváme se už tradičně na anketu z minulého dílu. Ten se věnoval létání a vás v něm nejvíc zaujala skladba skupiny Team Lietam v tom tiež, která od vás získala čtyři hlasy. Papírové letadlo ( či vlaštovka) od Alison Krauss má tři hlasy, je tedy na druhém místě a celkem jste tentokrát do ankety poslali devatenáct hlasů.Ve znamení - létání

14. dubna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Létání je velmi specifické téma. Překonání gravitace je něco, co lidi odedávna fascinuje a i když nemáme křídla jako ptáci, přesto si díky letadlům můžeme dnes sen o létání lehce splnit. Pokud se letadel bojíte, můžete se zkusit proletět prostřednictvím skladeb, které se sešly v tomto výběru. Bezpečný návrat je zaručen:-)


Zbývá vyřešit otázku, jak dopadlo minulé téma. Skladby s nočním námětem získaly devatenáct hlasů a na vrcholu ankety se tentokrát usadila skladba od Edguy Every night without you s pěti hlasy.

Tim Mitchell Band v klubu Parník

12. dubna 2016 v 19:56 | Robka |  Akce
V rámci jarní části festivalu Jazz Night do Ostravy zavítal rythm&bluesový kytarista, zpěvák a producent Tim Mitchell se svým bandem a já si opět v práci zahrála na kulturního referenta. Vždy se mi podaří zlanařit jedinou (stále tutéž) kolegyni, která mi udělá garde, abych se nepotulovala po ostravských klubech sama. Program nedělního večera byl tedy jasný a my se těšily na báječnou atmosféru živého vystoupení, které se nevyrovná sebekvalitnější hudební přehrávač.


Strašně krásné a hrozně dobré

9. dubna 2016 v 21:13 | Robka |  Píšu vám
Všímáte si, jak moc ( někdo by snad řekl strašně) se dnes rozmáhají tyto otřepané fráze, v nichž se spojují slova protikladného významu? Na tom by asi nic divného nebylo - jev, nazývaný oxymoron, není v češtině ničím novým. Novinkou se stalo nadužívání těchto slovních spojení, z nichž se vytvořil jakýsi jazykový balast. Přestáváme přemýšlet o slovech, která by vyjadřovala naše pocity s větší dávkou fantazie, a uchylujeme se k oněm osvědčeným a "strašným".


Ve znamení - noc

7. dubna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Ať je ráno, odpoledne, večer - skladby s noční tématikou se dají poslouchat vždy. Dnes jich máme ve výběru celkem čtrnáct, tak doufám, že potěší vaše uši a že si vyberete tu, která se vám bude líbit a pro niž se vám bude chtít hlasovat v anketě.

Když už jsme u toho hlasování, mrkneme ještě krátce na výsledky z minulého týdne. Minulé téma se vztahovalo ke jménům a přišlo k němu celkem dvaadvacet hlasů. Výhra tentokrát zůstane "doma" - první místo obsadili Team se skladbou Peter a Lucia ( 5 hlasů), na druhém skončil Pavel Dobeš s Jarmilou a čtyřmi hlasy.
Bábušky z Černobylu

3. dubna 2016 v 11:34 | Robka |  Nezařazené
Šestadvacátého dubna letošního roku uplyne rovných třicet let od největší jaderné havárie a katastrofy v dějinách lidstva. Čtvrtý reaktor sovětské jaderné elektrárny v Černobylu po souhře mnoha nepříznivých okolností ( mezi něž patřila špatná konstrukce i selhání lidského faktoru) krátce po jedné hodině po půlnoci explodoval. Při explozi byl poškozen kryt reaktoru o váze tisíce tun a ze vzniklého "komínu" bylo do atmosféry vyvrženo ohromné množství silně radioaktivního grafitu. Následný požár byl zpočátku likvidován jako obyčejný oheň nic netušícími jednotkami hasičů - samozřejmě bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Žhavé jádro při styku s vodou znovu vybuchovalo, což přispívalo k dalšímu úniku radiace. Otevřený oheň se podařilo uhasit až během několika hodin, po nichž už bylo mnoho těchto pracovníků nenávratně poškozeno obrovskými dávkami záření. Na jejich památku také stojí dnes v Černobylu pomník, připomínající první oběti této tragédie. Následný požár v nitru reaktoru však trval plných deset dní a během té doby neustále unikala smrtelná radiace a zamořovala nejen území kolem elektrárny, ale postupně celou Evropu a severní polokouli.